Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

PŘEHLEDNĚ: Jak chce Brusel zpřísnit rozpočtovou disciplínu

Lídři eurozóny a členských zemí EU se po desetihodinovém nočním jednání dohodli na zpřísnění rozpočtové disciplíny. Země s eurem by měly být automaticky potrestány za překračování povolených schodků, poskytly by půjčky Mezinárodnímu měnovému fondu, nebo udržovaly dva záchranné fondy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Gašpo_3

Panebože

Normálne už plním bobríka trápnosti, keď si čítam o takýchto "politických dejcháncích".

SANKCE SE UVALÍ AUTOMATICKY - no to je strašidlo ako sviňa, naviac keď nikto nevie akože tie sankcie vlastne majú vyzerať. Ako by mali vyzerať také, ktoré budú účinné nevie ani PánBoh. No, vlastne také existujú. Musela by byť nad politikmi hrozba kriminálu a zabavenie osobného majetku. Ale dá rozum, že také si v Bruseli neschvália. ;-D;-D;-D;-D;-D

Proste komédia pokračuje.

0/0
30.1.2012 18:40

Jen Aby

hoši, hoši, to je komedie

zadlužené země půjčí MMF proto, aby MMF mohl zpětně těmto zemím půjčovat ... a proč? protože si šakozy a anděla udrží ještě pár měsíců teplou židli, MMF a ostatním institucím z těch půjček zůstane něco za nehtem .. mezitím tohle vytloukání klínu klínem a čekání na činský zázrak (ti šašci už jenom doufají, že si nás Čína koupí, jinou vidinu nemají) pošle Evropu totálně do tunelu ,, a až to tu bude všechno za hubičku, tak Číňan otevře portmonku a pustí chlup .. a rudé nápisy přetřeme na žluto

+2/0
10.12.2011 9:21

Larry Matejka

Re: hoši, hoši, to je komedie

To je přesně jádro pudla. Totálně vykrachovaný IMF se neštítil doběhnout pro cash v podobě irských důchodových úspor. Teď jde po nás. IMF je složen ze zombie bank. Tyhle nemrtvé instituce nás všechny dostanou jak v nějakém horroru. Tarpley v Surviving the Cataclysm píše: By the time you read this, the central political issue of the day may well be whether the InternationalMonetary Fund will put the United States into receivership, or whether the United States should put the IMF into bankruptcy liquidation. In my view, it is the IMF, along with the entire globaloney system of world finance, which has to go.

Neplatí to jen pro USA. Jen by mne zajímalo, kolik stříbrných kulek je potřeba vystřílet do prsou upíra jménem IMF...  Kdyby každý z nás koupil jedinou unci stříbra, položili bychom podstatnou část bankovního systému. JP Morgan Chase. Největší finanšní terorista má 3.2 miliard uncí stříbra naked short. Nemá smysl moknout na demonstracích, stačí kupovat stříbro.

0/0
10.12.2011 10:01

minutos007

A že tak najednou

Dost dobře si neumím představit, že všechny země EU, které mají deficitní rozpočty budou rázem vyrovnané. Také by k tomu měli dodat, že to znamená konec "sociálního státu" a znamená to, že socialisti konečně zjistili, že do nekonečna si půjčovat nelze.

Co mi není jasné je onen záchranný fond. takže ty země, které jsou v problémech (to jsou skoro všechny) vezmou své peníze, které nemají a vloží je do záchranného fondu, který jim zpětně půjčí na řešení jejich problémů? To asi fungovat nebude.... Mě spíš připadne, že to je způsob, jak zajistit mocným, aby se zachránilo to, co oni zachránit potřebují a zbytek je nezajímá...

0/0
10.12.2011 6:36

roby

Re: A že tak najednou

myslíte, že půjčování si peněz a žití na dluh je výsadou socialistů? Podívejte se, jak se zvýšilo naše zadlužení za dobu vlády pravice

0/0
10.12.2011 12:07

Paveljan

Re: A že tak najednou

Tyhle kecy mě fakt nebaví. Je to demagogie. Musíte vzít v potaz hospodářský růst v tom kterém roce.

