Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Schodek rozpočtu do září vzrostl na 105 miliard, nejvíc za deset let

Schodek státního rozpočtu ke konci září stoupl na 105,1 miliardy korun ze srpnových 87,3 miliardy. Hlavním důvodem jsou nižší příjmy rozpočtu. Jde o nejvyšší deficit za toto období nejméně za 10 let.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

orwelg

Odstoupení Kalouska už nestačí - musí skončit vláda neschopů

Neuvěřitelná drzost mistra světa ve financování. Snaží se fackováním voličů a sprosťáctvím vůči koaličním partnerům uniknout odpovědnosti. Doufá, že bude odvolán a bude se moci někam schovat.

Tady se lidé, narozdíl od Řecka, pokorně smířili s drastickými reformami. Uvěřili jsme, že je nutné šetřit a zastavit zadlužování budoucích generací. Lidé na zvýšených daních a poplatcích, platí o desítky miliard více. Lidé dostávají o desítky miliard méně na platech, přídavcích a dávkách. Přesto je dnes jisté, že schodek státního rozpočtu dosáhne opět rekordní úrovně. Kam se ty peníze poděly - Kalousku?

Odpověď je jasná, někteří občané se prostě úspěšně vyhnuli placení daní a tím Kalouska přechytračili.

Odpovědnost už však dnes nenese pouze neschopný Kalousek, ale především neodvážný svazácký premiér Nečas. ODS dostala právo sestavovat vládu a tím nese největší díl odpovědnosti.

Jak to chcete obhajovat modroteamáci ssm?

+1/0
5.10.2011 10:04

(š)moula

Nejlepší ministr financí prohlásil, že když

neudrží plánovaný deficit rozpočtu podá demisi. Vzhledem k ambiciózním plánům na výběr daní a skutečnému výběru bude možná už za měsíc pan president potřebovat pero na podpis Kalouskovy demise.

Kde nic není aniKalousek nebere.

0/0
4.10.2011 20:58

djrhedy

Zvýšená DPH

A teprve bude šrumec až se nevybere těch x desítek miliard navíc ze zvýšené DPH na 17%, ze kterých se má zaplatit penzijní reforma. Z části jistě proto, že rozpočty lidí už jsou dost našponované a z části proto, že se zase o něco vyšší % nákupů učiní v Polsku, Německu a Rakousku, kde už je dnes řada potravin mnohem levnější a mnohdy i kvalitnější.

+1/0
4.10.2011 14:11

jorokw

Re: Zvýšená DPH

Globalizace bere státu z rukou nástroje pro (ať už efektivní, nebo lajdácké) řízení hospodářství. Tento proces je dlouhodobý a nezvratný - stát dokáže dobře zdanit jen lokální spotřebu (np. potraviny, paliva, elektřinu, vodu), práci (platí to u těch míst, které nebyly přesunité do Asie), ostatní daně utíkají mimo hranice. Dosud Evropa i USA žily z umělého úvěrového boomu. Jedna generace dostala peníze "zadarmo" a za ty si nakoupila hromadu věci. To však už pomalu končí.

0/0
4.10.2011 14:49

bezdukátů II

Re: Zvýšená DPH

a ono se nevybere, to je jasné všem kromě MF

0/0
4.10.2011 16:51

jorokw

Koukněme se na to, jací jsme...

Mnozí diskutující zde pláčí jako malé děti, které přirozeně čekají, že všechno vyřeší jejich rodiče. Ministr financí (ať je jim kdokoliv) má v globální ekonomice na chod hospodářství poměrně malý vliv. Žijete v bludu, že stačí vyměnit ministra financí a hned bude dobře. Naivní představa... koukněte se co dnes obvytelé ČR vlastně umí. Řídím malou firmu a pokud je zajímavá zakázka, nikdo nechce pracovat déle / přes víkend (i když je příplatek 50%). školení o nových technologiích dnes nikoho nezajímá, každý chce svůj plat a hafo volného času. Práce se stále častěji dělá hala-bala. Místo opravit zmetek, většinou hledí jak ho zamaskovat. Tak vážení, proberte se... jako národ jsme pohodlní a makat se nám už nechce. Práci často předstírame, abachom za pár švestek koupili levný šmejd a pak jsme spokojení. Vědomosti a um pracujících jsou solí každé země, ale u nás je to čím dál více "bez chuti". Jsme takoví luxusní ci*ání... čekáme s nataženou rukou, kdo nám co dá. A jak to asi dopadne?

