Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do aukce Krejčířových známek jdou rarity i pár podvrhů

  1:00aktualizováno  1:00
Dražba, jaká nemá v dějinách české filatelie obdoby, vypukne dnes dopoledne v pražském hotelu Olympik. K mání budou jedny z nejdražších známek v Česku, ale zároveň také nejlepší falzifikáty. Sbírka známek po Lambertu Krejčířovi, zmizelém otci podnikatele Radovana Krejčíře, má vyvolávací cenu 8,5 milionu korun.

Unikátní známky ze sbírky Lamberta Krejčíře

"Odhaduji, že se vydraží za zhruba 12 milionů," říká dražebník Jiří Majer. Vítěz aukce koupí velmi hodnotnou sbírku, která má však několik vad na kráse. Některé ze známek jsou totiž falešné.

"Všechny známky ve sbírce jsou ověřené jako pravé českým znalcem, který byl až donedávna velmi uznávaný. Bohužel se v posledních letech ukázalo, že se dopustil i celé řady omylů – a některé z nich se nacházejí i ve sbírce pana Krejčíře," vysvětluje Majer.

Každého ze zájemců o koupi s tímto problémem seznámil a prokazatelné padělky také nejsou zahrnuty v katalogové ceně sbírky. Nový majitel tak získá cennou sbírku a k ní jako "bonus" několik falzifikátů s minimální hodnotou.

"Sbírku si prohlédlo šestnáct zájemců, z toho dva ze Slovenska a jeden z Rakouska, do USA pak byly poslány kopie," vypočítává Majer. Dražební jistinu pak složilo zatím pět zájemců.

Jak je možné, že se Krejčířovi podařilo mezi klenoty nashromáždit i několik podvrhů? Podle Františka Beneše, soudního znalce z oboru filatelie, se zaměřoval na příliš rizikové skupiny známek.

"V této emisi – Pošta Československá 1919 – se vyskytuje vůbec nejvíc padělků československých známek," říká Beneš. Důvod je podle něj jednoduchý – u těchto známek stačí zfalšovat "pouze" přetisk (nápis "Pošta Československá" na snímku), podklad je u originálu i padělku stejný. Pro laika nepostřehnutelný rozdíl má hodnotu milionů.

"Třeba žilkovaná čtyřkoruna se dá bez přetisku koupit za deset až dvacet korun. S přetiskem ale stojí i dva a půl milionu," dává příklad Beneš. Padělatelé se přitom stále zlepšují.

"Před rokem 1995 stačila znalci jen dobrá lupa, UV lampa a dostatek zkušeností a za několik vteřin vám řekl svůj verdikt. Bylo to levné a dosti spolehlivé do doby, než se objevila nová generace padělků," říká Majer.

V současnosti je prokázání pravosti zdlouhavým a také nákladným procesem. "Ověření všech pravých známek z Krejčířovy sbírky by stálo kolem 1,5 milionu korun," vypočítává Majer.

Krejčíř byl navíc sběratelem, který neváhal zaplatit za některé známky i několikanásobek jejich katalogové ceny. "Každých pár let se u nás takový sběratel objeví," říká Majer. Řada z nich však zůstává v anonymitě.

"Investice do známek má význam především pro finančně silného investora," dodává Majer. Neexistuje totiž žádná záruka, že hodnota sbírek s časem poroste, na druhou stranu není pravděpodobné, že by se extrémně propadla.
Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Tesco platí z obchodních řetězců nejlíp, v Bille mají o šest tisíc méně

(ilustrační snímek)

Na nejlepší peníze si v obchodních řetězcích přijdou zaměstnanci Teska. Naopak nejnižší částky na výplatnicích mají...

Další z rubriky

Bez akce ani ránu. Češi nakupují ve slevách polovinu zboží, třeba tuzemák

(Ilustrační snímek)

Obchodníci a výrobci, kteří se o ně společně zasloužili, je nazývají pekelnou spirálou. Zákazníci na ně netrpělivě...

Pošta ruší tendr na dodávku elektromobilů. Přihlásil se jediný zájemce

Jedna ze čtyř tisíc dodávek České pošty.

Česká pošta v nejbližší době zruší výběrové řízení na dodávku desítek elektromobilů. Do tendru na třicet pět až šedesát...

Czexit zneklidňuje čtyři z pěti firem. Chtějí záruku, že Česko v EU setrvá

ilustrační snímek

Nejistota spojená s debatou o případném vystoupení České republiky z Evropské Unie znepokojuje 78 procent manažerů...

Najdete na iDNES.cz