Diskuze

Místo zeleniny pěstujeme obilí na vývoz, kritizuje nový šéf Agrární komory

Podle nového šéfa Agrární komory Zdeňka Jandejska by zemědělci neměli dostávat dotace jen za to, že mají půdu. Více by měli získat ti, kteří chovají dobytek nebo pěstují náročnou zeleninu, ovoce či chmel.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JSS

Problém je mnohem hlubší než se dnes rozvádí...

Prvotně si i majetní musí uvědomit, že na potravinu muselo přiložit úsilí mnoha rukou a stála náklady, které se často nekryjí s cenou ze dvora. Proto dosud nacílená dotace je prvořadá !! a to platí pro ČR dvojnásob. Hodnotové měřítka se musí do budoucna narovnávat a pak teprve může nastoupit dotace jen na krajinu, vodu a čistý vzduch. Pokud to navršíme byrokracií, kontrolami všeho druhu bez jakéhokoli chápání činnosti sedláka, pak je to nejen proti všem lidem, ale pro zlobu sedláků -zemědělců.

Další problém jsou dotační a další vlivy na velikost farem. Malé hospodářství hospodaří vesměs úsporně ze všech pohledů. Jenže nemůže využít všech dnešních velkovýrobních metod, postupů - takže nemůže konkurovat velkým uskupením, které u nás přerůstají dá se říci až do obludných rozměrů. Jenže finance vládnou a budou dále....

Jiný problém, který jsme si za poslední roky sami vytvořili naprostou nekoncepčností a přitakáváním i z Bruselu je neustálé ponižování produkce, zejm. živočišné. Zemědělce jsme odsunuli na poslední příčku a s posměchem . Vážení - venkov a to znamená zemědělství je výraz každého národa.

Pokud si zničíme venkovskou sounáležitost - pevné vazby k ní a vztah k půdě, pak jsme ztratili vlastní národnost !!

Bohužel takový je nahnutý stav - nemáme potřebný počet zemědělských odborníků -hlavně praktiků.

Tady musíme začít a to ihned a s rozmachem - na toto musí být peníte !! Jestli to promarníme, pak jsme jen ocásci Evropy....

1 0
možnosti
RP

Malá hospodářství nemohou hospodařit úsporně. Ani za tu cenu, že si třeba v rodinné farmě členové rodiny nezapočítávají do nákladů svou práci.

Nemohou totiž využít velké mechanizace, automatizace a řízení počítači, musí ty věci dělat často ručně a tím s mnohem menší produktivitou.

Proto jsou německé potraviny víceméně levnější, protože v Německu drobní a střední zemědělci většinou už dávno zkrachovali a na jejich pozemcích vznikly obrovské zemědělské provozy, které snižují náklady mechanizací a automatizací, řízením procesů počítačem a brzo určitě i robotizací.

Zatímco u nás ve stejné době velká, původně socialistická družstva krachovala a rodinné pozemky se vracely malým a středním zemědělcům, kteří pracují ručně nebo jen s jednoducjými stroji.

0 1
možnosti
PM

Zemědělci by měli dostávat dotace pouze za to, že šetrně hospodaří s půdou.

1 0
možnosti
MK

Nevidím důvod, aby byl dotován libovolný zemědělský (i jiný) produkt. Pokud se bez dotací vyplatí pěstovat řepku, ať se pěstuje řepka, pokud obilí, tak ať se pěstuje obilí. Osobně si myslím, že na zelenině se vydělá nejvíc, u nás je po české zelenině poptávka. Když to bude bez dotací, bude jídlo dražší, tím pádem zas zákonitě přirozeně zlevní něco jiného. A tak je to v pořádku.

0 1
možnosti
MB

Celkem rozumím, až na poslední část příspěvku...pokud bude zelenina dražší, aby se ekonomicky pěstiteli rentovala, co bude podle vás zákonitě levnější??? Tahle konsekvence mi nedává smysl popravdě...díky.

0 0
možnosti
JS

Ten jeho Rabbit to je věc!Dřina ve smradu za h.... šišek,jednání s lidma horší jak s dobytkem,platit nechce a tak tam má ukáčka,který mu občas odveze cizinecká.Kdo by viděl ty jeho jatka tak nemůže vzít do huby ty dobroty!!!

0 0
možnosti
MV

Nevidím důvod, aby byl dotován chmel. To je čistě komerční produkt. To, že si (sušené) šišky můžete v lékárně koupit za 800 Kč/kg, ale výkupní cena je 200 Kč/kg, jasně naznačuje, že dotace by stejně skončily u obchodníků.

0 0
možnosti
RP

Pokud máte kousek pozemku a nějaký prostor na půdě nebo jinde pod střechou na sušení, nemůžete mít s chmelem problém. Chmel roste prakticky všude, snad mimo čistě horské oblasti. A možná mimo nějaké hodně přešlechtěné odrůdy. V malém množství na doma pro léčebné účely nebo na homebreving menšího rozsahu si chmel může pěstovat každý sám.

0 0
možnosti
PU

Zajímavý je, že nezmínit fakt, že ty křivé dotace jsou produktem EU. My podle něj víme, co a jak dělat, ale ono je to ve skutečnosti nějak blbě. Tak sakra - čí vinou? Myslím, že tohle bylo i jedním z důvodů brexitu a bude důvodem dalších exitů.

0 4
možnosti
MV

Zemědělství se v Evropě dotovalo ještě před vznikem EU. Problém je tedy naopak v tom, že nejsou v EU pravidla ještě sjednocena. Myslíte si snad, že po rozpadu EU bychom mohli Němcům ovlivňovat jejich dotační politiku?

1 1
možnosti
JC

J40a88n 12C17e45p51e59k

30. 3. 2017 8:24

Hlavně pěstuje na obrovských lánech kukuřici a tu žlutou bestii, které obojí drasticky ničí půdu a díky těmto plodinám se splavuje z polí.

3 0
možnosti
MV

Každá plodina má citlivou fázi po zasetí a není síla, která by zemědělce přiměla dělat řádky po vrstevnici. Snad až budou tuto práci vykonávat stroje automaticky a bude na to stačit jedno kliknutí na počítači...

0 0
možnosti
PK

P37a16v43e93l 89K67u90n10c

30. 3. 2017 8:11

"Třeba vepřová kýta bez kosti, kterou vyrobíme za 85 korun, Němci vyrobí za 86 korun". Jak to, při trojnásobných výdělcích?

7 0
možnosti
LM

na to dostanes odpoved, ze mzda je miniritni polozka .. to uz jsem taky nekde cetl ..

0 1
možnosti
KF

Ideální stav byl. Koupit pole, získat dotace, za ně postavit solární elektrárnu a prodávat dotovaný proud. Zemědělství jako prase.;-D

1 0
možnosti
LM

to by bylo v pohode, pokud by vykupni ceny elektriny nebyly z poplatku OZE .. proste takovymto elektrarnam jen trzni cenu.

0 0
možnosti
PA

P15e27t27r 34A60t71m52e53l

30. 3. 2017 8:00

Hodně rozumný názory, budu mu držet palce , aby se zasadil o změny k lepšímu.

Když si vzpomenu na jeho předchůdce, toho levičáckýho kašpara Velebu, je mi blivno...a to dnes sedí v senátu.;-O

6 1
možnosti