Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Spejbl vysvětluje zákazníkům, jak nenaletět podomním prodejcům proudu

Jak vysvětlit seniorům, že nemají odcházet od energetického obra ČEZ ke konkurenci? Nejlépe pohádkou. Polostátní firma podpořila sedmiminutovou loutkovou taškařici v hlavní roli se Spejblem a tetou Kateřinou, v níž se Spejbl nechá napálit podomním prodejcem. Bez čtení podepíše změnu dodavatele elektřiny a plynu a samozřejmě si pohorší.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

kludge

Změnu dodavatele jsem si zařídila sama a jsem spokojená

Změnu dodavatele si podle mého názoru stejně nejlíp zařídí člověk sám. Stačí si porovnat cenu v kalkulačce, vybrat toho nejvýhodnějšího a objednat. Pokud můžu poradit, zkusila jsem hodně srovnávačů na

internetu a nejvíc se mi osvědčila stránka www.chytryodberatel.cz, kde je vše přehledné a rychle vyřízené.

0/0
7.11.2011 17:15

Jana11

Že zrovna ČEZ

Zajímavé, taktéž jsem byla na školení externího dodavatele elektřiny (nakonec jsem pro ně nedělala), ale odnesla jsem si hlavní informaci - zlatý ČEZ, chudáci lidi, co mají EON nebo PRE. Do míst, kde působí ČEZ se nevyplatilo chodit, tam se lidem moc neušetřilo, ale kde působí EON nebo PRE, tam to smysl mělo a veliký. Rozdíly v cenách 5 i více procent (naopak u ČEZu to je zhruba fifty-fifty).

0/0
20.10.2011 22:17

Jardajar

Bohemia energy

Taky už jsem se s tímhle ksindlem setkal. Naštěstí tu nežiju s bandou seniorů, takže z toho pochopitelně problémy nebyly... A je mi jedno, jestli nabízí nižší ceny, ale když někdo do očí říká, že je z ČEZu a díky změně v tabulkách MUSÍME přejít na jiný tarif, tak se nemám o čem bavit. Baba nám už strkala i návrh smlouvy, pochopitelně pro přechod k Bohemia energy.Rv Proto to s rodiči praktikujeme tak, že energie jsou na nás a platí se z účtu. Jeden podpis a průšvih je hned...

+1/0
20.10.2011 21:34

tuana

pomáhejte svým rodičům

-seniorům.Tady nejde jen o podomní prodejce,ale i o předváděcí akce.Vysvětlete prosím svým seniorům,ať na žádné předváděčky nechodí,že z nich podvodníci vymámí podpis.Když už mermomocí chtějí jít,ať jdou bez dokladů a bez peněz,nic nepodepisují a v případě nutnosti řeknou,že jsou nesvéprávní.Prostě mluvte a vysvětlujte....Když někdo zazvoní u dveří,musí říci ne a opět - nic nepodepisovat,Taky se rozmáhají nabídky po telefonu - zase říci nemám zájem a ukončit hovor.Senioři jsou stará škola,kdy byly vychovávaní ke slušnosti(většina)a proto neumí říkat ne,neorientují se v tomto dnešním blázinci.Platí to obvzlášť pro 75 let a výš....Prosím,braňte své rodiče před nástrahami dnešní doby - amorálními prodejci bez špetky svědomí....

+4/0
20.10.2011 18:15

Luc123

Re: pomáhejte svým rodičům

Co to meleš, podomní prodej je naprosto běžný v západní Evropě a i u nás se pomalu zabydluje. není na něm nic špatného. Dovolím si tvrdit, že změna dodavatele elektřiny a plynu je pro 99% zákazníku výhodná a tyhle akce ČEZU na tom nic nezmění. Lidé začínají uvažovat o úsporách v energii a tak je to v pořádku! Samozřejmě že se najdou nepodctiví prodejci, ale je jich určitě menšina. Předváděcí akce jsou jiná skupina, na druhou stranu člověk si musí uvědomit,že když ho někdo pozve na předváděcí akci tak že mu asi chce něco prodat a je na něm aby si uvědomil zda předmět potřebuje či nikoliv. Lidé se musí naučit rozhodovat sami za sebe.

