Diskuze

Voda po polích stéká jak po asfaltu. Za sucho může i špatný stav půdy

Důvodem sucha a škod způsobených na úrodě i požáry nejsou jen vysoké teploty, ale i stav české krajiny. I když prší, zničená půda nedokáže vláhu udržet. „V půdě je nedostatek vody, praská a degraduje se,“ říká zemědělský poradce František Havlát, který dokumentujete stav českých polí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
AL

Svým podlem by měli přispět i komunisté, aby aspoň trochu napravili ekologické škody vzniklé rozoráním mezí a scelováním družstevích lánů.

0 0
možnosti
LV

Česká krajina je poškozená rozoráním mezí a vznikem JZD a kolchozů. Také meliorací velkých zamokřených ploch a narovnáváním toků. Prostě stát vedený dělníky a rolníky povoral co mohl. No a po revoluci se pod to podepsali další filutové, co se dostali k moci. Místo toho, aby řešili, jak navrátit škody způsobené komunisty, tak jen hledali cesty, jak republiku rozkrást. A čím větší zvíře, tím víc rozkrádali.

1 0
možnosti
MH

Dusledky nesmyslnych restituci a nasledne mizerne vyjednanych vstupnich podminek do EU poneseme jeste pekne dlouho :-/Rv

3 2
možnosti
VJ

V53í26t 11J48e67ž12e59k

9. 8. 2015 17:12

Znamená to tedy, že zemědělci špatně hospodaří na celém světě, když i za hranicemi ČR mají suchou půdu? ;-)

0 0
možnosti
LV

Ne. To znamená, že zemědělci neumí hospodařit s vodou. Že celý stát neumí hospodařit s vodou. Že pár pitomců blokuje výstavbu přehrad a suchých polderů. Že se narovnávají vodní toky místo zadržování vody.

1 0
možnosti
PH

P69e63t66r 37H73á44l96a

7. 8. 2015 14:21

Mě vždycky fascinuje že se už neorá po vrstevnicích, jak nás učili na základní škole, ale klidně po svahu, aby ta voda mohla dobře odtékat a způsobovat erozi...

7 0
možnosti
PHH

Vymlouvají se, že na to nemají techniku.

0 0
možnosti
JR

J56i43ř67í 57R12o40d

6. 8. 2015 8:05

Problém je daleko hlubší. K úbytku stavu zvířat dochází v důsledku toho, že jiné státy více dotují produkci a tudíž se k nám vozí jejich"více dotované" a lacinější maso a mléko. Zemědělskou politiku nechápou žádné vlády po revoluci. Poslední zemědělec ve vládě byl Josef Lux. Zemědělci pěstují to, co prodají. Nic jiného jim nezbývá. Chtít na nich,aby jen udržovali krajinu a utlumovali výrobu je stejný nesmysl, jako kdybychom chtěli omezovat produkci automobilek a jiných průmyslových odvětví!

3 0
možnosti
KH

Obhajujete neobhajitelné. Pokud si automobilka (váš příklad) znehodnotí výrobní prostory a nástroje, tak také bude tratit. Zemědělci byli navíc oproti jiným odvětvím zvýhodněny dotacemi, které bohužel evidentně nepoužili na potřebnou péči o půdu. Bývalá JZD (sice se transformovala, ale lidé ve vedení jsou v drtivé většině stále stejní), jenž hospodaří na značném procentu pronajaté půdy nemají o potřebnou půdní reformu zájem.

1 1
možnosti
JV

Sucho je v celé Evropě. Stačí se podívat na radar. Podle toho, co se tu píše, by se o přírodu museli špatně starat i Němci, Španělé, atd. Proto se ptám: Kam zmizela ta voda, co by měla pršet? CERN? Nebo jak?

1 0
možnosti
MS

Tak nám to pan poradce vysvětlil. Jen nějak zapomněl na to, že sucha již byla. Třeba to v 47, donekonečna omílananém, jak nás CCCP zachránil od hladu.

