Diskuze

Stát chrání jen chudé rodiny, ty ostatní ignoruje, říká sociolog

Rodina, základ státu? Tento slogan v praxi už moc neplatí. Podpora rodin je podle sociologa Petra Víška v troskách. Řešením není jen zvýšení porodného, ale možnost odečíst si výdaje na výchovu dětí z daní. Hlavní je však změnit atmosféru ve společnosti tak, aby rození dětí bylo opět "in", říká v rozhovoru pro MF DNES.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

I68v76o 94P50a40t70t14a

22. 2. 2014 1:16

Sociology neberte vážně, Neví co mluví a JUDr (!) Igor Tomeš? To je člověk který tragedii našich rodin pomáhal po roce 1990 vytvářet.Jako náměstek federálního ministra práce a sociálních věcí koncipoval první transformační kroky v této oblasti. Více na adrese: http://sociologie.netstranky.cz/

1 0
možnosti
Foto

No nevim,ale zda se mi ze jsme na tom porad lip nez v CH,porodny,hahaha urcite ne,materskou?hahaha 3mesice,pokud chce matka kojit dyl,musi si to s mlikem nejak poresit pokud nechce rodina zit jen z jednoho platu,jo zapomela jsem na ty 200fr.co dostava muz na dite,nejake ty odpocty s dani,a jeste na neco?jeste bydleni,mam pocit ze se tady schvalne stavy jen velky byty aby mohly byt nehorazne drahy

takze prumnerna rodino,ono to neni vsude tak jak to vypada

0 0
možnosti

Pokud máte příjem vyšší než cca 2800 Kč za měsíc, tak je tento příjem předmětem daně z přjímu, jelikož Vás stát považuje za dostatečně bohatého, abyste se na nákladech státu podílel.

Možná by stačilo říct, že osoba pracující za (případně nižší než) minimální mzdu je osoba chudá a tím pádem neplatí daně, k tomu nastavit nulovou DPH na potraviny.

Namísto toho socani všech barev zvyšují daňové zatížení základních životních potřeb. Už vidím spotřební daň na tramvajenku: Je to finta jak neplatit spotřební daň za benzín, který nespálíte v autě... Zdravím Orwella!

0 0
možnosti

K97a31r20e52l 17N61e78č25a48s

18. 2. 2014 23:36

V každé společnosti jsou dva největší parazité. Hnijící spodina a ti nejbohatší.Na tyto dvě skupiny musí ten zbytek stát u kasy.Odnesou to potom ti,kteří se o sebe vážně nemohou postarat.Rv

2 1
možnosti

stát se stará jenom o to, aby peníze z rodin pracujících přesunul elegantně do rodin nikdy nepracujících

4 0
možnosti

Pro příjmovou skupinu je to sakravýhodné. Tím pádem budou volit socialisty. A socialista se bude snažit, aby měl co nejvíce voličů. Jak prosté.

1 0
možnosti

Tady jen něco z vedlejšího článku k tomu zneužívání dávek, které pan sociolog Víšek zlehčuje slovy: "Zneužívání dávek je výmluva na vlastní neschopnost pracovat tak, jak mi to zákon umožňuje.":

"Tři z obžalovaných jsou bez práce a pobírají sociální dávky, Kristina Pilárová je v invalidním důchodu a v minulosti už byla patnáctkrát trestaná."

Jak jinak nazvat placení invalidního důchodu patnáctkrát trestané osobě než jako zneužívání dávek?

0 1
možnosti

ale on neříká, že neexistuje. Ale že to není důsledek existence dávek, ale špatného dozoru. Další věc, se kterou nesouhlasím. Protože to je teorie, že s tím lze něco dělat. Kdyby se na měsíc zašel podívat jak to vypadá v praxi, tak by možná pochopil, proč se s tím nic nedělá a ani dělat nedá a že příčina, se kterou něco dělat lze, je skutečně existence dávek samotná.

