Diskuze

Větší Temelín se odkládá. ČEZ zrušil tendr na dostavbu bloků

Po měsících spekulací a náznaků je nyní jasno. Státní energetický gigant ČEZ zrušil zadávací řízení na dostavbu druhého a třetího bloku jaderné elektrárny Temelín. Oznámil to uchazečům. Vláda totiž odmítla dát státní garance za výkupní ceny elektrické energie z elektrárny.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
FT

F12i49l68i11p 66T74ř34e61b89a

11. 4. 2014 10:57

Představte si, že vaše energetika je hybridní automobil. Jaderná/uhelná/plynová elektrárna je bateria a elektromotor, a OZE jsou benzinový agregát. Dokud máte stálou dodávku benzínu, můžete si to svištet po dálnici, nebo kličkovat městem dle libosti. Jenže potom se vám zadře táhlo palivové pumpy a motor najednou běží na plný výkon. No jo, není to žádný velký silák, tak to ještě jde. Na dálnici bez problémů, ve městě hold na křižovatkách budete dobíjet baterku a lidi na vás budou divně koukat. A pak dojde na také na kvlitu paliva, když zjistíte, že Franta ze sousední vesnice vám benzín naředil naftou, která vám ucpala vstřikování, a motor začíná kašlat, místy jede na tři válce, a jeho výkon v kterémkoliv okamžiku je prostě nepředvídatelný.

A takovým autem my všichni jedeme. Baterie konvenčních zdrojů zatím zvládají špičky i výpadky upřednostňovaného mrzáka OZE vykrývat, pokud ale budeme pokračovat ve stávajícím trendu, nemůže to celé dopadnout jinak, než výrazným zdražením stabilní dodávky elektřiny. Každý větší podnik pak bude spoléhat na diesel agregáty. To bude panečku teprve ekologie...

0 0
možnosti
TK

Mně není jasné jak může být cena elektrické energie nízká a skupina ČEZ může dosáhnout zisku 35 mld Korun. A i přes tento zisk, že není schopna zaplatit investici do atomové elektrárny ať už 100 nebo 200 mld, to vydělají nejdéle za 10 let (při současných uhelných kapacitách za které musí platit CO2 povolenky + kumulované zisky z let minulých na investice ), když ta má mít životnost 60 let

0 0
možnosti
ZK

Zisky mají proto, že nejsou jen závislí na výrobě elektřiny. ČEZ se v současné době zabývá jak výrobou a distribucí elektřiny, tak dodává teplo, plyn, poskytuje mobilní služby a zisky mu plynou i ze zahraničních investic. Navíc třeba i schopnost v době nedostatku a tedy drahé elekřiny prodat zbývající volné kapacity a v případě přebytku uštřit svoje kapacity dokáže generovat zisk v jednotkách miliard.

ČEZ by ze svých zisků byl schopný na stavbu zaplatit, jen by nemohl vyplácet dividendy a to by se jeho největšímu akcionáři asi nelíbilo.

0 0
možnosti
PN

P95a86v64e42l 60N35o30v15á37k

10. 4. 2014 19:14

Myslím, že není dobré chcat proti větru....!!

V Německu rozhodli, že se bude podporovat v Evropě OZE a že na burze budou mít přednost před výkupem z konvenčních zdrojů. My zde v malém Česku to nezměníme, jen si necháme ujet vlak a ztratíme pracovní místa, které bychom mohli v odvětví OZE vytvořit. Je to ekologické, moderní a je to trend. Němci to pochopili a staví větráky, sluneční FVE na střechách rodinných domů, bioplynové elektrárny... Spousty lidí tím získalo práci, ušetřili na energiích a dobře zainvestovali své peníze do své střešní elektrárny. Elektřinu si pak sami doma a v blízkém okolí spotřebují. Je to ideální i pro síť, kde se tím eliminují ztráty při přenosu energie na velké vzdálenosti.

Jedině německým energetickým společnostem se to nelíbí,

protože jim rapidně klesl zisk;-D.

Jsem elektroenergetik svou profesí a mám i zkušenosti s výstavbou FVE. Mohu zodpovědně říci, že návratnost investice do FVElektrárny na střechu rod. domu, je možná i bez dotací. Stačí zavést princip tzv. NET METERINGU, tzn, že přebytky, které má elektrárna nespotřebuje, dodám do sítě a až je budu potřebovat, tak si je zdarma vyčerpám. (pro zjednodušení: elektroměr se jednou točí tam a pak zpět).

Toto funguje v USA od začátku a dnes po poklesu technologie fotovoltaik se trh i bez dotací neuvěřitelně rozjel. Síť by tyto malé FVE a sem tam nějaký větrák bez problému utáhla a lidé by tak výkonem nahradily velice rychle a sami ze svého další výstavbu jaderné elektrárny. Navíc by se neuskutečnil žádný tunel na peněženky daňových poplatníků. PRODEJME ČEZ, dokud má ještě nějakou hodnotu a peníze použijme na pořádnou DŮCHODOVOU REFORMU!!

0 6
možnosti
ZK

A proč mají Německé domácnosti jednu z nejdražších energií v Evropě, když jsou ty OZE tak super?