+2/0
4.10.2011 12:43

pudl

Re: Koukněme se na to, jací jsme...

Ještě že máme takové chytré a pracovité lidi jako jste Vy.  U nás ve firmě bereme jako samozřejmost, že se chodí pracovat  o sobotách, třetina lidí si dodělává VŠ a učíme se jazyky. Tady byla řeč o tunelování, rozkrádání a zadlužování tohoto státu, který vede do krachu známý notorik.  Jestli máte ve Vaší firmě lidi, kterí nechtějí pracovat, učit se novým technologiím a ještě vyrábějí zmetky, tak jste špatný manažer a stejně zkrachujete jako tento stát. Proberte se a začněte s Vaší firmou něco dělat.R^

+3/0
4.10.2011 12:54

jorokw

Re: Koukněme se na to, jací jsme...

O firmu nemusíte mít strach (ta je na mých bedrech), já to psal jen proto, abychom správně interpretovali příčiny budoucích problémů (které plynou i z toho, že se nám už moc nechce makat). Politici jsou skorumpování, část výkonu ekonomiky vyletí bůhvíkde - já to nijak nepopírám a ani neschvaluji - naopak, velmi mě to štve. Ale vinit ze svého osobního údělu politiky je jednoduché a pohodlné. Vezměte si jako příklad Řecko... ti teď ze svého údělu viní své politiky (a s láskou vzpomínaji ty, kteří byli k ním dříve tak štědří), ale výžné chyby se už staly a dnes jim nepomůže ani Ježíš i kdyby se stal jejich ministerským předsedou.

0/0
4.10.2011 13:10

jorokw

Re: Koukněme se na to, jací jsme...

Jak já bych rád nějakou solidní, nezkorumpovanou vádu!

Jenže pod tím pojmem si každý představuje něc o jiného: * průměrný róm nejspíše chce vyšší dávky a zvýhodnění, *líný nezaměstnaný požaduje vyšší podporu, *pracovitý nezaměstnaný chce více prac. příležitostí, *státní zaměstnanec vyšší plat, *podnikatel nižší daně a snížené zdravotní a sociální pojistné, *lékař zase vyšší zdrav. pojistné a vyšší platby státu za pojištěnce, *důchodce chce vyšší důchod (vyšší soc. pojištění), *mladý naopak nižší odvody na sociální pojištění... a politici ti chtějí rozhodovat o větším množství zakázek (což se zase nelíbí zbytku národa).

0/0
4.10.2011 13:32

jorokw

Re: Koukněme se na to, jací jsme...

Nikdy jsem od žádného ministra nic nechtěl, pokud bylo zle, pak jsem si to vždy zavinil sám. Na důchod se musím zabezpečit také sám. Pokud začnou zanikat tradiční struktury jako je životní partner, děti, rodina, firma, město, kraj... pak se opravdu dočkáme zlých časů. Sáhněte do paměti co dělá který Váš známý, vyberte ty, kteří tvoří nějaké hodnoty a zamyslete se nad tím, co s jeho životem udělá výměna ministra financí. Nic... Ministr financí je důležitý pro ty, kteří něco chtějí dostávat. V Číně vládnou komunisté, v USA kapitalisté... tam i tam se však musíte sami o sebe postarat.

0/0
4.10.2011 12:58

pudl

Re: Koukněme se na to, jací jsme...

Pravdu máte v tom, že v případě nízké daňové zátěže , se musí občané státu postarat sami o sebe . V  USA je daňová zátěž okolo 27 procent.  Je tedy jasné, že v USA zbývá občanům více peněz na to, aby se zabezpečili sami. Toto je paradigma neoliberalismu. Nízké daně, lidé by se měli starat sami o sebe. V ČR občané platí daně přes 50 procent ( tedy zhruba stejně jako ve Švédsku, Dánsku atd.),  konkrétně daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění, DPH, spotřební daň, daň z nemovitosti, atd. Je tedy zřejmé, když stát okrade  lidi o 50 procent příjmů, měl by se tedy o ně i  postarat. U nás je problém ten, že politici jako Kalousek státní rozpočet rozkrádají a ještě zadlužují stát.  Až bude celková daňová zátěž v ČR 27 procent, budu mít stejný názor jako Vy, tedy ať lidé od státu nic nechtějí. Jen na upřesnění, v USA stojí litr benzínu asi 19 korun, elektřina je asi o třetinu levnější.