0/0
12.12.2011 21:46

vlastmá

PROBLÉM JE,

že jsme žili v pseudosocialismu. Nyní žijeme v pseudokapitalismu. V každém případě je tu spousta soudruhů, kteří na tom doopravdy dobře profitují. Spousta pseudoekonomů si dobře vydělává na ekonomických žvástech naučených ve školách a hodně vzdálených ve své podstatě od reality. Rychle pak ubývá toho a těch, co živí dotyčné žvanily řídící svět.

+3/0
10.12.2011 6:18

bezdukatu

Re: PROBLÉM JE,

R^R^

0/0
10.12.2011 9:36

Paveljan

Re: PROBLÉM JE,

R^R^R^

0/0
12.12.2011 21:47

Kaniokova

EU je totálně v piheli..

I Robejšek řekl, že prodlužovaná "záchrana" eura bude dražší než jeho rychlý konec a že by se EU měla vrátit k principům EHS, pokud tedy chtějí EU udržet..

Vystoupení z EU by neznamenalo ukončení volného obchodu. Možná to málokdo ví, ale volný obchod s evropskými zeměmi nám nezajišťuje Evropská unie, ale Evropský hospodářský prostor – separátní dohoda o volném obchodu mezi evropskými zeměmi, která zahrnuje kromě států EU i Norsko, Island a Lichtenštejnsko.

Vojenskou bezpečnost nám nezajišťuje EU, ale Smlouva o severoatlantické spolupráci (NATO).

To dobré na západoevropské spolupráci – volný obchod a mezinárodní bezpečnost – nezajišťuje EU, ale EHP a NATO.

0/0
10.12.2011 0:09

Rubik1

Re: EU je totálně v piheli..

Takže význam EU je vlastně jen pro odklánění miliard Eur?

0/0
10.12.2011 5:00

[eT]

Re: EU je totálně v piheli..

bingo :-/

0/0
11.12.2011 18:31

josefl

Krásný titulek

Jak je to dlouho, co sibruselští ouřadové odhlasovali vyšší platy a vyšší příspěvky od členských zemí?

+1/0
9.12.2011 20:58

urceno ke smazani

ukazkove letalo.

kdysi davno frcela hra zvana letadlo - de facto podvod na ntou.. pak se to zakonem zakazalo. je videt, ze takova hra na daleko vyssi mezistatni urovni slibuje zajimavejsi vysledky. ovsem, stejne jako ta puvodni, jen pro nekoho..

+1/0
9.12.2011 20:41

josefl

Re: ukazkove letalo.

To není letadlo. To je přímo raketa.

0/0
9.12.2011 20:52

josefl

Re: ukazkove letalo.

Víte vůbec někdo, kolik se dá vydělat na tom, když se jeden den koupí dluhopisy (řecké, portugalské..) za 20- 40% nominální hodnoty a druhý den se prodají jiným bankám (samozřejmě, že těm dceřiným) za 100% nominálu?

0/0
9.12.2011 21:00

urceno ke smazani

Re: ukazkove letalo.

bohuzel si predstavu udelat dokazu a dela se mi mdlo z toho gigantickeho podvodu co se tu pece a jeste nekteri eurohujeri tomu opravdu veri a nadsehe hykaji. Vstavaly by mi vlasy hruzou na hlave kdybych si je zesedivele v zoufalstvi nevytrhal.

tohle uz fakt neni letadlo, to uz neni ani raketa, jak psal clovek nade mnou, to je mezigalakticky korab ritici se rychlosti warp 9,9 do jedne giganticke cerne diry.

0/0
9.12.2011 21:03

josefl

Euro je zachráněno

Vyměním 3 kila brambor a kilo cibule, za nové opratě. Vyměním vykrmenou husu za zimník.

0/0
9.12.2011 18:50

Rubik1

Re: Euro je zachráněno

R^

0/0
9.12.2011 18:53

pavel-s-68

Re: Euro je zachráněno

Jestli ten zimnik s nekym vzmenis za chlast, tak ja ten chlast s Tebou vymenim za medeny draty. Jasne se ne kradeny, jsem Dilina nebo co?

0/0
9.12.2011 19:13

Larry Matejka

Eurobolševik vykročil k několika dekádám ekonomické deprese

Jedinou cestou by byla ta islandská... Ukázat banksters prostředníček a neplatit spekulativní dluh...

