Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Kanalizací utíkají miliardy, čtyři z pěti zakázek se nevýhodně losují

Firmy na stavbu kanalizace se ve valné většině případů vybírají losováním. Tento způsob ale zbytečně vysává státní pokladnu i obecní kasy, navíc také následně zdražuje vodu. Losování zakázek brzy zakáže zákon.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

;-)

rozpočtová pravidla

Na konec bych dodal, že i kdyby se zlepšily veřejné zakázky, tak k žádným úsporám nedojde - pouze se za ty samé věci pořídí více věcí(což je také nějaké pozitivum, ale ne takové, jaké politici slibují). Vracení peněz je totiž velmi problematické a nevděčné a tak na konci roku lidé pravidelně vymýšlí, co ještě by bylo dobré pořídit, aby za to utratili zbytek peněz. Nevím, jestli to vláda neví, nebo nechce vědět.

A ještě jednu věc bych rád uvedl - v tzv. antikorupční novele má být zaveden institut tzv. "odpovědné osoby". Má to spočívat v tom, že volený politik bude mít pravomoc vyhlašovat veřejné zakázky a podepisovat smlouvy, ale odpovědnost za ně ponese nějaký úředník - tzv "odpovědná osoba". Oddělit pravomoc a odpovědnost považuji za velmi prokorupční. Vzhledem k tomu, že k zákonu je mnoho set pozměňovacích návrhů, tak nikdo neví, jak to nakonec dopadne. Ale toto pojetí je tedy síla.

Úplně nakonec se omlouvám všem za zahlcení diskuse.

0/0
15.10.2011 21:35

;-)

podpora invalidů

Málo známou skutečností je, že zákon o veřejných zakázkách nařizuje zadavatelům aby společnostem zaměstnávajícím více invalidů snížili o 15% uvažovanou cenu při hodnocení. Ty tak vyhrají, i když jsou dražší. Je řada takovýchto společností, které formálně existují, plní přesně limity na toto zvýhodnění a uchází se o veřejné zakázky. I když invalidé jsou v nich jen do počtu. Tyto společnosti mají stamilionové obraty. Opravdu by mne zajímalo, kdyby si někdo dal tu práci to spočítat, kolik stamilionů ročně stojí navíc tato podpora "postižených".

0/0
15.10.2011 16:15

(gbd)

Re: podpora invalidů

Ale když máte "fixní cenu" (viz níže), tak můžete odečítat dle libosti. :-)

Ale - musí rozhodovat skutečně odborník, né ouředník...

+1/0
15.10.2011 18:17

;-)

Re: podpora invalidů

fixní cenu byste neobhájil. Cílem žádné zakázky totiž není např. "utratit 1 milion", ale např. "pořídit nová okna". Je zbytečné kupovat něco, co je sice kvalitnější, ale nesrovnatelně dražší a nikdy se to za dobu životnosti finančně nevrátí. To by bylo plýtvání veřejnými prostředky. Takový postup bych si uměl představit snad leda u zakázky, u které se žádná návratnost neočekává (napadá mne tak stavba pomníku). Ale třeba u těch oken nemá smysl utratit o půl milionu víc na oknech, která sice jsou objektivně lepší, ale za dobu životnosti bude úspora na teple pouze 100 000 nebo je rozdíl pouze estetickou záležitostí. Pak by se vycházelo z funkce - pokud by byla funkce běžná okenní, nemá smysl platit za estetickou kvalitu. Pokud by se jednalo například o kancelář presidenta republiky, pak by šlo uvažovat i o representativní funkci a šlo by připlatit něco málo navíc za lepší vzhled.

0/0
15.10.2011 19:15

(gbd)

Re: podpora invalidů

Obrceně myslím: Cílem je "pořídit nová okna". Udělám průzkum trhu, zjistím, jaká okna jsou vhodná a vyjde mi, že běžně se dají pořídit. za milión. Ten nemám, tak hledám levnější variantu. Ta přijde na tři čtvrtě miliónu. Vypíšu výběrové řízení s cenou 670000 korun s tím, že vyberu firmu, která mi to dodá v nejvyšší kvalitě odvedené práce, v rozumném čase, zaručí se za kvalitu a nezničí přitom zdi ani interiér.

