Do aukce Krejčířových známek jdou rarity i pár podvrhů

  1:00aktualizováno  1:00
Dražba, jaká nemá v dějinách české filatelie obdoby, vypukne dnes dopoledne v pražském hotelu Olympik. K mání budou jedny z nejdražších známek v Česku, ale zároveň také nejlepší falzifikáty. Sbírka známek po Lambertu Krejčířovi, zmizelém otci podnikatele Radovana Krejčíře, má vyvolávací cenu 8,5 milionu korun.

Unikátní známky ze sbírky Lamberta Krejčíře

"Odhaduji, že se vydraží za zhruba 12 milionů," říká dražebník Jiří Majer. Vítěz aukce koupí velmi hodnotnou sbírku, která má však několik vad na kráse. Některé ze známek jsou totiž falešné.

"Všechny známky ve sbírce jsou ověřené jako pravé českým znalcem, který byl až donedávna velmi uznávaný. Bohužel se v posledních letech ukázalo, že se dopustil i celé řady omylů – a některé z nich se nacházejí i ve sbírce pana Krejčíře," vysvětluje Majer.

Každého ze zájemců o koupi s tímto problémem seznámil a prokazatelné padělky také nejsou zahrnuty v katalogové ceně sbírky. Nový majitel tak získá cennou sbírku a k ní jako "bonus" několik falzifikátů s minimální hodnotou.

"Sbírku si prohlédlo šestnáct zájemců, z toho dva ze Slovenska a jeden z Rakouska, do USA pak byly poslány kopie," vypočítává Majer. Dražební jistinu pak složilo zatím pět zájemců.

Jak je možné, že se Krejčířovi podařilo mezi klenoty nashromáždit i několik podvrhů? Podle Františka Beneše, soudního znalce z oboru filatelie, se zaměřoval na příliš rizikové skupiny známek.

"V této emisi – Pošta Československá 1919 – se vyskytuje vůbec nejvíc padělků československých známek," říká Beneš. Důvod je podle něj jednoduchý – u těchto známek stačí zfalšovat "pouze" přetisk (nápis "Pošta Československá" na snímku), podklad je u originálu i padělku stejný. Pro laika nepostřehnutelný rozdíl má hodnotu milionů.

"Třeba žilkovaná čtyřkoruna se dá bez přetisku koupit za deset až dvacet korun. S přetiskem ale stojí i dva a půl milionu," dává příklad Beneš. Padělatelé se přitom stále zlepšují.

"Před rokem 1995 stačila znalci jen dobrá lupa, UV lampa a dostatek zkušeností a za několik vteřin vám řekl svůj verdikt. Bylo to levné a dosti spolehlivé do doby, než se objevila nová generace padělků," říká Majer.

V současnosti je prokázání pravosti zdlouhavým a také nákladným procesem. "Ověření všech pravých známek z Krejčířovy sbírky by stálo kolem 1,5 milionu korun," vypočítává Majer.

Krejčíř byl navíc sběratelem, který neváhal zaplatit za některé známky i několikanásobek jejich katalogové ceny. "Každých pár let se u nás takový sběratel objeví," říká Majer. Řada z nich však zůstává v anonymitě.

"Investice do známek má význam především pro finančně silného investora," dodává Majer. Neexistuje totiž žádná záruka, že hodnota sbírek s časem poroste, na druhou stranu není pravděpodobné, že by se extrémně propadla.

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Češi dělají vlny. Zdejší studia patří v počítačové animaci ke světové špičce

Záběr z katastrofického filmu 2012, na němž se podílelo studio UPP

Postava procházející kontrastním lékařským zařízením kolem nádrží, v nichž se v tekutině vznášejí postavy podobné...

Třináctý plat letos dostane rekordní počet lidí, odhalil průzkum

Ilustrační snímek

V letošním roce dostane třináctý plat nebo odměnu téměř každý šestý zaměstnanec soukromých firem. Vyplývá to z průzkumu...

Polovina poboček České pošty budou do osmi let franšízy, říká společnost

Ilustrační snímek

Česká pošta očekává, že do konce letošního roku bude na partnerské provozovatele převedeno 583 provozoven. Do konce...

Najdete na iDNES.cz