Diskuze

Česku zůstal jen ruský plyn, přesto je nezávislejší než dřív

Téměř všechen plyn spotřebovaný v Česku pochází z Ruska a nic na tom nemění ani smlouva o dodávkách s Norskem. Země je však díky zásobám a husté síti plynovodů nezávislejší než dřív. Evropa po plynové krizi z roku 2009 investovala do infrastruktury a Česko navýšilo kapacitu zásobníků až na třetinu roční spotřeby. Plánuje se také využití alternativních zdrojů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Ano, Rusko je spolehlivý dodavatel. Na exportu ropy a plynu je životně závislé a nyní k EU (včetně ČR) NEMÁ ALTERNATIVU. Ale plynovod a ropovod do Číny je sjednán. Takže otázka zní - bude Rusko takto spolehlivým dodavatelem, až alespoň část produkce bude moci vyvážet do Číny? Tedy bude mít alternativu? To je, oč tu běží. Proto je pro mne škoda, že Norové končí, je fuk, že stejně dodávali přeprodaný ruský plyn. Pokud by přestal téct, museli by dodávat svůj a jistá bezpečnostní pojistka to jednoduše byla.

1 0
možnosti

P19e41t78r 35Š57k28o86d36a

21. 3. 2016 14:01

Svůj asi ne, když je technicky natolik jiný, že ho nemůžeme odebírat. A že by Norové něco "museli", tím bych se rozhodně neuklidňoval.

0 0
možnosti

Není nad ruskou spolehlivou kvalitu, nejen plynu. Dávno víme, proto si ho tak rádi kupujeme od Rusů. Zdravý selský rozum snad zvítězil.

1 7
možnosti

Jojo. Zrovna to hlásili na Radiu Jerevan. Řidiči po celém světě stojí fronty před autobazary a marně se snaží prodat svoje VW, Audiny, Mercedesy, Fordy a Toyoty. Nová Lada Kalina by se měla objevit příští týden v prodejnách sítě Mototechna.

9 1
možnosti

Ano, Rusko, hřeší na své nerostné bohatství. Jen aby se v případě zásobníků plynu neopakoval případ České nafty jako státní rezervy v Německých skladových nádržích. Jistě, potom se hledá viník a většinou pozdě, se zkoumá zda je za tím režim nebo konkrétní vzdělanec !!

2 0
možnosti

Vidno, že Vám ti vzdělaní lidé pěkně leží v žaludku;-)

Inu, každý nemohl skončit ve třetí třídě...

2 1
možnosti

Ono to s výhodností ruského plynu zase není tak horké. ČR má od Rusů mnohem horší ceny než mají odběratelé v Západní Evropě.

Bratři Slovani ve stejnou dobu bez problému prodávají svůj plyn

- Británii za 200 USD/1000m3

- SRN za 250 USD/1000m3

- a "slovanským bratrům na Balkáně" za 486-586 USD/1000m3

Takže tak.

2 0
možnosti

Možná vás to překvapí, ale žijeme ve světě, kde cena je dána nabídkou a poptávkou, takže například ani vy nenakupujete spoustu věcí za stejné ceny, jako třeba já. Stejně tak například ani v rámci EU nemá ČR stejné podmínky jako VB . Zajímavé, že? Stačilo si vyjednat jiné ceny (podmínky)... ;-)

4 0
možnosti

A to ma byt jako vyhra byt zavisli na zemich podporujcich multikulturlizmus, nebo primo na tech muslimskych? Rusko je duveryhodny obchodnik, ohledne plynu byla problemem Ukrajina.

1 6
možnosti

Myslím, že výhrou je diverzifikace zdrojů a vlastní dostatečné zásoby, tedy samozřejmě v době, kdy na sebe všichni jen pokřikují přes hranice. V okamžiku, kdy by došlo k válce, budou předpokládám, strategické zásoby jedním z prvních cílů, stejně jako páteřní infrastrukturní prvky a pak už se bude počítat jen to, kdo bude mít krb, zapalovač a poblíž les. Do té doby jsou 4 měsíce dost na to, abychom nakoupili jinde.

