Diskuze

Západ se odklání od uhlí, Česko se toho zatím bojí

Evropa a Spojené státy se stále více obávají důsledků spalování fosilních paliv v elektrárnách. Spolu s ekology už před emisemi skleníkových plynů varují i ekonomové. Česká vláda je vůči odklonu od uhlí skeptická.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MP

Po prvním blackoutu možná naši zelení pochopí rozdíl mezi teorií a praxí. Pak budou muset vysvětlit lidem proč se zdražuje el.proud , který se bude nakupovat od Německé energetiky ;-D

0 0
možnosti
MS

Což takhle trochu statistiky? ČR vyrábí cca 80 TWh elektrické energie a spotřebovává 70 TWh. Obnovitelné zdroje (voda, vítr, fve, biopaliva) tvoří 16% tohoto výkonu. Možnosti vodní energie jsou téměř vyčerpány, potenciál větru bych nepřeceňoval, nejvíc fouká na kopcích, a tam máme většinou přírodní rezervace. Když budu hodně velký optimista: 20 TWh? Fotovoltaika vyrábí 2 TWh, pokud bychom s ní pokryli všechny střechy v republice, mohlo by se to vyhoupnout třeba až na 10 TWh. Tak nám pořád zhruba polovinu bude muset pokrýt klasika a jádro. Naše jaderky vyrobí zhruba 30 TWh, takže s trochou podpory biopalivům bychom čistě matematicky mohli mít zcela čistou energetiku.

Ano, správně, matematicky to vychází, jenže prakticky je to blbost. Potíž je v regulaci výkonu v průběhu dne i roku. Poručíme větru, dešti nikdy neplatilo. FVE a větrníky budou vyrábět tak, jak se to hodí svatému Petrovi. Jaderky by měly běžet stále naplno, jejich regulace je velmi omezená. Ukládání energie je zatím technicky vyřešeno zhruba v úrovni jednoho dne, max. týdne. Výkyvy v průběhu roku zatím nikdo nezvládne jinak než sezónními zdroji, resp. přeprodejem kapacit.

1 0
možnosti
KJ

K30a78r37e37l 58J58a68n42í77k

4. 10. 2015 14:01

Odstavovat existující jaderné elektrárny, pokud nemají problém s bezpečností, je nesmysl. Budovat nové bloky ale také. Sny rozhazovačů veřejných financí na nový solární tunel tentokrát převedený na garance výkupních cen z JE bychom měli utnout, dokud je čas.

Jaderná energetika obecně má šanci leda přijde s nějakou skokovou vývojovou změnou (fůze) nebo se přizpůsobí době a umožní decentralizovaný provoz (kontejnerové reaktory).

Bez toho je nezpochybnitelné, že nakonec musí vyhrát taková technologie, kde náklady na MWh každoročně klesají o desítky procent a umožňují decentralizované nasazení bez extrémních počátečních investic. A tím jsou dnes obnovitelné zdroje.

1 0
možnosti
DP

D65a83v26i62d 28P68e20t14r

4. 10. 2015 14:13

Fuze určitě jednou bude, ale zatím bych se přiklonill k JE na principu štěpení (a to i novým). JE jsou určitě ekologičtější než uhelné, na štěpku......

1 0
možnosti

ekologisty si musí uvědomit jednu věc. Nelze zastavit uhelné i jaderné elektrárny. Něco nonstop elektřinu vyrábět musí

2 0
možnosti
KJ

K59a24r88e56l 66J14a17n77í70k

4. 10. 2015 14:38

To je otázka do pranice, zda by mix obnovitelných zdrojů jako celek se nepřekrýval s odběrem, navíc který by byl částečně řízený distributorem v rámci chytrých sítí.

Ta uhelka může být někde jako záložní, případně běžet na zlomek své kapacity a zbytek mít jako zálohu.

Samozřejmě to není něco, co by mělo být realizováno zítra. Spíše něco, k čemu zvolna(!) směřovat.

0 0
možnosti

Meli bychom pouzivat zdroj vyroby energie, ktery umime vyrobit rozumne zde.

Kazdy barel ropy placeny arabum ci rusku jsou spatne vynalozene penize. Misto na obrovske fotovoltaicke ci vetrne parky tu nejsou. Navic tuto technologii zase kuoujeme. Co umime doma je drivi, uhli a hlavne jadro. Samostatnost, prace a vyzkum a vyvoj pro nase firmy, to je vec co potrebujeme.

4 0
možnosti
DP

D57a49v68i52d 27P56e27t19r

4. 10. 2015 7:49

Fotovoltaika může být na každé střeše (nevím proč by měla být na polích), ale u nás byly strašným způsobem nastaveny dotace, tak to bude dlouho trvat než fotovoltaika bude považována za jeden z významných zdrojů. Osobně si přeju abych ještě zažil termojadernou energii (levná, bez odpadu-odpadem je helium-netečný plyn). Prozatím bych za hlavní zdroj  elektřiny i tepla v ČR považoval jadernou energii, mírně doplněnou uhlím+něco málo vodou+okrajově fotovoltaikou, štěpkou....

0 0
možnosti
JK

Teď ještě přesvědčit sopky,aby přestaly vybuchovat a vše bude OK. Jen taková Svatá Helena svým výbuchem vyslala do ovzduší tolik CO2 kolik ho zeměkoule vytvoří za 7 let.

1 0
možnosti
OU
Uživatel požádal o vymazání
3 1
možnosti
OU
Uživatel požádal o vymazání
3 2
možnosti
LJ

Podle meho nazoru by stat mel podporovat danou ulevou kolektory na strese "kazdeho" domu misto tunelovani statu formou "mega" fvt elektraren. A pripad masivnich vypadku se jiyti JE.

0 0
možnosti
JB

J91i46ř15í 89B57l55á57h19a

3. 10. 2015 17:13

Ano, odkloňte se od uhlí. Ale pak za pár let nebrečte, že nebude dost elektřiny a až zase jednou přijde tuhá zima, tak si nestěžujte, tak že vám děti pláčou, že mají v pokojíku zimu....

3 2
možnosti
PS

Bez skrytých dotací by bylo uhlí bezkonkurenčně nejdražším zdrojem energie.

Ale jen že státy dávají soukromým firmám k vydrancování neobnovitelné přírodní bohatství prakticky zadarmo, vypadá to, že dotace jdou jen do konkurenčních technologií (jádro, FVE, vítr...).

3 3
možnosti