Diskuze

Kauza sporných půjček na auta nekončí, inspekce vyšetřuje další firmy

Dalším splátkovým společnostem hrozí problémy kvůli tomu, jak počítaly cenu úvěrů pro své klienty. Česká obchodní inspekce zkontrolovala půjčky společností Home Credit a GE Money Auto, které jejich ceny počítaly stejně sporně jako již dříve pokutovaná úvěrová firma Essox.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Tak to dopadá, když je v zákoně vzorec na výpočet RPSN kterému rozumí a dokáže podle něho počítat mizivé promile lidí.

0 0
možnosti

RPSN by sice opravdu nebylo potřeba, pokud by dotyčný dostal do ruky vždy přesný splátkový kalendář včetně všech poplatků, ale ve skutečnosti to v řadě případů takto jednoduché není, protože:

a) často je někde jinde uveden poplatek za vedení jakéhosi úvěrového účtu (který je stejně jen technického charakteru a nedá se nijak smysluplně využít), než je uvedena vlastní splátka

b) účtují se různé vstupní poplatky - za poskytnutí úvěru, za přípravu automobilu (AAA auto má dokonce jiný poplatek za přípravu automobilu pro přímý prodej a jiný pro prodej přes úvěr - což se pochopitelně ze splátkového kalendáře nedozvíte) 

c) někdy se platí na začátku celé pojištění, jindy je rozpočteno do splátek, někdy je sice rozpočteno, ale uvedeno extra mimo splátky, jindy je povinné ručení na kupujícím, čímž součástí úvěru není (ale kupující musí kalkulovat, že ho bude potřebovat sjednat jinde - ať už levněji nebo dráž)

d) havarijní pojištění - může být povinné, nepovinné, jeho cena může být konstantní či klesat s opotřebením vozu apod.

e) řada dalších poplatků - za změnu adresy, za změnu data splátky (předepíšou vám nějaké nesmyslné datum třeba 1 den před výplatou a vy to chcete změnit) apod.

To prostě běžný občan těžko spočte.

1 0
možnosti

Nevím, na kolik let si zmíněný vinař půjčku bral, ale víceleté půjčky s RPSN kolem 20 a více si vezme snad jen zoufalec.

1 0
možnosti

Nicméně není to až tak nestandartní. Ovšem skoro 30% už je poměrně solidní lichva..

0 0
možnosti

Myslím, a zažil jsem při stavebním úvěru, že všechny banky věděly, že si "přivydělávají". Tiše slintaly s posvěcením zástupce státu. I v mém případě zástupce stavební spořitelny v originále zaslané smlouvy "podstrčil" jiný údaj, než jsme připravili u nich v kanceláři. A nebýt mé opatrnosti, výhodně "dráže" by mi půjčili peníze. Problém je v tom, že věděli, že mne reklamací dostanou do časové neřešitelnosti, ale nežral jsem jim to.!!

0 0
možnosti

Obchod je založenej na dohodě, kterou musí obě strany dodržovat. Pokud uvede obchodník zákazníka (jakkoliv) v omyl, jak potom od něj může chtít zaplatit (všechny) peníze ? A zrovna splátkové společnosti umí být striktní, pokud jim někdo ne(za)platí. Čili tady nejde o číslo, který si může každý ověřit, ale o rovnost podmínek resp. rovno-právnost. A ČOI je možnost, jak se dovolat svých práv, stejně jako je jím konkurzní správce v opačném případě. Kdo se práva dovolává, měl by ho sám respektovat.

2 0
možnosti

Tady jde spíš o to,jak je popsáno v článku,že na první pohled přeplatíte o polovinu méně,ve výsledku však 2x tolik.Také jsem měl leasing u jiné společnosti,vím jak je těžké se dopídit,kolik opravdu zaplatíte.

0 0
možnosti

asi takhle: pokud je nekdo az tolik dementni, ze si nedokaze behem par minut spocitat, kolik za pujcene penize zaplati, pak by mel dotycny ve vlastnim zajmu pouvazovat o zbaveni svepravnosti ... primitivni trocjlenku vyresit nedokaze, ale volit muze ? i tfujtajxl vespolek ...

2 10
možnosti

Tady jde o něco jiného. Firmy něco spočítaly a teď ČOI řeší, jestli to bylo správně nebo ne (a v tom případě firmám hrozí vracení peněz).

A je úplně jedno, jestli si klient něco spočítal nebo nespočítal. Toto není spor, kde figuruje klient (ten je v roli postiženého). Toto je spor firma - ČOI.

7 0
možnosti

"

Zákon nařizuje vrácení všech splátek

" a "Zákon v takovém případě nařizuje vrátit všechny poplatky, tedy i vysoké poplatky za sjednání půjčky, a téměř celé úroky." to jsou dve dost odlisna tvrzeni.

2 0
možnosti

+ - to sedí, stejně jako "hodinky a holinky"

0 1
možnosti

V cem je problem uzakonit, aby ve vsech techto smlouvach bylo uvedeno vyraznym zpusobem pujcujeme vam tolik, na konci obdobi nam vratite vsema poplatkama celkem tolik, RPSN je tedy tolik. Pak preci nemuze byt rozpor ve zpusobu vypoctu.

1 0
možnosti

Clovek, ktery má obcanku by si podobnou vec mel byt schopen spocitat sam behem par minut. Nepotřebujeme snad mít zakon uplne na vsechno. Proc by mel star furt nekoho vodit za rucicku?

2 3
možnosti

Většinu z těch, kteří si půjčky berou stejně RPSN nezajímá. Podle mě i žák ZŠ by si měl být schopen spočítat, o kolik přeplatí a to je prostě základ. Pokud je tedy člověk svéprávný, tak se snad dokáže rozhodnout i bez čísla RPSN.

4 6
možnosti