Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dluhy „komunistických“ exportérů děsí kupce

  1:16aktualizováno  1:16
Stát má problém s dalším prodejem své firmy. A opět jde o bývalou "pézetku" neboli podnik zahraničního obchodu. K potížím kolem privatizace Škodaexportu a Technoexportu, za něž chce stát celkem tři čtvrtě miliardy korun, se přidal i problém se Strojimportem.
Strojimport má dluhy v řádu desítek milionů korun vůči státu, takže celkové náklady na jeho převzetí se fakticky vyšplhají až ke dvěma stovkám milionů korun. Ilustrační foto

Strojimport má dluhy v řádu desítek milionů korun vůči státu, takže celkové náklady na jeho převzetí se fakticky vyšplhají až ke dvěma stovkám milionů korun. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Firma Toshulin, která letos zvítězila v tendru ministerstva financí s kupní cenou 121 milionů korun, v minulých dnech znovu jednala o podmínkách, za jakých podnik převezme. Situace podniku se totiž v minulých měsících vzhledem ke krizi zhoršila.

"Ano, jednali jsme s ministerstvem financí, ale zatím nemáme žádné rozhodnutí a nechci to nyní komentovat. V žádném případě ale nejde o to, že bychom podnik nechtěli převzít nebo nezaplatili nabídnutou kupní cenu," uvedl většinový majitel Toshulinu Miroslav Otépka.

Problém je v tom, že státní Strojimport má dluhy v řádu desítek milionů korun vůči státu, takže celkové náklady na jeho převzetí se fakticky vyšplhají až ke dvěma stovkám milionů korun. A právě převzetí tohoto "příslušenství", vedle kupní ceny, je údajně předmětem jednání se státem.

Strojimport

Strojimport má také kořeny v minulém režimu, ale stále patří k významným exportérům strojírenského zboží. Obchoduje přes pět dceřiných firem, například v Německu či Španělsku. Stát letos vybral jako vítěze tendru na privatizaci podniku firmu Toshulin, která za něj nabídla 121,4 milionu korun. Od počátku byl problém s 85milionovým dluhem vůči státu.

"Je rozdíl zaplatit za firmu sto nebo dvě stě milionů, obzvláště v současné době. Já bych vyjednával také," uvedl jeden z podnikatelů, který se o Strojimport v tendru neúspěšně ucházel.

Ministerstvo financí se sice zatím nevyjádřilo, ale údajně se s Toshulinem na určitém zvýhodnění dohodlo. Zřejmě by mohlo jít o splátkový kalendář nebo prodloužení doby, do kdy musí kupec uhradit dluhy podniku.

Podobný problém, tedy velké dluhy zvyšující kupní cenu, se objevil také u Škodaexportu a Technoexportu. Kupec Škodaexportu, firma Fite Export ze skupiny ovládající ČKD, nedávno také vyjednával s ministerstvem o změně podmínek a nyní chce podnik státu vrátit. Důvodem jsou problematické pohledávky z projektů hlavně v Pákistánu či Indii.

Firma neoficiálně tvrdí, že byla při obchodu se státem "uvedena v omyl". Ministerstvo financí už jednání odmítá. "Očekáváme, že Fite Export bude řádně plnit všechny své závazky vyplývající z kupní smlouvy a je si vědoma důsledků, které může mít jejich případné porušení," uvedl ve stanovisku poskytnutém MF DNES resort s tím, že je připraven "se svých práv domáhat".

Kupní cenu státu také zatím nezaplatil vítěz tendru na Technoexport, firma Chemoprojekt. V tomto případě se totiž ukázalo, že mu hrozí úhrada dluhu trojnásobně převyšující hodnotu firmy.

Škodaexport

Podnik založený před 40 lety vyvážel do světa hlavně zařízení pro energetiku. Po roce 2000 se dostal do potíží, ale stát ho vykoupil. V polovině loňského roku zvítězila v tendru na privatizaci firma ČEX, později přejmenovaná na Fite Export, a zaplatila za něj přes 210 milionů korun.

Nyní chce kvůli problematickým pohledávkám od kupní smlouvy se státem odstoupit.

Technoexport

Kdysi významný exportér technologií pro rafinerie, cukrovary či velké stavby především do rozvojových zemí a bývalého sovětského bloku. Počátkem letošního roku firmu stát prodal vítězi tendru, společnosti Chemoprojekt, za více než půl miliardy korun.

Kupec však zjistil, že podnik vede rizikovou arbitráž o platnost starého dluhu za 1,6 miliardy korun.




Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...



Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Nový rekord. Norwegian Airlines zvládly nejrychlejší let přes Atlantik

Ilustrační snímek

Aerolinky Norwegian Airlines drží rekord v letu přes Atlantik v nejkratším čase uskutečněný podzvukovým komerčním...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Další z rubriky

Účtenkovka bude i pro nevidomé. A má být snadnější opravovat chyby

Logo Účtenkovky tvoří barevná písmena na bílém podkladu

Společnost Diebold Nixdorf, která má na starosti systém „loterie“ Účtenkovka, by měla upravit hru tak, aby mohli...

Titul krajského podnikatele roku míří do opavské Isotry. Firmy dvou švagrů

Cenu pro nejlepší krajské podnikatele převzal za společnost Isotra Erich...

Začínali v garáži, dnes patří mezi největší výrobce stínící techniky, například žaluzií, v České republice. Dva švagři...

Dokážou zkrotit hluk v kancelářích, zaměstnance dělají šťastnějšími

Jaroslav Vendl (vlevo) a Jan Kaňka vyrábějí ve své firmě SilentLab mimo jiné...

Před třemi lety Jaroslav Vendl a Petr Konečný rozbíhali společnost, která prodává prosklené příčky do kanceláří. Čím...

Najdete na iDNES.cz