+1/0
20.10.2011 18:33

Nahlas se ti směju 2

Re: pomáhejte svým rodičům

Že bys byl jeden z podomních loudilů?

Já bych ani neměl nic proti tomu, kdyby tihle prodejci zazvonili, řekli, co nabízejí, předali podklady, na požádání vysvětlili, co je třeba a po slušné větě osloveného znějící "Děkuji vám za nabídku, promyslím si to a kdyžtak se vám ozvu. Nashledanou." by poděkoval za vstřícnost a odešel.

Jenže oni jsou jako vši. Jak píšu níže, musel jsem je doslova vzít za kabát a odtáhnout je z domu pryč.

Předváděčky jsou pak ryze nátlakové akce, na kterých protagonisté bezostyšně porušují zákony, nepokrytě lžou a snaží se přítomné okrást. Tam to není o rozhodování sám za sebe, tam je to jako výslech v lágru.

+4/0
20.10.2011 18:50

Rudolfína

Re: pomáhejte svým rodičům

pryč jsou doby, kdy nějaký šikovný Žid chodil po vesnicích hauzírovat

0/0
20.10.2011 19:49

Luc123

Re: pomáhejte svým rodičům

Přesně tak jsem.Za poslední rok jsem převedl 1200 domácností k jinému dodavateli a tím jsem těmto rodinám ušetřil přes dva miliony. Já se za svou práci nestydím. Lidé si tohle neumí vyřídit sami a potřebují v tomto rozhodnutí popostrčit. tak to prostě je. Kdybychom to nedělali tak by lidé byli odkázani na to co jim předhodí ČEZ a spol. Jako před třemi lety kdy ČEz z velkou pompou nabízel fixaci cenay elektřiny a ta pak jako náhodou spadla o 20%. To byl obchodní tah. Dokud se budou monopoly chovat tak jak se chovají ke stavajícím zákazníkům tak já tyto zákazniky budu přesvědčovat ať se na ně vykašlou. Ostatně i ČEZ na slovensku prodává elektřinu přímým prodejem a jeho obchodníci mají nejvyšší stornovanost smluv ze všech firem.

0/0
20.10.2011 21:33

Rudolfína

Re: pomáhejte svým rodičům

Chápu dobře, že jste vlastně zachránci a lidumilové??? 8-o

A vlastně vám vůbec nejde o vlastní zisk a vlastní výplaty, ale o naše dobro. Tak to pardon, to mi tedy nedošlo, že vaše práce je vlastně charita ku prospěchu nás všech. Nám ostatním hlupákům by přece vůůůůbec nedošlo, že můžeme změnit dodavatele proudu a plynu.

Můj osobní názor je, že i kdybych s vaší firmou ušetřila 1000 měsíčně, tak stejně nechci mít nic společného s někým, kdo lže, zneužívá slabosti (ať už stáří, nebo postižení, nebo třeba jen nepřipravenost) ostatních. Jakou mám pak záruku, že to co mám ve smlouvě pak taková firma opravdu dodrží?

0/0
20.10.2011 21:42

Luc123

Re: pomáhejte svým rodičům

Nejsme lidumilové,děláme to za prachy jako všichni kteří chodí do práce, ale lidem to pomáhá to je bez debat. Neznám přesné statistiky,ale více než 90% zákazníku mění dodavatele energie přes obchodního zástupce. Lidé se tím z nějakého důvodu moc nezabývají. Je to divné ale je to tak. Kvůli levnějším bramborám o 3 koruny jezdí dotesca a spol. a tisíce za energii neřeší. Podle mě je to tím, že tomu nerozumí a proto potřebují poradit. Jasně někdo té neznalosti zneužívá k manipulaci, ale to je stejné ve všech oborech. Ostatně manipulace patří k prodeji. I číšník tím že vám nabídne nějaké jídlo dokáže se zákazníkem manipulovat a směrovat ho tam kde chce. Je li to v zájmu zákazníka tak na tom není nic špatného.

