Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Tendr na sociální kartu vyhrála spořitelna. Čeká se na povolení úřadu

Sociální kartu, na kterou se budou vyplácet dávky těm, kteří je zneužívají, bude dodávat Česká spořitelna. Banka vyhrála tendr, čeká se ještě na souhlas antimonopolního úřadu, který projekt ministra Drábka nedávno pozastavil.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

ab1

a

0/0
1.11.2011 10:53

petrph

pokud už tedy Spořka neuvažuje

Jak z toho potichu vycouvat.Při vyhlašování té zakázky stát deklaroval, že do toho dá i vyplácení důchodů-dokonce někde v doprovodných materiálech je uveden odhadovaný počet klientů řádově v milionech.

Jestliže do toho dá pouze několik tisíc asociálních  klientů, tak se to prostě Spořce nemůže vyplatit,její náklady budou mnohem vyšší,jak přímé technické,tak další podpůrné a organizační. Navíc tihle "klienti" budou asi spíš rizikoví., ať už že budou obtěžovat a odpuzovat jejich vlastní klienty u bankomatů (jestli je přímo neokradou), a spíš než by se dali nalákat na další podpůrné komerční služby, budou spíš dumat jak ty bankomaty ošálit a vybrat si víc než mají nárok..A podobně se k tomu postaví i obchodníci - i u nich by rychle ztráty převýšily odhadované zisky.

0/0
31.10.2011 7:20

Kecal1

Re: pokud už tedy Spořka neuvažuje

Nebojte, ostatní budou zapojení postupně. Opravdu nejde o to přihrát Spořce ztrátový kšef. Podívejte se, jak skromě kdysi začínal IZIP či OpenCard. Ty také měly generovat úspory.

0/0
31.10.2011 12:32

Frollik

Ani na vteřinu jsem nezapochyboval, že

by Spořka šla do prodělečného kšeftu. Buď to zalepí stát nebo je vymyšlený jiný fígl.:-P

0/0
31.10.2011 13:25

petrph

Re: Ani na vteřinu jsem nezapochyboval, že

Jak jsem napsal nahoře, Spořka šla do zcela jiného tendru.V době kdy se uzavřelo přijímání nabídek, tak teprve začínala medializace problému,veřejnost byla teprve seznamována s tím co to bude znamenat pro důchodce, atd, začalo se protestovat, i mezi politiky..vložil se do toho antimonopolní úřad, atd

Dneska je Spořka v pozici že sama nabídla pro ní dosti nevýhodnou nabídku,jejíž náklady si bude muset sama zaplatit (stát jí nedá ani korunu),ale dostane jen minimum,značně nelukrativních klientů. Může skutečně jen doufat že někdy později,  nikoliv v nějaké tajné smlouvě, ale veřejně projednávaným zákonem, jí koalice ty důchodce přidá.Ale jistotu nemá,stačí aby padnul Drábek či celá koalice a je v pytli.

Ten rozdíl u OpenCard je právě v tom že u těhle zakázek si firma ve smlouvě zajistila že jí stát zaplatí náklady (a smlouva platí i když se změní vláda)..Ale u sociální karty vše platí banka a stát by jí jen dlouhodobě měl zajištovat podmínky

0/0
31.10.2011 13:46

Kecal1

Re: Ani na vteřinu jsem nezapochyboval, že

Nebojte, smlouva bude. Myslíte, že to celé proběhne bez patřičných smluv?

0/0
31.10.2011 21:16

svatáDala

Drahá zbytečnost!!!!!!!!!!!!!!!!!

...Karta má sloužit pro kontrolu útrat tisíců lidí, kteří dávky zneužívají k nákupu alkoholu, cigaret či k hazardu. Poznat, co se z karty nakupuje, zatím ministerstvo neumí...tak teda na co ty karty vůbec budou???? Zbytečné mrhání penězi daňových poplatníků a z ČS udělat monopol?! 8-o Drábek opět někomu jde na ruku!!!!!!!

Proč si sami nemůžou zvolit kam půjdou jejich dávky??? Stejně je to nekontrolovatelný!!! Stačí papírovou formou jako jsou stravenky, kde se nebude smět nakupovat již zmíněný alkohol a cigarety a je to!!! Za stravenku také nenakoupíte jiné zboží než potraviny, takže když to jde natavit u nich, jistě by to šlo i zde.

Ne, Drábek v rámci šetření musí promrhat milióny za zbytečnost a kamarádům z ČS nahrát mld. zakázku.;-€

Ano takto se šetří na MPSV!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

0/0
30.10.2011 22:43

svatáDala

Re: Drahá zbytečnost!!!!!!!!!!!!!!!!!

