Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do aukce Krejčířových známek jdou rarity i pár podvrhů

  1:00aktualizováno  1:00
Dražba, jaká nemá v dějinách české filatelie obdoby, vypukne dnes dopoledne v pražském hotelu Olympik. K mání budou jedny z nejdražších známek v Česku, ale zároveň také nejlepší falzifikáty. Sbírka známek po Lambertu Krejčířovi, zmizelém otci podnikatele Radovana Krejčíře, má vyvolávací cenu 8,5 milionu korun.

Unikátní známky ze sbírky Lamberta Krejčíře

"Odhaduji, že se vydraží za zhruba 12 milionů," říká dražebník Jiří Majer. Vítěz aukce koupí velmi hodnotnou sbírku, která má však několik vad na kráse. Některé ze známek jsou totiž falešné.

"Všechny známky ve sbírce jsou ověřené jako pravé českým znalcem, který byl až donedávna velmi uznávaný. Bohužel se v posledních letech ukázalo, že se dopustil i celé řady omylů – a některé z nich se nacházejí i ve sbírce pana Krejčíře," vysvětluje Majer.

Každého ze zájemců o koupi s tímto problémem seznámil a prokazatelné padělky také nejsou zahrnuty v katalogové ceně sbírky. Nový majitel tak získá cennou sbírku a k ní jako "bonus" několik falzifikátů s minimální hodnotou.

"Sbírku si prohlédlo šestnáct zájemců, z toho dva ze Slovenska a jeden z Rakouska, do USA pak byly poslány kopie," vypočítává Majer. Dražební jistinu pak složilo zatím pět zájemců.

Jak je možné, že se Krejčířovi podařilo mezi klenoty nashromáždit i několik podvrhů? Podle Františka Beneše, soudního znalce z oboru filatelie, se zaměřoval na příliš rizikové skupiny známek.

"V této emisi – Pošta Československá 1919 – se vyskytuje vůbec nejvíc padělků československých známek," říká Beneš. Důvod je podle něj jednoduchý – u těchto známek stačí zfalšovat "pouze" přetisk (nápis "Pošta Československá" na snímku), podklad je u originálu i padělku stejný. Pro laika nepostřehnutelný rozdíl má hodnotu milionů.

"Třeba žilkovaná čtyřkoruna se dá bez přetisku koupit za deset až dvacet korun. S přetiskem ale stojí i dva a půl milionu," dává příklad Beneš. Padělatelé se přitom stále zlepšují.

"Před rokem 1995 stačila znalci jen dobrá lupa, UV lampa a dostatek zkušeností a za několik vteřin vám řekl svůj verdikt. Bylo to levné a dosti spolehlivé do doby, než se objevila nová generace padělků," říká Majer.

V současnosti je prokázání pravosti zdlouhavým a také nákladným procesem. "Ověření všech pravých známek z Krejčířovy sbírky by stálo kolem 1,5 milionu korun," vypočítává Majer.

Krejčíř byl navíc sběratelem, který neváhal zaplatit za některé známky i několikanásobek jejich katalogové ceny. "Každých pár let se u nás takový sběratel objeví," říká Majer. Řada z nich však zůstává v anonymitě.

"Investice do známek má význam především pro finančně silného investora," dodává Majer. Neexistuje totiž žádná záruka, že hodnota sbírek s časem poroste, na druhou stranu není pravděpodobné, že by se extrémně propadla.Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Další z rubriky

Podnikatelé roku se hledají i v regionech. Kde se zrodí vítěz?

V regionálním kole prestižní soutěže EY Podnikatel roku 2017 zvítězil Lubomír...

Nominace do devatenáctého ročníku soutěže EY Podnikatel roku odstartovaly i v jednotlivých krajích. Z regionálních...

Na točené zašlo méně lidí než loni. Pivo má zachránit svatý Václav

Nejtypičtější způsob čepování piva je „na hladinku“, kdy krémová pěna sahá...

Obliba baleného piva nadále stoupá, točené si naopak dopřeje stále méně lidí. Do hospod má zákazníky přilákat již šestý...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Najdete na iDNES.cz