0/0
15.10.2011 19:35

;-)

Re: podpora invalidů

oni úředníci bývají také obvykle odborníci v nějakém oboru - nejčastěji ekonomové, právníci ale třeba i stavaři......a ono většina zakázek nejsou stavby či nějaká nová technologická zařízení. Většina veřejných zakázek jsou běžné provozní věci, na které mnohdy ani specializovaný odborník neexistuje, a pokud, tak rozhodně nelze předpokládat, že si ho zadavatel najme. Ve veřejných zakázkách se zadávají takové věci jako teplo, elektřina, papíry do tiskáren, propisky, obálky, toaletní papír, odvoz odpadů, provozovatel stravování, servis výtahů, revize kotelen, atd.

Obvykle jeden úředník najednou zadává řadu různých zakázek najednou a někoho z oboru se zeptá na základní informace. Představa, že by na každou zakázku byl ustanoven tým odborníků je dost nereálná, navíc by se těžko hledali na řadu věcí, natož v dostatečném počtu pro všechny zadavatele. Další problém je, že odborníci sice rozumí svému oboru, ale jsou často velmi nezkušení a naivní co se týče ekonomiky a práva.

0/0
15.10.2011 21:14

(gbd)

Což takhle "obrázené" výběrové řízení?

Pokud (jako osoba) něco buduji, obvykle si zjistím, kolik to tak stojí, a když na to mám, prostě vybírám nejlepší firmu. Podobně by mohla fungovat i výběrová řízení: zjistit, kolik to má stát (a kolik na to máme, kolik na to dáme) a pak vybírat firmu, která za fixní cenu nabídne nejvyšší kvalitu - s cenou se ale hýbat nebude. (A to netvrdím, že ta cena nemůže být třeba 80% toho, co je "obvyklé"...)

+1/0
15.10.2011 12:45

Jigssaw

Re: Což takhle

No víte problém něčeho takového by byl že kvalita se dá těžko měřit čísly. Aneb my sme o 3% kvalitnější než tamti .... :-) A taky kvalita se dá měřit až po výrobě.

0/0
15.10.2011 13:17

(gbd)

Re: Což takhle

A právě o to jde - poměřovat "kvalitu", nikoliv "kvantitu" (tedy čísla).

Je mi jasné, že kvalita se hodnotí obtížně. Musíte vědět, co posuzujete, jaká kvalitativní kritéria brát v úvahu, například jaký materiál pro dané podmínky je vhodný, jaký postup práce, atd.

Nestačí jen srovnat dle ceny, dle délky splatnosti faktury, dle obratu v minulých letech. Dobrou nabídku prostě tabulkový kalkulátor nepozná!

0/0
15.10.2011 13:36

;-)

Re: Což takhle

Problém je i v tom, že většina věcí má více než 1 či 2 parametry "kvality". Obvykle prostě nemůžete zahrnout všechny. A podle toho které vyberete, tak už tím ovlivníte výběr vítěze. A to nemluvím o tom, že takový postup by předpokládal, že na každou zakázku budete mít celý tým odborníků z oboru, který se tomu bude věnovat. Obvykle je to přesně naopak - na jednoho úředníka je řada zakázek, a když má štěstí, tak má možnost probrat to s někým, kdo tomu alespoň trochu rozumí. Většina lidí si vůbec neuvědomuje, jak ohromné množství veřejných zakázek je, a kdyby se měli všechny hodnotit podle kvality, tak by polovina státních zaměstnanců zadávala veřejné zakázky.

0/0
15.10.2011 16:24

(gbd)

Re: Což takhle

No právě - rozhodují "úředníci", nikoliv "odborníci". O stavbách by měli rozhodovat "stavaři", ale obvykle je komise ve složení: jeden úředník ze stavebního odboru, právník, ekonom a dva úředníci z magistrátu. I kdyby ten stavebník měl nějaké připomínky, ostatní ho prostě přehlasují.

0/0
15.10.2011 18:07

dneska.taky.lidi.věří.všemu

Re: Což takhle

a jak to budou dělat obce, kde žádný stavební odbor nemají?

