Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do aukce Krejčířových známek jdou rarity i pár podvrhů

  1:00aktualizováno  1:00
Dražba, jaká nemá v dějinách české filatelie obdoby, vypukne dnes dopoledne v pražském hotelu Olympik. K mání budou jedny z nejdražších známek v Česku, ale zároveň také nejlepší falzifikáty. Sbírka známek po Lambertu Krejčířovi, zmizelém otci podnikatele Radovana Krejčíře, má vyvolávací cenu 8,5 milionu korun.

Unikátní známky ze sbírky Lamberta Krejčíře

"Odhaduji, že se vydraží za zhruba 12 milionů," říká dražebník Jiří Majer. Vítěz aukce koupí velmi hodnotnou sbírku, která má však několik vad na kráse. Některé ze známek jsou totiž falešné.

"Všechny známky ve sbírce jsou ověřené jako pravé českým znalcem, který byl až donedávna velmi uznávaný. Bohužel se v posledních letech ukázalo, že se dopustil i celé řady omylů – a některé z nich se nacházejí i ve sbírce pana Krejčíře," vysvětluje Majer.

Každého ze zájemců o koupi s tímto problémem seznámil a prokazatelné padělky také nejsou zahrnuty v katalogové ceně sbírky. Nový majitel tak získá cennou sbírku a k ní jako "bonus" několik falzifikátů s minimální hodnotou.

"Sbírku si prohlédlo šestnáct zájemců, z toho dva ze Slovenska a jeden z Rakouska, do USA pak byly poslány kopie," vypočítává Majer. Dražební jistinu pak složilo zatím pět zájemců.

Jak je možné, že se Krejčířovi podařilo mezi klenoty nashromáždit i několik podvrhů? Podle Františka Beneše, soudního znalce z oboru filatelie, se zaměřoval na příliš rizikové skupiny známek.

"V této emisi – Pošta Československá 1919 – se vyskytuje vůbec nejvíc padělků československých známek," říká Beneš. Důvod je podle něj jednoduchý – u těchto známek stačí zfalšovat "pouze" přetisk (nápis "Pošta Československá" na snímku), podklad je u originálu i padělku stejný. Pro laika nepostřehnutelný rozdíl má hodnotu milionů.

"Třeba žilkovaná čtyřkoruna se dá bez přetisku koupit za deset až dvacet korun. S přetiskem ale stojí i dva a půl milionu," dává příklad Beneš. Padělatelé se přitom stále zlepšují.

"Před rokem 1995 stačila znalci jen dobrá lupa, UV lampa a dostatek zkušeností a za několik vteřin vám řekl svůj verdikt. Bylo to levné a dosti spolehlivé do doby, než se objevila nová generace padělků," říká Majer.

V současnosti je prokázání pravosti zdlouhavým a také nákladným procesem. "Ověření všech pravých známek z Krejčířovy sbírky by stálo kolem 1,5 milionu korun," vypočítává Majer.

Krejčíř byl navíc sběratelem, který neváhal zaplatit za některé známky i několikanásobek jejich katalogové ceny. "Každých pár let se u nás takový sběratel objeví," říká Majer. Řada z nich však zůstává v anonymitě.

"Investice do známek má význam především pro finančně silného investora," dodává Majer. Neexistuje totiž žádná záruka, že hodnota sbírek s časem poroste, na druhou stranu není pravděpodobné, že by se extrémně propadla.Nejčtenější

Řetězce zveřejnily, kolik platí pokladním, a stejně o ně mají nouzi

pokladní, ilustrační snímek

Výše průměrné mzdy, kterou platí řetězce prodavačům a pokladním, byla donedávna tabu. Předloni ji začal zveřejňovat...

Jak jedí chudé rodiny? Před výplatou o chlebu, po ní pizza a ovoce

Krajíce natřete hořčicí a domácí majonézou, navrch rozdrobte čedar.

Na jídlo a potřeby pro chudé může Česko čerpat 700 milionů korun z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám. Většina...„Levná“ pracovní síla není levná. Rumuni v Česku vydělávají víc než Češi

Ilustrační snímek

Občané Rumunska, kteří pracují v České republice, mají vyšší průměrnou mzdu než zaměstnanci s českým občanstvím. V...

Japonská společnost se omluvila za zaměstnance, protahoval si pauzu na oběd

Fast food, Japonsko

Japonská městská vodárenská společnost se na tiskové konferenci pro média omluvila za to, že jeden z jejích zaměstnanců...

Návrh rozpočtu EU je pro Česko naprosto nepřijatelný, tvrdí Babiš

Premiér Andrej Babiš (4.6.2018)

Návrh rozpočtu Evropské unie na příští programovací období je pro českou vládu podle premiéra Andreje Babiše (ANO)...

Další z rubriky

Češi prosázeli rekordních 224 miliard, na výhrách brali 184 miliard

Sportka

Češi loni prosázeli rekordních 224,1 miliardy korun, meziročně o 14,1 procenta více. Objem vyplacených výher vzrostl o...

Češi postaví Království železnic také ve vídeňském Prátru

model Ještědu

Lidé, kteří stojí za pražským Královstvím železnic, chtějí rozjet malé vláčky i za hranicemi. V rakouském zábavním...

Šéf budějovického výstaviště Kutner končí, nahradí jej Severin

Českobudějovické výstaviště.

Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, jehož stoprocentním akcionářem je ministerstvo zemědělství, odvolal v...

Najdete na iDNES.cz