Divadlo seznamuje slovenské Romy s eurem

  10:46aktualizováno  10:46
Táhlý zvuk houslí se rozléhá prostranstvím před muzeem ve východoslovenském Trebišově. Je to zvuk, který je důvěrně známý všem obyvatelům města. Z pódia pak zmizí tanečnice v barevných sukních a se zlatými penízky kolem boků.
Romové, Rom

Romové, Rom | foto: Profimedia.cz

Právě začalo první ze čtyřiceti představení, s nimiž bude během léta romské divadlo Romathan cestovat po romských osadách na východním a středním Slovensku. Na programu je hra vysvětlující výhody zavedení eura na Slovensku, kterou sponzoruje slovenská národní banka. Hraje se v romštině a ve východoslovenštině.

Půjčila jsem tisícovku, teď mi vrátili jen 33 euro!
Na pódiu pláče Romka se slunečnicí v černých vlasech. Vyhostili ji i s manželem z Irska. Co budou dělat? Byt prodaný. Nic nemají, hořekují. Pak se rozhodnou, nastěhují se k sestřenici do Michalovců. A u příbuzných se pěkně po romsku hned zabydlí. Jenže jednoho dne paní domu láteří: "Půjčila jsem sousedce tisíc korun a ona mi vrátila jen 33 eur! Tak málo! Vždyť za to si nic nekoupím!“ pláče.

V tu chvíli se ukazuje, jak dobré je mít příbuzné světáky, kteří mají eurokalkulačku v malíku. "Co pláčeš, jsi tak hloupá? Chleba stojí euro a mlíko 60 centů,“ vysvětlují matce domu, co a jak. Celá široká rodina včetně bratranců z třináctého kolena se objímá a zpívá, že s tím eurem to nakonec nebude tak zlé, jak se zdálo.

Zatímco tři desítky umělců z Romathanu se vším kouzlem svého talentu snaží vybičovat europesimistickou atmosféru, Helena Demeterová, která představení sleduje, si s těmi přepočty stejně nějak neví rady. "Hráli pěkně a ty sukně byly šumné. Ale to love. Já dostávám 4 500 korun, ale kolik to je eur? To netuším,“ kroutí hlavou.

A stejný strach mají i tisíce lidí, kteří žijí v holobytech a plechových boudách na konci města nebo v osadě. Sbíhají se kolem auta. A jak přijde řeč na euro, živě gestikulují. "Ještě jsem to love v ruce neměla. Jen si to představte, přijde černá rodina do obchodu a každý ji okrade. Já to teda přepočítávat neumím. Tady jsou lidi už tak chudí, že na železo chodíme. A stejně nám to nevychází,“ křičí přes prašnou ulici Pavlína Kováčová, ale přitom se směje.

Tiborovi Makuňovi, který se kolem belhá o holi, tahle debata vtipná vůbec nepřipadá. "Já bych to zrušil, to euro. Vždyť v Česku to taky není. Jen nás tu budou okrádat. Jsou takoví, co ty nejchudší lidi ještě víc ožebračí,“ stěžuje si na lichváře.

Avšak ne všichni se eura bojí. "Já budu chodit do obchodu vždycky s ženou, budu ji to učit, a kdo chce, může přijít pro radu,“ říká Daniel Pohlodka, který jako jeden z mála zná aktuální kurz koruny k euru.

Vlažný zájem
Celkově však na eurokomedii moc lidí nepřišlo. Jeden plakát před muzeem asi moc lidí nezaujal. Přitom do každého představení, v němž romští umělci hrají s obrovským nasazením, investovala Slovenská národní banka třicet tisíc korun.

"Tohle představení se nekonalo přímo v osadě, takže lidí přišlo méně. Ale až se to rozkřikne, určitě bude mít úspěch,“ míní ředitelka romské tiskové agentury Kristina Magdolenová.

Dění o kousek dál, ve Švermově ulici, jí za pravdu ale nedává. Právě zde bydlí ti nejchudší, kteří by na představení měli přijít. "Nic dobrého nám euro nepřinese. Český prezident to nechce a já taky ne,“ říká postarší Rom Ivan, kterému na prsou visí cedulka "romská pořádková služba".

Začíná se stmívat a Švermovou ulicí se rozléhají kytary a teskné barytony. O čem romsky zpívají, se rozvykládat nechtějí. Žádný eurosong to asi nebude.

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Slovensko zdaní obchodní řetězce. Do rozpočtu odvedou miliardy navíc

ilustrační snímek

Slovenští poslanci ve čtvrtek schválili sektorovou daň pro obchodní řetězce s potravinami ve výši 2,5 procenta z...

PŘEHLEDNĚ: Hněv Francouzů v pěti ekonomických ukazatelích

Ve Francii vypukly 8. 12. další násilné protesty. Policie v centru Paříže...

Na mnoha místech ve Francii v úterý pokračovaly protesty proti prezidentovi Emmanuelu Macronovi. Některé představitele...

Konec prostitutek ve výlohách. Starostka Amsterdamu chce slušné turisty

Jedna z uliček lásky, tzv. Red Light District, v Amsterdamu

Kdo byl v Amsterdamu, patrně navštívil nebo alespoň slyšel o slavné čtvrti Red Light District. Polonahé prostitutky se...

Najdete na iDNES.cz