0/0
15.10.2011 18:46

(gbd)

Re: Což takhle

Nevím. Ale hlavně by se mělo rozhodovat poodle důležitých kritérií (kvalita) a né podle formálních úředních ("obálka formátu A4, zalepená, se dvěma razítky v místě slepení..." - i tohle jsem viděl!).

0/0
15.10.2011 18:53

;-)

Re: Což takhle

dřív byla taková praxe běžná. Dnes naopak ÚOHS rozhoduje, že je třeba se zaobírat skutečnou nabídkou a ne formální stránkou a za takovéto nedostatky nelze vyřadit(což je somozřejmě správně). Na druhou stranu vzniká opačný extrém, kdy uchazeč podá velmi odfláknutou neúplnou nabídku, z které ovšem při vynaložení detektivního úsilí lze pochopit co tím myslel (například nevyplní řádně položkové rozpočty či výkazy výměr, nebo je strukturuje jinak, než vyžadoval zadavatel či místo vyplnění technických parametrů zašle svůj katalog - v katalogu pak některé parametry nejsou, jiné tam jsou uvedené v jiných jednotkách či měřené dle jiných standardů...) a zadavatel aby se bál takového uchazeče vyřadit. Pak tráví celé dny dopočítáváním chybějících dat a žádostmi o vysvětlení. To mi zase přijde jako druhý extrém. Je otázka, jestli je opravdu veřejným zájmem, aby veřejné zakázky dostávaly společnosti, které ani nejsou schopné vyplnit předpřipravené tabulky.

0/0
15.10.2011 19:29

(gbd)

Re: Což takhle

Když je tabulka "předpřipravená" a dává smysl...

Ale viděl jsem výběrové řízení na "restaurátorské práce", kde byla použita šablona pro "stavební rekonstrukci" a vyžadováno "výše pojištění na 10 milionů, obrat v loňském roce (v milionech Kč), splatnost faktury (min. 90 dní)" a k dovršení všeho rozpis prací podle stavebních tabulek.

Mimochodem: vyhrála firma, která to byla schopná vyplnit, splnit a slíbit, zakázka byla pod cenou a v podstatě zničili památku, protože najatí dělníci neměli o restaurování ani ponětí a odborný dozor tam byl možná dvakrát. (A město ušetřilo a ještě shráblo pokutu - což tu památku nezachrání.)

0/0
15.10.2011 19:58

;-)

špatná morálka v ČR

Za největší problém veřejných zakázek v ČR nepovažuji špatný zákon, ale rozšířené přesvědčení, že krást je normální. Všechny veřejné zakázky jsem zadával vždy poctivě a se snahou uspořit veřejné prostředky. Když to někde řeknu, tak mi drtivá většina lidí nevěří a myslí si, že stejně kradu. A ti kteří uvěří si myslí, že jsem hloupý. Zadávat veřejné zakázky je velmi nevděčná práce. Nikdy nikdo nepřijde, nepoplácá vás po ramenou a neřekne, "tuhle zakázku jsi udělal výborně, ušetřil jsi 40% prostředků". Člověk aby se styděl říct, čím se živý. Přitom mé svědomí je čisté a jsem na svou práci hrdý. Stejně ji nikdy nikdo nedocení a člověk se tak maximálně dočte, že dělá neproduktivní práci, nevytváří hodnoty a je správné, aby takoví lidé měli malou mzdu. Upřimně řečeno mne opravdu děsí, když vidím, že někteří úředníci zadávající veřejné zakázky mají jen 12 či 15 000 hrubého. Jak pak asi takové zakázky mohou vypadat?

0/0
15.10.2011 15:56

;-)

Re: špatná morálka v ČR

A na náladě člověku nepřidá, ani když jede na konferenci zadavatelů veřejných zakázek, a tam přednáší pán z Transparency international, který se vyjadřuje ve smyslu, že "stejně víme, že všichni z vás jsou zkorumpovaní, proto se s vámi nebudeme ani bavit". ....jenom pro zajímavost - v čele české transparency international sedí pan Láska, který dělal jistý čas vysokého manažera v ABL a účastnil se schůzek kde Vít Bárta kul pikle. TI ovšem popírá, že vy její smířilý postoj k VV a jejímu působení na ministerstvech byl důsledkem této skutečnosti.:-/

+1/0
15.10.2011 16:51

;-)

