Diskuze

Česko se musí vzdát uhlí dříve a připravit na to regiony, varuje agentura

Česká republika se musí více snažit, aby do roku 2030 splnila energetické a klimatické cíle Evropské unie (EU). Tyto přísnější cíle ji přimějí rychleji se vzdát uhlí, uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA), která ve své nejnovější studii hloubkově přezkoumala českou energetickou politiku. Země by podle ní měla podpořit komunity v oblastech, které tento vývoj zasáhne.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VM

tyjo to je myslitel ten pán. a navíc, jak umí plamenně řečnit. i takový Trockij tiše závidí R^

0 0
možnosti

A tady je pokračování:

Nebudeme platit v ceně elektřiny dotace na fotovoltaiku v celkové výši 29 mld. Kč ročně. Budeme ale muset zaplatit za ty terawatthodiny vyrobené v uhlí (asi 3 mld. korun v retailových cenách), a také za emisní povolenky, protože těch 2,067 TWh bude vyrobeno v emisních zdrojích. Ekvivalentem této výroby je emise cca 1 mil. tun CO2, což vyvolá náklady na emisní povolenky (při ceně povolenky 50 €/t CO2) ve výši 1,3 mld. Kč. Takže celkem ušetříme 24,7 mld. Kč ročně.

Nesmíme ale zapomenout na životní prostředí – předjímaný vliv emisí CO2 na klimatické změny. Výše uvedené zvýšení emisí je 1 mil. tun CO2, což je 1 % našich ročních emisí (100 mil. tun CO2). A nyní – o jaký podíl jde? V evropském měřítku (3304 mil. tun CO2) emitujeme 3 %, ve světovém (38 017 mil. tun CO2) to je 0,26 %.

Zajímavá je Čína – její podíl na světových emisích je cca 30 % a v následujících pěti letech uvede do provozu cca 250 GW nových uhelných elektráren (30krát více, než je instalovaný výkon našich v následujících 10 – 15 letech zavřených zdrojích).

To naše navýšení o 1 % by tedy představovalo navýšení světových emisí o 0,0026 %, což je nejen mimo statistickou chybu, ale i naprosto nezachytitelné jakýmkoliv sebelepším fyzikálním měřením.

A co s těmi ušetřenými 25 miliardami ročně? Určitě by šly uplatnit rozumněji na spoustu opatření snižujících emise a inovujících naši ekonomiku. Za dvacet let to dává částku na dva nové jaderné bloky, které mimo jiného ušetří 8 – 10 % našich emisí CO2 – pak by i požadavek EU na snížení stávajících emisí o 14 – 15 % do roku 2030 byl splnitelný. Zdá se to zvláštní, ale čísla nelžou – pokud bychom nepodporovali solární elektrárny, podstatně lépe bychom plnili evropské cíle boje s klimatickými změnami a ještě bychom ušetřili.

0 0
možnosti

Ing. Jiří Marek v Neviditelném psovi:

Výroba elektřiny fotovoltaickými panely je u nás již dlouho adorována jako záchrana bezemisní energetiky. V podstatě je jasné, že v dohledné době asi 10 až 15 let není vyhnutí a solární elektrárny budou páteří naší energetiky.

Trochu jsem znejistěl, když jsem si prohlédl data (všechna jsou z portálu Energostat za období září 2020 – srpen 2021). Tam se dozvíme, že dnes, v době obrovského rozmachu fotovoltaiky, tzv. „slunečné“ státy (Portugalsko, Španělsko, Itálie, Řecko, Bulharsko) vyrábějí tímto způsobem méně než 10 % elektřiny, v Portugalsku dokonce jen 3,1 % a v Bulharsku ještě méně). Kde tedy udělali místní soudruzi chybu, když u nás to bude za pár let skvěle fungovat v podstatně vyšší míře?

