Do ciziny je dobré vzít hotovost, šeky i kartu

  10:38aktualizováno  10:38
- » Když jsem před několika lety viděla, jak mladá Američanka tahá z malé kapsy džínů dvacetidolarovku složenou do miniaturního balíčku jeden krát jeden centimetr, pomyslela jsem si cosi o neúctě k penězům, navyklá dle socialistických pravidel bankovky, byť v porovnání s tvrdou měnou téměř bezcenné papírky, řádně uchovávat v přihrádkách objemné peněženky.
Dnes už chápu. Přijela do cizí země, odkázaná na finanční prostředky, které si přivezla z domova, a poučená, že nejlépe se kradou právě ony,« vypráví Karla Dostálová, která si jako studentka přivydělávala ve směnárně.

Američanka měla zmuchlané drobné jen na limonádu. Podobně jako ostatní turisté z vyspělých zemí totiž většinu prostředků vezla v podobě šeků a platební karty. Přestože se už i tuzemské finanční ústavy předhánějí v nabídce posledně jmenovaných forem peněz, z portmonek Čechů stále čouhají ve většině případů našetřené bankovky, obvykle marky a dolary. O ty však nejsnáze přijdou.

Šeky lze zaplatit i z účtu

Možností, jak se lépe chránit proti krádeži finančních prostředků, jsou cestovní šeky. Jejich majitel s nimi disponuje na základě svého podpisu - poprvé se podepíše přímo na šek, když ho kupuje a podruhé před zraky prodavače či směnárníka, ve chvíli, kdy ho směňuje za zboží či peníze. Pokud šeky ztratí, měl by nahlásit neprodleně bance jejich čísla. Ta mu obratem zašle nové. K nejrozšířenějším na tuzemském trhu patří Thomas Cook, American Express, Citicorp a Visa. Podle Karla Ježka z Živnostenské banky je jejich kvalita srovnatelná, všechny vydávají renomované společnosti.

Šeky není složité získat, turista nemusí mít konto, jako když žádá o platební kartu. Stačí jen zajít do banky a koupit je za hotové. Banka si za šekovou knížku naúčtuje kurs devizy - prodej, platit lze v českých korunách i cizí měně. Poplatek činí většinou jedno procento z šekové částky. Zvýhodněni bývají ti, kteří neplatí v hotovosti, ale převádějí peníze přímo ze svého účtu v bance, kde šeky kupují.

Například Komerční banka si v takovém případě neúčtuje nic, Česká spořitelna strhne klientovi z účtu navíc půl procenta z hodnoty šeků, při platbě v hotovosti ho stejná transakce bude stát navrch jedno procento. Pro cesty do Řecka, Itálie, Rakouska a Chorvatska doporučují zástupci cestovních kanceláří šeky v německých markách, pro Španělsko v pesetách.

V Komerční bance doporučili do Rakouska, Itálie a Španělska šeky v euroměně. S šeky lze přímo platit nebo je proměnit na hotové peníze. V cizině se vyplatí nechat šek proplatit přímo v kanceláři společnosti, která jej vydala - proměna v hotové peníze je zdarma. V bankách si obvykle strhnou poplatek. Pozor na zbylé šeky. Pokud se mění v tuzemské bance či směnárně zpět na peníze, vezme si instituce z celkové částky okolo dvou procent.

S eurošeky lze platit v Evropě a Středomoří

Stále běžným platebním prostředkem, byť v poslední době vytlačovaným platebními kartami jsou eurošeky spojené s takzvanou záruční kartou. Zájemce o ně však musí být majitelem běžného nebo devizového účtu s dlouhodobým zůstatkem ve výši několika desítek tisíc korun, stejně jako kdyby žádal o platební kartu. Jejich výhodou jsou rozsáhlé možnosti placení, přijímají je na více než pěti milionech místech, v restauracích, obchodech i galeriích, ovšem pouze v Evropě a Středomoří.