Re: špatná morálka v ČR

K Transparency international a podobným organizacím bych doplnil ještě jednu věc - podle těchto organizací je strašně super výsledek zrušení zakázky, kdykoliv se objeví jakýkoliv drobný problém. Je to strašně spravedlivé, transparentní a celkově super.Oni vůbec nemají reálnou zkušenost se zadáváním a neuvědomují si, že zadavatel ty zakázky nezadává jen tak pro srandu králíkům a nemůže je třeba 3x za sebou zrušit. Zakázky se zadávají proto, že je třeba jejich plnění (například vytápění ubytovny stihnout zadat do zimy), navíc je třeba vše stihnout v účetním období, v kterém jsou na to vyhrazené peníze. Pokud si může někdo dovolit zakázku 3x zrušit, tak ji vlastně ani nepotřebuje a nemusel by ji vůbec zadávat. Možná mají lidé z TIC trochu pokřivenou představu o realitě, protože přichází do styku hlavně s pochybnými zakázkami, které nejsou potřeba a někdo si je vycucá z prstu aby ji mohl zadat kamarádovi. Naprostá většina zakázek jsou ale nezbytné věci, které je nutné realizovat v termínu.

0/0
15.10.2011 21:25

;-)

Re: špatná morálka v ČR

některá, zejména menší občanská sdružení která oficiálně bojují za transparentní veřejné zakázky jsou celkem známa tím, že bojují značně selektivně a naváží se to výběrových řízení v kterých neuspěly některé společnosti. Ovšem podobná situace panuje i u ekologických občanských sdružení nebo i lidskoprávních.

0/0
15.10.2011 21:28

;-)

Re: Což takhle

Tedy takový postup by byl velmi netransparentní a neobhajitelný. Hodnocení kvality je vždy velmi subjektivní. Mnohem transparentnější, i když pro zadavatele náročnější postup je zcela přesně definovat co potřebuje, ale tak, aby to byl schopen splnit široký okruh dodavatelů. Napsat si vlastní smlouvu a pak prostě jen nechat dodavatele jen nabídnout cenu.

0/0
15.10.2011 16:05

(gbd)

Re: Což takhle

Jenže když to zadáte "obecně" (sto metrů výkopu s potrubím pro kanalizaci a vrátit chodník), vyhraje "nejlevnější" firma, která dá 10 let záruky, na trhu je 15 let, minulé roky měla milionový obrat, staří jí splatnost faktury půl roku - a do výkopu klidně dá "novodurové" trubky, výkop zasype štěrkopískem a navrch nalije asfalt "třetí kvality"; to vše odvedou "ukrajinci" (malé "u" - kvaalifikace, nikoliv národnost) za 50 Kč/hod.

Když jim napaříte pokutu, stejně vydělá.

A na radnici si pak libují, že ušetřili 50 % ceny.

+1/0
15.10.2011 18:13

;-)

Re: Což takhle

projekt se často nechává dělat zvlášť samostatně a vždy je dobré sjednat si zvlášť technický dozor. Zároveň je třeba dát jasně do smluv s dodavatelem stavby a technickým dozorem odpovědnost a smluvní pokuty za nedodržení a nekvalitní projekt. Velikost těchto sankcí záleží jen na zadavateli. Může požadovat třeba i bankovní záruku či pojištění. Čím větší, požadavky má, tím lépe je jištěn, ale na druhou stranu zase to zvedne cenu nabídek a odradí část dodavatelů - je to o hledání rozumné rovnováhy.

Lze jen doporučit, aby stavbu kontroloval i zaměstnanec zadavatele stavař, je-li k dispozici.

0/0
15.10.2011 19:10

(gbd)

Re: Což takhle

Z praxe: vyhraje firma, která je to schopná "slíbit". Otázku je, jestli ty pokuty pak zaplatí, že musíte včecko předělat.

