Diskuze

KOMENTÁŘ: Vůdce Mao Ce-tung už netáhne. Čína se učí od Reagana

Ve středu skončil každoroční kongres Komunistické strany Číny – dvoutýdenní tiráda bezmála 3 000 rudých aparátčíků, kteří dostali za úkol vyřešit palčivé problémy nejlidnatější země světa. Čínský prezident Si Ťin-pchingem na něm přišel s ekonomickým plánem, který má zajistit stabilní růst země. Nápadně se podobá tomu Reaganovu z osmdesátých let.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Nu vida, i čínští komunisté se pomalu vracejí ke kořenům.;-)

0 0
možnosti

J69o48s88e25f 23D47a72n94í55k

18. 3. 2016 10:09

Autor nemá ty nejzákladnější znalosti o vývoji Číny po roce 1949. To je ve zdejších končinách běžné a nelze mu to příliš vyčítat. Mohl by si však opatřit základní informace o svého srdci šampionu R. Reaganovi. Během své herecké kariéry to byl jistě "fešák" a i tady lze chápat autorovo okouzlení.

RR však měl nulové ekonomické a koneckonců jakékoliv vzdělání. V době, kdy byl určen na post prezidenta, recitoval z papírků, které mu podstrčili zástupci vládnoucích korporací, aniž by chápal jejich smysl.

Napsat, že nejstarší civilizace světa se učí od nejhloupějšího prezidenta v dějinách USA je opravdu silné kafe.

1 2
možnosti

Každý prezident má své poradce. Rozhodující je kvalita poradců. To že je něco/někdo nejstarší nutně neznamená, že obstojí v dnešní době. Možná byste mohl popsat rozdíl mezi americkými korporacemi a čínskými korporacemi, včetně životní úrovně jejich zaměstnanců. Ať máme alespoň základní znalosti o současné Číně, když "neznáme" historii Číny po roce 1949.

2 0
možnosti

Čínští komunisté se inspirují u Regana, evropští komunisté v EK a čele "moderních" levicových stran se inspirují sociálními experimenty Maa.

Nakonec to skončí stejně: jakási diktatura a pod tím tržní hospodářství, do kterého bude ideologicky zasahováno.

0 0
možnosti

L63u11k64a98s 33C35o62d98r

18. 3. 2016 3:29

Ja bohuzel s timhle komentarem nemuzu souhlasit. Pro pochopeni situace v Cine je totiz dulezite sledovat nejen oficialni retoriku, ale hlavne fakticke kroky prislusnych uradu, ktere se od oficialnich informaci mnohdy naprosto diametralne lisi a clovek se tak musi naucit cist mezi radky.

Je potreba pochopit, ze problemy, do kterych se dostal akciovy trh (a ktere se velmi brzo preliji do financniho sektoru), zpusobila naopak nedostatecna regulace. Ted neni rec o te oficialni "papirove", ale o faktickem stavu veci, kdy naprosto nekontrolovane bujelo sede bankovnictvi a investicni fondy, kdy bylo mozne prostrednictvim rady neoficialnich kanalu dostat velke prostredky ze zeme, nebo ziskat naprosto absurdni finance na pakove spekulace na burzach. V poslednich nekolika mesicich proto regulace fakticka zacina pomalu ale jiste dohanet tu oficialni (staci se podivat na dopady personalni vymeny v komisi pro kontrolu cennych papiru, pripadne dost brutalni vymahani pravidel pro transfer zapadni meny mimo Cinu) a da se ocekavat, ze bude jeste vice prituhovat, protoze domaci i zahranicni investori v ocekavani propadu ekonomiky a kurzu RMB vyvadeji kapital ze zeme.

To, co zaznelo v minulych dvou tydnech, muze v praxi fungovat teprve ve chvili, kdy se ekonomicka a kurzova situace stabilizuje a kdy nebude duvod pro masivni vyvazeni kapitalu do zahranici. A ty duvody pominou, kdyz se vrati kurz RMB na realisticke hodnoty (v soucasne dobe je silne nadhodnoceny, ostatne proto musi centralni banka neustale intervenovat na udrzeni kurzu v ramci fluktuacnich mantinelu), a kdy se stabilizuje realitni a investicni bublina. A tyhle sanace bude mozne provest pouze ve chvili, kdy bude mit regulator nadstandardni pravomoci nejen na papire, ale hlavne v realu.

