Diskuze

Řecko bude muset z eurozóny odejít, říká exšéf americké centrální banky

Bývalý šéf americké centrální banky Alan Greenspan předpokládá, že silně zadlužené Řecko bude muset odejít z eurozóny. Greenspan v rozhovoru s BBC rovněž prohlásil, že si nedokáže představit, kdo by mohl být ochoten poskytovat další půjčky na podporu řecké ekonomiky.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

AG je ekonom. Evropské instituce držící Řecko nad vodou jsou obalamucení snílci.

1 0
možnosti
JM

No když to před 5ti roky začalo, tak rozumní ekonomové a politici již tehdy tvrdili (např dle idnesu populista Nigel Farage, ale taky Klaus), že Řecko by se mělo vrátit k drachmě a devalvací postupně překonat nerovnováhu. Nyní poté, co se z veřejných peněz nalily bankéřům stovky miliard Eur (nemylme se, že ty záchranné balíčky zůstaly v Řecku), tak stejně dojde na to, co se mohlo udělat již tehdy. Tak tomu tedy říkám "legální" krádež za bílého dne. Ten komouš Barroso a celá jeho komise by měli být zastřeleni popravčí četou.

4 0
možnosti
JL

Spíš bychom měli vypadnout my z EU. Těch euronesmyslů je celá řada. Tak ten nejnovější: V dubnu bude, v důsledku známé „žárovkové“ EUnormy (EC) No 245/2009, ukončen prodej vysokotlakých výbojek. Zákaz se týkákompletního portfolia vysokotlakých rtuťových výbojek (HPL – Mercury),směsových výbojek ML a vysokotlakých sodíkových výbojek SON-H. Tedy výbojek převážně používaných v osvětlení měst a obcí. EU jako důvod zákazu uvádí nízkou energetickouúčinnost těchto světelných zdrojů. Ovšem výbojky HPL a ML mají dle nomenklatury EUenergetický štítek nejvýše B, to rozhodně není špatné, a navíc takové označenínese řada jiných „nezakazovaných“ světelných zdrojů. Avšak úplně na hlavu je zákaz výbojek SON-H, které bylyvyvinuty jako přímá náhrada výbojek HPL s cílem dosažení úspor elektrickéenergie a vyšší účinnosti. Tyto výbojky mají EU energetický štítek A nebo A+ apřesto jsou předmětem zákazu. To již není o euronesmyslech, ale o systémové korupci, s cílem přinutit města a obce nakoupit zcela nová svítidla, přestože stávající plněvyhovují. Není třeba připomínat, že velká část nákladů natuto výměnu půjde v rámci měst a obcí z veřejných zdrojů, tedy z našich daní.

6 1
možnosti
TB

T53o49m91á23š 47B13u73r60a

10. 2. 2015 14:55

Ovšem ve výchozím článku se nejedná o nějaké vystupování kohokoliv z Evropské unie. Tam jde o téma setrvání či vystoupení Řecka z eurozóny, což jinými slovy znamená diskuzi o případném znovuzavedení drachmy. Nic jiného.

0 0
možnosti
LP

Anglosaskép prameny nejsou nezávislé, ale naopak velmi závislé nad strachem ze silného eura. Takže číst jejich elaboráty je z valné části jen ztráta času. Doporučuji raději číst origínály z italštiny, francouzštiny, španělštiny, němčiny, češtiny, polštiny či maďarštiny, to se dozvíte mnohem více. Centrální amarická banka žárlí na euro a jak může, kope do něj a budí dojem, že nejlepší měnou je dolar, který dávno není přístavm jistoty. Ať se věnuje svému potápějícímu se dolaru, který má jen malé záchvěvy být chvíli na výsluní, ale sestupný pád vidí i slepý nezávislý znalci poměrů.

1 2
možnosti
MB

To jako myslíš teď v době, kdy dolar raketově roste a Euro se propadá? Probuď se.

1 3
možnosti

P89e86t10r 34Č19a31d71a

9. 2. 2015 12:53

Recko je do znacne miry - ne tedy absolutne - obeti mnoha udalosti. Zakladni bylo prijeti Euro, zrejme jednoho z nejstupidnejsich projektu, ktery byl v Evrope realizovan.

