Diskuze

Stovky tisíc lidí si musí do konce roku pořídit měřák tepla

Doslova na poslední chvíli přichází stát s novou vyhláškou o zařízeních na měření spotřeby tepla v bytech. Kdo si ho nepořídí, může hned po Novém roce dostat za nesplnění povinnosti pokutu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Byt je z části vytápěn stoupačkami,náklady se rozpočítají.Měřáky má naše družstvo od nepaměti,nyní už digitální,takže nemusíme nic řešit.Bydlel jsem v krajním bytě.Po rozvodu jsem se přestěhoval do středního bytu,tak se mě to zprůměrovalo.Problém nemám.Souhlasím s kolegou,že se po úporách cena časem zvýší.

0 1
možnosti

J27a35n 59S22e94d24l18á25k

11. 11. 2014 22:57

takže nás čeká teplá zima a ještě všichni letos ušetří za teplo, to je prima, příští rok však můžete všichni čekat zdražení tepláren můj odhad je tak 10-15%

0 1
možnosti

Tuhle zimu netopím nechám to na sousedech, za ušetřené peníze pojedu k moři a sousedi mi to zaplatí, je to dost blbost, lidi tak mají možnost netopit a ti co mají severní pokoje, potěš prso

1 1
možnosti
Foto

J36i26ř47í 87E76r94b88e17n

11. 11. 2014 18:13

Stejně budete platit poměrnou část. Měřáky nerozhodují o 100 % ceny dodané energie.

Ještě předloni jsme platili vytápění my sousedům, kteří i v mrazech měli celý den otevřené okno nad zapnutým radiátorem. Karta se obrátila.

4 0
možnosti

Především jsou měřáky na radiátorech dálkově ovládané a ten kdo provádí odečty těchto měřáků, v hodně případech si spotřebu sami navýší v neprospěch majitele bytu nebo nájemníka, prostě se udělala další registrovaná zlodějina na většinu občanů, většina ne-li  všichni si sami tuto spotřebu nedokáží spočítat a proto jsou vesele okrádáni a v budoucnu budou také, stát nemá právo nutit soukromé majitele domů osazovat radiátory měřáky, je to horší než za komoušů !!!

Občané musíte se zamyslet nad tím zda-li někdo naplánoval zlodějinu a nebo to bude plus pro občana ?

0 3
možnosti
Foto

J88i73ř37í 19E37r70b46e64n

11. 11. 2014 12:04

Paranoia je svinstvo. ;-)

1 0
možnosti

A81l46e28s 41Z49i85m53a

10. 11. 2014 15:04

Pokud se sníží výdaje za topení, sníží se i růst HDP a stejně se zaplatí stejně, protože teplárny a doly lidi nepropustí. A také, povinnost instalovat RTN je další sáhnutí do kapes nemajetných lidem v nájemních a družstevních bytech.  Měřák něco stojí a pokud vím, platí se z každého měřáku měsíčně poplatek za odečty a vedení údajů.  Přitom je měřák asi tak zbytečný, jako byly kdysi "magnetické" vodoměry.  Stačí pustit radiátor co to dá a z podlahy na RTN zešikma nasměrovat nějaký malý stolní ventilátor z výprodeje. Doma bude hic a "dílky" budou skákat tak 5x pomaleji než kdyby byl radiátor nastavený úsporně a doma byla kosa. Někteří lidé také používají ventilátorové chladiče notebooků, které zastrčí mezi litinové žebra (jde ale jen u starých radiátorů). požít se dají i ventilátorky ze starých zdrojů z PC. Nejpohodlnější je ale první možnost- tj. ofukovat RTN a radiátor stolním ventilátorem. 

Při použití měřáků se počítá 40-50% z plochy bytu a k tomu všemu ještě velká nebo malá spotřeba uměle upraví tak, aby nebyly rozdíly velké.

Platí pro "radiové" měřáky Techemu, ale u ostatních to bude asi stejné. Je to všechno lehce ovlivnitelný šmejd.

1 4
možnosti

P25e93t11r 87T70y45č98k34a

10. 11. 2014 15:15

Takže ti doma nonstop poběží ventilátor jo? Tak to je luxus.

5 0
možnosti

J11a69n 94F85r15o91l37í27k

10. 11. 2014 15:00

Chtěl bych článek opravit. MUSÍTE jen umřít. Vše ostatní můžete. Pokud soudruzi vydali v listopadu vyhlášku tak po dodržení všech pravidel (schválení finančního výdaje shromáždením vlastníků svolané dle OZ

3 týdny předem, výběrového řízení na zhotovitele, uzavření smlouvy a realizace) se dostaneme, když to dobře půjde, někam do poloviny roku 2015. Pokud by se snad dostavil nějaký soudruh z inspekce a chtěl by snad hovořit o pokutě pak je jistě na místě žalovat u soudu vládu, která nezabezpečila dostatečnou dobu na realizaci opatření.

4 1
možnosti

Když o nás pečuje stát.

Slibuji, že toto je můj poslední výkřik k tématu (tedy krom odpovědí na případné reakce :-)). Občánku, zaplať, šetři energie a zase zaplať zvýšení jejich cen díky menšímu obratu jejich výrobců. A tak porád furt!