Místo toho budeme dále centralizovat a likvidovat ekonomiky, suverenitu i demokracii. Bez změny monetárního modelu skončí většina populace EU v otroctví. Peníze, tištěné z čistého vzduchu, vznikající jako dluh... Dluh jako prostředek ovládání... Je jasné, kdo z této hry půjde bez kalhot...

Evropa se opravdu rozděluje... Na úzkou skupinu, pro kterou neplatí zákony a má přístup k tunám laciného kreditu, který používá výhradně k útokům na to, co zbylo z našich ekonomik a na všechny ostatní, seškrtané, uregulované, zadlužené, předaněné eurootroky, jejihž úspory a aktiva zlikviduje nízká úroková míra a hyperinflace. Neofeudální model...

+2/0
9.12.2011 18:47

pbh

Re: Eurobolševik vykročil k několika dekádám ekonomické deprese

...ano myslím, že inflaci se nevyhneme, teď  je jen otázka kdy a jak velká se přenese z euozóny ?? Jak dlouho uchrání ČNB luxování českých bank ??

No, když se podíváme na tu 17-ku eurozóny, tak to nemůže skončit dobře - sice nejsem analytik Sedláček nebo Zahradník, ale dovolím si zaspekulovat - u nás odhaduji tak rok mírnou recesi a poté inflaci, přenesenou po krachu superprojektu.

Jinak jsem občas v týdnu přemýšlel o těch lokálních komunitách, o kterých jsme dsikutovali minulou neděli - krásný koncept z nové institucionální ekonomie, škoda, že i ta upozorňuje na teorii obecní pastviny :-) Ale daly by se s tím dělat zajímavé věci.

0/0
9.12.2011 19:39

Larry Matejka

Re: Eurobolševik vykročil k několika dekádám ekonomické deprese

ČNB dělá rozumnou politiku, drží banky na krátkém vodítku... Tak trochu ex post. Ale jsou poměrně zdravé na rozdíl od svých matek. Před spekulativními útoky by byla potřeba legislativní chrana na vládní úrovni... To mělo být i předmětem summitu EU. Zákaz některých derivátů, zejména CDS a zákaz naked shortingu evropských bonds.

Hyperinflaci nevidím jako problém v krátké budoucnosti, spíš to celé upadne do stagflační deprese. Peněžní multiplikátor je nefunkční. Tuny nově vzniklého kreditu končí u bank. Banky jsou insolventní a nechtějí dále půjčovat. Krásně to vyjádřil Lloyd Blankfein: - Půjčovat do reálné ekonomiky je moc riskantní, já chci mít své peníze doma pod střechou ještě dnes večer. Prohlubuje se tak pouze spekulativní bublina. A ta požere vše. Od důchodových fondů po úspory. Je to vlasně válka spekulantů. proti lidem, co spoří... Leverage FEDu dosahuje 60:1. Kdybychom požadovali úrokovou míru 2-3% nad inflací udělalo by to takovou díru do rozpočtů, že by vznikla singularita.

0/0
9.12.2011 20:02

Larry Matejka

Re: Eurobolševik vykročil k několika dekádám ekonomické deprese

Kdybychom nechali fungovat tržní mechanizmy, zřítilo by se to okamžitě... Byl by to velmi ozdravný proces. Jenže to nechtějí vlády ani spekulanti.

Ale kolaps může kdykoli přijít i přes politické bariéry. Dnes došlo hlavně ke ztrátě důvěry v celý systém. Kejkle s eurobondy způsobily ztrátu důvěry investorů v přes třista let stabilní market s vládními dluhopisy. Tohle může nakonec vést k dezintegraci a pádu centrálních bank.

+1/0
9.12.2011 20:09

pbh

Re: Eurobolševik vykročil k několika dekádám ekonomické deprese

...nebyl jsem zastáncem pádu Eura, protože jsem se to snažil posuzovat ze svého pohledu běžného člověka, zaměstnance i podnikatele - sám jsem byl během své praxe zastáncem toho jak v běžném obchodním styku řadových firem rozhýbalo a urychlilo zahraniční obchod - nebyl to podle mne úplně zcestný projekt, jak to tvrdí Klaus - podle mne byly "JEN" špatně připraveny podmínky pro jeho spuštění a neošetřeny kontrolní mechanismy před jeho soustavným politickým zneužíváním - o věcech typu "pošleme něco Řecku" se mělo hlasovat právem veta a ne samovolně rozhodovat atd.