Cestovní šeky - kde je koupit

* v bance nebo přímo v kanceláři firm y, která šeky vydává, například American Express, Thomas Cook
* při nákupu je nutný průkaz totožnosti - občanský průkaz, v některých bankách požadují cestovní pas

Jak s nimi zacházet

* přímo s nimi platit v obchodech, restauracích, hotelích a podobně
* proměnit je v hotové peníze v bankách, směnárnách, některých cestovních kancelářích a hotelích
* před zraky osoby, která šek přijímá, se musí jeho majitel znovu podepsat, pokud se příjemci podpis nezdá, může požádat o průkaz totožnosti (cestovní pas)
* vyplatí se šekovou knížku uchovat na bezpečném místě, například v hotelovém sejfu a nosit s sebou jen nezbytně nutné množství

Co dělat při jejich ztrátě

* nahlásit ztrátu neprodleně bance, která je vydala
* obvykle do 24 hodin získá turista nové obvykle bezplatně

Platební karty - výhody

* pohodlí
* možnost přímé platby i výběru z bankomatu
* veškeré transakce jsou účtovány dle kursu »střed«, tedy výhodněji než v případě hotovosti a šeků, kde se používá kurs »prodej«

Jak postupovat při ztrátě

* neprodleně nahlásit ztrátu mateřské bance (při výdeji karty dá banka telefonní číslo)
* banka provede blokaci karty a na žádost klienta vydá novou nebo vyplatí nouzovou hotovost

Podmínky bank při ztrátě karty (v Kč)
banka             popl. za       popl. za vydání           popl. za nouzovou               telefon pro
                      blokaci            karty v zahr.                   hotovost                nahlášení ztráty

Česká spořitelna 500*               2500                           1500          00420 2 21 801 434
ČSOB            20 za den            7000                           5000       00420 2 613 5p 4679
IPB             100/1500**           4000                           3000                 0601 208 541
Komerční banka 4000               4000                           3500           00420 2 2241 2230

Pozn.: * se spoluúčastí do výše 3000 Kč za transakce uskutečněné po uplynutí dne, ve kterém byl realizován zákaz výplaty na kartu; ** elektronická/embosovaná Pramen: banky

S kartou si může turista zaplatit i pojištění

Nejvíce komfortu poskytují při zahraničních cestách svému majiteli platební karty.Lze s nimi platit v obchodech, hotelích, restauracích i vybírat z bankomatů. Těch je v turisticky atraktivních zemích dostatek. Zájemce o kartu musí mít konto v bance, která kartu vydává, s požadovaným zůstatkem.

Pro základní typy karet obvykle ve výši nejméně deset tisíc korun po několik měsíců. K nejvíce používaným mezinárodním platebním kartám, které tuzemský trh nabízí, patří karty Maestro a VISA.S kartami jsou spojeny různé doplňkové služby - například cestovní a úrazové pojištění, technická asistenční služba, v případě karet vydávaných některými cestovními kancelářemi, například Fischer, i věrnostní slevy. Podle typu a množství doplňkových služeb se odvíjí i cena karty a požadovaná výše zůstatku. Platí, že čím vyšší poplatek za kartu, tím větší komfort - například možnost denně vybírat více peněz.
Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Ťok dal ultimátum stavební firmě. D1 u Humpolce má dostavět do pondělí

Tiskové konference se po skončení zasedání vlády účastnil premiér Andrej Babiš...

Ministr dopravy Dan Ťok pohrozil česko-italskému sdružení, které modernizuje dálnici D1 u Humpolce. Buď dokončí práce...

Další z rubriky

Firmy řeší, kam se zaměstnanci. Kanceláře zdražují a je jich rekordně málo

Ilustrační snímek

Nájmy administrativních prostor vyskočily během roku o pět procent. Sehnat v Česku novou kancelář už totiž představuje...

Aukce unikátních láhví Pilsner Urquell vynesla rekordních 2 759 988 korun

Láhve zdobí i skleněná pečeť kvality Pilsner Urquell.

Tradiční vánoční charitativní aukce na portálu iDNES.cz vynesla dva a tři čtvrtě milionu korun pro handicapované....

Největší nedobrovolná dražba. Pinkasův palác míří do aukce za 470 milionů

Pinkasův palác v Praze na Kampě

Pinkasův palác na pražské Kampě jde do nedobrovolné dražby. Vyvolávací cena je 470 milionů korun a podle realitní...

Najdete na iDNES.cz