Diskuze

Žen ve vedení je stále málo, Česko zaostává za evropským průměrem

Ženy jsou v orgánech společností zastoupeny stále jen v malé míře, celosvětový průměr je 15 %. Česká republika zůstává za globálním i evropských průměrem. Ukazuje to páté vydání reportu Ženy ve vedení (Women in the Boardroom), který mapuje situaci v 64 zemích světa.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Rovnoměrné zastoupení mužů a žen, pak homosexuálů, pak transgender, potom přijdou národnostní menšiny, potom náboženství a potom atomová válka a bude pokoj. Místo žen v managmentu byste spíš měli řešit nízkou porodnost, nízkou sňatečnost a vysokou rozvodovost, managerky společnost reálně k ničemu nepotřebuje, za to ale rodiny s dětmi ano. Feministky se rozpálí do ruda, ale pravda je pravda.

0 0
možnosti
JV

Určovat procenta zastoupení jsou komunistické manýry. Kdysi bylo třeba mít správný počet traktoristů a dělnic do 30 let, dnes jsou to ženy versus muži a příště bude směrnice eurosajuzu určovat, kolik má být v dozorčí radě invalidních důchodců...

2 0
možnosti
PV

Drtivé procento porodů za poslední rok mají na svědomí ženy. Prosím také nějaké tabulkové normy, které toto napraví.

5 0
možnosti
KL

jaky ma smysl dohánět nekoho, kdo jde spatnym smerem?

2 0
možnosti
VK

Je to dáno v menší míře i historickým vývojem, ženy v minulosti (za socialismu) hrály v ČR spíše roli tvrdých manažerek svých rodin, a mužům přikazovaly, postupuj, postupuj, potřebuji peníze, děti potřebují peníze. Naštěstí se to změnilo. Paradoxně v byznysu stejně člověk musí s věkem postupovat, aby se nedostal úplně mimo hru (být odejít). Je ale lepší nedělat to pod tlakem rodiny. Pod tlakem, co všechno dnešní člověk k životu NEZBYTNĚ :-) potřebuje.

V ČR jdeme jednodušší cestou, kdy celá vedení, čistě mužská, si lépe rozumí, snadněji komunikují, bohužel také snadněji provádějí i společnou korupci, polokorupci a jiné fígle. Mají větší schopnost spřátelit se mezi sebou a pomáhat si navzájem.

Ženský prvek u nás skutečně v TOP manažmentu chybí. A bude to trvat ještě hodně dlouho. Tím nemyslím všelijaké ty projektové kindermanagerky středního manažmentu, o to zde asi nejde. Ty jsou spíše k smíchu, ale nějak se začít musí.

Muži se bojí žen v TOP managementu i proto, že žena má jiný životní cyklus energie. Po období věkově cca 50 let, začíná jakoby nový život, je plná energie, zatmco muž je na sestupu. Ale i toto platí omezene a individuálně.

Celé je to individuální, souvisí s národní kulturou >>> kvóty jsou úplně k ničemu, to se zase jednou v Bruselu pořádně sekli, a ještě jim to asi nedochází.

0 0
možnosti
PA

Pokud Deloitte dbá na genderovou rozmanitost, tak přiznává, že pohlaví uchazeče je jedním z kritérií pro (ne)přijetí.

Není to protizákonné?

7 0
možnosti
PA

P34e15t14r 63A60t90m46e22l

8. 8. 2017 14:28

Přepočítejte, prosím vás, ještě transsexuály, ať to vše vyřídíme jednou směrnicí.

3 0
možnosti
IM

I35v44a38n 39M69i43n34á42ř

8. 8. 2017 14:11

Buďme bez starostí. Je jen otázkou času, kdy na počty žen ve vedení - zavedou překorektnělí levičáci v Bruselu - "spravedlivé kvóty"!

1 1
možnosti

Proč se pod svůj článek Aneta Řezníčková bojí podepsat?

3 0
možnosti
MH

Evropa uz neni svetovym leaderem, a jeden z duvodu jsou i kvoty na pohlavni obsazeni vedoucich mist;-)

Takze naopak mame vyhodu, ze aplikujeme jine, dulezitejsi atributy:-P

2 0
možnosti