Diskuze

Čína nemá ráda vlastní mládež. Rodiče z mladých udělali asociály

Čína, která zažívá historický ekonomický vzestup, má problém se svou mladou generací. Ukazuje se, že mladí Číňané se diametrálně liší od generace svých rodičů, proslulé pracovitostí a skromností.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VR

Takže vlastně to samé co tady.

0 0
možnosti
Foto

Není to jen problém Číny. I jinde ve světě většinou platí pravidlo, že první generace firmu buduje, druhá generace ji zpravidla jen vybydluje a třetí generace už zblbne úplně a studuje dějiny umění.

0 0
možnosti

To nasazování nahá politiku jednoho dítěte uz by jste mohli vypustit... v z ní by už dávno čínu decimoval hladomor a chudoba protože zdrojů by měli stejně ale pro víc lidí. Poklesla porodnosti je to jediné co jim umožnilo vůbec zvýšit životní standardy jednotlivců.

0 1
možnosti
JD

Kdyby byla politika jednoho dítěte už před delší dobou zmírněna, nestalo by se skoro nic. Nestrašte žádnými hladomory, venkované mají dětí často mnoho i teď a nějak se se sankcemi vyrovnávají. Kdyby ve městech bylo povoleno mít děti dvě, na statistice by se to projevilo jen málo. Sociálně by to byl ale dost velký rozdíl. Reálná porodnost by patrně také příliš nevzrostla, ale určitě by se o dost méně zabíjeli prvorození novorozenci ženského pohlaví.

2 0
možnosti
LC

L90u51k96a82s 36C16o34d50r

8. 10. 2015 3:38

Rad bych tenhle clanek trochu uvedl na pravou miru, protoze (nejspis z neznalosti prostredi a jazyka) nepopisuje skutecny stav veci...

Je potreba si uvedomit, ze pod pojmem "fu er dai" (bohata / stastna druha generace) a pribuznym pojmem "hong er dai" (ruda druha generace, neboli deti vysokych vladnich uredniku) se rozumi uzka cast cinske zlate mladeze, tedy deti tech absolutne nejbohatsich, kterych je ve spolecnosti mizive promile. Rozhodne se neda tenhle termin aplikovat na deti rodicu ze stredni tridy, dokonce ani vyssi stredni tridy. Pokud bychom meli pouzit srovnani se situaci v CR, tak by to bylo stejne, jako kdyby clanek soudil celou ceskou mladez podle toho, jak se v prazskych klubech choval pred par lety tehdy jeste neplnolety mlady Topolanek (vybaveny kristalove cistym kapesnym od otce a modelkami od Dalika).

Je potreba si take uvedomit, ze "zlata doba" cinskych fu er dai byla kolem let 2007-2010, kdy davali svoje bohatstvi a prehlizeni ostatnich bez ostychu najevo (staci se podivat na tehdejsi dily popularni seznamovaci show "fei cheng wu rao", kde se chlubili drahymi auty a vypisy z uctu). Jenze po serii skandalu (vetsinou nasledovanych vysetrovanim cele rodiny a obvineni z korupce) se situace hodne zmenila, takze se vetsina fu er dai "realizuje" spis mimo Cinu, typicky v USA nebo Kanade, kam je rodice poslou studovat drahe univerzity a daji jim k dispozici vicemene neomezene financni zdroje (schvalne si nekdy vyhledejte clanky o "parachute kids").

Zkratka a dobre, tenhle clanek rozhodne nevypovida nic o cinske mladezi jako celku. "Bezni" mladi lide ziji v Cine vicemene stejne jako mladi lide v Evrope a zadne kovbojky se nekonaji.

5 1
možnosti
MS

Pěkně napsáno R^. To ale neznamená, že by ostatní vrstvy společnosti byly v pohodě. Vždy, když jsem v Číně navštívil nějakou restauraci (a je jedno, jestli to byla nějaká luxusní, obyčejná nebo fast-food), tak jsem se děsil rodinek s malým chlapečkem. Malý tlouštík seděl uprostřed jak Budha a rozhodnými veliteslkými gesty komandoval rodinu. Rodiče i prarodiče kolem něj skákali, jako by je navštívil sám císař. Vždy jsem si říkal, že z této generace vyrostou sobečtí spratci. Vím, že se většina z nich z toho dostane, ale děs budí ti,co jim to zůstane.

5 0
možnosti
EK

baví mě, čemu se v Číně říká "střední třída".

7 0
možnosti
PH

Taky jsem si říkala, že čínská střední třída je docela za vodou...:-)

2 0
možnosti