0/0
15.10.2011 20:00

;-)

Re: Což takhle

Ještě bych podotkl, že nejhůře se zadávají zakázky na služby , často se v nich chybuje a zároveň se v nich i často podvádí. Velmi těžko se totiž popisuje předmět plnění, velmi těžko se srovnávají ceny. U zboží nebo stavebních prací se dá mluvit o jakýchsi obvyklých cenách, ale u služeb je to opravdu problém. Navíc je tam často problém s kvalitou poskytovaných služeb. A protože se to tak těžko porovnává, jsou zakázky na různé služby často zneužívány. Když se předraží dodávka zboží o 25%, každý si toho všimne, u stavby třeba o 50% je také nápadné, ale u různých studií, konzultací atd. se toho ztratí hodně. Jsem názoru, že takovéto věci, pokud nejde o jednorázovou potřebu a jsou opravdu nutné je lepší řešit zaměstnáním vlastního odborníka, kdy si můžete vybrat opravdu schopného člověka - bohužel to naráží na tabulkové platy ve státní správě, které prostě zaměstnání odborníka neumožňují. (a teď nemyslím jen kdovíjak fundované génie, ale třeba i schopnou uklizečku nebo údržbáře)

0/0
15.10.2011 16:10

Bivoj biji Supy Hyeny a VeVerky

Já myslím že kanalizaci

je nutno nahradit tunely. Jinak mnoho Čechů nezbohatne;-D

+1/0
15.10.2011 12:44

Jigssaw

Smysl zákona ....

"Opravdu nevím, zda je smyslem zákona o veřejných zakázkách, aby výběrové řízení vyhrála firma s padesátiprocentní nabídkou, kterou v realizační fázi pak podstatně překročí na vícenákladech nebo ošidí kvalitu stavby,"

Ne smyslem je přece vybrat tu nejdražší nabídku na kterou vám firma dá provizi na nový auto aby to pak zaplatili ty blbouni co ještě pracují sami na sebe v soukromém sektoru a neparazitují jako my státní zaměstnanci.

Ale vážně máte snad nějaké standarty kvality a můžete to pak nechat jinou společností za pár drobáků zkontrolovat a pak těm co to odflákly nedat nic a překročí na nákladech ? Proboha tak napište pořádnou smlouvu dáme vám tolik a tolik za takovouhle kvalitu víc ani ťuk a když to odfláknete tak to za své uděláte pořádně..

0/0
15.10.2011 11:23

(gbd)

Re: Smysl zákona ....

Ale on má v podstatě pravdu. Kde jsem viděl výsledky po "vylosovaných" firmách, byly obvykle mnohem kvalitnější než po "vybraných".

Pokud budou výběrka mít vždy hlavní kritérium cenu a pak řadu formálních podmínek ("pět let na trhu, milionový obrat v posledních 5 letech, dokumentace podle tabulek i tam kde to je evidentní konina, záruka 10 let a splatnost faktur 100 dní") a vybírat bude jeden (skoro)odborník, jeden právník, jeden ekonom a dva politici, tak s přehledem vyhrávají velké "zprostředkovatelské" firmy, které v tom umí chodit, ale výsledek je nekvalitní.

0/0
15.10.2011 12:20

prasak_(cohotouznebavi)

krásná ukázka to porovnání cen s losovačkou a bez ní, z toho

vyplývá, že bez korupce bychom byli někde na úrovni Norska a Kuvajtu ...

0/0
15.10.2011 11:17

Jigssaw

Re: krásná ukázka to porovnání cen s losovačkou a bez ní, z toho

Bez korupce .... to není jen tak jednoduché. Tady je problém jednoduchý pokud utrácíte peníze jiných lidí pro cizí lidi tak prostě z toho krev neteče. Je to morální hazard celého veřejného sektoru.

Stejně tak když policie bude řešit 100% případu perfektně a v okrsku bude pořádek myslíte si že dostanou více pěnez ?

Pokud ale utrácíte své peníze pro sebe nebo pro své blízké tak panečku morální hazard a korupce je ta tam. A tu korupci nevyřeší žádní agenti provokatéři tvrdé zákony a podobně to jsou jen další lidi na podmáznutí a každý má svou cenu možná to omezí korupci v těch malých částkách ale rozhodně ne v velkých projektech. Jak tedy se s korupcí vypořádat ? ... no prostě přestat po státu chtít dělat všechno ať jen chrání naše svobody a řeší kontrakty. Ať nám přestanou vybirat kapsu pod slibem pár kostiček od stolu kde se nažerou vždyť je to hnus. Pochopte to proboha lidi vždyť už teď víc než půlka co vyděláte je vám ukradena daněmi a vždy se najdou ti co volají aby ještě víc.

