Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do důchodu půjdou lidé v pětašedesáti

  9:12aktualizováno  9:12
Čím je člověk mladší, tím déle bude čekat na důchod. Čtyři parlamentní strany - s výjimkou komunistů - se v pondělí dohodly na tom, že se změní zákony a bude se později chodit do penze. Změna se sice naplno projeví až v roce 2027 - ale ovlivní životy mnoha lidí a odstartuje další reformní kroky.
Důchodci, postižení, sociální péče

Důchodci, postižení, sociální péče | foto: MF DNES

Změny dopadnou na lidi, kterým je letos 43 let a méně. Právě těm bude v roce 2027 pětašedesát let. Čerstvá dohoda počítá s tím, že v pětašedesáti tou dobou budou do penze chodit jak muži, tak ženy. Zatím se politici neshodují, že by se zrušil rok k dobru za každé vychované dítě.

"Důchodový věk se bude postupně prodlužovat tak, že v roce 2027 bude 65 let," uvedl v úterý místopředseda lidovců Jan Kasal. "Ministerstvo práce připraví zákon, který to umožní. Určitě ještě do voleb," dodal hlavní lidovecký vyjednavač.

Dnes platí, že se věk řádného odchodu do důchodu každý měsíc o něco posouvá. V roce 2013 měl tento proces skončit. Muži i ženy by od tohoto roku chodili do důchodu v 63 letech. Pro ženy platí, že se tato hranice snižuje za každé vychované dítě až na 59 let.

Ale protože důchodců bude přibývat víc než dětí, za těchto podmínek by časem zkolaboval dnešní systém vyplácení penzí, kdy peníze vybrané na daních od aktivní populace jdou druhý měsíc na vyplácení starobních penzí.

Důchodci jsou pro rozpočet největší zátěží
Důchody jsou dnes jednoznačně největší položkou státního rozpočtu a vláda nemá peníze na to, aby je dokázala zvedat podle růstu životní úrovně v Česku. Brzy hrozí, že průměrný důchod spadne pod hranici 40 procent průměrné hrubé mzdy v zemi.

Scénáře budoucího vývoje v prvním pololetí pro politické strany propočítala nezávislá komise ekonomů. Ukázalo se, že stát nebude schopen vrátit mladým lidem to, co od nich dnes vybere. Za padesát let by v Česku mělo žít kolem deseti milionů lidí, z toho tři miliony důchodců starších pětašedesáti let. Dnes jich není ani polovina.

Pondělní dohoda čtyř stran počítá s tím, že prodlužování důchodového věku se nezastaví v roce 2013, ale že se bude v tomto procesu pokračovat.

Pětašedesátka se dosáhne až v roce 2027, ale změny budou znát už předtím. Na penzi si tedy počkají nejen lidé mladší 43 let, ale v menší míře i čtyřicátníci i padesátníci. Důchod bude o to vzdálenější, čím je člověk mladší. Jestliže se důchodový věk bude dál rovnoměrně protahovat, dnešní padesátník půjde do důchodu za čtrnáct let.

Experti, kteří pro politické strany počítali podklady pro důchodovou reformu, oceňují nynější pokrok. Ale upozorňují, že bude potřeba učinit další kroky. "Je to fajn, ale není to všechno," uvedl jeden z členů expertního týmu, který si nepřál být jmenován.

Na čem se politici shodují
1. Odchod do důchodu v 65 letech
2. Základ penze bude vyplácet stát
3. Stát vytvoří rezervní fond na příští důchodce
4. Stát podpoří dobrovolné důchodové připojištění a životní pojištění

Chystá se větší podpora spoření ve fondech
Podle výpočtů jedné z podobných variant, o jaké nyní mluví politici, by se v roce 2050 stejně státní rozpočet dostal do deficitu, i když se důchodový věk prodlouží na 65 let.

Dohoda je podle Kasala předběžná, ale jednání předsedů všech čtyř stran už budou patrně jen formalitou. "Předsedové by to měli uzavřít během dvou tří týdnů," uvedl Kasal s tím, že očekává, že to "dobře dopadne". Dohoda počítá dále s tím, že schovají peníze z privatizace a z přebytku, který nyní vzniká v rozpočtu díky reformám Vladimíra Špidly, který na důchody převedl dvě procenta strhávaná z platu původně jako pojištění proti nezaměstnanosti.

Třetí důležitý bod včerejší dohody spočívá v tom, že by stát víc podpořil individuální spoření v penzijních fondech a v životním pojištění. Plán je takový, že si lidé budou smět odečíst z daní víc než dosud. Podle Kasala by určitě mělo jít o tisícové částky měsíčně.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Efekt EET: firmy přiznávají větší tržby. Čísla je třeba brát s rezervou

(Ilustrační snímek)

Případ patnáctitisícové pokuty za nepřiznanou tržbu za nákup bonbonů v hodnotě 15 korun má nový rozměr. Ukazuje, že...

Obavy vyprchaly. Češi zase létají na dovolenou do Turecka

Ilustrační snímek

Uzavřené předprodeje zájezdů tuzemských cestovních kanceláří pro letošní rok ukazují, že se Turecko vrátí mezi...

Moc peněz, málo příležitostí. Není z čeho vybírat, tvrdí investoři

(Ilustrační snímek)

Investoři v Česku mají čím dál víc peněz, ale nevědí, co s nimi. Ekonomika roste, lidé bohatnou, ovšem kvalitních...

Najdete na iDNES.cz