Strojimport má dluhy v řádu desítek milionů korun vůči státu, takže celkové náklady na jeho převzetí se fakticky vyšplhají až ke dvěma stovkám milionů korun. Ilustrační foto

Strojimport má dluhy v řádu desítek milionů korun vůči státu, takže celkové náklady na jeho převzetí se fakticky vyšplhají až ke dvěma stovkám milionů korun. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Dluhy „komunistických“ exportérů děsí kupce

  • 12
Stát má problém s dalším prodejem své firmy. A opět jde o bývalou "pézetku" neboli podnik zahraničního obchodu. K potížím kolem privatizace Škodaexportu a Technoexportu, za něž chce stát celkem tři čtvrtě miliardy korun, se přidal i problém se Strojimportem.

Firma Toshulin, která letos zvítězila v tendru ministerstva financí s kupní cenou 121 milionů korun, v minulých dnech znovu jednala o podmínkách, za jakých podnik převezme. Situace podniku se totiž v minulých měsících vzhledem ke krizi zhoršila.

"Ano, jednali jsme s ministerstvem financí, ale zatím nemáme žádné rozhodnutí a nechci to nyní komentovat. V žádném případě ale nejde o to, že bychom podnik nechtěli převzít nebo nezaplatili nabídnutou kupní cenu," uvedl většinový majitel Toshulinu Miroslav Otépka.

Problém je v tom, že státní Strojimport má dluhy v řádu desítek milionů korun vůči státu, takže celkové náklady na jeho převzetí se fakticky vyšplhají až ke dvěma stovkám milionů korun. A právě převzetí tohoto "příslušenství", vedle kupní ceny, je údajně předmětem jednání se státem.

Strojimport

Strojimport má také kořeny v minulém režimu, ale stále patří k významným exportérům strojírenského zboží. Obchoduje přes pět dceřiných firem, například v Německu či Španělsku. Stát letos vybral jako vítěze tendru na privatizaci podniku firmu Toshulin, která za něj nabídla 121,4 milionu korun. Od počátku byl problém s 85milionovým dluhem vůči státu.

"Je rozdíl zaplatit za firmu sto nebo dvě stě milionů, obzvláště v současné době. Já bych vyjednával také," uvedl jeden z podnikatelů, který se o Strojimport v tendru neúspěšně ucházel.

Ministerstvo financí se sice zatím nevyjádřilo, ale údajně se s Toshulinem na určitém zvýhodnění dohodlo. Zřejmě by mohlo jít o splátkový kalendář nebo prodloužení doby, do kdy musí kupec uhradit dluhy podniku.

Podobný problém, tedy velké dluhy zvyšující kupní cenu, se objevil také u Škodaexportu a Technoexportu. Kupec Škodaexportu, firma Fite Export ze skupiny ovládající ČKD, nedávno také vyjednával s ministerstvem o změně podmínek a nyní chce podnik státu vrátit. Důvodem jsou problematické pohledávky z projektů hlavně v Pákistánu či Indii.

Firma neoficiálně tvrdí, že byla při obchodu se státem "uvedena v omyl". Ministerstvo financí už jednání odmítá. "Očekáváme, že Fite Export bude řádně plnit všechny své závazky vyplývající z kupní smlouvy a je si vědoma důsledků, které může mít jejich případné porušení," uvedl ve stanovisku poskytnutém MF DNES resort s tím, že je připraven "se svých práv domáhat".

Kupní cenu státu také zatím nezaplatil vítěz tendru na Technoexport, firma Chemoprojekt. V tomto případě se totiž ukázalo, že mu hrozí úhrada dluhu trojnásobně převyšující hodnotu firmy.

Škodaexport

Podnik založený před 40 lety vyvážel do světa hlavně zařízení pro energetiku. Po roce 2000 se dostal do potíží, ale stát ho vykoupil. V polovině loňského roku zvítězila v tendru na privatizaci firma ČEX, později přejmenovaná na Fite Export, a zaplatila za něj přes 210 milionů korun.

Nyní chce kvůli problematickým pohledávkám od kupní smlouvy se státem odstoupit.

Technoexport

Kdysi významný exportér technologií pro rafinerie, cukrovary či velké stavby především do rozvojových zemí a bývalého sovětského bloku. Počátkem letošního roku firmu stát prodal vítězi tendru, společnosti Chemoprojekt, za více než půl miliardy korun.

Kupec však zjistil, že podnik vede rizikovou arbitráž o platnost starého dluhu za 1,6 miliardy korun.