Diskuze

KOMENTÁŘ: Proč pokles cen nemusí být výhra a centrální banky se mu brání

Klesající ceny se stávají v Evropě strašákem. Proč se jich ekonomové, kteří to nazývají deflací, bojí? Vždyť na první pohled vypadají nižší ceny jako příjemná záležitost. Z výplaty nebo důchodu přece pořídíte více zboží nebo služeb. Existuje ale „hodná“ i „zlá“ deflace.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
RT

Velký krach se neodvratně blíží.....

0 0
možnosti

Je to fakt problém.

Nyní klesají jen ceny  energií a  tak hrozí, že  sprchování v teplé vodě,  vytápění domu  a  jízdy  autem odložím na pozdější dobu, abych ušetřil, a tím zpomalím růst ekonomiky ;-D

S těmi cenam je třeba  něco dělat !

Není nad ekonomické experty.

0 0
možnosti
KN

K61a77r44e18l 49N97o63v60á76k

27. 1. 2015 21:36

Protože ve skutečnosti neví, ale mají strach ze stejné krize jako ve 30tých letech. ;-)

0 0
možnosti
RB

Dovolil bych si odkázat na svůj článek, jež vyšel už před nějakou dobu, kde se touto problematikou zabývám hlouběji a docházím ke stejnému závěru. http://bechnik.blog.idnes.cz/c/444957/Nenavidime-ji-ale-pritom-potrebujeme-Co-je-vlastne-inflace.html

0 0
možnosti
MH

Takže zdražování a pokles životní úrovně je vlastně výhoda 8-oTo si vykládejte  holubům, ale jenom těm malejm... :-P

Takovýhle doublethink už vyžaduje pořádný brainwashing ;-)

0 0
možnosti
JB

J55i18ř62í 89B93o46l30f

25. 1. 2015 9:01

Mě zase připadají špatné všechny ty teze a myšlenky o nekonečném růstu. Všichni, i bankéři, by si měli uvědomit, že nic prostě netrvá věčně  arůst ekonomik a cen se také někdy prostě musí zastavit. Rv

4 0
možnosti
BZ

Projev polského europoslance, který šéf europarlamentu Schulz označil za „hanebný“. Proč?

Autor: MoonChild | Publikováno: 15.1.2015 | Rubrika: V BRUSELU

Polskému europoslanci Januszovi Korwinu-Mikkemu z Kongresu nové pravice se podařilo rozčílit předsedu Evropského parlamentu Martina Schulze, který označil jeho vystoupení za „hanebné“.

Korwin-Mikke ve své řeči uvedl:

„Když Polsko okupoval moskevský socialismus, jeho hospodářský růst byl jedno procento. Když získalo svobodu, bylo to osm procent. A teď pod okupací bruselského socialismu je to zase jedno procento. Je to lepší než ve většině zemí okupovaných Unií, ale o něco horší než v Bělorusku. Co je třeba udělat? Náš nepřítel není v Moskvě. Naši nepřátelé jsou v mešitách. V mešitách v Paříži, v mešitách v Marseille. To, co bychom měli udělat, je zbavit se socialismu. Zrušit daně, které ničí průmysl; zrušit sociální dávky, které do Evropy přitahují nejhorší živly a demoralizují Evropany. Vrátit trest smrti. Nemůžeme vyhrát válku, když nás oni zabíjejí a my je zabít nemůžeme. V podstatě, pokud chcete přežít, musíte zrušit veškeré zákonodárství EU.“

Svůj projev zakončil parafrází Catona staršího: „Ostatně soudím, že Evropská unie musí být zničena.“

3 1
možnosti
Foto

Už to tu přede mnou napsali jiní, ale nedá mi to a musím se proti takovému vymývání mozků ohradit také.

1.Pokud ceny klesají kvůli nedostatečné poptávce, je to důkaz, že ekonomika není v ideální kondici." Změny nabídky a poptávky jsou normální dynamikou trhu, na poklesu poptávky není nic děsivého. Rovnováha se jednoduše ustálí někde jinde. Někteří zaměstnanci se případně přesunou ze zanikajícího odvětví do nově vzniklého (tohle ovšem předpokládá umožnění drobného podnikání a uvolnění trhu práce, ne tu šikanu, jaká panuje dnes).