ČS si nahrabe hlavně na poplatcích a vedení účtů, takže přestože vede v ziskovosti bude na tom ještě lépe a možná i nějaký ten miliónek ze zisku přistane někomu na soukromém účtu:-/ Žijeme v ČR a každý ví jak to tu chodí, že?

Hlavně jak Kalousek běduje, že bude ještě hůř a já se ani nedivím, když vidím jak plýtvají politici nesmyslně daňovými financemi.;-€;-€

0/0
30.10.2011 22:49

Labia Majora Zemanová

...

doufam, ze to bude fungovat i v online casinech

0/0
30.10.2011 22:07

nytra

to už tu jednou bylo

Už za socializmu jsme si museli otevřít účet u spořitelny aby jsme mohli platit školku. Kriterium s počtem bankomatů je úplně zcestné, bezhotovostní výběr na poště je daleko víc míst, na většině vesnic se bankomaty vůbec nevyskytují zato aspoň Poštovní spořitelna tam je, ve městech je to úplně irelevantní,  neboť všechny možné bankomaty jsou na každém kroku a navíc lze platit ve většině obchodů, což na vesnicích je naprostou výjimkou, proto jsou kriteria naprosto nesmyslně nastavená, žádná banka nemá úplné plošné pokrytí, počet bankomatů je z tohoto hlediska naprosto zanedbatelný, když si uvědomíme že počet obcí v Česku je 6249, tak kde ty bankomaty jsou?

Pro zajímavost: počet poboček Poštovní spořitelny je 3300 a je to ještě málo na to aby bylo plošné pokrytí...:-)

0/0
30.10.2011 21:05

Frollik

Možná to vyhrála protože je nejdražší

a počet bankomatů nehraje zas tak velkou roli. ;-D

0/0
30.10.2011 21:51

_xprim01_

Výhra ČS je výsměch

a vítězné kritérium nejvíce bankomatů je zvrhlost.

0/0
30.10.2011 20:36

masoreti

abych to uzavřel

já v tom vidím pozitiva. primárně stát ušetří na převodech a složenkách, protože peníze nebude rozdělovat, ale posílat jako balík. peníze z bankomatu lze vybrat zdarma, stejně jako přeposlat pár plateb. a tady vidím ještě řadu sekundárních úspor. když si dnes necháte peníze poslat na účet, pravděpodobně platíte za převody a za výběry. mnoho lidí může uspořit i zde. zruší účty a karty, nebudou platit poplatky. klidně je možné, že sociální karta sehraje klíčovou roli v boji s vysokými bankovními poplatky.

0/0
30.10.2011 19:22

skokánek

Re: abych to uzavřel

jeden výběr z bankomatu by měl být zdarma,všechno ostatní placeno jako u normálního účtu...

0/0
30.10.2011 19:44

petrph

Re: abych to uzavřel

a) Na převodech by stát ušetřil poměrněji snadněji, kdyby ty platby prováděl přes nějakou internetovou banku kde jsou i převody jinam zdarma. Na složenkách ušetří tím způsobem, že ti, kteří budou chtít aby jim to chodilo složenkami, si je budou muset zaplatit sami.

b) Rušit účty samozřejmě moc nebudete,ani se Vám nesníží bankovní poplatky. Tento systém totiž nekonkuruje bankovním účtům. Buď si ty peníze vyberete v hotovosti v bankomatu, nebo zaplatíte kartou  v obchodu, nebo si je necháte přeposlat na svůj jiný účet (přičemž, mám dojem že v podmínkách stálo že zdarma bude vždy jen první položka v měsíci). Další převody a platby (třeba nájemné,inkaso, elektřinu,telefony,..,či dokonce nějaké příchozí platby ),ebanking atd...už tato služba neumožnuje, na to si budete muset dál vést placený účet vedle a ty peníze si tam převést.

