Diskuze

Umíte počítat? Zkuste test finanční gramotnosti z ministerstva financí

Vyznáte se na finančním trhu? Je těžké vás v číselných úlohách napálit? Otestujte se v redakčním kvízu. Inspirován je průzkumem finanční gramotnosti obyvatel, který provedlo ministerstvo financí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PJ

P66e92t31r 52J75a90n20s36a

15. 8. 2016 9:56

No ani jsem to nedodlal do půlky. Ty ptázky a odpovědi tvořil naprostý b.l.b. a negramota, který jednak nerozumí dané problematice a jednak ani neumí klást otázky z něčeho tak exaktního jako je financnictví. Dávat otázku: čemu byste dali přednost? Místo: která varianta více vydělá? Může jen id.iot. Přednost můžu dát totož čemukoli. A tak každá odpověď je správná.

0 0
možnosti
OJ

Milý iDnes, umíš česky? To úročení není 'složité', ale 'složené'.

A co že znamenají ta procenta u 'ekonomické zodpovědnosti', když údajně nejvyšší mají ti s nejnižšími čísly? 8-oRv

0 0
možnosti
Foto

"Víte, kde jsou vaše peníze chráněny před krachem instituce? Banky, kampeličky, obchodníci s cennými papíry."

Od kdy jsou pojištěné cenné papíry? To je tedy skutečně správná odpověď odborníků z Ministerstva financí:-(

0 0
možnosti
OJ

Pozor, otázka se ptá na krach instituce, jejímž prostřednictvím investujete - nikoliv na krach emitenta daného investičního produktu. Speciálně u OCP je to velký rozdíl - OCP Vám obchod pouze zprostředkuje, daný produkt je však veden na Vašem účtu cenných papírů a i kdyby to byl sběrný účet OCP, tak v případě jeho krachu o cenné papíry nepřijdete, pouze vedení účtu přejde pod jiného správce.

Pokud přes OCP nakoupíte akcie a jejich emitent zkrachuje (jako např. NWR), tak o peníze pochopitelně přijdete, ale to zase nemá co do činění s krachem OCP.

Protože v případě penzijních fondů v ČR dosud nedošlo k oddělení majetku správce od majetku podílníků, tak v případě jeho krachu o investici přijdete, i když ze zákona (ve 'starých' fondech) nemůžete prodělat.

Ta odpověď odborníků z MF je správně.

1 0
možnosti
AS

tak test finanční gramotmnosti mě zklamal... půlka jsou jen počty s procenty, a druhá půlka jen slovíčkaření (se kterým se stejně musí každý obeznámit znova a znova před každou situací) a zbytek jen "názory na věc"...

1 0
možnosti
OJ

Ale vždyť 'finanční gramotnost' není do značné míry nic jiného než počty s procenty. A často i slovíčkaření. S jakou otázkou máte problém ohledně 'názoru na věc'?

0 0
možnosti
AS

Ja nechci moc radit, ale kontokorent i kreditka to nejsou moje penize. Jsou to penize ktere nemam. Cili cizi. Jen kontokorent se uroci hned a kreditka az po 50 dnech. .

0 0
možnosti
Foto

Já v testu nic o kontokorentu nenašla!

2 0
možnosti
JR

J97a82k91u31b 21R67o88u36s

2. 8. 2016 18:50

Dali jste ten test udělat ministru financí? Možná by se mohl lecčemu přiučit.

1 0
možnosti
SK

Finanční ramotnost, by měla být maturitní zkouškou na všech ekonomických školách a ymnáziích jako předstupen pro přijetí na universitu. Obecná gramotnost se základy té finanční je jiná, než ta úřednická za kterou tito pobírají plat. Spočítat si výplatu a vynaložené náklady si většinou dokáže většina z nás. Je otázkou, zda dokážeme na zjištěné reaovat.

0 0
možnosti
JV

A vy byste si měl koupit pořádnou klávesnici nebo vysypat drobky zpod klávesy „G“.;-)

5 0
možnosti
PA

Otázka č. 3 - "složité úročení" je opravdu pojem hodný ministerstva financí

6 0
možnosti
DS

Dobře, to že nedůvěřuju kampeličkám a obchodníkům s cennými papíry je jedna věc, ale ta otázka s poměrem výše výnosů a míry rizika je špatně. Míra rizika a výnosů spolu možná korelují, nemusí být ale závislé. Riziko je především bezhlavá investice a ne nějaké procento.

Lepší je tedy své peníze investovat přímo do projektu, který si prověřím a kontroluji. Svěřit své peníze fondu je blbost.

0 1
možnosti
PS

To chapete riziko trosku jinak nez jak se chape pri investovani.

Zaprve zadna investice neni bez rizika. Vzdy tam bude riziko jinak se nejedna o investici. To ze vy u nekterych investic tomu nebudete rikat riziko neznamena ze neexistuje.

Zadruhe pokud investujete do konkretnich projektu ktere si sam proverujete tak pravdepodobne podstupujete riziko o dost vetsi nez jake je v tech fondech. Nejspis mate take vetsi vynosy, ale to rizoko tam je a to ze neco "proverite" neznamena ze tam neni riziko .. maximalne to muze znamenat ze to riziko muzete lepe ohodnodnotit nez kdyby jste to neproveroval vubec. Ty fondy obecne budou mit nizsi riziko ale take nizsi vynosy protoze se zameruji hlavne na preziti a tak hedguji kde jen muzou.

Tim nechci rict ze jsou nejak lepsi ... nebo horsi ... jsou jen jine.

Ja osobne take investuji solo na burze a vim jake zisky jdou dosahnout. Ale jsem si take moc dobre vedom risku a ten se snazim nejak ridit. Risk nikdy nelze eliminovat, ale lze urcitymi postupy ridit. Ale rict si pri investovani ze risk neexistuje a "eliminuji" ho tim ze neco "proverim" je cesta k bankrotu. Muze to takhle fungovat jeden obchod. Muze to takhle fungovat klidne i par let (kdyz mate kliku). Ale jednoho dne prijde tzv. cerna labut a tam kde ja pravdepodobne ztratim nejakou castku kterou mam zahrnutou v riskmanagementu a pocitam s ni jako s riskem mnoho jinych lidi doslova zbankrotuje protoze oni si mysleli ze investuji bez rizika.

3 0
možnosti
PS

Skoda ze hned prvni otazka ma spatnou odpoved. Protoze ono sakra zalezi na druhu zbozi ktery si chci koupit. Viz napr. PC komponenty.

4 0
možnosti
Foto

Odpověď je samozřejmě správná...:-)Je to jen pro zjednodušení ne úplně přesně formulováno. Konkrétního zboží si můžete koupit více, méně nebo stejně, podle změny konkrétní jednotlivé ceny a to ještě musíte abstrahovat od změny užitné hodnoty konkrétních výrobků (kvalita, funkčnost,...). Obecně ale platí, že inflace snižuje kupní sílu a to by měl finančně gramotný občan vědět...

3 2
možnosti