0/0
20.10.2011 21:55

Rudolfína

Re: pomáhejte svým rodičům

Jenže když přijdu třeba do Lidlu a koupím si mlíko, najdu v krabici mlíko a byla bych naštvaná, kdybych v krabici s nápisem Mléko našla šlehačku. I kdybyste nabízeli něco lepšího, je moje právo vybrat si svobodně zboží (nebo dodavatele energie). Můžu se rozhodnout špatně a neušetřit, ale chci se rozhodovat na základě informací, ne proto, že někdo si myslí, že je tohle pro mě dobré a proto mi to vnutí. Jenže já jsem dospělá, chytrá a hubatá, dokážu se o sebe postarat. Je mi naprosto jedno, že za cenu mlíka nabízíte šlehačku, já chci svoje mlíko a až budu chtít šlehačku, vyhledám si vás sama.

Je ale obrovská sprosťárna, že cpete možnávýhodné smlouvy lidem, kteří se tak bránit nedokážou. Ani výmluvy typu, že vlastně děláte pro ty lidi něco dobrého, že ušetří neobstojí před tím, že lež je prostě lež, ať jí nalakujete na jak chcete růžovo, je to pořád lež.

Jak se vám v noci spí? Co svědomí?

0/0
20.10.2011 22:47

Nahlas se ti směju 2

Re: pomáhejte svým rodičům

Je vtipný, jak tu dokola meleš nazpaměť naučené firemní mantry a kopíruješ zápisky ze školení obchodních dovedností, zatímco na mnou uvedené reálné praktiky, za které by bylo na místě dotyčného minimálně řádně profackovat, jsi radši tak nějak pozapomněl...

Ale ty jsi určitě milý, nevtíravý a jde ti především o dobro klienta, jak si nejspíš za chvíli přečteme.

Nejvtipnější je, že tihle nebožátka žadonící od dveří ke dveřím jsou totálně neschopní jakékoliv rozumné diskuse a tím sami svou snahu podkopávají ještě více.

No nic.

Jak bys reagoval na slušně vyslovený příkaz, ať okamžitě opustíš dům?

0/0
20.10.2011 23:11

kodlcan

Re: pomáhejte svým rodičům

Nejspíš by řekl: "Neodejdu, je to pro Vás až moc výhodné. To nemohu dopustit, jakože se Dušín jmenuju!" lol

Jsou to jen kecy, na školeních je učí jak se nenechat odbít, které jsou "k jejich praktikám" nejnáchylnější skupiny a jak zcela neutrálně odpovídat na "reálné" dotazy. Nejlepší je, když kteréhokoliv z nich nachytáte na nějaký jejich špek. To se pak z domu poroučejí sami. Lepí se pouze na lidi u kterých cítí, že o dané problematice nic neví. Zejména starším občanům doporučuji oznámit danému "ochodníkovi", že jestli neopustí dům, zavoláte na ně policii… totéž platí o nátlakových výjezdních akcích spojených s prezentací zboží. Nikdo Vás nemůže donutit cokoliv podepsat. Tím, že se zůčastníte, nesouhlasíte předem s nákupem čehokoliv. Pokud Vás odmítne propustit opět volejte policii. V těchto případech žádné debaty nemají cenu. Jsou školeni k tomu, aby Vás umluvili. Hezký den.

0/0
21.10.2011 10:57

monofoki

Re: pomáhejte svým rodičům

Pokud jste od Centropolu, tak pokud narazím na Vás nebo některého z vašich kumpánů, nebudete stačit počítat schody, to Vám garantuji. Za to svinstvo, kterého jste se dopustili na mých starých rodičích. RvRvRv

0/0
21.10.2011 14:25

Dr. MoreBit

Re: pomáhejte svým rodičům

Z drtivé většiny je Centropol zastupován společnostmi Jobbing a Ranger Czech Republic. Pokud se jednalo o smlouvu s tarifem BLIK, tak je to ten Ranger. Přeji úspěšný lov.

0/0
22.10.2011 1:32

Dr. MoreBit

Re: pomáhejte svým rodičům

Luc123: Hlavně že 79% lidí podle průzkumu IBRS, co změnilo svého dodavatele elektřiny, na tom prodělalo. Tipoval bych tě na nějakou ovci Rangeru nebo Jobbingu.

