Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dluhy a nízké příjmy vedou do spárů exekutora

  10:02aktualizováno  10:02
Bez dluhů to dneska nejde, myslí si řada lidí. A přestože rodina každý měsíc ušetří jen několik stokorun, stále častěji sahá po vysokým úrokem zatížených půjčkách. I proto zadlužení lidí ve Zlínském kraji trhá rekordy.
Kdo má hluboko do kapsy, často nakupuje spotřebitelský úvěr.

Kdo má hluboko do kapsy, často nakupuje spotřebitelský úvěr. | foto: Profimedia.cz

Zatímco ještě loni na jaře dlužily domácnosti zhruba třiadvacet miliard korun, letos už se cifra vyšplhala ke třiceti miliardám.

Nerostou přitom jen hypotéky na byt. Lidi lákají snadno dostupné spotřebitelské úvěry, přestože u nich bývá mnohem vyšší úroková sazba. Stačí předložit dva platné doklady a domácí kino, po kterém rodina marně toužila, putuje do domu. Centrální banka už proto před životem na dluh varuje.

"V řadě případů se projevuje u mnoha domácností přílišný optimismus ohledně budoucích příjmů," řekla členka bankovní rady ČNB Michaela Erbenová.

Nejčastěji se totiž podle ní ke splácení úvěrů odhodlávají rodiny s jedním dítětem a jednou pracující osobou. Tedy lidé, kteří se mohou lehce dostat do vážných finančních problémů. Například kvůli zpomalení růstu ekonomiky, zdražení či nárůstu úroků. Úvěry podle ní nebudou muset zvládat časem splácet.

Kvůli dluhu nedostanou dávky
Její slova potvrzují sociální pracovnice a exekutoři. V posledních dvou letech se počet lidí s dluhy a bez příjmů v kraji zvýšil natolik, že jakmile dostanou exekutoři do rukou soudní rozhodnutí, automaticky se obracejí na odbor sociálních věcí při magistrátu města.

"Už se nepídí složitě po majetku. Obešlou úřady a zasáhnou. Řada lidí to přitom zjistí teprve tehdy, když jim v termínu dávky sociální podpory nepřijdou. A stěžují si, protože o možnosti, že by o dávky mohli přijít, ani netušili," potvrdil nedávno vedoucí zlínského odboru státní sociální podpory Jaroslav Sztefek.

Není to ale nic platné. Exekutor může odejmout rodičovský příspěvek i příspěvek na bydlení. Například ve Zlíně už se takto vymáhá téměř tři sta exekucí za více než pět milionů korun.

Na úřadech práce pamatují i případy, kdy dlužník přišel dokonce o dům. "Někdy je totiž poplatek proti původní částce až stonásobný. To je často u dluhů, které se vymáhají po mnoha letech. Objevují se částky kolem třiceti až padesáti tisíc korun, máme tu ale i rodiny, které dluží až půl milionu nebo milion," doplnil Sztefek.

Autoři:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Kafíčko za 65 korun. Nárůst turistů zdražil v Česku ubytování i restaurace

Ilustrační snímek

Stále více Čechů tráví část dovolené v tuzemsku. Jen během letošního prvního pololetí se počet domácích návštěvníků...

Drony dostanou své SPZ, jejich majitele čekají testy jako v autoškole

Ilustrační snímek

Létání s drony patří k oblíbené zábavě. Teď se však chystá její omezení. Létající stroje budou muset mít podle chystané...

Najdete na iDNES.cz