Diskuze

Stejná práce, jiné peníze. Komu se vyplatí dělat pro stát a komu pro firmu?

Dělají sice úplně stejnou práci, ale peníze za ni dostanou různé. Záleží jen na tom, jestli pracují pro stát, nebo v soukromé firmě. Zatímco stát dokáže mnohem lépe zaplatit zaměstnance ve zdravotnictví či uklízečky, soukromé firmy naopak dávají výrazně víc ajťákům, právníkům či účetním.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Minimální mzda.

Již mnoho let probíhají různé diskuze na téma, jak má být vysoká minimální mzda, aby byly chráněny zejména osoby na nejnižším stupni zaměstnaneckého žebříčku. V současné době se však plíživě na trhu práce objevuje jiná hrozba, a to nízké mzdy odborných dělnických profesí a s tím související úbytek osob, které tyto důležité práce vykonávají. V důsledku krizí si všichni zaměstnavatelé zvykli, že dělníkům, byť kvalifikovaným, stačí mzda blízká mzdě minimální. Tato situace se však v poslední době dramaticky mění, protože generace kvalifikovaných pracovníků smířených s tímto postupem již praktickyv procesu končí a další generace chybí. Všichni se teď diví, že na trhu práce chybí lidé. Ekonomové a sociologové jásají, že klesá nezaměstnanost, realita je ale děsivá. Proč se dnes řeší, že řidiči autobusů odmítají pracovat za nízkou mzdu s velkými riziky? Je to proto, že součástí zadání soutěže nebyla podmínka, že daný uchazeč musí zajistit, aby jeho kvalifikovaní pracovníci neměli nižší mzdu, která je výrazně vyšší než mzda minimální. Tento model je možno uplatnit ve všech svérách státní činnosti. Pravidlo, i když zní velmi socialisticky, je ve svém smyslu tvrdě kapitalistické, pokud by bylo uplatňováno, poměrně rychle by vytvořilo motivační stimul pro osoby kvalifikované, ale pracující mimo zónu ČR. V hladinách mezd musí vzniknout podmínka, že dělnická kvalifikovaná mzda musí být blíže mzdě technicko administrativní a více se vzdálit od mzdy minimální. Například vysoce kvalifikovaný elektrikář, proškolený a oprávněný by mohl vydělávat více než například ekonom, právník či lékař. Jsem si vědom toho, že tato myšlenka o mzdě, která není závislá na vzdělání, ale na odbornosti vyvolá velký odpor, ale kdo si toto neuvědomí, zjistí, že za několik let nebude kdo by opravil vodu, postavil dům nebo upekl rohlík. V současné době tuto politiku pochopil řetězec Lidl a jeho skokové navýšení mezd pro prodavačky,trochu rozhýbalo mzdové zvyklosti i dalších firem.

0 0
možnosti

V30a57š74e70k 28Ř22í69h74a

21. 5. 2017 19:56

jinak zrovna IT bych řekl. že jsou u soukromých firem přepláceny.

1 0
možnosti

Vy jste toho názoru, že soukromé firmy jsou tak hloupé, že někomu dávají více peněz, než je nutné?

1 0
možnosti

V60a85š61e17k 58Ř78í88h72a

21. 5. 2017 19:53

Jednou ukázkou fnancování zdravotnictví je případ mého švagra. Pracuje na špičkovém pracovišti v porodnictví. A plat měl nad mediánem. I tak bylo pracoviště díky mezinárodním výzkumům velice výdělečné.

Čehož si všiml Babiš a rychle je koupil. Co se stalo? Okamžitě šli platy o 15% dolů.

A více jak 30% personálu řeší odchod jinam. Většinou se snaží projekty přesunout do zahraničí. A Babišem nastrčený řiditel, jim jen nadává, že jsou nenažraní.

To jen pro dokreslení práce všespasitelných podnikatelů.

2 0
možnosti

„Zatímco soukromník může personálu zaplatit jen to, na co má, státem vlastněné zařízení si dovolí žít dlouhodobě na dluh a lidem vyplácet to, co si vyvzdorují,“

Těmito slovy je řečeno vše podstatné.........:-/

5 1
možnosti

Jenže soukromník buď okrádá stát a nebo dělníky.Jak může soukromník vlastnit auto za milion a dělníkům platit minimální mzdu?Nebo jezdit na zahraniční dovolenou a dělníci mají sotva na přežití.Znám desítky soukromníků, jak naříkají, že nevyjdou a každé tři, čtyři roky mají nové auto (sice na leasink..může si to dovolit jejich dělník?), přestavují barák nebo staví nový (který jejich dělník si to může dovolit?).