0/0
22.10.2011 1:29

gucky1

CEZ je takovy dobrodinec, zaslouzil mi si nejaky rad nerad

ano podomni prodejci jsou zlo, ale vite co provadi CEZ aby ziskal ztracene zk. zpet? Zavola jim a staci mu ze mu reknou ano, nemusi ani nic podepsat a zmenu dodavatele nepovoli a jiz sepsanou smlouvu s jinym dodavatelem vypovi i kdyz vi ze zk. za to budou muset zaplatit treba i sankce. Kdyz se rekne A je potreba rict i B. A ze je mozne diky zmene dodavatele usetrit si kazdy muze overit na www.eru.cz a dokazuji to i 10000 zmen mesicne.

+1/0
20.10.2011 17:12

akazu

Jojo, jediné, na co se ČEZ zmůže jsou pohádky.

A pak kdo je tu podvodník, nebo subjekt podávající zavádějící informace. ;-D;-D;-D

0/0
20.10.2011 16:12

Frost.silenec

.

to uz je jen agonie, tech 10k domacnostni kazdej mesic uz zacalo bolet...

0/0
20.10.2011 14:51

Ghort

no...

..nabidky distributoru hodnotit nebudu, ale hlas Martina Klaska me teda taha za usi a nechce se mi verit, ze tu pani Katerinu mluvila Helena Stachova...

0/0
20.10.2011 14:51

Rudolfína

nejde jen o seniory

můj bratr má Aspergerův syndrom. Jednoho dne, asi týden po ročním vyučtování za elektřinu přišel nějaký technik v montérkách a řekl mu, že je z ČEZu a že mu přišel změnit tarif. Pro autisty je těžké rozpoznat, že někdo lže, až se mu od huby práší. Papír, který dostal v šeru na chodbě, protože ten technik neměl čas a do bytu prý chodit nesmí, měl téměř stejné logo jako má ČEZ, i papír, kterým se prokazoval, vypadal na první pohled jako od ČEZu. (já ho sice neviděla, ale v tom domě to podepsalo 5 rodin a všichni si mysleli, že to bylo vážně od ČEZu).

Okamžitě jsem mu pomohla smlouvu zrušit a poslala stížnost na Energetický regulační  úřad, a jejich odpověď byla: smlouvu můžete zrušit, neměli jste jí podepisovat, tady máte formlář na zrušení, tečka. 

Jsem strašně naštvaná, protože ten chlap strašně lhal a zřejmě mu to projde. S firmou, která ho zaměstnává domluva není, zřejmě ho za to pochválí, že získal další zákazníky, a i když máme miliony všelijakých úřadů, nikdo se nás nezastane.

0/0
20.10.2011 14:45

Rudolfína

už se mi tam nevešlo

Jak to, že je možné v "právním" státě, aby se někdo takhle choval a prošlo mu to? Kdo se zastane těch důchodců, co platí tisíce za předražené deky atd.? Vždycky je odpověd jen "neměli jste to podepisovat.." Jasně, že je to pravda, nemáme nic podepisovat, ale občas čtu, za jakých podmínek to ti lidé podepsali, a říkám si, jestli by neměli podobní prodejci už dávno sedět ve vězeních za vydírání, omezování osobní svobody atd.?

ČEZ mi sice taky trochu pije krev, ale na druhou stranu by s tím měl někdo, třeba Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (nebo jak se to jmenuje) udělat. Když Vietnamci vyrobí kabelku, která vypadá jako značková, hned se to pálí. Tady má někdo firmu, která se tváří, že je někým jiným a nic se neděje.

+1/0
20.10.2011 14:51

Frollik

Co tak používat vlastní zbytky rozumu?

1. Když jsem starý, handicapovaný, prostě slabší tak cizím lidem zásadně neotvírám.

2. Distributor své návštěvy (odečty měřidel nebo jejich výměny) vždy avizuje předem písemným upozorněním.

3. Naučím se říkat NE.

0/0
20.10.2011 15:06

crossek

Re: Co tak používat vlastní zbytky rozumu?

To bych rád viděl jak to budete zvládat až vám bude 80 let.