Pravdu máte v tom, že spoléhat se slepě na kohokoli, i když si zrovna hraje na spojence, je nesmysl, v dějinách jsme si to ověřili opakovaně a výhrůžky z EU, co vše nastane, když náš protektorát nebude poslouchat vrchnostenská nařízení Bruselu, otevřel už i dnes oči všem. Alespoň doufám.

4 0
možnosti

Celá ta komedie s Norskem byla k ničemu, jen nás to stálo něco víc peněz, šlo o to oslabit Rusko o zisky z plynu, ale to se minulo účinkem, když Norsko koupilo plyn pro nás stejně v Rusku a jenom ho za nějaký ten poplatek přeposlalo:-/

2 2
možnosti

Když jsem ten článek četl, také jsem přemýšlel, jaký to fakticky mohlo mít smysl. Přiznám se, že tomu houby rozumím a netuším, jakou infrastrukturu mají Norové vybudovanou, nicméně, jedno vysvětlení mne napadlo - Norové možná měli k dispozici (dostatečné) skladovací kapacity, zatímco my ještě ne, takže kontrakt s nimi mohl zajišťovat, že v případě výpadku budou schopni nás zásobovat i nadále. To by i vysvětlovalo, proč se nyní neobnovoval, když už i my jsme své zásobníky dokončili.

2 0
možnosti
Foto

Gáza nět.... Stačí jedna tuhá zima a stane se to, co při plynové krizi 2009, když jim na podmaskovskoj oblasti bouchnul plynovod, protože v něm vznikl podtlak a nasálo to vzduch. Tehdy to Rusové sváděli na Ukrajince... a všichni jim to žrali... co bude příště? Já mám doma jen elektriku z temelína.

4 2
možnosti

P97e22t47r 36N38o56v88ý

20. 3. 2016 13:21

Tak až nám bouchne Temelín, svedeme to na Ukrajince. To jste tím chtěl říct ?

2 1
možnosti

J36a86n 68M93o68l51n58á57r

20. 3. 2016 12:19

Je dobré,že máme ty zásobníky:-)

0 0
možnosti

Proč pořád někdo píše o závislosti v dodávkách plynu na Rusku, když Rusko pokrývá sotva třetinu spotřeby EU? V současnosti už jednotlivé země nenakupují plyn od Ruska, ale na burze od soukromých distributorů, kteří prodávají plyn od různých dodavatelů, včetně dodavatelů ruského plynu. Když Rusko plyn nedodá, což by znamenalo, že žádný distributor nebude ruský plyn na burze nabízet, tak ten výpadek 1/3 spotřeby EU nahradí jiní dodavatelé. Dovezou zkapalněný plyn z jiných zemí. Infrastruktura je pro to už vybudovaná. Terminály na zkapalněný plyn mají pobaltské země i Polsko a všechny země na pobřeží Atlantiku. Spotřebitel nepozná, odkud pochází plyn, který proudí v jeho trubkách. Pokud má ČR pouze plyn z Ruska, jak píše autor článku, tak jsme v Evropě asi výjimka. Ale zdá se mi to nepravděpodobné...;-)

1 1
možnosti

v článku nám to vysvětlili, stačilo ten ruský plyn jenom cestou po Evropě "očarovat"

1 0
možnosti

Dnes už existuje technologie, jak vyrábět CH4 ze vzdušného CO2 a vody (odpadem při výrobě je kyslík). Je to ale dost energeticky náročné a vyplatí se to jen při přebytcích a nízké ceně elektřiny. Jako krok k určité nezávislosti na Rusku, by ale nebylo špatné postavit alespoň pár stanic na ověření, jak to vypadá ekonomicky a za jakých podmínek by se vyplatilo do toho investovat.

Jinak bioplynové stanice mohou také produkovat CH4, tedy v podstatě zemní plyn a stejně tak skládky samy o sobě něco také vyrobí. Je toho ale v celkových objemech málo, zatímco vzdušného kysličníku uhličitého je téměř neomezené množství.

2 0
možnosti

V tomhle je i podle mého budoucnost. Zejména ve smyslu náhrady ropy pro auta. Zároveň tato technologie řeší neřešitelný problém solárů - jestli stanice vyrobí za rok XYZ kubíků umělého zemního plynu, je celkem jedno jestli v pondělí svítí málo a v úterý naopak svítí jako blázen.

2 0
možnosti