+1/0
4.10.2011 13:12

djrhedy

Re: Koukněme se na to, jací jsme...

Daňové zatížení v ČR jste netrefil, viz například zde: http://www.finance.cz/zpravy/finance/246353-oecd-kde-je-danove-zatizeni-nejvyssi-/ I dle dalších statistik na tom nejsme tak zle: http://www.penize.cz/dane/207063-den-danove-svobody-bude-letos-driv-stat-nas-presto-prijde-draho Do Skandinávie máme ještě dost daleko. Dále je otázka, jestli si USA při dluhu kolem 100%, a to navíc stále rostoucím a dále nízkém růstu ekonomiky, mohou vůbec nízké daně dovolit... no dlouhodobě asi ne. Jinak při stoupajících cenách ropy a následně i benzínu nás "chrání" spotřební daně a koruna před většími výkyvy v ceně benzínu, jako se tomu deje v USA. Nechci vidět, až tam bude stát benzín 10 dolarů / galon za pár let, když už při 5 dolarech v roce 2008 někteří šíleli, když byli zvyklí si ještě kolem roku 2000 čerpat za 1 dolar / galon. Vemte si, že u nás se cena změnila za 10 let maximálně o desítky % :-)

0/0
4.10.2011 13:49

jorokw

Re: Koukněme se na to, jací jsme...

Ale právě nenaplněný státní rozpočet ukazuje na to, že lidé i firmy z tohoto schématu utíkají. Jsou to nákupy na internetu (včetně eBay a nákupů na čínských portálech) nákupy v zahraničí (na dovolené), přesouvání firem do daňových zón, přesouvání zisků firem do zahraničí (ani tam nemusí být sídlo) ... a to se děje dnes a denně. Stát v globálním světě ztráci půdu pod nohama... a moc se s tím nedá dělat. Velká krize ukázala, že uzavření hranic situaci obvykle zhorší (ceny jsou skokem nahoru). No, je to na delší povídání...

0/0
4.10.2011 14:25

Bad Ass

:))

Odborný názov je Mikloš effect. Objavuje sa vždy pri škrtaní. R^

0/0
4.10.2011 12:26

big zed

.....

Kalousku, Lafferova křivka se začíná stahovat, ale panáček nám tvrdí, že se mu stále volně dýchá.

+1/0
4.10.2011 12:19

Neznám špinavé peníze

Zavádějící titulek

není to za posledních 10 let, ale za celou historii ČR, ČSSR, ČSR už od roku 1918. Jestli to komunisté vedli od 10 k 5, pak to vedli značně klikatě a pan Kalousek našel zkratku. :-)

+2/0
4.10.2011 11:03

newcoast

Fuj.

EU si dovolila nám neposlat peníze.Místo 60 miliard tak jako v loni jen 45.Tak díra 15+ oslabení korunky to je dalších 15.To je bezva jízda.;-D

0/0
4.10.2011 9:31

newcoast

Re: Fuj.

Mám tam chybu minulý rok 75 miliard letos jen 60.Stejně fuj EU.Klaus říkal že to euro je na nic.

0/0
4.10.2011 9:34

vlastmá

MÁLO ŠKRTŮ.

Je potřeba udělat zásadní škrt a to škrtnout šampiona KALOUSKA.

Vždyť jeho vstup do vlády znamenal jen zadlužování.

+1/0
4.10.2011 9:25

Sep

Vláda rozpočtové odpovědnosti

Jen klid máme na to přece nejlepšího ekonoma ve střední Evropě pana Kalouska;-D

+2/0
4.10.2011 8:46

ptakPB

Hezké věty - vláda předpokládala růst a on není

což věděl každý průměrný ekonom mající, jakés takés povědomí o prognostice. Bohužel astátní ekonomové (žádní však nejsou) si hrají s čísly tak, aby to hezky vypadalo, a to bez ohledu na realitu a nějakou predikci stavu a jeho vývoje. Prostě je vidět, jakou snůškou neználků je státní správa. No nedá se nic dělat, ale MF by se měla snížit na nějakých 100 lidí a bude klid. Pak tam možná zbyde pár lidí, co něco umí. Náměstek za 170 tis měsíčně by měl vrátit plat a potichu zmizet. Je to ostuda těchto lidí, kteří nic neumí.