Euro m.j. Zapricinilo obrovsky dluh Recka, ciste proto, ze monetarni politika centralni banky funguvala v prospech Nemecka a nikoliv Recka. Kdyby tomu ale bylo naopak, tak dnes je v Recku nizsi statni dluh, a v Nemecku vyssi nezamestnanost. Jedna mena proste nemuze rozume fungovat na tak hospodarsky nesourodem uzemi. To bylo znamo a popsano jiz v 50. a 60. Letech minuleho stoleti, a o to tragictejsi a stupidnejsi projekt Eura je.

Z historickeho hlediska ma Recko nesplacenou pujcku u Nemecka, a nevyrovnane valecne reparace. Coz plati i pro dalsi staty. Efekt Eura vsak naprosto dominuje.

4 0
možnosti
PK

tak třeba ČSSR se vzdala reparací výměnou za to že německé vlády na sebe převezmou veškeré závazky na odškodnění a majetkové náhrady za odsunuté sudetské němce.

Třeba pokud vím když v řecku vládli komunisti (krátkou chvíli) tak německům hlavně na tlak moskvy východnímu) bratrsky odpustili danou pohledávku.

teď - pokud připustíme že na slib jedné vlády lze hodit bobek a reparace požadovat, vytváří to nebezpečný precedens toho že lze hodit bobek na sliby vlády předchozí o tom že bude splácet dluhy.

jinými slovy řecko může udělat cokoliv...

1 0
možnosti
VV

Kdyby to bylo jen tak jednoduché.

Řecko je nejen zemí provázanou s EU, ale je take členem NATO a vzhledem k tomu, že Rusko tančí tanečky na uvítanou tak to bude do budoucnosti velmi zajímavý vývoj.

Zajímavý pro EU a pro Rusko, protože Řeky čeká bída jak z jedné tak z druhé strany.

Rusko - pokud jim půjčí, tak úrok nebude pouze monetární a bude požadovat něco co rozdělí jak EU tak NATO a tak se jejich požehnání může rychle stát prokletím.

Pokud zemi bude nadále vládnout komunistická vláda, mohou se dočkat jen komunistických zákonů, přestože jejich ministr financí je uznávaný kapitalistický ekonom a my všichni víme na své kůži kam to vede.

0 0
možnosti
Foto

A co je na tom složitého. Si prostě Řecko vytáhne svoji drachmu v poměru 300:1 vůči Euru nastartuje, roztočí obrovskou hyperinflaci a až to celé skončí, tak je bude čekat složité přijímání Eura nazpět, tentokrát už bez podvádění. Sice do té doby budou na huntě, ale pořád lepší, než tenhle stav, který evidentně udržuje řeckou ekonomiku čistě ve vegetativním stavu bez jakýchkoli známek zlepšení.

1 1
možnosti
IZ

Takhle se kriket nehraje.

2 0
možnosti
TB

T42o39m20á72š 97B24u16r71a

9. 2. 2015 11:16

Jak vidno, už tehdy (konec II.WW) udělali Brythové s Řeckem obdobné zkušenosti, jako Evropa dnes. Nikdo se však nepoučil. A díky tomu by dnes EU takového vojáka s důstojnickým pověřením (zvláště pak pro Řecko) potřebovala jako sůl.

0 1
možnosti
OJ

Ostrov bych bral (+), ale za rasismus zasluhuješ Rv

1 0
možnosti
JK

Řecko si narozdíl od FEDu nemůže vytisknout nové peníze.

Záchranný balíček pro západní banky (Francie, Německo) už není v Řecku potřeba ?

A už jsou zaplaceny všechny dodávky zbraní do Řecka ?

1 0
možnosti
MN

Když přejde na drachmu, tak jí to právě tisk peněz umožní. Zachrání sice ekonomiku, ale zároveň klesne vlivem devalvace příjem Řeků přepočtený na euro. To by nám turistům mohlo zlevnit ubytování a stravování v Řecku. :-)

8 0
možnosti