2 0
možnosti

Něco na tom je. Narodí se vám dítě a první co dostanete je složenka za odpad. Na druhou stranu je tu bezplatné školství a zdravotnictví. Materiálními podmínkami to zkrátka není. Proč se nejvíce dětí ve společnostech, které jsou velmi chudé, válčí se tam, jako je Afghánistán, Egypt... Je to víc v té společenské atmosféře, v tom, jak se společnost chová k matkám, jak mateřství zasahuje jejich kariéry.

0 0
možnosti

A také v tom, jaké mají tyto společnosti systémy zabezpečení na stáří. Tam, kde stát neslibuje garanci výplaty důchodů (alespoň naoko), prostě bez dětí ve stáří nepřežijete. Zavedením státních důchodů po druhé světové válce šla ve všech zemích porodnost pod reprodukční hranici v podstatě všude.

1 0
možnosti
Foto

"Když dávku poskytnete a dotyčný ji nevyužije k prospěchu svých dětí, tak příslušný orgán může dávky poskytnout v jiné formě - například úřady rovnou zaplatí dětem stravování ve škole nebo se cestou zvláštního zmocněnce zaplatí nájemné. Je to trošku práce, ale proto tam ty úřady jsou."

To je ale hodně pracné, kdo se bude s těmi alkoholiky a gamblery hádat? Lepší se mi zdá přesouvat podporu rodin do daňových slev. Ty využijí rodiny těch rodičů, kteří se o sebe dokážou postarat a je šance, že to naučí i své děti. Tam potřebujeme podporovat porodnost. A za druhé - podporovat děti systémově bezplatným stravováním, levnou dopravou, bezplatnou školou v přírodě, bezplatnými školními pomůckami, bezplatnými kroužky atd. Jednou větou: Nikomu peníze, ale rodičům nižší daně a dětem přímou podporu.

2 0
možnosti

P69a64v90e12l 12Ř36a39p42e35k

18. 2. 2014 12:44

Ten pán je v mnoha věcech naprosto mimo. Dávat nám za vzor Francii s její fašistickou vládou a všudypřítomnými přistěhovalci je opravdu výspa inteligence.

Většinu dávek je třeba zrušit, zvýraznit daňové zvýhodnění.

Jak asi má mít typická česká domácnost děti, když přes 50 % jejich výdělku putuje státu, který z toho krmí sociálně nepřizpůsobivé?

6 0
možnosti

Daňové zvýhodnění Vám nemůže stačit, vlastní da\ń z příjmu je velmi malá.

1 0
možnosti

J28a19n 43H87á10l36a

18. 2. 2014 12:16

Velmi zajímavý článek, myslím, že pan sociolog celkem trefil hřebík na hlavičku, byť to samozřejmě vidí primárně optikou své profese. 

Problém není sám o sobě podpora chudých rodin, obrovský problém je postupná likvidace střední třídy - a ta likvidace nastává díky celkově neskutečně vysokým přímým a nepřímým daním. Ať stát nechá aktuální výši nepřímých a spotřebních daní, ale ať proboha přestane tak vysoko danit práci - jak z pohledu zaměstnance, tak z pohledu zaměstnavatele.

5 1
možnosti

zvláštní, mě pán přijde docela mimo. Sleva na dani není tak velká a hlavně není moc účelná. Vytvářel by komise pro plánování, úřady by měli za děti platit potřeby... Téměř jediné, co vnímám podobně je nadpis. 

Jestli chce stát podporovat děti, tak by jim musel vybudovat zázemí, jako ty školky, obědy, a spol. Plošně. Ne mít na každé dítě 10 papírů, na kterou dávku mám nárok a po správném razítku příslušný úředník přepošle peníze z bodu A do bodu B. 

Jenže cokoliv státního nefunguje. Takže kdybych já chtěl podporovat rodiny, tak zvýhodním "soukromé" ústavy pro práci s dětmi. Dám zaměstnavateli daňovou úlevu za zřízení školky pro zaměstnance. To samé pro sportovní kluby a zájmové kroužky. Ona ve výsledku není "podpora rodin" moc potřeba. Svým způsobem stačí jim neházet klacky pod nohy.

1 0
možnosti