Jenže soudruzi to chtěli jinak, tenhle summit měl přinést pokud možno jednotu podloženou rozumnými ekonomickými argumenty - a já nechápu co Merkozy ten týden dělali, že vyplodili kraviny typu vyrovnaný rozpočet v začínající recesi a extrémně zadlužených ekonomikách, sankce bez jakýchkoliv specifikací atd. Ano, je po důvěře a asi i po eurozóně. Bude docela zajímavé sledovat a spekulovat, jakým způsobem se to bude hroutit.

0/0
9.12.2011 20:32

Larry Matejka

Re: Eurobolševik vykročil k několika dekádám ekonomické deprese

Kdyby se činila správná rozhodnutí, mohlo nás euro ochránit... Multibilionový euromarket je poměrně složité dostat dolů spekulativními útoky... Lokální měny budou daleko zranitelnější. EU se mohla chovat jako konvoj... Osamělé lodi se stanou snadnou kořistí. Jenže tady dochází k tomu, že se eskorta konvoje - evropští politici - podílí na útocích... Celá ta šaráda kolem vyrovnaných rozpočtů je nesmysl... Už ten rakouský kulturista v Californii udělal zkušenost, že za ekonomické deprese se nedá škrtat a zvyšovat daně... Zničilo to zbytky toho, co ještě fungovalo.

0/0
9.12.2011 20:46

pbh

Re: Eurobolševik vykročil k několika dekádám ekonomické deprese

Přesně tak, to přirovnání k loďstvu či letce je celkem trefné, prostě promarněná šance - ale na to zneužití se mělo myslet opravdu před startem, nikdy to nedělali ořádní ekonomové, ale politici - já jsem třeba hlasoval pro vstup do EU jednak z pragmatismu - v době hosp.růstu nešlo jinak a pak také protože se mi opravdu líbil volný obchod - model EHS, který ty země dostal po II.válce nahoru, strašně mě mrzelo, že nebylo referndum pro Lisabon, jak rád bych tenkrát hodil NE.

Bohužel nechutná politizace, socialistická Evropa, figurky typu Barrosso tomu začali dávat rány do vazu a utvořili z poměrně zajímavého projektu oběť pro Vámi zmíněné dravce - doplatí na to normální lidi, zajímavý teď bude ten proces - myslím kvůli učebnicím dějepisu a ekonomických teorií, jak se to rodilo a jak to skončilo ;-)

0/0
9.12.2011 21:12

Larry Matejka

Re: Eurobolševik vykročil k několika dekádám ekonomické deprese

Tohle je asi přesně vystižený pocit řady Evropanů. Maastricht ano, Lisabon ne... Tenkrát jsem byl také pro, dnes mám výhrady i k Maastrichtu. Dnes se na to dívám zak, že euro mělo být spíš clearingovou měnou, určenou pro snadný mezinároní obchod... Lokální měny mohly být zachovány. Potom bychom dostali efekt ochrany evropského trhu i svobodu pro členské země... Když se podíváme na tisíceletou krvavou historii Evropy, je stav mírově spolupracujících evropských národů s možností volného pohybu zboží, kapitálu a služeb i osob obrovský pokrok. Bohužel procesu integrace bylo využito k centralizaci moci. Kdyby zůstalo jen u bezbariérové zóny obchodu, byl by to ideální model. Bez dotací a přerozdělování, bez zásahů do ekonomik jednotlivých států...  Celou agendu mohla zastávat nějaká výkonná arbitráž, řešící případné obchodní spory a nikoli unifikace a normalizace směrnice a celý ten byrokratický moloch...

+1/0
9.12.2011 21:41

Rubik1

Re: Eurobolševik vykročil k několika dekádám ekonomické deprese

Přerozdělováním se získává moc. Takže s vámi v tomhle souhlasím.

