Diskuze

Lithium by se v Česku těžit mělo, je to pro Evropu strategické, míní expert

Několik firem chce v Česku začít těžit lithium - alkalický kov, který díky použití v bateriích nabývá na ceně. Podle odborníka na těžbu a zpracovávání nerostných surovin Jiřího Botuly by dobývání tohoto kovu přineslo Česku a potažmo Evropě jak ekonomická, tak i strategická pozitiva.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
AK

Já bych jsem si počkal az se dostaneme tak na 35% světových zásob to potom bude jinak vyjednávací pozice.

2 0
možnosti
PN

Tak už se teším, jak se budou prolamovat limity težby lithia a ekopošukové se tam budou přivazovat k bagrům. Akorát to od nich bude taková trochu rozpolcenost. ;-D

2 0
možnosti
MT

Celá Evropa bude jezdit elektromobily :-P

K tomu nám zbývá vytěžit 100 milionů tun lithia.

V hornině je 1% lithia, takže je třeba podrobit chemickému zpracování 10 miliard tun horniny.

Vivat Eko šílenci !!!!!!!! ;-O

0 0
možnosti
RM

I když bych to asi měl uvést v počtu Fábií, tak raději napíšu, že je to cca 1500 Cheopsových pyramid :-).

0 0
možnosti
JF

J27a70n 97F33r43o36l27í87k

5. 6. 2016 21:14

Konečně ten Jiřetín zbouráme.;-D

0 1
možnosti
JK

J65a93n 72K38a23m52l

5. 6. 2016 20:33

Pokud jsou na lithium bohaté Krušné Hory, určitě si brzy Německo bude nárokovat Sudety.

3 2
možnosti
AK

Všichni xeperti jsou zaprodanci západu,nic jim není dobré.Pro republiku by nic neudělali jen ji rozkrást a mít z toho nějaký užitek!!!

1 5
možnosti
MG

Nanejvys rozumna je cinska cesta. To znamena, ze stat si nechava nad temito firmami kontrolu tim, ze jim umozni existovat jen kdyz se zahranicni firma spoji (i kdyby jen formalne) s ceskou a ta zahranicni smi mit maximalne 49% podil v te firme. Napriklad vsechny evropske automobilky v Cine maji na vyrobe v Cine prave jen 49% nebo mensi podil. Tim si stat udrzuje kontrolu a muze zabranit jakekoliv hrozici devastaci nebo podvodu.

V Cechach mnoho zahranicnich firem jen posbiralo danove ulevy a pobidky, provozovaly vyrobu casto uplne zdarma po dobu 5-10 let a pak bez toho, ze by za sebou alespon uklidily, tak zmizely.

5 0
možnosti
MB

Možná jste si nevšiml, ale Čína má mnohem nižší cenu práce a 1.3 miliardy obyvatel a tomu odpovídající vnitřní trh. ta si může klást jiné podmínky než my.

2 3
možnosti
JK

Padejte si těžit do Ruska a na Ukrajinu, jako by u nás toho bordelu a fabrik nebylo už dost.

0 2
možnosti
DR

Vám naozaj budú chýbať tie hory nasypané z hlušiny, ktoré sa týmto zlikvidujú ?

1 0
možnosti

L81i96b35o67r 16Ž10á88k

5. 6. 2016 16:19

Viděl bych to tak. Těžební právo na 30 let získá za 200 milionů českých korun nějaká německá společnost se sídlem na Kajmanských ostrovech, ta si najme čínské specialisty na těžbu a ruda se pak bude vozit do Polska k dalšímu zpracování. My si umíme se strategickými surovinami vždy nějak zajímavě poradit. :-D

15 0
možnosti
DR

Tých 200 milionov je cena licencie . A je na štáte, koľko určí daň ktorá sa bude platiť za vyťaženie 1 tony líthia v prepočte na obsah v rude , alebo koncentráte. Tak sa to robí všade a pri všetkom čo sa ťaží zo zeme .

Alebo si myslíme , že cena ropy je napr. 50$ na vrte ?

PS. o vedomostiach autora ukazuje aj to ako píše o uhlí . To sa nevyriešilo pred pár rokmi , ale to v Anglicku vyriešila Iron Lady pred 40 rokmi , keď začala zatvárať stratové bane . Ona zatvárala a my sme rekreovali ich baníkov. Naozaj sme to za 40 rokov nepochopili , že ako je to z uhlím . V Austrálii ho vykopú , dovezu sem cez pol sveta a je lacnejšie ako "naše" EU uhlie? Len v Poľsku a na Ukrajine sú na tom podobne....s chápaním .

O osud lithia netreba mať obavy , pokial sa budú robiť baterie do mobiliov , NB a najnovšie do eletromobilov je práca na 100-150 rokov!

1 0
možnosti
MS

Prezidet Zeman by mohl vyjednat, že těžbu zajistí Číňané!

2 1
možnosti