Diskuze

Česko zmizelo z unijní černé listiny, deficit má v limitu

Ministři financí EU v Lucemburku ukončili řízení s Českou republikou kvůli nadměrnému rozpočtovému schodku. Ze seznamu zemí, kterým nejvíce nevycházejí finance na řízení státu, kromě ČR zmizelo dalších pět států včetně Slovenska. Řízení je tak dále vedeno vůči 11 z 28 zemí unie.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
DP

D87a84v16i15d 86P75e66t61r

22. 6. 2014 7:28

Česko se do řízení dostalo v roce 2009, tehdy deficit veřejných financí dosáhl 5,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Od roku 2007 vládly TOP09; ODS +VV. Jejich hlavním cílem bylo snížit dluh a výsledek byly dva nejvyšší dluhy během existence ČR.

Dalším bodem byla jednotná DPH ve výši 15% (s ní nesouhlasím) výsledkem bylo zvýšení základní sazby z 19 na 21% a snížné sazby postupně ze 7 na 15%.  Skutečně sníženy daně byly jen pro lidi, kteří to nepotřebují s průměrnými příjmy přes 50 000 Kč a pro velké firmy (nelze počítat jen daně z příjmu, ale i vlivy DPH). Především na nejchudší (důchodce, tělesně postižené a rodiny s dětmi) dopadlo zavedení různých poplatků (lékaři, lékárny...).

 Nejen zmrazením či snížením platů, ale i výpověďmi z práce byli postiženi policisté, hasiči, učitelé, vojáci a to v takovém počtu, že je jich nyní výrazný nedostatek.

Dalším bodem byl boj proti nezaměstnanosti. Výsledek: Počet  nezaměstnaných (i dlouhodobě2006-2013) se výrazně zvýšil.

Vzdělání mladých je v mezinárodním srovnání mnohem horší (nejhorší je, odstranění tohoto problému bude trvat desítky let) .

Prostě členové minulé vládní koalice budou muset časem skončit všichni ve vězení a nejen skončit v politice.

0 0
možnosti
JD

Krize by byla ať by vládl kdokoli. Jde o to, jestli se při krizi trochu přiškrtí (Kalousek) a při konjunktuře splácí, nebo se zadlužuje i při konjunktuře (Sobotka).

0 0
možnosti
PH

"Nejdůležitější je, že náš dluh ke konci roku 2013 a 2015 bude stejný, protože se nám povedlo mobilizovat likviditu státu a lépe ji využít," uvedl Babiš.

co to ten Babiš kecá za kraviny? Kdyby náš dluh na konci let 2013 a 2015 byl stejný, zanmenalo by to že bychom měli vyrovnaný rozpočet Rv

2 0
možnosti
JS

Tak tomu není. I přes schodek státního rozpočtu lze tohoto stavu docílit, protože naše země musí samozřejmě každý rok platit úroky a část dluhu splácet.

0 1
možnosti
TM

Jak dlouho tento stat jeste vydrzi jet na každoročních 100 miliard nového dluhu aniz by se zplatila jediná koruna toho starého? Myslim, ze kdyby byla skutecna vule, tak nejpozdeji na konci volebniho obdobi ma Babis schodek do 50 miliard, mozna nizsi. Chce to jen zrusit dostace Jako Zelena uspora, prispevky na kotle a OZE, pak zjednodusit státní zpravu, vyhazet tretinu uredniku - tak mala země si nemuze dovolit mit c. 1,2 mio statnich zamestnancu a snizit dane. Státní rozpocet se neustale zvetsuje, a stat rok od roku prerozdeluje ste vetsi procento HDP. Statni aparát a rozpocet by se mel spíše zmenosovat a ne do nekonecna rust jak se to deje asi od r. '97.

2 2
možnosti
LK

není ani tak podstatné kolik lidí je zaměstnáno ve státním a kolik v soukromém sektoru. Podstatné je kolik lidí nějaké hodnoty vytváří a kolik je jenom spotřebovává. Mezi tím musí být nějaká rovnováha. Ti co spotřebovávají mají taky svůj význam, dávají vytvořeným hodnotám cenu, ovšem nesmí jich být víc. Problém všech sociálních států je, že postupně víc a víc lidí přestane tvořit hodnoty a stane se závislých na tom co dostanou od státu.

0 0
možnosti
DS

Takhle by to vypadalo jako poměrně hezká čísla oproti ostatním. Jenže hodně záleží právě na likviditě. Japonsko má lokviditu nad sto procenty, proto si i při tak závratném dluhu vesele dál půjčuje. Česko teprv dosáhlo na sto procent likvidity, to je, že při Babišově stomiliardovým schodku má na splacení právě tolika, kolik narostou úroky... Takže by na konci tohoto roku měl být schodek v těch procentech  HDP zase stejný... takhle se ale nedá jít donekonečna.

1 0
možnosti
JP

Jestliže bude soudruh Bureš dělat každý rok schodky 100 miliard a z dluhu nezaplatit ani korunu, tak náš dluh na konci roku 2015 nemůže být stejný, jako v roce 2013.Rv

5 2
možnosti
JS

A přece může. On totiž na jedné straně dluh narůstá a na straně druhé jej musí naše zem splácet každoročními splátkami. Tak proto to tak je.

1 2
možnosti
MT

To by vysvetlovalo proč koruna tak závratně stoupá...

0 0
možnosti
JD

Koruna je totiž rizikovější investice než euro.

0 0
možnosti
PD

Však se tam brzy vrátíme.

0 0
možnosti
AZ

Bohuš to roztočí ?

0 0
možnosti