0/0
30.10.2011 19:45

skokánek

Re: abych to uzavřel

a jaký to má celé smysl,pokud si ty peníze lidi nechají převést na svůj účet a pak si je stejně utratí za co budou chtít?Navíc samo MPSV přiznává,že není v ničích silách kontrolovat za jaké zboží tou kartou člověk zaplatil

0/0
30.10.2011 19:50

petrph

Re: abych to uzavřel

aú Nezapomeňme že všechno je to zatím jen v představách, to co se nyní předvádí jako již platné podmínky,jsou zatím jen výběrové podmínky tendru, tedy zda je ta vybraná banka může splnit. Závazné podmínky budou teprve definovány zákonem. Čili, pak v konečném zákoně a podmínkách může skutečně vyjít, že ty si žádné prachy převádět nesmíš, a třeba ani tou kartou vybírat hotové peníze,že třeba půjde jen :

a) platit pouze ve vybraných obchodech,které pak státu doloží co jsi si za to koupil (kupříkladu, ve většině hypermarketů ti při nákupu vyjede paragon i se seznamem zboží.)

b) platit v bankomatu převody-přičemž ten bankomat bude evidovat kam to posíláš (třeba nájem, elektřina, plyn...)

0/0
30.10.2011 20:03

skokánek

Re: abych to uzavřel

nemůžu si pomoc,ať to převracím jak to převracím,tak to smrdí.Povinná bude pro 250 000 lidí evidovaných na ÚP,dobrovolně se domnívám,že si jí nikdo pořizovat nebude

0/0
30.10.2011 20:11

Frollik

Nezaměstnaní mě nezajímají, ale až to bude platit

i na důchodce nedovedu dobře pochopit proč současných 42% důchodů zasílaných na účty si budou muset důchodci přeposílávat na svůj účet od nějaké pitomé Spořky.

0/0
30.10.2011 21:55

dr.Dvojka

banky jsou tím nejhorším správcem čehokoliv

ale naštěstí vyplácení velmi zajímavé provize z dohozených obchodů...Rv a o tom to celé je, škoda, že nemůžu být konkrétnější

0/0
30.10.2011 16:49

sámvelkýmao

no

namísto předrahých karet vydávat potraviny ve skladech. to by vyšlo milionkrát levněji. sociálmarkety, kde samo nebude k mání alkohol a cigarety. ale někdo se zase potřebuje napakovat..............

0/0
30.10.2011 16:17

krultheking

nechapu

jak budou kontrolovat, zda prijemce davky nezneuziva, kdyz si kartou vybere v bankomatu cash?

0/0
30.10.2011 14:07

sámvelkýmao

Re: nechapu

nijak. je to nekontrolovatelný a dál se to bude zneužívat.....

0/0
30.10.2011 16:18

masoreti

Re: nechapu

předpokládám, že to bude ošetřeno následovně: v první řadě nastaven limit na výběr hotovosti. takže účelovou dávku, resp. částku, která ji odpovídá, bude možno přeposlat na definované účty, nájem, energie. to jsou dávky na bydlení. při placení kartou, třeba dávky že sociálky, lze jednoduše online zkontrolovat, jestli v nákupu nejsou položky se spotřební daní a pak celou transakci zamítnout. to by šlo prakticky v jakémkoliv obchodě s terminálem.

0/0
30.10.2011 19:00

skokánek

Takže v praxi

to bude fungovat jak?Po XX letech přijdu o práci,abych měla kryté ZP a SP půjdu se zaregistrovat na ÚP,z něj poletím do spořitelny kde mi založí účet a vydají kartu,nevím jak ve spořitelně,ale v naší bance jsem na kartu čekala 14 dnů.Po dvou měsících registrace najdu práci a půjdu zrušit účet,to trvá 30 dnů a není to zadarmo.Komu tohle může prospět a kde je ta úspora,když samo ministerstvo přiznává,že nelze kontrolovat co lidé tou kartou zaplatí???

0/0
30.10.2011 12:16

verkas

Re: Takže v praxi

V praxi to má být pro ty, co dávky zneužívají. Pokud to u vás nehrozí, buďte v klidu.

0/0
30.10.2011 15:25

čtenář 1

Re: Takže v praxi

A kdo a jak to pozná? V zákonech nic takového není. A znovu opakuji, přes milion dávek měsíčně bude kontrolovat kdo? Ty 4 tisíce zaměstanců, kteří od příštého roku budou tyto dávky zpracovávat? Dnes je to cca 6 a půl tisíce a mají odpovídající software, od nového roku se podmínky zásadně mění a systém bude totálně rozvrácen. Pracoviště úřadu práce budou ráda, když vůbec něco vyplatí, natož aby se někdo zabýval nějakou kontrolou.

