Diskuze

KOMENTÁŘ: Euro a levné peníze zhoršily migrační krizi

Kvalita státní správy v zemích jižní Evropy se od druhé poloviny 90. let povážlivě zhoršila. Viníkem je jednotná evropská měna. A negativně se to podepisuje i na průběhu migrační krize, píše v komentáři Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Cyrrus.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MB

Nebyť eura, všetky spomínané juhoeurópske krajiny by dávno skrachovali a verejná správa by sa v im rozpadla totálne.

0 0
možnosti
PV

Pokud hlavní země EU nedrží pravidla, jižní země nešetrně a nekontrolovaně utrácí a zvyšují si po "levičácku" mzdy, euro je uměle pro všechny "levné", perspektivně se musí rozpadnout.

0 0
možnosti
JJ

J90a68n 74J44e83n29i15c

11. 8. 2017 13:46

Jak se tomu může někdo divit. Realisté to říkají už dávno. Levicové elity EU rozdávají/vyhazují peníze, ke kterým nemají žádný vztah a živí tak neziskovky, které jsou jak škodná. Pak se nedá divit, že přímo spolupracují na převádění ilagálů, páč jim z toho trvale tečou ohromné sumy. Jen z nás prosím nedělejte hlupáky, že tohle nikdo netušil... Tušil, dělal a dělá to záměrně a aby to legitimoval, tak lidem lže...

2 0
možnosti
Foto

pane Kovanda GRATULUJI K pohledu na svět optikou ze ŽABOVŘESK- sidla firmy Cyrrus -.Bejvalo líp.Dnes je í-Dnes. je babišova vyšegrádská schovanka.

0 0
možnosti
KB

K72a14r78e81l 24B70ř68e44ň

2. 8. 2017 20:33

Osobně jsem zastánce Eura, ale ne v podobě v jaké je dnes ale jako virtualní měny EU, evropské země by měly povinnost mít Euro jako sekundární měnu, kterou by obchody musely přijímat, zaměstnanci by si klidně i mohli vybrat jakou měnu chcou pobírat, stejně tak jako bankomaty by mohly dát na výběr jestli chci Eura a země EU by měly volbu zda si zachovají jako hlavní měnu svou původní měnu, možná by přibylo trochu komplikací s dvěma měnama, ale běh a ekonomika zejména slabších států by byly nenarušeny omezenými možnostmi Eura. A všichni by měli prospěch z výhod Eura. Případně by mohlo být Euro pro země EU, co jí nechtějí jako hlavní měnu, jen jako bezhotovostní měna, zaplatím kartou v EU a bez poplatků a kurzových rozdílů(nákup/prodej) se provede platba Eurem.

0 0
možnosti
JC

J97a81n 39C90e61p94e83k

2. 8. 2017 14:57

Itálie a Řecko klasika. "Peníze sice z velké části spravovaly mezinárodní humanitární organizace." Čili jinými slovy humanitární organizace prošustrovali 18 miliard. Ono je to bohužel většinou přesně takhle, že velká část peněz, které se dávají neziskovkám a podobným, padne ne jejich provoz a vše možné, jen ne na to, na co ve skutečnosti jsou a to ti potřební.

3 0
možnosti
JT

Na to, že pán je ekonom, se dost podstatně mýlí. Popisované problémy nejsou způsobeny EURem jako takovým, ale nerozvážným zadlužováním se. Pokles úrokových sazeb k tomu přispěl, ale klíčové je to nerozumné chování především tamních vlád. Že se někteří napakovali na olympiádě je pravda, ale napakovali by se nejspíš i kdyby byla placena v drachmách. U nás se také krade ze státního i evropského bez ohledu na měnu.

Mizerná ochrana hranic a další věci související s migrací opět nejsou problémem EURA, ale předvším tamního bordelu. V Řecku panoval chaos už v období

A perlička nakonec - "nic nás nepálí". Právě, že většinu národa dlouho pálila "naše" ČNB. Ty cca 2 bilióny, za které znehodnocovala měnu, samozřejmě některým pomůžou k vyššímu blahobytu (především ale zahraničním investorů, které koruny skupovali a teď je budou měnit zpět ve výhodnějším kurzu). Exportní firmy si samozřejmě také pomohly, ale zdaleka ne tolik vzhledem k standardnímu zajišťování kurzů. Na platech se to také moc neprojevilo a otázka, na kterou ale odpoví až budoucnost, je, zda ČNB neumožnila touto konkurenční výhodou exportním firmám "usnout na vavřínech" a nezanedbat vývoj, úspory a další faktory potřebné k úspěchu na vysoce konkurenčním trhu. Většina národa ale za aktivitu ČNB zaplatila dražším dovozem, dražšími cestami a rozjetím inflace. K růstu životní úrovně ani k dohánění platové úrovně "bohatší" EU intervence nepřispěly, spíše naopak. Za mě tedy než takovou ČNB, tak raději EURO. To sice také poněkud devalvuje, ale mimo přiměřenou míru ho průmyslové státy jako Německo nebo Nizozemsko jít nenechají.

1 0
možnosti
DR

Pokud by se Řecko a Itálie zadlužovaly v drachmě, či lirách nic moc se neděje, jen by tyto měny devalvovaly. Byl by to problém jen těchto zemí, ale ne celé eurozony.

0 0
možnosti
ES

Euro problém nie je, prečo EU platí humanitárne organizácie, prečo nenechali Grécko padnúť na hubu, problém sú dotácie aj na to čo sa nepotrebuje, jednotná mena je ok.

2 0
možnosti

Já se závěry článku nesouhlasím. Projekt Eura není viníkem této situace. Když se Euro zavádělo, zapomnělo se na jednu podstatnou věc. Italové, Řekové, Španělé i další prostě nechtějí makat. Proč by také měli? Slunce jim svítí, moře je teplé a dává jim dost jídla, ty státy mají ve skutečnosti dostatek prostředků k pohodlnému životu občanů tak nějak samy od sebe. Jak říká můj otec, který pracuje pro italskou společnost, jednooký Čech je mezi slepými jižními národy králem. Tedy i český nemakačenko na pracáku bude v Itálii pracant non plus ultra. A podle toho to tam vypadá.

1 3
možnosti
MB

Chtějí/nechtějí ...nevím, do jaké míry je to otázka "chtění".

Je to jiné klima ..od toho i jiné geny..jiné tradice..jiný životní styl...ale stejné "německé" Euro..

Takže těžko říct, jestli je problém v tom, že jižané nechtějí makat...nebo jestli je naivní různorodou Evropu řídit podle jedné stejné šablony..

2 0
možnosti
MD

Nějak jsem nepochopil proč by přijetím eura mělo Řecko nebo Itálie získat umělou jistotu? Černá Hora má taky euro a v EU není a nevidím, že by je tam euro leptalo státní správu:o) Jde o to, jak se postaví ke státům investoři. Když jsou blbí a myslí, že Řecko je Německo, tak je to jejich problém a ne těch států. Když někdo dává levně peníze, jenom blbej by je nebral:o)) Samozřejmě, že o kvalitě státní správy v uvedených státech by se dalo polemizovat (taky je třeba asi rozlišovat mezi severem Itálie a jihem).

4 0
možnosti