Diskuze

Idea obchodů bez obalů zapouští v Česku kořeny, brzy vám nalijí i šampon

Do malého obchodu v Praze si lidé z domu vzorně nosí prázdné dózy. Vyloží je na pult a nechávají plnit potravinami. Kořením, rýží... Tak funguje už přes rok první obchod, s nímž loni do Česka přišel koncept nakupování bez obalu. Na Západě je to trend. A vypadá to, že má šanci prorazit i u nás.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

P64a86v46e16l 82Š31e79d83ý

16. 6. 2016 10:46

Tady se říká kolik stojí obal a proč tedy zboží není levnější? Zase jeden z článků který se snaží lidi balamutit.Ubohé!

0 0
možnosti

"Důvody jsou i ekonomické – ­nemusí platit za obal" :-)

To je zase jenom náboženství, na které se jako na každé jiné náboženství nějaké ty ovečky nachytají.

Ono pultové obchody takové byli kdysi všechny, přešlapovat tam ve frontách, to by se normálnímu člověkovi nemohlo vyplatit, důvody jsou mimo jiné ekonomické - čas je drahý.

1 1
možnosti

V prodejně bezobalu si můžete nechat nákup nachystat dopředu a pak si ho jen přijet vyzvednout...

0 0
možnosti

A57l92e27s 67P81ř66i90b38y21l

11. 6. 2016 11:13

To se vracíme o 60 let zpátky, kdy jsme chodili pro mléko s konvičkou, máslo (sovětské) krájeli a balili do novin protože bylo málo papíru. A co na to hygiena a v dnešní době nebezpečí, že tam nějaký blázen něco nasype ? Balené zboží je asi trochu bezpečnější.

0 1
možnosti

Aha neziskovka - zase další tunel na dotace - daně.

1 0
možnosti

Je uzasne jak nas narod dokaze jakykoliv prinosny koncept zatracovat. Nakonec jej stejne postupne prijme, stejne jako treba trideni odpadu :)...

2 2
možnosti

J54a25n 47D44l35o25u53h52ý

10. 6. 2016 9:30

ať si dělají co chtějí, pro mne to je nepohodlný.

1 0
možnosti
Foto

Mnoho potravin se ma uchovavat v temnu. Nikoliv ve pruhlednem skle

0 0
možnosti

P12e53t94r 74P69e30t36r

9. 6. 2016 14:04

Takže nakoupí za levno v makru, pak to nasypou do sudu a za dvakrát takovou cenu to prodávají lidem do jejich vlastních obalů, aby ušetřili.

Dívám se na ceny, rýže basmati 125kč/kg. Já v kaufu kupuju 5KG balení za nějakých 250kč, u nich by mě to přišlo na cca 620kč a ještě bych si musel donést soudek.

A aby toho nebylo málo tak ještě dostávají dotace, neušetří se vůbec nic, hygienické normy to nesplňuje, v obalu to stejně kupují i oni a akorát si namastí kapsu majitel. Nebudu si dělat iluze o tom, že ten provozovatel za ty vydělané peníze obdělá pole a utratí je stejně jako kdokoliv jiný.

A jelikož na všechno musíte mít vlastní zavařovačku nebo nádobu tak do toho obchodu pro normální nákup ani nemůžete jít pěšky, protože kilo mouky, kilo rýže atd do batohu ve velkých sklenicích nedáte.

10 0
možnosti

J62i43ř94í 19B71a72l93o14n

9. 6. 2016 13:28

Nejsem žádný velký ekolog, ale moje logika mi velí raději dobře třídit obaly domácích potravin, než nakupovat potraviny bez obalu z druhého konce světa. Navíc u nás naštěstí třídicí systém funguje výborně, takže proč ho nevyužít.

4 0
možnosti

souhlas, že si někdo vystačí s litrem odpadu za rok, je sice krásné (mimochodem - kolik ta Američanka spotřebuje ropných produktů ve formě pohonných hmot, ať už pro své auto, nebo při létání po světě? ;-)), ale přiznejme si, člověk na to v první řadě musí mít čas. a vzhledem k tomu, že nemám čas, každý druhý den běhat po specializovaných krámech - protože mléčné a masné výrobky, pečivo atd. bez průmyslového obalu nevydrží poživatelné déle než dva dny - a v každém stát frontu a čekat na odvážení a naplnění - tak prostě musím uznat, že to nedokážu. a dát si jogurt donesený ve vlastním obalu z malého krámku v kanceláři do společné ledničky, to by asi nešlo vůbec.

ale třídění odpadu by mělo být samozřejmé. pokud máte tu možnost a třídíte poctivě kompostovatelné / papír / veškeré typy obalů, tak zíráte, jaké obrovské množství tříděného odpadu - zejména právě plastových obalů - v krátkém čase vyprodukujete, naopak směsného odpadu vyprodukujete naprosté minimum.

2 0
možnosti

Všem kteří si myslí, že se jedná o návrat do pravěku:

Zde nejde o nějaké se vracení sto let nazpět. Zde jde o jinou věc: snížení nákladů pro drobný prodej. Navštivte některý malý obchod v obci do pětiset obyvatel a poptejte majitele na náklady (vesměs uměle vytvořené) které musí splnit v oblasti hygieny, živnostenského povolení, finančáku, atd. A to při minimálním obratu. Na tu to problematiku nelze pohlížet z pozice rozmazleného městského spotřebitele, ale tvrdou realitou postiženého venkovského spotřebitele a především živnostníka podnikajícího na malém venkově.

Pokud byrokratický šimel nepochopí jednu zásadní věc, že nelze neustále jednomu nařizovat jak má prodávat a druhému, kde a jak má nakupovat tak se nikdy nepohneme směrem k lepšímu.

1 0
možnosti

No ale on tenhle zpusob prodeje je ocividne vyrazne drazsi nez ten konvencni...

1 0
možnosti

J43a13n 98D24v21o34ř65á32k

9. 6. 2016 12:27

Koncept zní docela logicky. Jenom mne napadá otázečka,jak se to zboží dostává do obchodu? Ve vratných pytlích?

Aby to nebylo tak, že ve skladu příručí rozbaluje kilovky mouky a nosí je na krám v krásných sklenicích...

3 0
možnosti

Proč by to dělal? Velké pytle pro pekárny, cukrárny a pod. jsou výhodnější.

0 0
možnosti