Diskuze

Medu bude i nadále málo. Třetinu chovů zdecimují nemoci, varují včelaři

Chovy včel v Česku decimuje nemoc varroáza a virová onemocnění. Hrozí, že v důsledku chorob vymře až třetina včelstev, podobně jako v zimě mezi roky 2007 a 2008. V pátek to uvedl Miloslav Peroutka z Českého svazu včelařů. Málo medu tak bude patrně i v příštím roce.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

To nejsou hlouposti pane Trutnovský, poučte se lépe o včelách.

0 0
možnosti

Pokud bude hoby včelař s 5-10 včelstvy a koupíte vše nové tak se v pohodě vejdete do 50 000,-Kč. A pokud jste šikovný a máte možnost si úly udělat sám tak i výrazně méně.

0 0
možnosti

P40a74v96e84l 47H39u63b87l

12. 1. 2015 2:28

Chtěl jsem začít chovat včely, ale zjištění jaké investice jsou nutné do začátku vložit, cca 200.000, a výnosnost není zajištěna. Tak to pardon

0 0
možnosti

Prolet včel je důležitý, včely se musejí vyprázdnit. Za 50 let včelaření nepamatuji , že by v půlce ledna bylo takové teplo, Evropa se otepluje , USA a Rusko mrzne. "Medu" z dovozu bude vždy dost na pultech obchodů, s českým medem to nemá nic společného  a mít nebude! Český med je nenahraditelný!Udržet včely při životě je stále více problematické. Chemie na udržení života včel přibývá, včely už  jsou rezistentni na řadu chemických přípravků. Včelí predátoři, viry, bakterie nebo syndrom kolapsu včel/ CCD/ dokonávají své.

syndrom kolapsu včelstev

Albert Einstein pronesl větu, že pokud včely zmizi z povrchu země,člověku by zůstali pouhé čtyři roky života. Co bude v dnešním problematickém světě dříve ?

Albert Einstein,

0 0
možnosti

"a 50 let včelaření nepamatuji , že by v půlce ledna bylo takové teplo"

Pokud si to nepamatujete tak si to osvěžte zde:

http://www.in-pocasi.cz/archiv/

neděje se nic zvláštního i dnešních 17°C, za posledních 20let jde o prakticky normální stav

1 0
možnosti

hmm, dnes rano ma teplomeru 17°C  a vcely jsou jak silene. je to v ... spatny

0 0
možnosti

Stále se opakující nepravdivé tvrzení, ještě jsem nezažil, že by nebyl med. V obchodech či u chovatelů.  :-)

0 0
možnosti

v obchode jsem tedy med uz dlouha leta nevidel. od vcelaru letos neni, kdo se nezasobil z kraje leta, uz ted jen tezko sezene

2 0
možnosti

jestli to nebude i tím, že mají na zimu místo medu obyčejný cukr.....

0 5
možnosti

obávám se,že včelaření vůbec nerozumíte

3 0
možnosti

V článku chybí jakákoli zmínka o CCD (Colony Collapse Disorder), který byl loni častější příčinou zániku včelstev, než varroa. Strýc mého manžela přišel koncem léta o 28 včelstev z 65. Rozborem se neprokázala žádná známá choroba ani jedovatá látka.

0 0
možnosti

Na rozzdíl od zemědělců jsou na tom nejhůře Včelaři, mladých lidem se do toho nechce, z medu se nebohatne, dotace,  jsou oproti zemědělcům nižší, včelaři má výdaje na úly. nástavky,rámky,povinné předplatní časopisu, které ani nedostane díky úřednickému šimlu, který občas je proti zdravému rozumu.

2 0
možnosti

Včalaři jsou také zemědělci, dotace jsou skutečně žalostné, při pár včelstvech se ani nevyplatí žádat. Do ČSV vstupovat nemusíte. Jinak na klíštěnku včelí jsou už nechemické metody vyhubení.:-)

1 0
možnosti

Loňská zima sice roztoči vyhovovala, ale kdo na podzim poctivě odléčil, nemusel  na jaře ani stavy roztočů korigovat nátěrem plodu akaricidem. Takže do zimování bylo možné jít s dobrými kartami a samozřejmě předpisově na podzim odléčit. Zima není ani zdaleka u konce, třeba ještě nějaká přijde a roztočům zatopí. Spady roztočů jsou zatím zanedbatelné, nevidím to ve svém včelínu tak tragicky. V celkových číslech ovšem souhlasím s panem Peroutkou: kdo podcenil letní a podzimní ošetření (a nejde jen o to, zda aplikoval léčiva, ale jak je aplikoval), asi si zadělal na problém.

2 0
možnosti

Ono je třena začít léčit už koncem července, nebo začátkem srpna. Kdo to neudělá nemá už na podzim někdy co léčit.

1 0
možnosti