0 0
možnosti

Zdá se Čína míří k poměrně velké ekonomické svobodě spojené s politickou diktaturou.

Což je ze sociologického hlediska zajímavý model, protože většinou politická diktatura naopak časem nastolí i s ekonomickou diktaturou. Alespoň to tak téměř vždy nastalo v křesťanském civilizačním okruhu, ať už se jednalo o bolševický socialismus, národní socialismus nebo nyní nastupující neomarxismus.

Jediný, kdo něco takového zkoušel v našem civilizačním okruhu byl asi Pinochet. Nicméně i přes výborné ekonomické výsledky Chile jeho podpora klesala. V roce 1978 měl v referendu podporu ještě 75% voličů (voliči ještě pamatovali vládu komunisty Allendeho), kdežto v roce 1988 měl už jen 45% takže odstoupil.

Ale Čínská mentalita je jiná. Nyní má podle neoficiálních průzkumů čínská vláda podporu přes 95%, uvidíme jak se tato podpora bude vyvíjet v čase.

1 0
možnosti

Není to druhá největší ekonomika. Je to největší ekonomika. A Čina se asi bude od Reagana učit, jak akcelerovat státní dluh?? ;-D

1 2
možnosti

Je to největší ekonomika, ale jen když se přepočte na paritu kupní síly..

0 0
možnosti

Tak mně to připadá, že v době, kdy Reagan vyhlásil program "my vás uzbrojíme" (dobře a povedlo se), tak Teng potichu se svým kámošům řekl " a my si je všechny koupíme". A nakročeno mají dobře.

1 0
možnosti

Masový vrah škodí biznisu. Kedy to pochopia aj Rusi ?

Číne deregulácia prinesie obrovské otrasy, ale možno tamojší Komanči pochopili, že je to nevyhnutné. Pomohli by si, možno paradoxne, keby prostriedky, ktoré vkladajú do ekonomík po celom svete investovali do vlastného ľudu, tak ako by im mala kázať ich v podstate komunistická ideológia... Ale o tom to už dávno nie je.

1 0
možnosti

J49a81n 27U19l48r97i90c65h

17. 3. 2016 23:05

Pod slovy „strukturální reforma strany nabídky“ že se skrývá deregulace a snížení daní? To se mi nezdá. Zajímalo by mě, jak na to autor článku přišel.

0 0
možnosti

Pořád ta mantra růstu. Ale ono se to dělá dost těžko když se HDP porovnává vždy z předchozím rokem. To pak má ta požadovaná křivka tvar exponenciální (To je ta hodně strmě stoupající). To je prostě v omezeném světě matematický nesmysl.

2 0
možnosti
  • Nejčtenější

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

27. března 2024  17:29

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

25. března 2024  11:54

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Seznam zakázaných kotlů. Co vám od září hrozí, když v nich budete dál topit

23. března 2024

Premium Češi stále provozují nejméně 150 tisíc starých neekologických kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní...

Loď v Baltimoru měla potíže už dřív, most si o nehodu říkal, soudí odborníci

27. března 2024  11:17

Bezprostředně po úterní nehodě lodi v americkém Baltimoru vedení společnosti, která loď provozuje,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bankrot zažehnán, zatím. Saúdové nalijí do luxusních elektroaut miliardu dolarů

25. března 2024  18:42

Americký výrobce luxusních elektromobilů Lucid získá od divize saúdskoarabského státního...

Průlomový lék na hubnutí dráždí cenou. Kúru za tisíce lze vyrobit za pět dolarů

29. března 2024

Lék Ozempic od společnosti Novo Nordisk je jedním z hitů posledních měsíců. Ukázalo se totiž, že...

Divné kšefty za 1,5 miliardy dolarů. Nejvíc dílů pro ruská letadla dováží Gabon

28. března 2024  19:41

Gabon se stal největším dodavatelem náhradních dílů pro ruská letadla, napsal server The Moscow...

Nezdravé pryč. Komika donutili stáhnout z londýnské dopravy plakát s hotdogem

28. března 2024  18:51

V londýnském metru se nevyplácí utahovat si z hotdogů. Své o tom ví populární britský komik Ed...

Do dobíječek dá stát dalších šest miliard. Už jich je víc, než auta potřebují

28. března 2024

Dalších šest miliard korun plánuje ministerstvo dopravy v příštích letech využít na výstavbu nových...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!