Já svou matku stále přesvědčuji, že nemá nic podpisovat, stokrát mi to odsouhlasí, ale pak zase něco podepíše. "Když on ten pán byl tak slušný a hodný"

+2/0
20.10.2011 15:34

bojimbojim

Re: Co tak používat vlastní zbytky rozumu?

plne souhlasim,ja mam obdobnou zkusenost s mamkou je ji 78 a stale dokola a stejne udelanejakou botu,bohuzel.Rikam si,ze nez byt nevim jak dlouho na zivu,tak radsi at to se mnou zamete jeste v urcite aktivnosti,protoze v pozdejsim veku,to bude hure a hure:-/

0/0
20.10.2011 18:14

Nahlas se ti směju 2

Re: nejde jen o seniory

Neber to jako útok proti sobě, ale nesvéprávný člověk by neměl mít právo podepisovat smlouvy.

0/0
20.10.2011 15:59

Rudolfína

Re: nejde jen o seniory

lidi s Aspergerovým syndromem nebývají nesvéprávní, někteří vystudují i VŠ, problémy mají v komunikaci. Např. z gest a z výrazu tváře nepoznají emoce druhého člověka

Jasně, že to byla chyba podepsat to. Na druhou stranu je to taková zkušenost, že si myslím, že příště to neudělá. Ale není přece v tomhle státě sám, komu lhali do očí a kdo jim na to skočil.

0/0
20.10.2011 16:35

Nahlas se ti směju 2

Re: nejde jen o seniory

No, asi se shodneme na tom, že podepsání takové smlouvy nebyla chyba komunikace, ale chyba racionální úvahy.

0/0
20.10.2011 16:44

Rudolfína

Re: nejde jen o seniory

shodneme.:-)

Jak už jsem psala, taky dobrá zkušenost.

A někdo na tom asi dobře vydělává

0/0
20.10.2011 16:56

Nahlas se ti směju 2

Re: nejde jen o seniory

Jenže lidi jsou pitomí. Já jsem už dvakrát z našeho domu tyhle podvodníky vyváděl. V obou případech je někdo z obyvatel musel vpustit dovnitř (máme automatické zámky).

Čertili se, vyhrožovali mi, že na mě zavolají policii, protože jim prý bráním v podnikání. Říkal jsem, že klidně a že s nima na policajty rád počkám. A nějak je nezavolali...;-D.

0/0
20.10.2011 17:09

Rudolfína

Re: nejde jen o seniory

Nepomůže na ně ani policii zavolat, protože mají u sebe doklady, pro kterou firmu atd. pracují a že se takhle můžou po cizích domech courat.

S lidskou pitomostí počítají. Vždycky se najde někdo, kdo smlouvu nezruší:-P

0/0
20.10.2011 17:16

Nahlas se ti směju 2

Re: nejde jen o seniory

No to já vím a ani jsem já policii volat nechtěl...

0/0
20.10.2011 18:45

Honx

Ten klip je o něčem jiném.

Né o tom "nenaleťe podvodníkovi", ale "zůstaňte u nás, my jsme ti jediní slušní. Váš ČEZ"

0/0
20.10.2011 14:37

Polární_Punťa

Úsměvné

zvláště kyž parodují sami sebe. Včera mi přišel nevyžádaný mail s www adresou, na které vychází jako nejlepší dodavtel vždy ČEZ.;-€;-€

0/0
20.10.2011 14:29

Hip

Re: Úsměvné

s produktovou řadou eTarif je čez u většiny sazeb opravdu nejlevnější

+3/0
20.10.2011 14:37

Hip

to stejně nepomůže

je to stejné jako předváděcí akce, senior uslyší slovo "sleva" nebo  "výhra" a víc ho nezajímá, podepíše cokoliv.

0/0
20.10.2011 14:06

192.168.35.1

Re: to stejně nepomůže

To samý, jako když uslyší "jistoty a prosperita".

0/0
20.10.2011 15:00

romualda

Re: to stejně nepomůže

A nebo jako když uslyší "polepší si všichni" a slib 1000 Kč k důchodu.

0/0
20.10.2011 16:26Najdete na iDNES.cz