Dlužníci, plačte! Kupuje vás Tykač

  0:01aktualizováno  0:01
Naposled o něm bylo slyšet loni v říjnu, kdy jej osvobodil plzeňský krajský soud v případu krachu Kreditní banky Plzeň. Jan Dienstl se už tou dobou chystal na nové podnikání. Dienstl a Pavel Tykač byli představitelé firmy Motoinvest, která v devadesátých letech pod sloganem "Drobní akcionáři, plačte" ovládla řadu kuponových fondů a Agrobanku.

Po pěti letech od krachu Agrobanky se Dienstl stal jedním z největších obchodníků s dluhy. Teprve rok poté, co firma EC Group získala od státu balík téměř 40 miliard dluhů, se Dienstl veřejně přihlásil, že firmu vlastní.

Ani dnes přitom není daleko od Tykače a jsou takřka na jedné lodi. I když kapitánský můstek patří spíše Tykačovi. On je jedním z několika investorů, kteří zaplatili za Dienstlovu firmu EC Group tři a půl miliardy korun. Za tolik stát více než osm tisíc pohledávek z konsolidační agentury prodal.

"Finance poskytly dvě evropské banky, pak zahraniční konsorcium, které dala dohromady banka Gutman, a pak kolega Tykač. Žádný z nich nemá víc než třetinu. Oni pohledávky vlastní a EC Group je spravuje," říká Dienstl. Když vláda Miloše Zemana prodávala banky a očisťovala je od špatných úvěrů, vycítil šanci. "Řekl jsem si, že to je byznys tak na deset let." 

Ještě když byl Motoinvest v plné síle, bylo rušno skoro ve všech firmách, kde se Dienstlova a Tykačova firma ukázala. A nyní vyvolávají jejich jména vrásky na čele konsolidační agentuře, která jim loni prodala balík nesplácených pohledávek.

Poslanci, kteří sedí v dozorčí radě agentury, radí, aby stát raději loňský kontrakt s EC Group zrušil. Začíná se totiž ukazovat, že by loňský obchod s Dienstlem a Tykačem mohl dopadnout pro stát nevýhodně.

EC Group totiž přišla na skulinku, skrz kterou by se daly státu vrátit mnohem větší porce nejhorších pohledávek, než umožňovala loňská soutěž. Smlouva dovoluje, aby nový vlastník pohledávek vrátil maximálně pět procent z balíku.

Ovšem EC Group tvrdí, že nad to byly uvnitř balíku ještě pohledávky za dalších téměř 6 miliard, u kterých není jasné, komu patří. Žádají nyní arbitráž, aby v tom udělala jasno.

Kdyby se ukázalo, že stát loni při prodeji pohledávek prodal něco, co mu nepatřilo, bude EC Group žádat půl miliardy korun zpátky z 3,4 miliardy, které dala loni státu.

"Ono to vypadá, že chceme ze státu něco vysát, ale tak to není. My jsme jim dali peníze a oni nám nedali nic. Nedodali nám právo vymáhat část těch pohledávek. Budeme pak chtít zpět to, co jsme zaplatili. Ale ať rozhodne soud. Když řekne, že ty dluhy konsolidační agentuře patřily, a nyní tedy patří nám, aspoň získáme nástroj na dlužníky, kteří nás nechtějí uznat jako majitele pohledávek," říká Dienstl.

Dienstlova firma loni vyhrála přesně s náskokem půl miliardy korun. Soupeři EC Group tak nyní upozorňují, že od EC Group to byl od počátku trik, jak zvítězit a nemuset nabídnout víc než oni.

Autoři:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Nemá kdo obsluhovat. Německo bojuje s rekordním nedostatkem pracovníků

Ilustrační snímek

Německo se potýká s rekordním nedostatkem zaměstnanců, v zemi je několik set tisíc volných pracovních pozic. Pracovníci...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Další z rubriky

Aukce unikátních láhví Pilsner Urquell vynesla rekordních 2 759 988 korun

Láhve zdobí i skleněná pečeť kvality Pilsner Urquell.

Tradiční vánoční charitativní aukce na portálu iDNES.cz vynesla dva a tři čtvrtě milionu korun pro handicapované....

Nižší DPH i dotace na obnovu lesů. Stát představil plán boje s kůrovcem

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Ministerstvo zemědělství představilo sérii kroků pro boj s kůrovcem. Očekává se další zhoršování kalamity i mimo...

Stejná léčba za jiné peníze. Fakultní nemocnice účtují víc než krajské

Nemocnice, značka

Lidé ve městech, kde jsou velké fakultní nemocnice patřící ministerstvu, dostávají v přepočtu na hlavu dražší péči než...

Najdete na iDNES.cz