Diskuze

Rok 2012 skončil propadem české ekonomiky o 1,1 procenta

Česká ekonomika se v roce 2012 propadla o 1,1 procenta, k růstu se nevrátila ani na sklonku roku. Výkon hospodářství táhlo dolů stavebnictví, kde je málo zakázek, zemědělství a finance. Ke konci roku se zhoršila výroba dopravních prostředků. Pozitivní byl s výjimkou posledních měsíců zpracovatelský průmysl.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
ST

Už se těším jak naše slavná vláda bude hlásit za vše může E U [>-]8-o

0 1
možnosti
PJ

Reportér: Co ale vaše politika nechat banky padnout? Fungovala by i ve zbytku Evropy?

Prezident: Myslím, že ano. Protože se často lidí ptám, proč považujeme banky za něco jako posvátné chrámy moderní ekonomiky, proč nejsou banky něco jako aerolinie, telekomunikační společnosti aj., kterým se dovoluje, aby zbankrotovaly, když se chovaly nezodpovědným způsobem? Ta teorie, že musíte vykoupit banky z dluhů, je teorií o tom, že bankéři si užívají svého vlastního zisku z úspěchu a pak nechají obyčejné lidičky, aby nesli břemeno jejich selhání přes daně a zbídačujících opatření. A lidé v souladu s demokratickou linií tohle dlouhodobě neakceptují.

Reportér: Ale tady v Británii do velkém míry závisíme na finančním sektoru, ne?

Prezident: Tohle je zajímavá otázka, protože jednou z věcí, o které jsme se z kolapsu bank na Islandu poučili, je to, že islandské banky stejně jako britské, americké a další banky jsou high-tech společnosti, které najímají inženýry a matematiky, počítačové vědce. A pak když padly, tak inovativní části naší ekonomiky, high-tech sektor, IT sektor ve skutečnosti začaly rozkvétat. Ty si v posledních třech letech vedly daleko lépe, než kdykoliv před tím. Poučení z toho tedy ve skutečnosti je, když chcete, aby se vaše ekonomika stala konkurenceschopnou v inovativním sektoru 21. století, tak je silný finanční sektor, který z těchto sektorů odebírá talenty, a to i když je to úspěšný finanční sektor, ve skutečnosti špatnou zprávou, když chcete aby vaše ekonomika byla konkurenceschopnou v oblastech, které jsou doopravdy obory 21. století, v informacích, inovacích, technologiích a v IT.

Reportér: Pane Grimsone, opravdu vám velice děkuji.

Prezident: Děkuji mnohokrát. Zdroj:http://www.exilovenoviny.cz/articles/2013/01/30/buh-pozehnal-islandu-ne-jednoduse-zvitezila-revoluce-zdravy-rozum

2 0
možnosti
LM

L85i96o12n 69M60ü23l79l10e38r

14. 2. 2013 14:27

Proč se redaktor nezeptal na to, jak lidi snášeli propad životní úrovně o 30%? A proč nám nic neřekl o tom, co se stalo s úsporami a penzemi (těmi budoucími) Islanďanů ???

0 4
možnosti
PJ

Bůh požehnal Islandu? Ne, jednoduše zvítězila revoluce a zdravý rozum

Jak se stalo, že Island, který byl zadlužený tak, že svým občanům ani neměl co dát jíst, že „ten“ Island ani ne pět let po bankrotu skoro zapomněl na nezaměstnanost a jeho ekonomika jen kvete? Islandský prezident Ólafur Ragnar Grímsson na nedávném Světovém ekonomickém fóru v Davosu odpovídá na otázky reportéra televize AlJazeera:

http://www.youtube.com/watch?v=51-Jfh6ADH0

Reportér: Až dosud jediným kousíčkem naděje pocházejícím z této Davoské konference je prezident Islandu, který stojí vedle mě, Ólafur Ragnar Grímsson.

Pane prezidente, proč jste takovým majákem naděje? Proč Island přežil to, v čem Evropa selhala? Co děláte jinak?