0/0
15.10.2011 11:32

;-)

Re: krásná ukázka to porovnání cen s losovačkou a bez ní, z toho

Bez korupce by nám bylo nepochybně mnohem lépe, ale musím říct, že moje osobní zkušenost s veřejnými zakázkami je taková, že minimálně tolik zakázek, jako kvůli korupci a klientelismu plýtvá veřejné prostředky kvůli neschopnosti a hlouposti některých zaměstnanců zadavatele. Hloupost některých lidí je opravdu bezbřehá. Již mnohokrát jsem například slyšel názor, že levná firma to nemůže udělat kvalitně a proto je třeba vybrat firmu drahou - aniž by byla jakákoliv záruka, že ta to udělá lépe. Vzhledem k tomu, že ve státní správě jsou platy o dost nižší než v soukromém sektoru, je problém sehnat schopné lidi, natož odborníky. Ve veřejné sektoru dělají hlavně absolventi, lidé před důchodem a neschopní, kteří jinde neseženou práci. Ti schopní odejdou a zůstávají neschopní. Z toho důvodu mě vždycky běhá mráz po zádech, když slyším návrhy na úspory plošným snižováním mezd. Je to sice jednoduché a účinek se projeví okamžitě, ale dlouhodobě se to ještě hodně prodraží.

+1/0
15.10.2011 12:34

(gbd)

Re: krásná ukázka to porovnání cen s losovačkou a bez ní, z toho

Já mám spíš zkušenost, že je vybrána nejlevnější firma - a pak je výsledek nekvalitní. Znám dokonce firmu, která funguje jen jako "kancelář na výběrka" - formálně splní všechna kritéria, nabídnou tak 80% obvyklé ceny, vyhrají, shrábnou 60% z ceny - a na práci najmou dalčí firmu, obvykle zoufalce bez kvalifikace a zkušeností, kteří odvedou mizernou práci za použití nejlevnějších a často nekvalitních materiálů. A když jim zadavatel dá pokutu? Tak to z těch 60% jednou za čas zaplatí... :-(

0/0
15.10.2011 12:40

Jigssaw

Re: krásná ukázka to porovnání cen s losovačkou a bez ní, z toho

Proboha snad nechcete nalákat ty nejlepší lidi aby dělali neproduktivní práci ? Takovou mají když už dělat ty lempli co nic jiného neumí. Bez těch nejlepších kteří tvoří hodnoty v soukromém sektoru by stát neměl žádné peníze.

0/0
15.10.2011 13:07

;-)

Re: krásná ukázka to porovnání cen s losovačkou a bez ní, z toho

pak to podle toho vypadá, když dáte lemplům miliardy, tak se nemůžete divit, že se vyhazují oknem (ať již úmyslně, či z hlouposti). Podle mého názoru by se měla zrušit část zbytečných administrativních povinností, měla být státních úředníků 1/4, měli by mít dvojnásobný plat. Méně by se mělo trvat na formě a více na obsahu. Dnes je zcela běžné, že když přijde na veřejnou zakázku kontrola, tak vytáhne pravítko a přeměřuje, jestli jsou na všech dokumentech uvedena správná loga ve správné barevnosti, ale vlastně ji ani nezajímá, jestli byla zakázka zadána řádně a hospodárně. Mnozí to ani nejsou schopní posoudit.

0/0
15.10.2011 15:22

;-)

losování

osobně losování nemám rád a nepoužívám ho - veřejnost to nemá ráda a je zbytečné provokovat. Na druhou stranu chápu, že omezit počet uchazečů je někdy rozumné. Pokud dostanete 40 rozsáhlých nabídek, které se liší jen nepatrně, tak to má smysl. Problém losování není v tom, že by se společnosti domluvili, jak tvrdí idnes, ale v tom, že losování lze zmanipulovat, takže na jednu stranu podvodník může udělat hezky vypadající losování, a na druhou stranu když to chcete dělat poctivě, stejně nikdy nevyloučíte pochybnosti. Když z 40 uchazečů vylosujete 10, tak jen těch 10 ví, že to bylo poctivé a mezi těmi 30vždycky najdete několi, kteří vás budou obviňovat, že to bylo zmanipulované (obvykle jsou to společnosti, které samy podvádí při získávání zakázek a myslí si, že se to prostě dělá vždy a všude).