Zemědělství je vysoce rizikové podnikání, jelikož je závislé na přírodních podmínkách. Ostatně své o tom ví každý zahrádkář, který ovšem není existenčně závislý na výnosech zahrádky.

Oni ti naši předci nebyli voli a uměli s půdou zacházet. A nejen s ní, ale i krajinou. Vezměme jen obecnou ves. Byli tam chalupníci a sedláci. Podle výměry vlastní půdy. A všichni pracovali na svém, tak aby uživili rodinu a živnost vzkvétala. A dřina to byla veliká. Přesto zachovávali meze mezi poli, ač každý čtverečný metr měl hodnotu. Uměli orat, pěkně podle vrstevnice  a ne po spádnici. A věděli něco o trojpolním hospodářství. Ozim, jař, úhor. Ale ten úhor nebyl bodlákovina, ale zaseli na něm jetel či vojtěšku. Nechali půdu odpočinout. A seli to, co potřebovali k živobytí i na prodej. Obilí i kulatiny.

Neidealizuji tehdejší zemědělství. Věda pokročila, začalo se s melioracemi, hlubokou orbou, novými a výkonnějšími odrůdami plodin. Což je celkem v pořádku, krom té hluboké orby. Ono je něco jiného, mít pod polem 7m černozemě, nebo po 20 cm jíl.

A přišla mechanizace. Secí stroje, sekačky, mlátičky. Také dobré. Jen ty první stroje tahal kůň. A přišly traktory a kolektivizace. Přestaly stačit úvozové cesty. Kam se vešel žebřiňák s potahem, tam se nevešel traktor s valníkem. A než by se tyto cesty upravily, začalo se jezdit po poli vedle. A tak ubývalo polí. Nebudu to natahovat, ostatně mi nezbývá ani mnoho prostoru. Získali jsme: pole udusaná těžkou technikou, zemědělské dělníky bez zájmu o výnos polí, rozorané meze, melioracemi odvodněné louky i pole, aby voda rychle odtekla. Máme výkonné krátkoslamé obiloviny. Velkochovy dobytka na roštech bez podestýlky. Krávy, co v životě neviděly pastvinu. A tak bych se pana experta rád zeptal, je to správně? A jak chce vyrábět třeba i jen ten hnůj bez podestýlky, když je navíc sláma "úzkoprofilová"?

3 0
možnosti
JR

J69i20ř20í 52R65o67d

6. 8. 2015 8:10

A to na té 7mi metrové černozemi nechal náš pan prezident Zeman postavit automobilku TPCA! Několik set hektarů nejkvalitnější černozemě v Česku produkuje automobily!!!

0 0
možnosti
VS

Co byste všichni vy historici teoretici dělali, kdyby tu nebyli před 1989 ti komunisti? Na koho by se ta mizérie dala svádět? Družstva hospodařila ve větším tak začátkem roku 1955, družstva na Moravě vznikala do roku 1960. Takže max 35 let. Od roku 1989 už uplynulo 26 let a nezdá se mi, že by se možnost k radikální nápravě nějak pohnula. Zase komunisti?

Možná by to chtělo trochu objektivní informace.

5 3
možnosti
MS

Váš omyl je v tom, že družstva hospodařila. Nikoliv. Z okradených hospodářů udělala námezdní zemědělské dělníky, kteří pochopitelně neměli zájem na výsledcích své práce, ale pouze na mzdě. A velice rychle i oni přišli na heslo: "Kdo nekrade, okrádá rodinu". (A to je hluboce zažité a zažrané v lidech dodnes.)  Co se komunistům s jejich kolektivizací skvěle povedlo, bylo vymazat ze zemědělců, ale nejen z nich, úctu a lásku k půdě. Vlastně vymazat zemědělce jako takové. A naučit vesnici chlastat. Zažil jsem obé a vím, o čem mluvím. Takže tady máte objektivní informace. Chcete-li, mohu být detailnější.

4 5
možnosti
JR

Ja tedy nejsem odbornik, ale kdyby na te fotce neorali shora dolu, ale po vrstevnici, tak si myslim, ze by pole zadrzelo vic vody.

10 0
možnosti