0/0
10.12.2011 5:08

katano

€uro je MRTVÝ projekt

PS : a to nezachrání ani odhodlaný president EU Wan Rompej = to je - REALITA ! ! ! :-P

0/0
9.12.2011 18:43

josefl

Re: €uro je MRTVÝ projekt

A co paní baronka? Když do toho vrazí ty prachy co dostala od KGB.

0/0
9.12.2011 18:47

josefl

Cha, cha, cha

1. rozpočet je vždy vyrovnaný, co chybí, to se půjčí. Nepůjde-li to jinak nadsadí se příjmová část. Není tedy problém. 2. Jenom se vše rozložív čase. Banky si budou moci půjčit a pojistit se u zajišťoven=virtuální peníze

3. Sankce=větší schodek=větší dluh 4. Více peněz=více daní=více přerozdělování=více dluhů=menší konkurenceschopnot

5. státy na to nemají=dluhopisy= větší schodek=větší dluh a jsme v bodě 3.

6.kvalifikovaná většina=většina těch zadlužených=viz bod 4.

Kdyby to mysleli v EP vážně, tak přijmou opatření k úsporám, sníží platy všem o 1/3,od Barossy po posledního poslance, sníží příspěvky na asistenty poslanců, udělají personální audity a audity výdajů EP, začnou kontrolovat výdaje poslanců,

0/0
9.12.2011 18:27

josefl

Re: Cha, cha, cha

Pokračování: Přijmou zákony, které nařídí bankám půjčovat státům za stejných podmínek jako podnikům= vytváření rezerv na takové půjčky, přijmou opatření, aby nebylo možné, že banka se zajistí proti nesplácení u druhé banky, ta to prodá třetí, ta čtvrté .... až si nakonec své zajištění koupí jako poslední ta prvá, zajišťovaná banka.

0/0
9.12.2011 18:33

pavel-s-68

Centralní plánování neuspělo.

Pojďme to vzléčit zpřísněným centrálním plánovíním... A nepřátel se nebojte a na ztráty nehleďte.

0/0
9.12.2011 18:27

Larry Matejka

Re: Centralní plánování neuspělo.

Naopak funguje skvěle... Cílem centrálního plánování EU nikdy nebyla prosperita, ale postidustriální neofeudalismus...

0/0
9.12.2011 18:29

pavel-s-68

Re: Centralní plánování neuspělo.

Nebo post-feudalni neo-industrialismus... Nasi predci rikali zatloukat klyn klynem, ty prostacci nemeli tuseni co ceka nas... Zatloukat Euro Eurem.

0/0
9.12.2011 18:37

Rubik1

Re: Centralní plánování neuspělo.

Souhlasím s vámi, že by se pravidla českého pravopisu měla změnit a začít rozlišovat dřevěný klín od ženského klínu pomocí tvrdého y. 8-o

0/0
9.12.2011 18:57

pavel-s-68

Re: Centralní plánování neuspělo.

Tak za to se omlouvam... Cestina je mul pul-jazyk. Na mem nazoru to vsak moc nemeni (nebo neměňý).

0/0
9.12.2011 19:02

dino_na_idnes

Re: Centralní plánování neuspělo.

Navíc ti předci neříkali zatloukat, ale vytloukat, což je zcela opačný proces. ;-)

0/0
9.12.2011 23:16

josefl

Re: Centralní plánování neuspělo.

Ať žije vzkříšená RVHP. Neměli by přizvat Putina s Medvěděvem? Vot charašo, molodci.

0/0
9.12.2011 18:29

Larry Matejka

Vyrovnaný rozpočet je iluze...