2."Ceny klesají, protože všichni očekávají, že budou klesat" Možné to samozřejmě je, ale ne v dlouhodobém měřítku - když si budu chtít koupit nový notebook, můžu samozřejmě chvíli čekat, ale celou tu dobu budu bez něj. Což se jaksi neslučuje s tím, že ho chci...

3."Zatímco ale ceny klesají, hodnota dluhů se nemění." Ano, a to je špatně prosím v čem? Kdyby klesly ceny, zbylo by mi víc na splácení dluhů (kdybych tedy nějaké měl). Naproti tomu v inflaci o peníze permanentně přicházím.

4."Stačí předepsat...rozumný, dočasný deficit veřejných financí." Deficit veřejných financí není v pořádku NIKDY, tahle keynesiánská myšlenka je jedna z nejotřesnějších věcí, co kdy byly vymyšleny.

8 1
možnosti
VS

Celé je to o korytech. Místo toho, aby tihle "ekonomové" vysvětlovali nebezpečnost státních zásahů, budou raději psát tyhle bláboly. Samozřejmě, že by se trh dostal do problémů, skončilo-li by se s inflací. Ale je to jenom proto, že ten trh je v kleštích státních zásahů, přirozená náprava tržních omylů z inflačního období by podle mě byla v uvolněném trhu mnohem nudnější než např. přechod ze socialismu na kapitalismus. Ale to platí pro běžnou veřejnost. Pro mnoho parazitů by pak v systému uvolněného trhu bez inflační politiky nebyla korýtka.

1 0
možnosti
KJ

K83a43r48e59l 44J21a28n47í36k

24. 1. 2015 10:13

ECB nakupuje dluhopisy zemí eurozóny a jednou je prostě škrtne. Tím občanům kompenzuje to, že jim dnes zdražuje zboží.

ČNB nakupuje eura, které jsou díky QE devalvovány a uměle znehodnocuje korunu. Občanům to nijak nekompenzuje.

2 0
možnosti
KJ

K82a71r67e14l 19J18a94n48í16k

24. 1. 2015 10:14

čímž chci říci, že poslední argument pro samostatnou korunu pro mne padá: ČNB dělá totéž co ECB, jen horšími prostředky. Kdybychom měli euro, budeme na tom lépe.

2 1
možnosti
IS

V článku se píše:

Zatímco ale ceny klesají, hodnota dluhů se nemění. Během deflace se může stát, že hodnota vašeho bytu či domu klesne, splácet ale musíte stále stejně vysoké splátky hypotéky. Zatímco inflace je „daní“ z úspor, deflace naopak zatěžuje dlužníky.

Příkladně mám měsíčně k dispozici 30 tisíc Kč. Z toho splácím hypotéku 10 tisíc, zbývá mi 20 tisíc. Při klesajících cenách si za ně můžu pořídit více jiných věcí.

A kdo si pořídil dům či byt na hypotéku, tak je mu šumafuk snížení jeho hodnoty, protože asi nehodlá prodávat střechu nad hlavou. Nehledě na to, že nižší cena nemovitostí může snížit např. pojistku. Nějak se mi vytrácí ta zátěž dlužníků.

3 0
možnosti
KS

Při inflaci klesá kupní síla peněz. To znamená, že nominálně rostou ceny, mzdy, tržby... Pokud máte dluh s nějakou stanovenou splátkou, tak v čase Vám reálná cena (hodnota splátky) dluhu klesá, protože bude představovat stále menší část Vašich příjmů.

Při deflaci je to přesně naopak. Roste síla peněz, čili klesají ceny, mzdy, tržby... Pokud máte dluh se stanovenou splátkou, tak v čase bude růst reálná cena (hodnota splátky) dluhu.

Jde o to, že při dlouhodobé deflaci bude klesat i nominální objem mezd. To znamená, kde to jde, tak se mzda bude snižovat (pohyblivé složky mzdy), kde to nepůjde (pevně stanovená nominální mzda a zaměstnanec nechce přistoupit na snížení), tak se bude nakonec propouštět.

3 0
možnosti