Diskuze

Koloniály mizí kvůli drtivé síle řetězců. Za osm let jich ubyla pětina

Kamenných prodejen s potravinami v Česku rapidně ubývá. Za posledních osm let jejich počet klesl o téměř tisícovku. Důvodem je expanze hypermarketů a supermarketů. Malým samoobsluhám či večerkám se nejvíce daří v Ústeckém kraji, naopak v Praze vládnou velké řetězce.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PV

P60a97v46e51l 24V17l74a20s

4. 11. 2015 18:33

Řetězce musí být, přinášejí zisk, jako mnoho jiného, do Německa, které má proto vyrovnaný rozpočet.

0 0
možnosti
JS

J63a83n 43S94l92o30v38í96k

4. 11. 2015 12:04

Ve Svobodě nad Úpou jsou v jedné ulici přímo naproti sobě dva krámky. Jedna původní samoobsluha, která se sice pyšní nápisy "česká", ale otevírací doba, regály a zásobování, kdy v sobotu ráno už není pečivo, přežilo snad jako skanzen z dob socialismu. Vietnamský obchod má otevřeno úplně každý den a od rána do večera a vždy tam nějaké pečivo mají. Protože když dochází, někdo z rodiny skočí do auta a dojede do vzdáleného supermarketu pro další. Ano, podobné české koloniály mizí...

6 0
možnosti
MK

Takže vlastně končí proto, že jejich majitel nechce dělat otroka a ve svém obchodě i přespávat. Zajímavé, že stát reguluje vydávání pracovních povolení pro cizince aby chránil pracovní trh ale když ze sebe cizinec podnikatel udělá dobrovolně otroka, pracuje zdarma on a celá jeho rodina a křiví tím celé podnikatelské prostředí, tak je to státu úplně jedno.

1 10
možnosti
PJ

P77e10t41r 48J46a20r12o62š

4. 11. 2015 10:08

Obavam se, ze kolonialum odzvonilo uz davno. V kazdem mensim meste je minimalne jeden supermarket.

Kolonialy nemuzou konkurovat vyberem, kvalitou, ani cenami.

Imho budoucnost pro vesnice je v donaskove sluzbe az do domu.

4 0
možnosti
JD

J36a57n 66D68l48o43u97h14ý

4. 11. 2015 10:12

berte v úvahu tisíce vesnic a ne stovky měst....

1 0
možnosti
ŠD

Se mi nějako nezdá. Vietnamských večerek je tolik, že nechápu, jak se mohou uživit. V Praze na každém rohu 3 a už se otvírají i v menších městech. Buďto nové, případně přebírají podnik po jiném českém živnostníkovi.

3 0
možnosti
PK

No ale to jsou pračky na peníze...

0 0
možnosti

dělají to ale dodavatelé, kteří nechtějí dodávat maým odběratelům za stejné ceny jako řetezcům, sami sobě tím ale podřezávají větev...

2 0
možnosti
SC

Dodavatel nemuze davat stejne ceny retezci a kolonialu. Jednak jde o objem a jednak dodavatel je tlacen retezcem skoro az k nerentabilnim podminkam. V tomto boji je povestnym nejsilnejsim psem prave retezec.

1 0
možnosti
ZM

Já jsem jeden z těch, kteří to také ukončil. Otevíral jsem svoji malou samoobsluhu - cca 100m2 v roce 1997 na městě o 2.500 obyvatel. Jelikož se jedná o turistickou oblast u Vltavy o zákazníky v létě nebyla nouze. Každý den min. 12 hodinová směna v obchodě, pak ještě jezdit po nákupech. 3 roky jsem neznal slovo dovolená. Kdyby nebylo mých rodičů, kteří mi moc pomáhaly, tak bych to nezvládl. Přes zimu to bylo tak na složenky, znáte to - já, místní občan - když jsem měl prd, tak to bylo v pořádku. Jak jsem si koupil první pěkný auto a začal dávat dohromady barák, tak v rámci závisti 2/3 místních občanů přestalo chodit nakupovat s tím, že se přeci ode mně nenechaji okrádat, abych se mohl mít já dobře. Po 4 letech otevřeli ve městě vzdáleném od našeho první Penny Market a od té chvíle to bylo jen tak o přežívání. No a po dalších 2 letech jsem obchod zavřel, protože se už ani nedalo vydělat přes sezónu na bídnou zimu. Stát bezhlavým povolováním hyper / super marketů takto systematicky likviduje střední třídu, která dává vydělávat dalším řemeslníkům, peníze z řetězců odchází do zahraničí, prodavačky tam živoří za minimální mzdu, ale hlavně že máme o 2 Kč levnější mouku, ne?

33 5
možnosti
LR

Je to tak jak píšete, zejména v menších městech a obcích. Závist je svině a lidi to umí dát patřičně najevo.

6 0
možnosti
TC

...protože nedokázaly pružně zareagovat. Když prodávají ty samé srágory jako řetězce a díky menší síle mají horší cenu a otevírací doba rozhodně není non-stop, jako třeba v tesco...tak co můžou zákazníkovi nabídnout.

5 1
možnosti
SC

Treba to, ze je takova prodejnicka hned vedle v baraku? Ze tam dojdu pesky za minutu? Ze tam muzu poslat deti? Nabidnout muzou spoustu veci.

4 0
možnosti
MF

já naopak zaznamenal rapidní nárůst vietnamských večerek v manších vesnicích. Jsou jedna jako druhá, přijde mi to jako by jim je někdo dělal na klíč a přiřazoval tam mladé vietnamské páry.

Né že by mi to vadilo, jsem rád, že když něco zapomenu, mužu si to koupit v sobotu odpolende. což se u běžného vesnického obchodu nestalo

16 0
možnosti
LR

Znám běžný vesnický čechem vlastněný a obsluhovaný obchod, v sobotu má otevřeno i odpoledne, dokonce i v neděli, když vám třeba dojde cukr na bábovku a přesto má s prosperitou problémy

0 0
možnosti
ŠF

No, ono to také není snadné podnikání. Otevírací dobu máte co nejdelší, protože když nemáte otevřeno, neprodáte. Mimo otevírací dobu pak sháníte a doplňujete zboží a vedete účetnictví a další administrativu. I kdybyste si žili nad poměry - a to si žádný hokynář nežije - když Vám tam vlítne každoročně jen jedna z kontrol, a že jich je, tak se namíchnete a zapíchnete to taky. ČOI, hygiena, potravinářská a zemědělská inspekce, živnostenský úřad, finanční úřad, správa sociálního zabezpečení, atd. K tomu buzerace s EET a kontrolním hlášením DPH, a snadno mnoho hokynářů nahlédne, že to nemají zapotřebí, a jdou se věnovat v lepším případě něčemu jinému, v horším se přihlásit na pracák.

16 0
možnosti
LV

Pribuzni maji nekolik obchodu a to co pisete neznaji. Zadne kontroly a dari se jim dobre. Takze to tak zle neni, jen to chce makat.

0 3
možnosti
LV

Resenim jsou podnikove nebo druzstevni prodejny. Musi se spojit regionalni vyrobci a vytvorit sit prodejen. Jako driv byl pramen nebo jednota.

0 0
možnosti
JD

J62a22n 15D97l23o45u50h89ý

4. 11. 2015 8:38

to jako, že si pro mlíko budu zase chodit s konvičkou do chlíva? Z města vlakem, vyrazit za tmy aby děti stihli školu.

0 0
možnosti