0/0
15.10.2011 10:16

;-)

Re: losování

osobně bych považoval za rozumné nahradit systém omezování administrativní zátěže při hodnocení desítek mnohasetstránkových nabídek místo losování tím, že by se otevřely všechny nabídky, zjistily ceny a dále se zadavatel mohl zabývat třeba jen 10 nejlevnějšími a nemusel posuzovat a hodnotit dalších 20 -30 nabídek, o kterých stejně ví, že jsou dražší a tak nevyhrají. Navíc když standardní výklad zákona umožňuje uzavřít smlouvu pouze s prvními třemi uchazeči.

0/0
15.10.2011 10:19

býk

Losovačka?

Děláme zrovna ty kanalizace ale žádná losovačka tu už roky nebyla. Všechno jednokriteriální výběrové řízení s převažujícím ukazatelem a to je cena.

Takže to vypadá tak , že si obec ale častěji inženýrsá firma omezí okruh dodavatelů do soutěže: obrat v posledních pěti letech každý rok 300 mil. Kč, k tomu referenční stavby a všechna možná ISA, pokud možno , kauci po dobu výběrového řízení miliom a podmínka , že pozastávka po dobu pětileté záruky je 20%.

Takže se tam přihlásí giganty typu Metrostavů, Hochtíefů, Skansk, OHL vesměs všechny se zahraničními majiteli.

Pokud je cena dle rozpočtu projektanta 300 mil. Kč je vysoutěžená cena někde u 220 mil.Kč

Gigant firma cenu zakázky poníží o 20% ( což je peníz , který si nechává její generální ředitelství a své pobočce přikáže najít firmy, které jí to za 200 mil. udělají)

0/0
15.10.2011 9:38

Jigssaw

Re: Losovačka?

20milionů vypadá jako slušná cena za administraci práce a obvolání pár firem na outsourcing pokud myslíte že byste to zvládnul za míň přihlašte se do řízení také.

0/0
15.10.2011 11:35

Jan Sůra

Re: Losovačka?

Nemohu souhlasit, podívejte se opravdu do registru zakázek, všechno užší řízení - tedy losovačka

0/0
15.10.2011 22:45

Jen Aby

bylo by vždy zajímavé zjistit

co, kde a kdy dělal pan starosta pár měsíců před takovým rozodnutím, které chápe jenom on ... přinejmenším v každém druhém případě bychom zjistili, že pan starosta byl pozván někam do penzionu na jižní Moravě nebo výrazně dále a několik dní opečováván všemožnými životními radostmi ... kdo nevěří, ať tam běží .... a pak se nemůže nikdo divit rozhodnutím, které navenek nemají logiku, jenom nás všechny stojí šílený prachy

0/0
15.10.2011 9:05

dneska.taky.lidi.věří.všemu

obec se dostane i na polovinu odhadované ceny

jj, a pak celou dobu neděláte nic jiného, než že jim stojíte za zadkem, hlídáte je aby nedávali do země nekvalitní materiál, aby si nefakturovali nesmysly a pořád dokola jim opakujete: ne, tyhle vícepráce opravdu nuznáváme a nezaplatíme...

důvěra mezi zadavatelem a dodavatelem nikde. když si něco obec objedná i za cenu obvyklou, tak nemůže nikomu věřit, že se ji nepokusí odrbat. čím nižší vysoutěžená cena, tím větší pokusy ze strany dodavatele potom obec natáhnout...

0/0
15.10.2011 8:22

p.dump

Re: obec se dostane i na polovinu odhadované ceny

Bohužel jeden ze symptomů DEMOKRATISMU.

Za totáče se kradlo, ale proti tomu co se děje dnes to bylo opravdu "jen" přemísťování z místa méně užitečného na místo více uřitečné (a nezůstával po tom VYDRANCOVANÝ stát ;-€)

+5/0
15.10.2011 8:29

Rudá Lůza vpřed, zpátky ni krok

Re: obec se dostane i na polovinu odhadované ceny

pane, Vy už si asi nepamatujete, jak předražené byli služby za totáče?! My jsme platili za malý třípokoják 370 korun a s energiemi jsme se dostali na pětistovku! A to matka brala tak 16-18 set a otec kolem čtyř litrů. A to museli chodit do práce 5 krát týdně!

