Diskuze

UKÁZKA: Ekonomické předpovědi nejsou tak přesné, jak se tváří

Při zpětném pohledu se zdají události jako pád Lehman Brothers, finanční krize a propad ekonomiky jasné a očekávatelné. Proč je ale jen málokdo dokázal předpovědět včas, když podkladů pro prognózu bylo k dispozici tolik? I nad tím se zamýšlí americký prognostik Nate Silver ve své knize Signál a šum, z níž přinášíme ukázku.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Asi proto ekonomie patří mezi sociologické vědy, výsledek se odvíjí od chování mas lidí. A to není možné matematicky a exaktně předem určit...;-) Zase článek o ničem...

0 0
možnosti

Konkrétní příklad z česka:

"Ekonomiku nelze předvídat ani na jeden rok dopředu. Prognózy hospodářského růstu ČNB za posledních sedmi let se ve třech případech netrefily ani do znaménka. Česká národní banka nepředpověděla v minulých letech ani jednu recesi.

Zdroj: http://finance.idnes.cz/rozhovor-s-ekonomem-pavlem-kohoutem-o-intervenci-cnb-pd0-/viteze.aspx?c=A131217_115720_viteze_zuk";

2 0
možnosti

Však je to věštění z "křišťálový koule":-) Tyhle různý prognózy a předpovědi různejch růstů, či propadů se ani nemohou zakládat na nějakých faktech, které by byly podpořeny skutečností, protože chování trhů a ekonomik je pouze hra na papíře:-)Skutečnost je ve většině případů úplně jiná než se v té dané chvíli může zdát těm, kteří tyto tvoří od stolu podle "pochybných ukazatelů" a podkladů:-) Na tomto základě si dovolím předpokládat, že v dohledné budoucnosti (což je moc krásnej termín),  na zemi přistanou jinoplanetníci, zapřáhnou zemi do vleku a odvezou si ji "domů"R^ A zkuste mi to někdo vyvrátit!!;-D

1 0
možnosti

On je problém v tom, že si ekonomové naivně myslí, že lze růst donekonečna.  Při růstu okolo 3% se dostaneme na dvojnásobek za cca 22 let, na trojnásobek za 37, čtyřnásobek 48 let a pětinásobek už jen 54 let.  A na to je naše Země dost malá.

1 2
možnosti

Ekonomický růst je pro člověka přírodní zákon. Proto lidé jezdí autem a opice pořád ještě skáčou po stromech. Bez růstu - neustálého zdokonalování se - by lidstvo bylo stále někde v době kamenné.

Vezměte si to z vlastní zkušenosti: každý den uděláte něco lépe než včera, každá následující generace staví na tom kde předchozí skončila, každá generace přináší nová technická řešení a vynálezy.

Neustále tedy roste produktivita práce, a díky tomu každý následující rok je společnost schopna vyrobit více a lépe než ten předchozí.

Nenechte si proto namluvit že se lidstvo přestane zlepšovat (připomenu známý výrok  "již vše bylo vynalezeno, zrušme patentové úřady" - Charles H. Duell, ředitel U.S. Patent Office, 1899).

Tj.  ptejte se kam se každý rok ztrácí hodnota, vytvořená díky vyšší produktivitě práce. Ptejte se, jak je možné, že při růstu HDP vám o stejné procento neroste i reálná mzda, resp. reálná životní úroveň.

3 0
možnosti

Ekonomie je prostě mnohem víc filozofie, než exaktní věda. Ekonomové sice budou zuřivě tvrdit, že na vše mají vzorce, ale ... ! :-)

3 1
možnosti

Kdyby se na ty jejich vzorce podívali okem matematika,  došlo by jim, že platí jen za určitých podmínek a nelze je zobecňovat.

0 1
možnosti

J46a57n 53N75o24v83á95k

27. 6. 2014 13:36

to bude tím že když se do ekonomie pustili matematici, přinesli si tam i vlastní formalizmus založený na větách a jejich předpokladech. Ale při aplikaci už někdo neověřuje jestli jsou ty předpoklady vět splněny.

 Třeba už jen nejzákladnější předpoklad o dokonalé racionalitě a informovanosti  lidí je očividně špatný. Tzv 

homo oeconomicus  ještě nebyl antropology nalezen.

2 4
možnosti

J53a34n 41S58a71l16a48k

27. 6. 2014 14:43

Takovy predpoklad neexistuje, resp. si ho spatne vykladate

2 1
možnosti

No, nic moc Janečku, vypadá to, že v tý knize bude spousta nepotřebný omáčky ;-).

0 0
možnosti

1. Ekonomové nemají žádnou motivaci dělat přesné předpovědi. Když se zmýlí, i výrazně? No a? Svět jede dále a oni udělají novou, krásnější přepověď.

1. Obecně vidím problém v tom, že ekonomika je příliš komplikovaný systém, kam zasahují i zcela neekonomické vlivy (jako třeba klimatické vlivy, sociální nepokoje, teroristické a válečné události, ...), které neumí zahrnout do svých modelů, protože nemají širší znalosti. No a ty jejich velmi zjednodušené modely, postavené za univerzitním vzdělání v hodinách ekonomie, jsou prostě zcela nepřesné.

2 1
možnosti

No, VONI do těch svých modelů nejsou schopni zahrnout skoro nic :-). Rakouská škola modely nepotřebuje, resp. vystačí si s Robinsonem Crusoem na ostrově ;-).

2 0
možnosti

Koukam, ze nekdo objevil Ameriku. Skoro bych rekl, ze ekonomove jsou dobri k tomu, ze si je muzu pozorne vyslechnout a pak udelat presny opak toho, co mi radi.

5 1
možnosti

J81a39n 16S91a68l33o54m53o35n

27. 6. 2014 12:22

A kolikrát to vyjde lépe než jejich zasvěcené rady. ;-)

2 1
možnosti

J27a71n 44S92a85l68a50k

27. 6. 2014 11:28

Skutecny ekonom tohle vsechno vi. Ekonomie kdysi byla povidaci veda o lidech, spis podobna sociologii. Bohuzel pred sto lety se do ni navezli matematici a statistici, politici ji zneuzili ke "vedeckemu rizeni ekonomik" a radne ji znetvorili. Dik Keynesi

1 1
možnosti

A jaka je etdy ta spravna makroekonomie? Kdyz CNB umele znehodnoti menu intervencemi na trzich?

0 0
možnosti

J90a60n 93S57a14l84o91m23o48n

27. 6. 2014 11:19

Myslím, že kdyby si ekonomové na tu předpověď vyložili karty, nebo použili házení mincí, tak by se trefili ve více případech ;-D.

0 0
možnosti