0/0
30.10.2011 15:33

skokánek

Re: Takže v praxi

to není tak celkem pravda,pro všechny registrované na ÚP bude ta karta povinná

0/0
30.10.2011 15:37

Kecal1

Re: Takže v praxi

Nemusí to být pravda, většina nezaměstnaných nepobírá vůbec nic. Podpora se bere jen pět měsíců. Později mohou dostat nějaké dávky jen sociálně slabí bez majetku a bez někoho v domácnosti, kdo má nějaký příjem. Tady se navíc chystá (alespoň tak o tom Drábek hovořil), že se bude započítávat i příjem kohokoliv z širší rodiny - např. bratra, kt. už má vlastní rodinu, příjmy dětí, rodičů(včetně důchodů) atd. Takže kdo nic nepobírá, nepotřebuje kartu.

0/0
30.10.2011 20:20

skokánek

Re: Takže v praxi

takže vlastně nebude povinná pro nikoho a jediný kdo z toho bude mít zisk bude spořka...

v tuto chvíli se do příjmu započítávají všechny osoby v domácnosti,nevím jak by zdůvodnili,že by třeba mě započítali sestru,která bydlí 100 km ode mne:-P

0/0
30.10.2011 20:24

Kecal1

Re: Takže v praxi

No, a to je právě ta plánovaná změna - teď by 100km vzdálenou sestru obtížně zahrnuli do domácnosti, ale pro budoucnost (alespoň podle Drábkových plánů) by prostě byla příslušnicí rodiny a to by stačilo;  podle jeho slov (cituji jen podle paměti) bude v případě sociální nouze, první na řadě rodina  a pak teprve stát.

0/0
31.10.2011 10:54

Karotak

Re: Takže v praxi

a co všechny ty poplatky .... spořka v tomto vede ;-)

0/0
30.10.2011 15:25

masoreti

Re: Takže v praxi

pokud jste požívatel jakékoliv dávky, kartu dostanete automaticky. asi ji nebudete muset vůbec použít, pokud jsou to dávky pojistné, např. podpora. normálně si ji můžete nechat poslat na účet. určitě ji taky nebudete muset rušit, prostě když nebudete poživatel dávek, žádné peníze tam nepřijdou, karta bude v šuplíku. když se jím opět stanete, kartu opět vytáhnete.

0/0
30.10.2011 19:07

skokánek

Re: Takže v praxi

a smysl celé té taškařice?Povinný ,nepoužívaný a mnou placený účet u spořky?

0/0
30.10.2011 19:21

Alcatraz

Re: Takže v praxi

proc predpokladas, ze si budes muset zavest bezny ucet?

0/0
31.10.2011 16:38

petrph

Re: Takže v praxi

Ne - ty si žádnej účet ve spořitelně zařizovat nebudeš.Prostě ti spořitelna pošle kartu s pinem, a budeš si moct vybírat z bankomatu nebo platit v obchodě, nic víc,maximálně si přeposlat ty peníze na svůj účet jinde ..Protože, systémy bankovních účtů a systémy bankovních karet jsou

oddělené - proto i u nás můžou vybírat cizinci a ty můžeš vybírat z

bankomatu v cizině.Teprva až s nějakým zpožděním pošle ten systém bankomatů info tvé bance, že jsi si vybral tolik a tolik tak ať ti to odečte z účtu. A v tomhle případě ti to neodečtou z účtu (poněvadž u nich žádnej mít nemusíš), ale jen si spořka někde zaeviduje, tolik  ti poslal stát na dávku ,tohle už jsi si z toho vybral z bankomatu, zaplatil v obchodě

0/0
30.10.2011 19:34

skokánek

Re: Takže v praxi

to asi nebude takhle,mělo by se jednat o normální účty kam by měli jít zadávat příkazy k úhradě a kdyby to tak bylo,proč tohle nemohou dělat ti úředníci co jsou za to placeni?

0/0
30.10.2011 19:44

petrph

Re: Takže v praxi

Je to skutečně tak, zkus si o tom něco najít v googlu.A pokud se týká tvé druhé otázky - ti úředníci budou dělat pořád to samé. Budou muset naklofat do evidence příjemce dávek. Akorát že doteď tiskárna vytiskla složenky, které pak dali na poštu  kdežto teď se prostě ten soubor předá té bance. Jejich práce se moc nezmění ani neulehčí, spíš v tom bude neskutečný chaos a bordel. Řekněme že teď sociálně postižený, když (třeba omylem) nedostal dávku, věděl že si musí zavolat nebo dojít na sociálku..  jak se bude teď dohledávat chyba mezi sociálkou, bankou, společností zajištující  výběry z karet,obchodníky....