+2/0
4.10.2011 8:29

Žokej Balabán

Lidi nestěžujte si

Bude te mít od pana Kalouska super ekotendr!!! A bude dobře!;-D

0/0
4.10.2011 8:18

littlemoon

kozel zahradníkem

Jeeen škrtej Kalousku ;-D to ti celkem jde .Navíc asi nemáš a výsledky žádné.Za pár let nám řekne "tak přátelé, tudy cesta nevedla ... " zbalí si svá fidlátka a spokojeně odejde ;-D

0/0
4.10.2011 8:18

ptakPB

Re: kozel zahradníkem

samozřejmě už z doby Grippenů je dostatečně finančně zabezpečen.

0/0
4.10.2011 8:30

anfrene

...

Uz se tesim na Kalouskovi zastance, to zase bude dneska veselo;-D

+1/0
4.10.2011 8:16

kilociP

Inu Kalousek

To je machr. Fackovat lidi umi, ale ekonomiku ne:-PRv

+1/0
4.10.2011 8:02

mak1_re

A uza co má Kalousek tu cenu ?

za nejhoršího ministra v EU ??;-D

0/0
4.10.2011 7:58

Brainwashington.

Kalousek by se nemoh doma v Bechyni ani ukázat, kdyby

si nevzpoměl na kamarády! Česko bude přejmenováno na Šťavnaté sousto! ;-D

0/0
4.10.2011 7:49

strycek-Joe LLC

Vypadá na roční deficit 150 mld., to je úspěch

když dostal cenu Kalousek minule, bylo to téměř -200 mld.

0/0
4.10.2011 7:29

Žokej Balabán

Re: Vypadá na roční deficit 150 mld., to je úspěch

Ale pan Kalousek byl přece v letech 2002 až 2006 předsedou rozpočtového výboru poslanecké snemovny, to znamená že mohl z své funkce hodně tlačit na snížení deficitů!!! A schvaloval schodky levicových vlád a dnes dělá ještě větší zadlužení. Hlavně že má cenu nejlepšího ministra a hlavně že TOP09 se musí chovat odpovědně. Ale co dělal za lidovců, to lidé zapomeňte....

0/0
4.10.2011 8:23

sanyika

Co se čílíte ?

No, něco vám povím .... mám na MinFin kamaráda, který mi jednou u piva řekl, že ČR v roce 2015 řízeně zbankrotuje .... a musím říct, že vše, co mi takto kdy řekl, se vyplnilo .... a kroky, které k bankrotu vedou se dělají přímo cílené ... stačí se podívat kolem sebe.  Rv

+3/0
4.10.2011 6:37

Brainwashington.

Re: Co se čílíte ?

Možná bude pětiletka splněna už v roce 2014. ;-D

0/0
4.10.2011 7:52

ptakPB

Re: Co se čílíte ?

tím bych se moc nechlubil, protože MF to snůška lenochů a neználků, jiak jen vysavašů na peníze, tot vše

0/0
4.10.2011 8:33

mikunited

Re: Co se čílíte ?

Na pivu, no tak to jo, co já jsem toho slyšel u piva....

0/0
5.10.2011 14:22

brodzij

...

To je sranda. A teď hloupý pravicový voliči to naházejte na levici, který už od roku 2006 není u moci. Ta vaše pravice lhala už před volbami 2006, viz Nečas o poplatcích u Moravce a lžou a kradou i dnes. Od roku 2005 se Kalouskovi a dalším podařilo zdvojnásobit státní dluh. Nyní to je přes 1,5 bilionu a tak se přibližujeme k tomu vytouženému krachu. To, že Kalousek dostal cenu nic neznamená. Kdybyste se podívali kdo jí dostal před ním a z jakých ministrů byl vybrán tak byste netleskali. Navíc to, že máme lepší Rating neznamená, že bude levnější chleba. To znamená, že si můžeme půjčit za menší úrok. Jenže pořád to znamená, že budeme dlužit a platit uroky. A to chcete? V roce 2006 jsme měli jeden z nejmenších státních dluhů v Evropě. Zkuste to říct dnes. Plusový rozpočet už nikdy neuvidíte.

+6/0
4.10.2011 2:23

ptakPB

Re: ...

chyba, mohli bychom vidět, ovšem to by ho museli tvořit skutečně odborníci a ne tato tlupa neználků v čele s ekonomickým negramotem

0/0
4.10.2011 8:35

Mrhamotý Krdlebný Kňukvulín

To je dobře,

zasloužej si to. A jsem rád, že na tom mám taky svůj podíl.

