Diskuze

KOMENTÁŘ: Český fond národního bohatství je nesmysl

Česká národní banka zvýšila během více než tří let intervencí devizové rezervy z 900 miliard na 3,35 bilionu korun. Na stole je nyní otázka, zda není takový objem příliš velký a jak se shromážděnými penězi naložit. Jedním z nápadů je i vytvoření fondu národního bohatství. To je ovšem naprostý nesmysl, píše v komentáři Martin Lobotka z Consequ.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Facebook

Nechápu , je pořád ČNB ve vlastnictví státu?Je stát vlastnictvím občanú ?

0 0
možnosti

Nechápu , je pořád ČNB ve vlastnictví státu?Je stát vlastnictvím občanú ?

0 0
možnosti

Toto rozmělnění měny bylo naprosto brutální. Během intervence vytiskli 2,7 bil. Kč. To jsou peníze, které jsme zaplatili za naše zahraniční nákupy či nacpali spekulantům.

Krásně nám znehodnotili naše úspory - nejlépe je to vidět na tom, za kolik koupíme dnes téměř jakýkoliv byt.

3 1
možnosti
Foto

Paráda, tak ať nám poví, kde máme zlato za 3,35 bilionu korun... Jedině pak je měna krytá...

2 1
možnosti

Teoreticky by to zlato mohli koupit. Problém je jinde - ty peníze nám sebrali (nebo ještě seberou) z naší kupní síly.

0 1
možnosti

Dobře, do takovýchto makroekonomických problémů moc nevidím. Ale pokud někde máme dvojnásobek státního dluhu, tak proč ho prostě celý neuhradit a neušetřit tak do budoucna na na úrocích a jet od této chvíle s vyrovnaným rozpočtem? Ptám se upřímně. Možná to je nereálná představa, jen bych byl rád kdyby mi někdo vysvětlil proč.

1 0
možnosti

Zapomeňte na to. To bychom mohli rovnou dát socanské vládě zelenou v rozhazování a roztočit hyperinflaci.

0 0
možnosti

Nakoupit zlato, které jiné vlády rozfofrovaly.

0 0
možnosti

Ať ČNB rozdá 75 miliard euro občanům

3. 04. 2017 15:50:33

Rezervy ČNB byly získány za nic. Koruny by se mohly dál „vyrábět“ (připisovat do bilance) a vyměňovat za eura, akcie, obligace, zlato, diamanty s „hejly“, kteří tomuto zdánlivému finančnímu perpetuum mobile věří. Nebo snad ne?

Zdroj: http://vilembarak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=596797

0 0
možnosti

J51a65n 79N69o55v77á18k

5. 6. 2017 12:54

Ale pouze za předpokladu, že ty eura nebude chtít nikdo vrátit.

0 0
možnosti

Takže ČNB kdysi prodala zlato, aby teď nakoupila devizy a zřídila fond bohatství? Do čeho bude fond investovat?

No jo hlavy študované8-o

0 0
možnosti

PS jeden z hlavních motivů pro státní fond je, že stát, tedy volený správce, politici, mají mandát s prostředky dělat, co si sami schválí. ilustrací, v kladném i negativním smyslu, nechť jsou všechny ty samosprávy, které se svými prostředky leckdy investují hodně riskantním způsobem

2 0
možnosti

zase nějkej chytrák. skutečné fondy nevznikaj na ropě, vznikaj na tom, že země něco produkuje a vyváží, a pokud vyváží více, než je schopna spotřebovat, pak vzniká fond, kde produkce je přeměněna na peníze a ty se investují. pokud by česká republika například produkovala příliš levné pracovní síly nebo příznivého podnikatelského prostředí, a za toto "utržila" tolik cizí měny, že by to vedlo k posílení koruny, pak státní fond dává smysl. je otázka, jestli silná koruna, kvůli které centrální banka nakoupila tolik eur, není částečně silná i kvůli levné pracovní síle, která je ale levná, kvůli levné koruně. jinak kdyby se autor porozhédl i dál za humna, zjistil by, že devizové rezervy z intervencí klidně mohou skončit na ministerstvu financí. Japonsko je jeden z příkladů. Intervenuje japonská centrální banka, ale nakoupenou cizí měnu přeprodává státu, který si na to půjčuje bilióny jenů na trhu.

0 0
možnosti