0 0
možnosti
KJ

K59a55r70e77l 76J68a62n61í45k

10. 4. 2014 17:53

Technologie jde dále dopředu a kdo ví, třeba za deset let  budou velká města vypisovat tendry na lokální kontejnerovou jaderku.

Díky Bohu, že tato levicová vláda má v tomto bodě více rozumu než ta Nečasova, která s myšlenkou na Solární tunel II koketovala.

0 2
možnosti
JB

Jestli jste si nevšiml, tak v Evropě nevládne v energetice technologie, ale ideologie. Jinak malé reaktory jsou fajn, ale velké jsou mnohem efektivnější a vždy budou. Malé mohou být efektivní tam, kde je neefektivní dodávka, např. z důvodu vzdálenosti.

1 1
možnosti
JS

10 krabic s podklady jo?! No, snad ty podklady nejsou ve stokorunách.. ;-):-)

0 0
možnosti

Obrovská chyba. Ale problém není ani v ČEZu, který se chová racionálně v aktuálních podmínkách, ani u Babiše, který se o garancích také rozhodl správně. Problém je v "zelené" legislativě EU i ČR, která nastavuje naprosto nesmyslné podmínky na "trhu", ono se tomu vlastně trh už ani říkat nedá.

3 2
možnosti

Naopak, jediné správné řešení! Skutečně nelze investovat do technologie, která není rentabilní. Řešit by se to mělo, až ty podmínky nastanou. Dva nové bloky na místě s hotovou infrastrukturou postavíte do tří let. A jestli ne, nemá smysl o jádru vůbec uvažovat.

0 1
možnosti
ZH

Bodejť by to nezrušili, vždyť v Evropě zelení darebáci trh s el. energií v podstatě zničili. Pokud bude v Evropě fungovat nesmyslná dotační politika tzv. "obnovitelných" zdrojů, nikdo se do stavby konvenčních zdrojů s dlouhodobou návratností nepohrne.

7 1
možnosti

Dejte sem výpočet, jak kdo co zničil? Elektřina stojí spíš málo, protože je jí obrovský přebytek.

Osobně s dotacemi nesouhlasím, ale v případě výroby energie je dotované vše, i když to není tak vidět. Spalování uhlí bylo ke konci minulého století dotováno kompletní likvidací přírody a umrtností lidí v zasažených regionech. Pokud spalování fosilních paliv vede ke zvyšování teploty země (hypotéza), tak je jejich užívání spojeno s mnohem vyššími náklady, než si dnes dokážem vůbec představit. A v ČR oblíbené jádro je spojeno s rizikem havárie, které by v případě naší geografické polohy nebyl stavu uhradit nikdo.

Takže tolik k tématu dotace energie.

1 2
možnosti

Doufám, že vyjde jmenovitý seznam lidí, co tohle rozhodli, že se stavět nebude. Abychom za pár let věděli na koho se obrátit v případě, že budeme buď elektřinu za těžký prachy dovážet nebo nebude vůbec !!

0 0
možnosti
JF

J50a59n 80F59r56o90l51í72k

10. 4. 2014 16:28

Sobotka a Babiš.

0 0
možnosti
PS

Tepelná ztráta domů

Tepelná ztráta domů je různá. Technologii Inteligentního domu, to je další možnost zvýšení využití solárního tepla, tentokrát špičkovými solárními kolektory, máme nainstalovanou v málo zatepleném, velkém domě s tepelnou ztrátou 24 kW. Při venkovní teplotě cca minus 20 stupňů, dává solární zisk 37 kWh tepla. Malý úsporný dům by tím šel vytopit.

Naměřené hodnoty v době Sibiřské zimy ( Na Kvildě bylo dnes kolem minus 40 )

-venkovní teplota dnes v noci -19°C

-topný faktor TČ průměr za 24 hod K=282,9 : 76,66=3.69 (nyní okamžitý K=3.9)

-TČ za celý den neohřívalo teplou vodu, zajistily to soláry 17.7 kWhod (+1,1 kWhod přepuštění z AKU) -solární zisk za včerejšek 19.4+17,7=37,1 kWhod Tedy, solární teplo se v tomto velkém domě spotřebovalo na přípravu teplé vody. Tepelné čerpadlo plně postačuje pro vytápění domu i v silných mrazech. Bez použití elektrokotle. Velký solární systém špičkových solárních kolektorů, s patřičně velkou solární akumulací, by mohl dokázat vytopit dům. Výhodnější ale je nespoléhat tolik na přírodu ( sluneční svit) a použít i technologie čerpání tepla – tepelné čerpadlo. Tedy, ideální je mít obojí. Solární systém i tepelné čerpadlo.

1 0
možnosti
JN

J16a12n 98N89o70v21á64k

10. 4. 2014 16:21

Jsem všemi 10 pro, ať si plynaři chcípnou hladem i se soudruhem Putinem a s Arabáši.

0 0
možnosti
PS

pane Návara, termosolární systém 12 m2 vám dá 37 kWh tepla denně, v době sibiřské zimy. Co dají fotovoltaické kolektory ? [>-]

0 0
možnosti
FN

http://www.profisolar.com/

podívejte jak pracují solární systémy v reálném čase

0 0
možnosti