0/0
4.10.2011 1:16

Lokutus 14

...volyč TOP 09 = blb

takhle to dopadá, když každej manipulovatelnej vůl má volební právo :-P

+5/0
3.10.2011 23:35

Kopakopa

Pan Kalousek toho musí hodně nepěkného

vědět na své "kolegy", že tam nejúspěšnějšího tuneláře státního rozpočtu ve prospěch firem, bohatých a politiků stále nechávají...

0/0
3.10.2011 23:29

Kurri22 - III.

Kalousek v aktuálním Týdnu - cituji:

"Mluvíte s ministrem financí, který dodržel fiskální strategii, k níž se zavázal, udrží stanovený deficit rozpočtu na rok 2011, prosadil v kabinetu rozpočet na rok 2012, .........který vyhrává jednu arbitráž za druhou a minulý týden dostal ve Washingtonu ocenění pro nejlepšího ministra financí zemí střední a východní Evropy. Proboha, který ministr by se mohl cítit úspěšnější než já?"

Je prostě nejlepší.;-D;-D

0/0
3.10.2011 22:36

kilociP

Re: Kalousek v aktuálním Týdnu - cituji:

jasne Kalousek je jednicka. Uz Topolanek mu to ukazoval:-P

0/0
4.10.2011 8:03

ptakPB

Re: Kalousek v aktuálním Týdnu - cituji:

ta cena pokračuje - rozvojových zemí Asie, Afriky a Latinské Ameriky. Z toho je vidět, že ase vlastně nemá čím chlubit. Je to ocenění, kterým si může jen vytřít zadek, tedy ostuda, kam je náš stát a ekonomiky řazena světem.

0/0
4.10.2011 8:38

pudl

Tunelářská vláda vede ČR ke krachu

To, že je je Kalousek podplacený politik  zahraničních bank, ví už každý. Jeho tzv. reformy znamenají jenom další prudké zadlužovaní a to v době ekonomického růstu. Zahraniční ekonomové poznamenávají, že další prudké zadlužování ČR teprve přijde. Jak jsem četl v zahraničí, je to jako když zasadíte strom. Plody přijdou až za několik let. Tato tunelářská vláda pomalu likviduje střední třídu, neustále zvyšuje daně, prudce zadlužuje zemi. Za pár let už lidi ani nebudou mít z čeho platit daně. Hlavně, že nebude zdaněn hazard, daně firmám jen 19 procent,  když lidé mají celkovou daňovou zátěž přes 50 procent.  Nechápu, kdo tyhle modrobolševiky  z ODS a krajní pravičáky TOP 09 může volit. ;-€

+1/0
3.10.2011 20:40

vita.s

Re: Tunelářská vláda vede ČR ke krachu

"Všude

je plno úplatkářů a korupce. Děti

nedbají příkazů svých rodičů. Kdekdo se

pokouší psát knihy. Je nepochybné,

že konec světa se blíží."   Záznam na asyrské destičce, asi 2800 př. n. l. ;-)

0/0
4.10.2011 0:47

Socialismus je forma zločinu

Kalousku, seš jednička

;-€;-€;-€;-€;-€Rv

0/0
3.10.2011 20:14

fr-mottl

pane Paroubek, prestante uz proboha

skodit a nechte uz konecne udelat vladu ty nutne reformy - jinak skoncime jak to Recko.

0/0
3.10.2011 19:57

Lev--_z-___Rožmitálu

Re: pane Paroubek, prestante uz proboha

;-DR^

0/0
3.10.2011 20:05

pudl

Re: pane Paroubek, prestante uz proboha

Ano, nechte všichni rozkrást a zadlužit tuhle zemi.  Topolánek, Nečas, Dalík, Drobil a Kalousek   se nám pěkně smějí. R^

0/0
3.10.2011 20:41

venoch

a ejhle...

Je u nas nejaka strana, vladni uskupeni, nebo nejaka organizace, ktera skutecne nas dluh zastavi a nakonec i snizi??? Rad bych ji volil.

Zatim jsem se s ni od revoluce nesetkal, vyjma snad nekolika malo let po revoluci, kdy byl rozpocet temer vyrovnany.Poradte mi.

+2/0
3.10.2011 19:21

MaverikOne

Re: a ejhle...

během prvních pár let byl vyrovnaný, protože bylo co prodávat a čím konsolidovat, jinak v té době byly ty díry také astronomické...

0/0
4.10.2011 6:32Najdete na iDNES.cz