Nejde to z podstaty monetárního modelu... Jak chcete mít vyrovnaný rozpočet a sanovat zombie banky? Zelená politika a zavírání produkce, offshoring a "růst" spotřební ekonomiky, uskutečňovaný z velké části na dluh musí vždy vést k dluhu. Celé je to podvod...  Nejde o dluh jako takový, bude-li nespekulativní a povede-li k produktivnímu růstu a návratnosti investic a ne k prožírání... Americká i evropská ekonomika byly po válce vybudovány na daleko větší dluh... Produktivní ekonomiky byly schopny ten dluh splatit... Problém není v dluhu, ale filosofii postindustriální společnosti i modelu spotřební ekonomiky.  Neexistuje možnost další socializace ztrát zombie bank bez zničení ekonomické budoucnosti širokých vrstev. Propustíme policisty a učitele, zhasneme veřejné osvětlení, zlikvidujeme staré a nemocné, vynulujeme státní servis, ale nikdy nebudeme moci splatit spekulativní dluh, který nedlužíme.  Derivátové kasíno má objem 707 biliónů dolarů, to jsou násobky celosvětového HDP.

+1/0
9.12.2011 18:23

Rubik1

Jde o podvod století

Jediné správné řešení je, aby banky (rozuměj německé, francouzské a další evropské) nesměly zneužíval peníze klientů a půjčovat je cizím zemím bez jakýchkoliv hmotných záruk. Místo toho se Brusel snaží vylákat od členských zemí další nehorázné sumy peněz k tomu, aby je jisté banky dále půjčovaly jižním zemím a vydělaly na vysokých úrocích bez toho, že by se musely zajímat o to, jak ty půjčené peníze dostat zpět. EU

+2/0
9.12.2011 17:54

jozicka

co je na tom prehledneho

Dokud nebudou nastaveny presne tresty pro toho, kdo to nedodrzi, tak je to jen obecna informace o tom, ze by staty meli setrit...

0/0
9.12.2011 17:03

rychtar

Re: co je na tom prehledneho

Presne nastaveny automaticky trest se dle zprav z francouzskeho radia prave ted resi. Nejpravdepodobnejsi je automaticke zvyseni DPH pri nedodrzeni rozpoctu.

0/0
9.12.2011 17:53

Mirek45

Re: co je na tom prehledneho

Souhlasím, vývoj začíná být nepřehledný a budí velké obavy pro normální lidi, co nás všechno čeká. a do toho politická situace, z globálního i vnitropolitického hlediska.

0/0
9.12.2011 18:22

hugomárapokutář

Tak a teď ještě tu o červené Karkulce

a jedeme dál ve stejných kolejích!!!;-D;-D;-D

+2/0
9.12.2011 17:00

kotatkoxxl

Nečasi, chraň tě ruka páně to podepsat....

Pokud na tohle přistoupíme, tak jsme v řiti definitivně a podstatně rychleji. Podmínky nemáme (s naší vládou) šanci splnit a platit někde neustále nějaké sankce, na to nám stačí prohrané arbitráže, nemusíme zase za blbost politiků "rozdávat" téměř celé Evropě ....

+1/0
9.12.2011 16:59

Rubik1

Re: Nečasi, chraň tě ruka páně to podepsat....

Nejhorší je, že to znamená nejprve zaplatit předluženým zemím a bankám, které jim půjčovaly, astronomické peníze přes MMF. To je jako když se zavážete, že žádný rok neutratíte víc než vyděláte (dokonce i když máte našetřeno!) a současně s tímto závazkem zaplatíte nejspíš nenávratně částku odpovídající tomu, kolik v nejlepších letech dokážete ušetřit za 5 let. Tahle částka vám samozřejmě bude chybět, takže si musíte někde půjčit, což vás zatíží vysokým úrokem (vysokým, protože si bude potřebovat ze stejného důvodu půjčit každý kolem vás). Když jeden rok nevyděláte dost, tak platíte další pokuty (i když platíte ty úroky zodpovědně) a k dalšímu snažení ztrácíte motivaci, protože vaše výdělky shrábne někdo jiný. Tohle není bič na nezodpovědné zadlužené země, ale na ty ostatní.

+1/0
9.12.2011 17:49

BBO

Kde je Sarkel

Rozdělení Československa zvládla dvojice Pithart Mečiar po transmutaci na Metharta a Pičiara.

V Bruselu se to pokusili napodobit s Merkelem a Sarkozym, ale Sarkel se ztratil. Merkozy to sám nezvládá.

0/0
9.12.2011 16:32

josefl

Re: Kde je Sarkel

Klid. Do Bruselu už jede magistr Kelly s svou Sirael.

0/0
9.12.2011 18:36Najdete na iDNES.cz