Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Porcelánka nechce, aby zkrachovalá firma prodávala podobné výrobky

Novorolská porcelánka Thun 1794 se soudí se zkrachovalou manufakturou Haas a Czjzek z Horního Slavkova. Tvrdí, že nedovoleně okopírovala tvar talířů a misek, a chce, aby podobné výrobky okamžitě stáhla z trhu a zničila.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

hlava.dvacetdva

Volný obchod

je príma věc, žádná cla, žádné bariéry. Škoda je jen to, že nám to zlikvidovalo všechno co jsme uměli. Až budeme žrát trávu, budeme  vzpomínat na kydy o vzdělanostní ekonomice a ekonomice služeb.

0/0
28.12.2011 17:07

Jigssaw

Re: Volný obchod

ekonomika služeb nesouvisí ani tolik s globalizací a volným trhem jako spíše s větší produktivitou práce a mechanizací (i když to je produktem volného trhu). Vezměte si třeba USA od roku 1950 do současnosti rostla stabilně průmyslová výroba a dnes je 4x větší. Přesto furt slyšíme jak průmysl upadá ... pravda je že to co klesá je zaměstnanost v průmyslu - jednoduše více práce zvládají stroje a stejně jako dříve bylo třeba 90% populace k produkci všech potřebných potravin a dnes jen zhruba 4%. Podobně to bude(a směřujeme tam) i s produkcí ostatních věcí. Opravdu si myslíte že je tohle špatně ?

Ruku na srdce kolik z vás ste říkali svým dětem až vyrosteš koukej pracovat ve fabrice .... vsadím se že jste říkali koukej se pořádně učit aby si mohl být doktor/ inženýr/ vědec/ právník a podobně - a to jsou služby.

+2/0
28.12.2011 17:27

hlava.dvacetdva

Re: Volný obchod

No hlavně aby těm inženýrům a právníkům pak taky někdo prodal kus chleba. Soustředění výroby v rámci globalizace je možné díky levné dopravě atd. Co až ta doprava nebude možná?  A mezitím spálená zem. Budete třeba díky francouzům vařit cukr na plotně.

+2/0
28.12.2011 17:47

mukr

Re: Volný obchod

Klíd.... už jsem zasadil javory.

0/0
30.12.2011 1:28

Jigssaw

Schopní podnikatelé inovují a konkurují

neschopní běží o pomoc ke státu aby je "chránil" ... zaplaká jen spotřebitel.

Asi se pujdu soudit viděl jsem někoho na ulici jak měl účes velmi podobný tomu mému. Aneb logika duševního "vlastnictví".

0/0
28.12.2011 10:09

dneska.taky.lidi.věří.všemu

Re: Schopní podnikatelé inovují a konkurují

škoda že si někdo nenechal patentovat klasický tvar hrnku a talíře, taky lžíce, vidlička a nůž by nebyl marný patent

0/0
28.12.2011 10:49

My.WinCleaner

Re: Schopní podnikatelé inovují a konkurují

Ano, stát by měl chránit inovované a konkurenceschopné výrobky.

0/0
28.12.2011 11:26

Jigssaw

Re: Schopní podnikatelé inovují a konkurují

Neprotiřečíte si ? Konkurenceschopné výrobky nepotřebují ochrany.

0/0
28.12.2011 13:29

polpot1

Re: Schopní podnikatelé inovují a konkurují

ale jak dlouho......než je začne vyrábět šikmookej,pak si můžeš jít foukat na fujaru;-D

0/0
28.12.2011 13:55

guang

Re: Schopní podnikatelé inovují a konkurují

A vo tom to je - to je právě ta hybná síla pokroku. Čili za mě R^

0/0
28.12.2011 15:29

Hans_88

Re: Schopní podnikatelé inovují a konkurují

A co Vám přijde divného na tom, že si Thun chrání své duševní vlastnictví? V tomto případě KONKRÉTNÍ TVAR nějakého výrobku? Kdyby někdo ukradl Vám nějaký nápad a začal na něm vydělávat, taky se Vám to asi nebude líbit. A je úplně jedno, jestli jde jen o nějaký "blbý" talíř, nebo raketoplán.

