Diskuze

V Americe roste solární byznys. Táhnou ho dotace i domácnosti

Průkopník nové energetiky Elon Musk vede čím dál masivnější útok na americké střechy. Jeho firma SolarCity je největším hráčem ve Spojených státech, pokud jde o fotovoltaické elektrárny, a rychle expanduje. Především díky dodávkám střešních panelů na obytné domy a firemní budovy.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Pokud je těch 8 GW v domácnostech a malých závodech na střechách, ta je to super. Uvidíme, jak to bude pokračovat, ale vzhledem k tomu, že cena fotovoltaiku bude i v Americe asi menší než za malé auto (jak je tomu i u nás), tak to může být klidně i několik GW a možná desítek GW ročně.

0 0
možnosti

J96a64n 65M78o14r33á66v36e86k

21. 8. 2015 19:58

Fotovoltaické solární panely by koncem tohoto roku měly ve Spojených státech dosáhnout instalované kapacity osm tisíc megawattů, tedy zhruba čtyřnásobku jaderné elektrárny Temelín. čtyřnásobek instalované kapacity Temelín to rozhodně není! 8 tsi. na USA ne málo, v ČR máme instalovaný výkon přes 2000 MWp, což jsme stihli postavit letech 2009-11. Ne my do Ameriky, ale Američané k nám, by se měli jezdit učit :-)

0 1
možnosti

No nezlobte se, ale od roku 2011 dodnes to už není celkem ani 1GW. Kromě toho, šlo o jeden velký tunel kvůli nesmyslným dotacím. Co by se od nás Amíci mohli učit je, jak zazdít jakoukoli smysluplnou iniciativu a jak zaplevelit korupcí státní sektor. Na to jsme opravdu experti.

0 0
možnosti
Uživatel požádal o vymazání
0 0
možnosti

J16a76n 42V23e14s57e45l37ý

17. 8. 2015 19:05

Už dávno ne, panáčku. Fraunhoferův institut udává energetickou návratnost celé FV elektrárny v německých podmínkách na 2 roky, ale dost rychle to klesá. V USA to na slunném jihozápadě je kolem 8-9 měsíců.

To ovšem platí pro křemíkové FV články. Tenkostěnné články jsou na tom ještě líp, ale jsou z dražších surovin..

1 0
možnosti
Uživatel požádal o vymazání
0 0
možnosti

J18a48n 25V21e39s85e88l10ý

17. 8. 2015 19:20

Protože to je stejně blbá otázka, jako kolik stojí elektřina v Evropě od Gibraltaru na Ural. V reálu pokrývá výrobu elektřiny několik set (někde se píše, že přes tisíc) utilit, každá má svoje ceny a zdroje energie a většinu regulačních pravomocí mají jednotlivé státy. A je to doslova každý pes jiná ves.

Dotace na kWh v USA prakticky nejsou. Jediná plošná věc jsou ITC (investment tax credit) a PTC (production tax credit). Pro soláry aktuálně platí 30% ITC, ale jen do 2016, pak se bude každý rok o 10% snižovat a pak už nebude nic.

0 0
možnosti

Tak ať přijdou na radu k nám do ČR na to jsme  byli kabrňáci a vládní činitelé jim ukáží jak se dá tunelovat stát.;-D

0 0
možnosti

Když jsem studoval (konstrukce energetických zařízení), tak nás učili, že využití solární energie je exkluzivní záležitost (termosolární energie), resp. záležitost vzdálené budoucnosti (fotovoltika). Já se toho vůbec neměl dožít. Přišlo to dříve, než si páni profesoři tenkrát mysleli. Můžou za to Číňani, že dnes stojí 1 kW panelů pod 500 EUR (krystalické), resp. pod 250 EUR (amorfní). Měniče a další instalační materiál vás také nezruinují. Fotovoltaika je tudíž v některých zemích naprosto rovnocenným zdrojem energie (tj. levnější než ze sítě). Výroba je to ekologická - nehlučí, nepráší, neprodukuje emise. Přesto se najde hodně lidí, kteří proti ní brojí.

