Diskuze

Předplatili jsme si reformu penzí, ke které nedošlo, tvrdí šéf penzijního fondu

Zastropování důchodového věku je populismus a vláda by měla zpátky snížit DPH, myslí si šéf největšího penzijního fondu u nás Marcel Homolka.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MP

"Pro bezpečné zajištění na stáří se doporučuje pravidelně odkládat pět až deset procent svého příjmu, mít fungující rodinu a vlastní bydlení."

Takze v lidove reci to je asi takhle: 10% si odlozim, zbytek mi sezere hypoteka, a na rodinu nezbyva... Co mi poradi onen skvely ekonom ??? Co takhle nastavit realne podminky pro jeho teorie ??? Ja jsem nic nezdedil a ani nekradu.... Nemam se uplne spatne, ale jeho idylku skutecne nesdilim ikdyz bych chtel !!!

0 1
možnosti
RC
PR

Na důchod si nějaké peníze navíc seženete jen formou investic. Zkuste projekt jakbytbohaty.cz a dozvíte se, proč by právě mladí měli začít co nejdříve, proč je v mnoha případech dlouhodobá pravidelná investice lepší, než jednorázový vklad a také jakým způsobem si investici založit a jak si vybrat, kam dát peníze. No a pak už je to jen na vás.

0 0
možnosti
RJ

R97o25m89a84n 44J41u46r27e35k

19. 2. 2017 10:18

Podle mě jediná solidní varianta je investovat do svého zdraví, aby jste si mohli přivydělávat k důchodu, který bude opravdu bohužel slabší, pokud si budete moci něco pěstovat z vlastních semínek na svém políčku, tak budete mít skoro vyhráno. Jinak zlato vám ukradnou, nemovitostí zdaní, fondy zkrachují, měna zdevalvuje a o zbytek vás připraví děti a příbuzní:-)

1 0
možnosti
RJ

Tvrzení, že se žádná koruna neztratila není pravdivá. Pamatuji si krach penzijního fondu VIVA. Někdy v roce 2000.

1 0
možnosti
RC

Ano. Akorat tehdy fungovaly penzijni fondy jinak nez ted

0 2
možnosti
RV

Když je člověk mladý, jeho preferencí je pořídit si bydlení, vychovat děti. Teprve když má tyto záležitosti vyřešeny, zajišťuje se na důchod a lepší zdravotní péči. Není nic rozumného lidem sebrat peníze na důchod, aby kvůli tomu spláceli do 60 let hypotéku.

0 1
možnosti
JK

Jenomže to vlastní bydlení a děti jsou jedno z nejlepších zajištění na důchod. Pokud máte vlastní bydlení, zbyde Vám z důchodu klidně i o 8 tisíc víc, než tomu v nájmu.

0 0
možnosti
FS

Já bych shrnul myšlenky pana autora do jediné:

"My, majitelé a šéfové penzijních fondů jsme se těšili, že si zprivatizujeme i ten poslední kus koláče, co tu ještě zbyl. A pak si s tím budeme dělat to, co chceme my!! (viz třeba vodovody a ceny vody, viz třeba banky a bankovní poplatky a jejich investiční fondy, viz třeba mobilní operátory a jejich ceny atd. atd.).

Tak asi 50 % důchodců a zejména starodůchodců nedosáhnou ani na těch pár tisíc měsíčně, ale nám to je jedno, ať pomřou, stejně zavazí. My jen potřebujeme ať mladá generace ukládá povinně peníze u nás (za velké spoluúčasti státu) a to pak uvidíte, jak my je umíme proinvestovat do těch správných fondů bez záruky (tj.v mnoha případech roztočit, rozkrást, převést jinam)!!".

6 1
možnosti
JK

Můžete uvést nějaký příklad rozkradeného důchodového fondu ? A že se to netýká starších, to snad bylo jasné každému, kdo má zdravý rozum.

0 3
možnosti
MG

Takovy dlouhy clanek a hned chybi tvrda cisla, ktera by prokazala, ze to cele nestoji na lzi. "Tvrdi, ze bude přibývat lidí, kteří mají nárok na důchod." Jenze duchodovy vek se podstatne posunul. Opravdu tech lidi s narokem na duchod (a celkova castka v duchodu statem vyplacena) pribylo za poslednich 10 let vic, nez vzrostlo HDP? Neverim tomu.

4 0
možnosti
JZ

Jak asi může fungovat ekonomika v situaci, kdy bude pracovat pouze menšina obyvatel v produktivním věku, zatímco většina obyvatel v důchodu by měla žít z peněz naspořených v penzijních fondech? Obávám se, že peněz se člověk nenají, stále zde musí být někdo, kdo všechno vyrobí, ale protože těch lidí bude málo, zatímco peněz hodně, jediným důsledkem bude pravděpodobně inflace. Pouhým tištěním peněz bez toho, že by se něco vyrábělo, také žádná společnost nezbohatla, ale obvykle se tím jen vyvolala inflace, ať mi nikdo neříká, že toto není podobná situace. Jenže toto nám ten chemik, co si hrál na velkého pravicového ekonoma, ani tito bankéři, které penzijní fondy živí, nikdy neřeknou. Nejlepší zabezpečení na stáří prostě stále je a bude, aby společnost vytvořila takové podmínky, aby se rodil dostatek dětí, které dostanou takové vzdělání a vychování, aby dokázaly i v budoucnu celou společnost uživit. A to společně s průběžným důchodovým systémem, který je přes všechny své nedostatky stále tím nejlepším, co bylo vymyšleno. A na migranty, jak je teď módou v západní Evropě, bych se nerad spoléhal.

6 0
možnosti
PN

P31e90t69r 23N13o59v90ý

18. 2. 2017 22:23

Ve své úvaze zapomínáte na jedno. Pokud se něco produkuje, musí to být někomu prodáno. Aby to někomu bylo prodáno, musí mít někdo na koupi prostředky.

1 1
možnosti
Foto

Že bude důchod 25 % průměrné mzdy vůbec nemusí vadit. Nejspíš i s tím budou mít komfortnější život než dnešní důchodci.

Prostor pro zvyšování efektivity práce je obrovský.

2 0
možnosti
PN

P90e12t17r 93N76o88v92ý

18. 2. 2017 22:07

Pokud myslíte 25% řekněme státem zajištěný, tak s tím souhlasím.

0 0
možnosti

Koukám, že tu jsou v podstatě dva možné přístupy. Buď příklon k větší samostatnosti občanů, nebo příklon k větším odvodům a přerozdělování. A jelikož chudých je víc než bohatých, je jasné, kterých lidí je víc a kam se směřuje...

2 0
možnosti
PN

P37e26t61r 64N46o23v17ý

18. 2. 2017 22:06

Je mi něco nad padesát. Čili jakékoliv rozhodnutí státu mě konkrétně příliš neovlivní. Možná proto se mi jednodušeji uvažuje.

Osobně to vidím tak, že "státní" důchod by se měl snížit. Postupně (během 20-30 let) k hranici minima. Adekvátně k tomu by se měl snižovat odvod na sociální pojištění (ke konci zřejmě i za cenu větších dotací ze státního rozpočtu).

Zbytek by si měli zajistit lidé sami, podle své vůle a preferencím.

0 2
možnosti