Diskuze

Prospívá vláda silné ruky ekonomice? Ne vždy, lidé však vůdcům věří

Mnoho ekonomů se domnívá, že průmyslový rozvoj v moderní době vyžaduje silnou občanskou společnost, jíž se daří pouze v demokratickém prostředí, kde mezi sebou o hlasy voličů soupeří sobě rovné strany. Jinými slovy, že autoritářské ekonomiky jsou ze své podstaty nestabilní. Tak jednoduché to ovšem není, píše v analýze agentura Reuters.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MB

Takže z článku mimojiné vyplývá, že u nás máme velice slabý systém nevládních organizací, když je míra korupce jedna z nejvyšších v Evropě? Ale co se divit, když se podívám, jaký je problém postavit tu metr silnice, dokud se nedá těm stejným organizacím výpalné, tak si říkám, že jsme zase asi nějak specifičtí na tom světě...

0 0
možnosti
SS

češi autoritářský přímo vyhledávají. jinak by nevolili Babiše, Zemana a spol. Ono se to nezdá, ale generace, o které se staral dříve stát najednou nemají přirozenou schopnost se o sebe postarat sami. Lidé nemají to správné sebevědomí ve své schopnosti, nemají ty správné instinkty. Proto když Babiš nebo Zeman zavelí čehý, půlka národa jako ovce hurá za nimi...A bohužel pro příští generace, dnešní motto není zachovat a rozvíjet hodnoty, ale mít se materiálně dobře, lépe než soused a ještě lépe brát bohatým. Proto ten přesah autoritářství je zřejmě nejvíce viditelný v ekonimcké rovině, zatímco nejnebezpečnější je v intelektuální a sociální rovině. Ale kerému Čechovi je dnes po něčem jako morální hodnota, že?

0 2
možnosti
Foto

Ani Babiš, ani Zeman nejsou v pravém slova smyslu autoritativní politici. V ČR to byl především Klaus a s ním i Havel, kteří by prezidentovali nejraději až do fyzické smrti sešlostí.

Díky předvídavým tvůrcům ústavy je prezidentský úřad časově omezen, jenom Havlovi se podařilo, za rozdělení republiky, ještě jednou, po třetí si zaprezidentovat.

Autoritární režim je vždy vláda jedné strany a to v současné ČR nehrozí. Naopak, kdysi nebezpečná strana, ODS, je dnes na ústupu. Ani druhá kandidátka totality, ČSSD, nemá neomezenou podporu. Korupční skandály je obě zredukovaly.

0 0
možnosti
VS

No já myslím, a to článek nezmiňuje, ze ta "prosperita" autoritářských zemí je podpořena masivním "tiskem" nových peněz a to v takovém rozsahu, o kterém se může zdát i šéfovi ECB a to je přitom taky poměrně zdatný "tiskař". Nevím, jak je to v tomto ohledu v Maďarsku a Turecku, o Rusku také info týkající se "tisku" nemám, avšak iluze o "pevné" měně si v případě Ruska rozhodně nedělám, no a Čínu jsem si nechal na konec, protože v případě Číny je obecně známo, ze tam jedou "tiskařské" stroje na "1000%"! Co to způsobuje: v podstatě takovou pseudo prosperitu, sice úspěch v nějakých makro ekonomických ukazatelích, avšak na druhé straně propastné majetkové rozdíly mezi obyvateli (viz velmi chudé venkovské oblasti v Rusku a Číně a nejenom to) což je ve svobodném trhu vyloučené a hlavně - je to "prosperita" silně časově omezená - dříve či později skončí "pádem na hubu"!

1 0
možnosti
RP

R75o74m42a89n 23P90a49u83l15o

18. 8. 2014 19:56

Odkdy je Orbán diktátor?

1 0
možnosti
PK

Myslíte, že je něco jako maďarský FICO?

1 0
možnosti
PK

Všechno má své výhody a nevýhody, u nás by asi i u silné ruky převažovala ta negativa. Jinak obecně - výhoda silné ruky je, že není vázána nebo ne tolik na jedno volební období.

1 0
možnosti
PK

Tak to není... ve skutečnosti je snahou všech systémů kompetentní vláda...

Kdysi se věřilo že kompetentní panovník byl vybrán bohem a jeho potomci tedy musí být kompetentní.

následně když se ukázalo že nechávat to na bozích je moc náhodné se raději monarcha vybíral... například Generál Bernardotte, Jiří z Poděbrad... 

Nevýhoda je že zásoba kompetentních lidí je omezená.

dnes žijeme v představě že všelidové hlasování vynese do vedení kompetentní a odpovědné lidi... což je dost k smíchu vezmeme li v úvahu že ke každé jedné věci je 99,9 procenta lidí nekompetentních (a tedy ve skutečnosti není možné aby rozhodli odpovědně...) Volba na základě veřejného mínění je ve skutečnosti stejně náhodná jako prostě vybrat monarchu z "boží vůle".

0 0
možnosti
PK

Vše je o nalezení vhodného mixu - k čemu je mi svoboda když potřebujeme dálnice a "babráme" se s Havránkovou a její tuším sestrou více jak 10 let.

0 1
možnosti
TZ

Myslíte tu Havránkovou, co úředníkům ty pozemky nabídla už kdysi dávno výměnou za jiné, stejně velké o kus dále, ale úředníci je raději prodali a Havránkovou poslali do brusele?

4 0
možnosti

P38e69t47r 54Č51e46r59n95ý

18. 8. 2014 15:06

no nevim... me prijde ze to s vudci vzdy chvilku slo dobre - spis setrvacnosti a pak to slo strasne do haje.

postupem casu uveri ve svoji neomylnost a zacnou delat jednu botu za druhou

5 0
možnosti
MR

Všimněte si taky co těmto "úspěšným" vůdcům předcházelo a pochopíte, proč vyypadají tak dobře. U vyspělé společnosti znamená autoritářský systém zkázu.

2 0
možnosti
JT

Prosperující hospodářství není ukazatelem vyspělosti země.To je jen a pouze míra svobody jednotlivce.

6 0
možnosti

spis mira spokojenosti, ona svoboda je prilis vagni a navic casto i sobecka

8 0
možnosti

Podľa mňa je to len zúfalá snaha menej vyspelých krajín urobiť skok dopredu a dohnať tie vyspelejšie. Mne to príde ako keď si chudobný človek kúpi los do lotérie. Nejaká šanca je, že vyhrá a skoči medzi bohatých, ale pravdepodobnejšie je, že len zbytočne vyhodí peniaze.

5 0
možnosti
Foto

J24i75ř15í 48E59r19b28e15n

18. 8. 2014 21:54

A jak to udělali po válce Japonci? Semkli se dohromady, stát vyhlásil obrovské modernizační programy v technologiích, zaplatil veškerý základní i aplikovaný výzkum a jeho výstupy dal všem firmám zadarmo k dispozici, ve výrobě zavedli důsledný systém SPC řízení...

To třeba stojí za obrovským úspěchem japonské fototechniky či automobilů.

0 0
možnosti
KS

U nás věří zejména Vladimiru Vladimirovičovi.

4 2
možnosti
Foto

Však Leonid Iljič míval také širokou podporu, zejména KGB. Od té doby, co jsou v Jaseněvu to ale dost hapruje, občas se vyskytnou i lidé, kteří s diktaturou nesouhlasí.

0 0
možnosti