0/0
30.10.2011 19:54

skokánek

Re: Takže v praxi

http://www.mpsv.cz/cs/11295

já nevím,samo MPSV tvrdí,že zdarma bude jeden výběr a jeden příkaz,mě z toho vyplývá,že by to tedy mělo fungovat jako běžný účet.Jinak se mi zdá,že když do ČS dorazí peníze třeba pátého a výplatní termín bude desátého,že už se ty peníze na slušný úrok někde dají otočit

0/0
30.10.2011 19:57

petrph

Re: Takže v praxi

Zkus se podívat sem - http://www.mpsv.cz/cs/10990 ,tam jsou k tomu ostatní dokumenty.Ostatně už z názvu tendru " o zajištění administrace výplaty nepojistných dávek a dávek z oblasti státní politiky zaměstnanosti a provozování karty sociálních systémů!.. vyplývá že jde o výplatu těch peněz a nikoliv vedení bankovních účtú.

Každopádně,jak díš,výběr,placení kartou a příkaz převodut - nic jiného by s tím nešlo jít dělat.A možná půjde jen trvalák na přeposílání celé částky na svůj účet jinde.

b) Jak si to dohodne ČS se státem, kdy dojdou peníze a kdy bude výplatní termín je ve hvězdách.Bál bych se spíš toho že stát pošle ty peníze až 9.ho a než si spořka ty peníze zaeviduje a dá info systému bankomatů, bude 12.ho.

Podstatnější asi bude že to bude neustále aktualizovaná evidence,příjdeš o práci dostaneš se do evidence,pošlou ti kartu,  najdeš si práci, měli by tě z té evidence vyrušit a kartu ti zablokovat  (a doufejme že  jsi si stačil vybral všechny peníze)..

0/0
30.10.2011 20:27

skokánek

Re: Takže v praxi

já třeba na jistotu vím,že peníze na důchody posílá ČSSZ do banky 14 dnů před výplatním termínem,jestli to bude stejné,tak je to hezkej vejvar:-/

celé se mi to zdá nesmyslné,na ty co dávky zneužívají máme páky i dneska a tak jako si poradí s poukázkami,jistě dokážou obejít i tenhle systém,kdo chce ten si cestičku najde,tohle nic neřeší

0/0
30.10.2011 20:31

sámvelkýmao

no

to nevím, jak tohle může fungovat...........

0/0
30.10.2011 10:47

sluni-sluni

Re: no

ne všude jsou bankomaty, ne všude berou platební karty.... jedná se pouze o určitou lobby

0/0
30.10.2011 12:37

Kája21

To nepřekvapilo.

Dalo se to čekat, monopol ČS je zřejmý.

+1/0
30.10.2011 9:10

Rada.K

Nepochopil jsem

Před časem hlásal p. Drábek, že se díky těmto kartám něco ušetří. Mohl by mi prosím někdo vysvětlit kde se něco ušetří? Bylo to myšleno tak, že pokud nebudou moct koupit chlast a cigarety přes sociální kartu tak že ty prachy na té kartě nechají a ty se vrátí státu? Nebo kde jinde by měla ta úspora být? Nevíte náhodou někdo?

0/0
30.10.2011 9:09

bertmax

U nás je

příjemcem PNP sedmileté dítě,to jsem vážně zvědavá jak jí budou zakládat účet a jak bude s tou kartou vybírat a platit;-D;-D

0/0
30.10.2011 7:47

west

Re: U nás je

a taď to někdo vyplácí přímo tomu dítěti, nebo opatrovníkovi?

0/0
30.10.2011 7:55

bertmax

Re: U nás je

chodí to na účet manžela,ale kdyby jsme to chtěli složenkou bude to chodit na její jméno,my dáváme ty peníze za asistenta,to opravdu nevím jak ho potěší dva tisíce v hotovosti a za zbytek,že si může nakoupit v tescu;-D

0/0
30.10.2011 7:57

west

Re: U nás je

Takže ani teď si pro to to dítě samo nechdí na poštu že?Když už jste příjemcem této dávky, domníval bych se, že se o tom budete snažit něco dozvědět a ne jen vykřikovat nacvičené hesla socdem. Jistě víte pro koho bude karta povinná a pro koho ne, ale jen když se kydá hnuj že?

0/0
30.10.2011 8:05

bertmax

Re: U nás je

samozřejmě,že vím,že zatím pro nás povinná nebude;-)ale jak dlouho bude trvat než zjistí,že karty za dvě tři miliardy se pro 200 000 lidí registrovaných na ÚP nevyplatí a nařídí nám to dobrovolně povinně stejně jako důchodcům a lidem na rodičáku?

0/0
30.10.2011 8:07Najdete na iDNES.cz