+1/0
15.10.2011 9:14

Pravicový Liberál

Bod pro redakci.

Tady vůbec nejde o cenu zakázky, podmínky si nastavuje zadavatel. Hlavní rozdíl je, že místo tří firem se jich může přihlásit i víc.

+1/0
15.10.2011 8:22

právo mě nezajímá, mám své zájmy

za vsechno muzou komunisti :-(

kdyby udelali kanalizace vsude vcas a poradne tak stacilo jen zprivatizovat a zdrazit stocne. Ted aby se zastupitele zabyvali s tim komu zadat zakazku, slusne vydelat a nebyt pritom podezrely - malokdo z vas si dovede predstavit kolik takova kamuflaz da premysleni a pak se najdou stouralove kteri chteji rozhodnuti o stavbach proverovat :-/

+1/0
15.10.2011 8:20

p.dump

Re: za vsechno muzou komunisti :-(

Názor odpovídá nicknamu :-/

+1/0
15.10.2011 8:24

dneska.taky.lidi.věří.všemu

Re: za vsechno muzou komunisti :-(

nevím jak ve velkých městech, ale pokud jde menší města a hlavně vesnice, tak jsi naprosto mimo mísu...

představa zastupitel=zloděj je identická představě právoměnezajímá,mámsvézájm=truhlík

0/0
15.10.2011 8:25

Rudá Lůza vpřed, zpátky ni krok

Re: za vsechno muzou komunisti :-(

přesně tak, za komárů se to tady rozkradlo a současné vlády platí dluhy socialistického experimentu! vemte si, že za komárů kradl (téměř) každý, dnes pouze pár vyvolených! zkuste ukrást rohlík a budete v lochu natotata!

0/0
15.10.2011 9:24

dvd99

Re: za vsechno muzou komunisti :-(

jaké nesmysly tady musí člověk čístRv

+1/0
15.10.2011 10:04

p.dump

To je pro DEMOKRATISMUS typické...

ad1 ... NPaPM (někde jsem četl: Neofeudální Politická a Podnikatelská Mafie) "vybila" za 20 let tu poctivější konkurenci. Tzn. ať se postaví výběrová řízení !!! JAKKOLI !!! , výsledek bude !!! VŽDY !!! stejný !!! ;-€

ad2 ... miliardy tečou z takových a podobných leváren (LTO, vytunelované banky, podniky, fondy ... ) do zahraničních účtů, nemovitostí, CP ... proto, aby to slušně pracující člověk (OSVČ nebo zaměstnanec) za ty GAUNERY zaplatil. BTW těch slušných mezi OSVČ už moc není. To znamená si položit otázku, zda OSVČ má ještě nějaký POZITIVNÍ význam?

ad3 ... Za "totáče" byl jeden z !!! MÁLA !!! ekonomických argumentů proti samostatnému, nezadluženému a vyrovnanému hospodářství to, že plýtvá v "přebujelé" administrativě.

A dnes ?!!!   Administrativa stejná a je v rukou NPaPM.  BTW  je nutné si uvědomit, že to bez administrativy a některých regulací nejde (to pro fanatické "pravičáky").

+1/0
15.10.2011 8:15

dialektik

Výběrové řízení a morálka

Opravdu se nedá výběrové řízení omezit jen na cenu. Musí být zde vzájemná důvěra. Je velmi těžké zvenku posuzovat jakékoli ukončené  výběrové řízení, pokud jste ho nedělali sami, do znační míry je to individuální záležitost. Pořád je to o jednom. O morálce, Dnes se chce všechno z morálního kodexu převést do zákona. Má stát na to, aby za každým rohem stál úředník a kontrolovat to, co bylo dříve naprosto normální ? Jako je například základní slušnost ?  Proč státu, ale i EU,  nám obyčejným lidem,   ujiždí vlak  prakticky  ve všem  ?

0/0
15.10.2011 8:11Najdete na iDNES.cz