Prezident: Myslím, že to překvapuje hodně lidí. Před čtyřmi lety jsme byli příkladem selhavšího finančního systému číslo jedna, ale teď jsme zase v zotavení, s ekonomickým růstem a s velice nepatrnou nezaměstnaností. A já si myslím, že tím hlavním důvodem je to, že jsme byli dostatečně moudří, že jsem si uvědomili, že tohle je také fundamentální sociální a politická krize. A po tom všem jsme nepostupovali podle tradiční, převažující ortodoxie Západního světa posledních 30 let. Zavedli jsme kontrolu měny, nechali jsme banky zbankrotovat, poskytli jsme pomoc chudým a nezavedli jsme zbídačující opatření v tom rozsahu, jaký vidíme v Evropě. A výsledkem je po čtyřech letech to, že Island se těší z pokroku a zotavení, což je velice odlišné od ostatních evropských zemí, které utrpěly finanční krizí. Reportér: Co ale vaše politika nechat banky padnout? Fungovala by i ve zbytku Evropy? Prezident: Myslím, že ano. Protože se často lidí ptám, proč považujeme banky za něco jako posvátné chrámy moderní ekonomiky, proč nejsou banky něco jako aerolinie, telekomunikační společnosti aj., kterým se dovoluje, aby zbankrotovaly, když se chovaly nezodpovědným způsobem? Ta teorie, že musíte vykoupit banky z dluhů, je teorií o tom, že bankéři si užívají svého vlastního zisku z úspěchu a pak nec

2 1
možnosti
PW

P30e12t72r 89W78o28l31f

14. 2. 2013 13:55

Aktuální hodnoty zveřejnilo i Slovensko. To na rozdíl od Česka udržuje stále svou ekonomiku v růstu, když meziročně porostla o 1,2 % po očištění o sezónní vlivy. Zatímco v Česku bychom tento výsledek brali jako výborný, na Slovensku jde o jejich letošní nejhorší výsledek. V porovnání s předchozím čtvrtletím rostlo slovenské hospodářství o dvě desetiny procenta. I na tamější ekonomice se odráží problémy v Evropě a slabší výroba automobilů ke konci roku. Přesto má naději vydržet v kladných číslech i v příštím roce.

2 1
možnosti
MK

Ekonomika sousedního Německa, od níž se zásadně odvíjí kondice České republiky, se v posledním loňském čtvrtletí propadla o 0,6 procenta. Je to nejhlubší mezikvartální propad od roku 2009. Hlouběji do recese se v posledním čtvrtletí ponořila také celá eurozóna.

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/nemecka-ekonomika-klesla-nejvice-od-roku-2009-f2u-/eko_euro.aspx?c=A130214_083122_eko_euro_fih

1 0
možnosti
MK

roku 2006 napsali: Není třeba přehnaně liberální optiky, abychom si uvědomili, že zásadní příčinou nezaměstnanosti - zvlášť v období hospodářské expanze – je příliš pohodlný sociální systém. Všechny další uváděné důvody, jako nechuť migrovat za prací nebo neochota se rekvalifikovat, by bez sociálních jistot roztály jako sníh vhozený na rozpálenou plotnu. .... v době 5% růstu byla nezaměstnanost 7,5- 10,9%

dnes je cca 9% při stagnaci. Proto socky pláčou,nezaměstnaných je stejně, ale na dávkách se už nežije tak pohodlně

4 4
možnosti
RJ

Na dávkách se žije stále stejně, nikdo s nimi nic neudělal, tedy jestli myslíte ty pro dlouhodobě nepracující socky. Ale hned jak vymysleli tu novou metodiku výpočtu počtu nezaměstnaných, hnedle jsem si říkal, kolik lidí tím dostanou. ;-)

5 1
možnosti
LM

L43i88o34n 86M21ü37l36l41e38r

14. 2. 2013 13:28

Ta reklama to říká správně: "Důchod jako kníže mít nebudete ..."

0 0
možnosti
Foto

Ve světle všeobecného evropského marastu mi propad ekonomiky o pouhopouhé 1,1% připadá jako skvělý výsledek. Obrazně řečeno místo 100 piv si dám jenom 98.9? To přežiju. ;-D Upřímně rečeno raději takhle malinkatý, ale poctivý propad, než 4% "růst" hnaný akorát dluhovou bublinou a inflací.

5 4
možnosti
BP

tak tohle opravdu hodně,hodně zjednodušený pohled na věc ...

5 1
možnosti
PP

P64e55t54r 64P93e55š59a94t

14. 2. 2013 13:18

opět bych si dovolil připomenout proslavené Nečasovy síťovky, znalci života a díla tohoto ekonomického génia jistě vědí o co jde.....

2 1
možnosti
PS

Mám pocit, že současný kupující by z původního Nečasova nákupu nyní už neměl ani na nákup té síťovky...Rv

0 1
možnosti
PS

Jak zde uvádí jden z diskutujících, Česko by mělo zavést novou měnovou jednotku 1 Kalousek. Dodávám, že její hodnotu bych definoval jako množství blbosti obsažené ve větě "Žijeme lépe a radostněji".

2 1
možnosti