Diskuze

Přípravu pro dukovanské reaktory je třeba začít do dvou let, říká Štuller

Pozornost veřejnosti je upřena na Dukovany. Do roku 2035 tam musí vyrůst nový jaderný zdroj, říká jaderný zmocněnec Ján Štuller. Do rozhodování ale nejspíš zasáhnou ještě technologické novinky a rostoucí zájem o zelenou energii.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Nepotřebujeme další jadernou elektrárnu. Jen se pár firem napakuje a zatíží státní rozpočet na stovky let dopředu.

0 5
možnosti

Jistě, protože ty stávající vydrží věčně. A nebo prostě ukončíme jejich činnost a budeme pálit více uhlí.

Zatímco dotace na OZE státní rozpočet rozhodně nezatěžují, natož na stovky let dopředu. Někteří dikonce tvrdí, že JE vyrobí méně energie, než kolik je potřeba na její stavbu a Temelín dostává dotaci jako FVE. Což je při výrobě 15 TWh/tok nějakých 90 miliard Kč.

2 0
možnosti

Pan Štuller dobře chápe, že teď je asi poslední šance nějakou jadernou výstavbu začít. S každým dalším rokem jsou FV panely, větrné elektrárny, baterie, řídící a regulační technika o kus levnější. Letos Němci (obdobné podmínky jako v ČR) vysoutěžili FV elektrárnu za 74 EUR/MWh, za dva roky bude vyrábět naplno. Do 5-10 let se očekává pokles ceny instalací o polovinu. Větrné jsou ještě levnější. Fakt má smysl stavět jadernou elektrárnu, která bude hotová za 20 let a prvních 20 let vyrábět za 70 (optimisti) - 130 (pesimisti) EUR/MWh? Elektrárnu, která bude vyrábět, i když levnější výroba pojede naplno a nebudou mít odbyt? Elektrárnu, která pojede naplno, když nebude zájem o elektriku, protože (skoro) všichni spí?

1 8
možnosti

M27i15l79a39n 62K68o49i44š

3. 7. 2016 12:11

Spotřeba v ČR v noci je kolem 6000 MW, to je divné, když všichni spí.... Nezdá se vám? Vraťte se nohama na zem....

5 2
možnosti

M12i47l44a38n 29K12o84i86š

3. 7. 2016 11:34

Potřebujeme stabilní zdroj, který bude vyrábět elektřinu bez ohledu na výkyvy počasí, tedy když nebude dost svítit slunce, nebude foukat vítr a bude sucho. Vzhledem k tomu, jak se nám tenčí zásoby uhlí, tak při snaze zachovat aspoň částečnou energetickou soběstačnost, jinou možnost než JE nemáme.

11 1
možnosti

NE, potřebujete zdroje s pružnou výrobou, které sa dají zapínat a vypínat dle potřeby. Taky se hodí opatření k podpoře pružnější poptávky. Teplo, chlad, tlak nebo gravitační potenciál se dají skladovat levně a technicky snadno.

1 1
možnosti

Pan Stuller má zřejmě nějaké mimozemské kontakty nebo alespoň informace o mimozemských technologiích. Jinak si neumím vysvětlit jeho slova o bateriích, které by dokázaly akumulovat smysluplné množství energie použitelné v rozvodných a přenosových sítích!

3 0
možnosti

To kouzelné slovo je Dotace v kombinaci s kouzelným souslovím Lidi s mozky vymytými zelenou propagandou. Mluvící německy nebo dánsky.

Za takových podmínek není problém použít týdenní nebo měsíční kapacitu velké fabriky na akumulátory a sestavit příslušně velkou akumulátorovnu.

Výše uvedená kouzelná slova potom skryjí příliš vysokou cenu takhle akumulované elektřiny, takže se lidi nebudou ptát.;-D

2 0
možnosti

J40a25n 11F56r52o28l88í63k

3. 7. 2016 10:56

Poučení Z Fukušimy musíme brát vážně. Dukovany leží v nadmořské výšce 352 m a proto je třeba vystavit hráz proti 400 metrové tsunami. Také na zemětřesení, které je v ČR velmi časté musí být reaktory připraveny nejméně tak jako ve Fukušimě, které je přestály a zničily je až tsunami.

4 0
možnosti

Nadmořská výška EDU je krapet vyšší (cca 390 mnm), ale ta hráz proti tsunami je každopádně potřeba! ;-)

2 0
možnosti

Jaderná energie je přesně tak "drahá", jak je energie z OZ dotovaná. :-P

11 0
možnosti
Foto

Je to pekelne drahe. V dnesni dobe uz existuji domacnosti nezavisle na elektricke siti. A nedostavaji z dotaci ani korunu. Druha vec je, ze pokud chceme alespon castecnou energetickou sobestacnost, nic jineho nez jadro nam nejspis nezbyva.

3 2
možnosti

"ale už brzo může být běžné skladovat přebytky ve velkých bateriích"

Mohl by mi prosím někdo osvětlit základ tohoto tvrzení?

2 0
možnosti

Tzv. "zbožné přání".

20 0
možnosti

Já se jen obávám, aby byl zajištěn dostatečný zdroj vody na chlazení reaktoru, při dlouhotrvajícím suchu, protože nějaká voda musí vytékat i do řeky pod přehradou. Jinak s jádrem nemám problém.

3 5
možnosti

D71a36v41i62d 89P74e97t58r

3. 7. 2016 8:18

S tímto nebude problém, voda se zase vrací do ovzduší a pak musí někde spadnout jako déšť.

4 1
možnosti