Na celkové výrobě 77,556 TWh se podílely solární elektrárny 2,076 TWh (2,7 %), výroba z uhlí a plynu činila 34,935 TWh (45,0 %). Výroba elektřiny ze solárů funguje ve slunečných dnech a v grafickém vyjádření časového průběhu výroby vidíme, že se (pochopitelně) v podstatě uplatňuje jen na pokrytí zvýšené denní poptávky. V takovém případě se dispečersky snižuje výroba z uhlí či plynu, což jsou snadno řiditelné zdroje. Variabilita využití jejich výkonu je obrovská, v zimním období (a bez slunečního svitu) zvýšené poptávky po elektřině lze využít prakticky až maxima jejich výkonu; naopak v době letních nedělních nocí je výroba z uhlí výrazně potlačena. A co se děje v případě, když přes den slunce nesvítí? Samozřejmě nic – uhelné zdroje pouze zvýší výrobu a elektřiny je vždy dostatek – v celoroční bilanci by se jednalo pouze o zvýšení výroby z uhlí a plynu o necelých 6 %. Toto je naprosto nejjednodušší důkaz toho, že kdyby v ČR neexistovala jedna jediná solární elektrárna, tak se v dodávce elektřiny absolutně nic nestane.

0 0
možnosti
JP

a v britanii oteviraji novy uhelny dul ...

1 0
možnosti
JA

Zavřít všechny tyhle ňoumy na rok do malé vesnice, do starého baráku a nechat je se přes zimu tulit k sobě... Jak mám asi tak vytápět dvougenerační starý dům v malé obci bez přípojek (kromě el.)? Plyn - nelze, solár - utopie, centrální rozvod - neexistuje, tepelné čerpadlo - nerentabilní, elektrický výhřev - finanční sebevražda, uhlí - nám chtějí zakázat, dřevo - to by šlo, ale i tak musím vyhodit kotel a koupit jiný kvůli razítku a i to není výhra, když přemýšlejí o zákazu i kotlů 3.a 4. třídy do 10.let... takže co mám dělat? V podstatě jsem v pasti a nás je min. 40% co žijeme na vesnicích a jsme odkázáni na vlastní výrobu tepla!!!

2 0
možnosti
JK

J34a88n 21K29r16á74l

14. 9. 2021 23:53

Kde se elektřina vyrobí?

1 0
možnosti
MK

Mister Briola, a proč tady lidem neřeknete, že díky tomu co nám nutíte, zaplatí každý obyvatel Česka za elektřinu o 50 % víc už za 2 roky? Rv

3 0
možnosti
LC

Koho zajímají výstupy jedné z mnoha ultralevicových nátlakových agentur?

3 0
možnosti
JN

Přestal bych dodávat elektřinu do Německa. Pak by u nas nezdražovala. Ještě nás za to, že je dodávkami podporujeme budou šikanovat zmetci!

3 0
možnosti
LH

Do roku 2030 už nebude žádná EU. Myslím, že se uhlí všichni velice rádi vzdáme, nicméně musí za něj být technicky a ekokonomicky dostupná náhrada. Do jeskyní a ke svícení loučí se fakt vracet nehodláme! U nás nejsme takové stádo kráčející na porážku jako v Německu.

6 0
možnosti
  • Nejčtenější

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

27. března 2024  17:29

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

25. března 2024  11:54

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Seznam zakázaných kotlů. Co vám od září hrozí, když v nich budete dál topit

23. března 2024

Premium Češi stále provozují nejméně 150 tisíc starých neekologických kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní...

Průlomový lék na hubnutí dráždí cenou. Kúru za tisíce lze vyrobit za pět dolarů

29. března 2024

Lék Ozempic od společnosti Novo Nordisk je jedním z hitů posledních měsíců. Ukázalo se totiž, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Loď v Baltimoru měla potíže už dřív, most si o nehodu říkal, soudí odborníci

27. března 2024  11:17

Bezprostředně po úterní nehodě lodi v americkém Baltimoru vedení společnosti, která loď provozuje,...

Zastropování dotací by bylo pro české zemědělce smrtící, říká ministr Výborný

29. března 2024

Kdyby se Česká republika rozhodlo tzv. zastropovat zemědělské dotace, musela by je zastavit na...

Nukleární restart. V USA poprvé vracejí do provozu uzavřenou jadernou elektrárnu

29. března 2024  14:34

K jaderné elektrárně Palisades u Michiganského jezera to z Chicaga trvá autem dvě hodiny. Spuštěna...

Kdo má v Evropě nejlepší vlaky, odhalil žebříček. Česko se stydět nemusí

29. března 2024

Přestože je vlaková doprava stále dražší než letecká, vlaky v Evropě nejenom vzhledem ke své...

Deset tisíc eur za kabelku Chanel. Ikona luxusu se o zákazníky neobává

29. března 2024

Ačkoli velká část zákazníků po celé Evropě pod vlivem inflace omezila nákupy některých...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!