Mám souseda soukromníka a ŽÁDNÉ JEJICH DOMÁCÍ ZAŘÍZENÍ nemá pořízené za normální cenu..všechno se bere na firmu kde nemusí plati DPH.Já ledničku, pračku, televizi atd platím plnou cenou, on ne.Vrtačku, okružní pilu,sekačku , zkrátka věci na domácí hobby platím plnou cenu, on ne.Vše je na firmu.Benzín do soukromého auta platím plnou cenu, on to fasuje na služební auto bez DPH.

Takže mně nebude nikdo vypravovat jak to mají soukromníci těžké.

3 2
možnosti

V pár slovech krásně popsáno, jak stát neumí hospodařit. Děkuji.

Jen je to příliš stručné, tak bych to doplnil o pár základních informací. Zdravotnický personál je v soukromém sektoru hůře ohodnocen kvůli silně přeregulovanému zdravotnictví. Stát má na zdravotnictví monopol, a to zejména v segmentu určování výše úhrad za jednotlivé úkony. Pro soukromníky to pak znamená, že musí držet dole náklady a málokdo to také chce provozovat. Naproti tomu, ICT sektor je státem regulován minimálně (díkybohu), tudíž se firmy mohou při zadávání zakázek rozmáchnout, což v souvislosti s nízkými počty "ajťáků" (je to mladé odvětví) vede logicky k vyšším platům. On ten stát není jediný, komu ajťáci chybí. Menší firmy také dlouhodobě trpí podstavem kvalitních lidí, protože je ochotně přeplatí velké korporace. Poptávka určuje nabídku, žeáno. Tržní mechanismy tedy v ICT fungují normálně. Až tak jednoduché to je. Myšlení fakt nebolí, zkuste si to někdy.

0 2
možnosti

B94e81n 55P35a27v18k37a

21. 5. 2017 11:06

Tak on prakticky žádný soukromý zdravotnický sektor neexistuje, když se nepočítá Báby oplodňovací centrum, oční kliniky a další takové chuťovky. Primární zdravotnictví v ČR je prostě všechno státní sektor.

4 0
možnosti

Co znamená když státní firma nabízí smluvní plat? Znamená to ze bych byl mimo ty tabulkové mzdy? Jde mi o práci v IT, ale rozdíly v tabulkách a to co dostanu v soukromé firmy jsou obrovské.

0 0
možnosti

Smluvní plat znamená dohody zaměstnance a zaměstnavatele, kde tabulky nehrají roli... Už aby se to pro některá odvětlí ve veřejné správě zavedlo... Takto není možné vůbec najmout kvalitní lidi do IT, vývoje, právního oddělení, apod..

0 0
možnosti

Ale toto je úplně stejné i ve firmách když má pobočku ve více regionech.Automobilka Škodovka je toho příkladem.Ve Vrchlabí měli dělníci na stejné profesi (když se tam ještě vyráběla auta) o pět tisíc menší výplatu než v Mladé Boleslavi.Když jsem se na to ptal, jak je to možné, bylo mi odpovězeno: "Mladá Boleslav je ve středočeském kraji, je blízko Praze a tak tam musí mít lidi více aby jim neutíkali do Prahy.Plat se musí blížit průměru ve středočeském kraji.A na druhou stranu, je tam také více kulturního vyžití a ti lidé na to musí mít.

Vrchlabí je Krkonoších, kde jsou menší výdělky proto tam nemohou nasadit stejné platy jako v Boleslavi aby si pak ostatní firmy nestěžovaly, že jim lidi utíkají do automobilky, která v regionu kazí platové průměry.Zrovna tak je v regionu menší kulturní vyžítí a tak lidi tolik peněz nepotřebují."

Takže ono vůbec neplatí jak jste dobří, ale v kterém regionu pracujete.

3 0
možnosti

To není pouze o ŠKODĚ.

Prakticky všechny firmy pracují se mzdovými mapami. A troufnu si řici,že ani stát není vyjímkou..

2 0
možnosti

Pane Petříčku, šéfové jsou holky, že je to nenutí, aby "zvedly" mzdy?

1 0
možnosti

B35e88n 20P16a83v42k61a

21. 5. 2017 9:12

Nechápu. Tak jako tabulky jsou pevně dané a přesto si to ve státním na odměnách bouchají, jak se zrovna vyspí a kdo s kým spí. Tak ty tabulky zrušte a je to.

0 0
možnosti
Foto

No tabulky moc nezohlednuji to, jak se musi pracovat v soukromem a jak ve statnim (tempo, efektivita,...).... neplati to urcite plostne, ale na mnoha mistech ano....

1 0
možnosti

B69e20n 94P54a13v41k36a

21. 5. 2017 9:25

Jo, to je na tom úplně nej. Stranou zdravotníci. Ty průměry ve státním jsou za 40 hodin týdně a průměry v soukromém do alejuja.

Osobně si myslím, že za to prd, co tady stáťáci dělají, si jich většina nezaslouží plat, ale měli by naopak platit za to, že nejsou na pracáku.

0 0
možnosti