Ano, jistě, u nás jsme to vzali za špatný konec. Pár vyžírků se napakovalo a řada lidí utřela nos. To ale neznamená, že fotovoltaika je cesta špatným směrem. Nesmyslné dotace ale za čas skončí. Co pak? Já jsem pro variantu fotovoltaika na každou dobře orientovanou střechu, a to i za cenu dotace. Když může stát přispívat na "ekologické" kotle, proč by nemohl přispět na pořízení fotovoltaiky? Ta je určitě mnohem ekologičtější. Distribuované výroba elektřiny s řízenou spotřebou v době nejvyšší produkce totiž odlehčí přenosové soustavě. Díky bateriovým systémům (zatím stojí zhruba totéž jako vlastní FVE) by mohly odpadnout špičkovací zdroje, a v případě většího rozšíření bychom se alespoň v létě mohli zcela obejít bez uhelných elektráren. Sci-fi? Ne, to je reálná možnost podle současných možností. Kdo ví, co nás ještě čeká? Podle mých profesorů už dnes tu "vzdálenou budoucnost" zažíváme.

4 2
možnosti

Za rozvoj solární energetiky může zelená ideologie.

Protože ta způsobila, že do výzkumu a vývoje solárních ideologií byly z jiných oborů, třeba z jaderné energetiky , přesměrovány stovky a tisíce miliard prostředků.

Technologie, která tak měla velmi malý potenciál, byla tak i přesto silně rozvíjena.

Je otázka, o jak násobně víc by byly riozvinuty jiné obory, kdyby tam ty miliardy na jejich vývoj zůstaly.

1 1
možnosti

"Fotovoltaické solární panely by koncem tohoto roku měly ve Spojených státech dosáhnout instalované kapacity osm tisíc megawattů, tedy zhruba čtyřnásobku jaderné elektrárny Temelín."

Takže jinými slovy, jeden Temelín by ročně vyrobil asi dvakrát více než všechny tyhle dotované šílenosti, a to při stabilní dodávce. Podrobnosti schválně uvádět nebudu, nastudujte si sami, proč to tak je. ;-)

7 1
možnosti

J19a75n 37H40a71v85r44d14a

17. 8. 2015 9:45

Ale jak z toho vytáhnete státní peníze? Ha.

1 0
možnosti

Doufam, ze ten Musk je aspon slusnej clovek. Pripada mi to, ze driv, nebo pozdeji bude jak predloha pro nejakej spatne napsanej scifi film z prelomu 1999/2000. Znate to: Velky vizionarsk, velkopodnikatel, ktery ovlada celou spolecnost.

0 0
možnosti

Osobně si myslím, že je velmi pravděpodobné,  až se změní politická situace v USA nebo tak podobně, kohout se státními dotacemi bude uzavřen a Tesla půjde do konkurzu. nebo minimálně přestane expandovat a začne díky Muskovým miliardám pouze přežívat a ustupovat konkurenci. Pravděpodobně Číňanům.

0 1
možnosti

J53a61r10d17a 89S39o19k73o25l

16. 8. 2015 23:24

Aspoň se zbaví trošku orné půdy.

0 0
možnosti

V73o66j14t75a 91S19u16k

17. 8. 2015 1:02

velice chytre co Jarousi,ale mas smulu. V USA se panely montuji na strechu baraku,zastresene venkovni parkovani atd. Tak ze jsi ujel jako vse je tak  padle na hlavu v NESCHOPAKOVE.;-)V[>-]!!

1 0
možnosti

Stát subvencuje solární byznys, aby zrychlil vývoj --> pomůže zabetonovat byznys pár dotačním profesionálům na 20 let.

Solární byznys se postupně rozvíjí i nezávisle na státu --> stát tvrdí, že bez jeho subvencí by k tomu nikdy nedošlo.

Zabetonovaní dotační profesionálové nekale konkurují zdravým firmám, které se snaží prorazit --> stát tedy začne subvencovat i je, aby srovnal podmínky.

Zdravé firmy se snaží prorazit na trhu lokálních energetických ostrovů --> stát se ze strachu z možnosti přílišné nezávislosti domácností rozhodne energetické ostrovy tvrdě zdanit, i když vyrobenou energii nikam nedodávají.

---

Ještě má někdo pocit, že stát je tu ten nápomocný?

12 0
možnosti

J13a42n 75V97e68s26e88l97ý

16. 8. 2015 23:02

Když dva dělají totéž není to totéž.

Hlavně v (nejen) ČEZkých podmínkách, tj. panující "regulatory capture", kdy regulovaný ovládá regulátora, nelze očekávat něco pozitivního. Němci se z něj vymanili, ale je za tím 25 let hořkých bojů.

1 0
možnosti