Jestliže chce stát motivovat občany k energetickým úsporám, měl by v prvé řadě začít u producentů energií. V tomto případě mám na mysli dodavatele tepla a TUV.

Nebylo by od věci spočítat a tím definovat cenu za GJ. Šlo to u cigaret,(myslím stanovení ceny), proč by to nešlo zde? Dodavatele el. energie a plynu můžete změnit, u těchto dodavatelů je to nemožné. A tak mohou diktovat ceny, aniž se snaží o minimalizaci ztrát či aplikace nových technologií (podobně jako dodavalé pitné vody). Jistě všichni znáte "provizorní" parovody, dávno postrádající izolaci. Item v zimě mohutně "dýmající" kolektory. O kamenem zarostlých výměníkových stanicích nemluvě.

A stejně mi to nedá. K čemu jsou nesmyslně osvětlené silnice v městských lokalitách, kde na stovkách metrů není žádný obytný dům? Stejně jako mohutně nasvícená parkoviště nákupních center? A tedy jde celkově o GW. Nehledě na to, že se nepodíváte na hvězdnou oblohu a idiotský poutač z km vzdálené benzínky či ulltrahypersupermarketu vám svítí přímo do ložnice? :-)

6 0
možnosti

To je takzvaný Jevonsův paradox.

Je to ekonomický fakt, že kdykoliv lidé začnou používat úspornější spotřebič - čím více šetří - tím více se toho kterého zdroje spotřebuje větší množství.

0 0
možnosti

Ofukování topení ventilátorem nepodctivcům nikdo prokázat nemůže. Snižují tím teplotu radiátoru pro měřáky, a zároveň odebírají více tepla.

RvRvRvRvRv

1 0
možnosti

jeden jediný takový čloěk v domě a všichní, kteří budou šetřit budou platit víc.

0 0
možnosti

To je, ale povedená taškařice. Takže měřidla se musí nasadit kvůli tomu, aby se "spravedlivě" platily náklady na energie pro byty, které topí málo a které topí moc.

Co když někdo bydlí v např. ve třetím poschodí a topí málo, protože byt shora i ze spodu jej dostatečně ohřejí. A byty nad ním a pod ním topí o sto šest, protože musí ohřát i tepelné ztráty, které unikají k sousedovi, který jako na oko je ten šetřivý, který nepotřebuje tak vysokou teplotu a ještě je schopen sousedům říct, že nechápe jak mohou mít tak vysokou spotřebu.

4 1
možnosti
Foto

J90i21ř50í 68E33r26b33e90n

10. 11. 2014 12:46

Proto se taky tímto způsobem nebude rozúčtovávat 100 % tepla, ale jen nadpoloviční část. On ten prostup tepla konstrukcemi není tak tragický, pokud zrovna někdo intenzivně nevětrá 24 h denně.

Dokud jsme neměli poměrové měřáky na každém radiátoru, platili jsme teplo jak mourovatí a mnohým sousedům nebylo trapné mít celodenně otevřené okno nad otevřeným radiátorem i v mrazech (infrakamera to potvrdila). Předloni jsme si ty měřáky navzdory odporu části domácností pořídili a najednou všichni větrají jen nárazově... A cena měřáků nijak závratná: 200 Kč/ks, životnost 10 let, poplatek za odečet 10 Kč/ks jednou ročně, to se nám na úspoře za teplo zaplatí 10x...

3 0
možnosti

Několik poznámek k závěru článku.

Výpočet platby za teplo a TUV bude vždy "nespravedlivý". Stejně tak mohu argumentovat, ve shodě s logikou autora článku, že ti co topí více dotují ty méně topící. Osobně bych tedy upřednostnil termín nepřesný. Spotřebované teplo se měří fakturačním měřidlem na patě domu a fakturovanou částku je nutno uhradit. Ta je samozřejmě vyšší než prostý součet spotřeby z podružných měřičů. Jak ale diferenci rozpočítat? Co vzít do úvahy a co nikoliv? Podlahovou plochu, počet osob na m2, plochu obvodových zdí, plochu podlah nad sklepy, celkovou plochu oken atd.? Paradoxně vyhláška neudává mít měřiče na radiátorech v nebytových prostorách. Nelze tedy postihnout odpovědnou osobu za rozžhavený a obrovským průtokem vody kmitající radiátor na vstupu do domu. Ergo za přetopené sklepy. A jak naložit s uživateli bytů, kteří se v nich nezdržují a topení vypnou? A teď babo raď!

Rád bych zmínil ještě jeden zajímavý paradox. Družstevní panelák, ve kterém bydlím, byl zateplen a vybaven plastovými okny. (Termoventily, podružnými měřiči spotřeby tepla i TUV již déle vybaven.) Od té doby v podstatě byt nevytopím. Pro mne přijatelná tepelná pohoda je cca 22 stupňů C. Jak jí dosáhnout, když jsou stoupačky v 6. patře skoro studené? O TUV nemluvě. Suchoběžný vodoměr TUV měří její spotřebovaný objem, nikoliv teplotu. A tak si pár minut počkám u roztočeného kohoutku, než se TUV dostane alespoň k 50ti stupňům. Takže tepelnou pohodu nemám, za to dostávám nemalé vratky ze záloh. Čím to, že mi to nevyhovuje?

1 0
možnosti