Například firmu Apple která vede x podobných sporů asi bude těžko někdo obviňovat z neschopnosti a potřeby nějaké státní ochrany. Prostě doba kdy všechno bylo všech je už i u nás dávno pryč.

+4/0
28.12.2011 11:41

Jigssaw

Re: Schopní podnikatelé inovují a konkurují

Je něco jiného vymyslet počítač a "vymyslet" tvar talíře nábytku nebo oblečení - zárověň zmiňuji oblečení protože móda je sektor naprosto bez jakékoli patentové ochrany a přesto je vysoce profitabilní (nebo jste si snad všimli že by nikdo nechtěl vymýšlet nové tvary oblečení ?.) )

To že vy jste vymyslel dát si vlasy do culíku neznamená že když to napadne někoho jiného že by vám měl platit. Duševní vlastnictví není nic jiného než státem udělený monopol na určitou dobu... pokud je to podle vás tak skvělé a podporuje inovace tak proč místo tu dobu neprodloužit na 100let nebo tisíc let a za porušení nedávat pokuty ale trest smrti ? Pravda je taková že vývoj není bum nápad hotovo - vývoj je postupné vylepšování produktu a když stát řekne nikdo jiný nesmí tohle prodávat tak neni žádný důvod vylepšovat.(Například příběh bratrů Wrightů kteří patenty úplně zastavili vývoj letectví v USA a tak když přišla válka tak armáda musela kupovat cití letadla.

+1/0
28.12.2011 13:27

hlava.dvacetdva

Re: Schopní podnikatelé inovují a konkurují

No tak mě pošlete tak deset nebo raději dvacet neotřelých návrhů tvaru talíře. Samo , že za to nic nedám, jedině až se dotáhne výroba a budou se prodávat. Takže nejdřív tak za dva roky dvě kačky od kusu.

0/0
28.12.2011 17:03

Hans_88

Re: Schopní podnikatelé inovují a konkurují

a) Móda je sektor bez jakékoli patentové ochrany? Zkuste pořídit nějakou textilku a začněte šít tepláky se třemi pruhy. Addidas Vás brzy vyvede z omylu.

b) A proč hned počítač? Zrovna u toho Applu jde o řekl bych daleko větší prkotiny. Tvar telefonů, tabletů, tohle tlačítko umístěné úplně stejně dělá to samé atd .... 

c) Vlasy do culíku ... Tady přece nejde o žádný byznys ....  To je trochu něco jiného.

d) Inovace a postupné vylepšování nějakého produktu je přece něco jiného než jeho prosté okopírování.

0/0
28.12.2011 22:50

minio

Re: Schopní podnikatelé inovují a konkurují

a) to nemá nic společného s patenty

b) ano a je to používáno jako příklad nesmyslnosti patentů, případně naprosté degenerace patentového práva

c) ne není to něco jiného. zpeněžit se to dá také

d) na kopírování stojí konkurence - okopíruji, vylepším a zase znovu. Tohle je to co dostalo lidstvo ze stromů k letům na měsíc...

0/0
29.12.2011 0:17

Jigssaw

Re: Schopní podnikatelé inovují a konkurují

1.Jediné co můžete chránit v oblečení je vaše logo. dále vás odkážu na wiki/google.(stejně tak nemůžete patenty chránit například recepty, tetování, vůni parfému, kouzelnické triky nebo třeba vzhled automobilu a strukturu databází).

2. Nechráním apple.

3. Opravdu ? Oni neexistují kadeřníci co budou inovovat účesy ? Stejně jako jiní módu?

4. Aby si ten produkt někdo koupil tak přece nemůže být stejný. Musí v nějakém aspektu více vyhovovat určitému zákazníku a tady přichází vylepšování a inovace, a to třeba u telefonů je i využití menšího/většího displeje nebo (a to má naprostá většina okopírovaných telefonů z číny) podpora více sim karet. A také menší cena.

0/0
29.12.2011 6:41Najdete na iDNES.cz