Do důchodu půjdou lidé v pětašedesáti

  9:12aktualizováno  9:12
Čím je člověk mladší, tím déle bude čekat na důchod. Čtyři parlamentní strany - s výjimkou komunistů - se v pondělí dohodly na tom, že se změní zákony a bude se později chodit do penze. Změna se sice naplno projeví až v roce 2027 - ale ovlivní životy mnoha lidí a odstartuje další reformní kroky.
Důchodci, postižení, sociální péče

Důchodci, postižení, sociální péče | foto: MF DNES

Změny dopadnou na lidi, kterým je letos 43 let a méně. Právě těm bude v roce 2027 pětašedesát let. Čerstvá dohoda počítá s tím, že v pětašedesáti tou dobou budou do penze chodit jak muži, tak ženy. Zatím se politici neshodují, že by se zrušil rok k dobru za každé vychované dítě.

"Důchodový věk se bude postupně prodlužovat tak, že v roce 2027 bude 65 let," uvedl v úterý místopředseda lidovců Jan Kasal. "Ministerstvo práce připraví zákon, který to umožní. Určitě ještě do voleb," dodal hlavní lidovecký vyjednavač.

Dnes platí, že se věk řádného odchodu do důchodu každý měsíc o něco posouvá. V roce 2013 měl tento proces skončit. Muži i ženy by od tohoto roku chodili do důchodu v 63 letech. Pro ženy platí, že se tato hranice snižuje za každé vychované dítě až na 59 let.

Ale protože důchodců bude přibývat víc než dětí, za těchto podmínek by časem zkolaboval dnešní systém vyplácení penzí, kdy peníze vybrané na daních od aktivní populace jdou druhý měsíc na vyplácení starobních penzí.

Důchodci jsou pro rozpočet největší zátěží
Důchody jsou dnes jednoznačně největší položkou státního rozpočtu a vláda nemá peníze na to, aby je dokázala zvedat podle růstu životní úrovně v Česku. Brzy hrozí, že průměrný důchod spadne pod hranici 40 procent průměrné hrubé mzdy v zemi.

Scénáře budoucího vývoje v prvním pololetí pro politické strany propočítala nezávislá komise ekonomů. Ukázalo se, že stát nebude schopen vrátit mladým lidem to, co od nich dnes vybere. Za padesát let by v Česku mělo žít kolem deseti milionů lidí, z toho tři miliony důchodců starších pětašedesáti let. Dnes jich není ani polovina.

Pondělní dohoda čtyř stran počítá s tím, že prodlužování důchodového věku se nezastaví v roce 2013, ale že se bude v tomto procesu pokračovat.

Pětašedesátka se dosáhne až v roce 2027, ale změny budou znát už předtím. Na penzi si tedy počkají nejen lidé mladší 43 let, ale v menší míře i čtyřicátníci i padesátníci. Důchod bude o to vzdálenější, čím je člověk mladší. Jestliže se důchodový věk bude dál rovnoměrně protahovat, dnešní padesátník půjde do důchodu za čtrnáct let.

Experti, kteří pro politické strany počítali podklady pro důchodovou reformu, oceňují nynější pokrok. Ale upozorňují, že bude potřeba učinit další kroky. "Je to fajn, ale není to všechno," uvedl jeden z členů expertního týmu, který si nepřál být jmenován.

Na čem se politici shodují
1. Odchod do důchodu v 65 letech
2. Základ penze bude vyplácet stát
3. Stát vytvoří rezervní fond na příští důchodce
4. Stát podpoří dobrovolné důchodové připojištění a životní pojištění

Chystá se větší podpora spoření ve fondech
Podle výpočtů jedné z podobných variant, o jaké nyní mluví politici, by se v roce 2050 stejně státní rozpočet dostal do deficitu, i když se důchodový věk prodlouží na 65 let.

Dohoda je podle Kasala předběžná, ale jednání předsedů všech čtyř stran už budou patrně jen formalitou. "Předsedové by to měli uzavřít během dvou tří týdnů," uvedl Kasal s tím, že očekává, že to "dobře dopadne". Dohoda počítá dále s tím, že schovají peníze z privatizace a z přebytku, který nyní vzniká v rozpočtu díky reformám Vladimíra Špidly, který na důchody převedl dvě procenta strhávaná z platu původně jako pojištění proti nezaměstnanosti.

Třetí důležitý bod včerejší dohody spočívá v tom, že by stát víc podpořil individuální spoření v penzijních fondech a v životním pojištění. Plán je takový, že si lidé budou smět odečíst z daní víc než dosud. Podle Kasala by určitě mělo jít o tisícové částky měsíčně.

Autoři:


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Matky, které si nemohou přivydělávat, tratí 180 miliard, tvrdí ekonom

práce, děti, žena, matka

Kdyby matky v Česku po roce narození dítěte pracovaly 13 hodin týdně, získaly by celkem 60 miliard a ekonomika by se...

Pražský radní Dolínek míří do vesmíru, chce založit „českou NASA“

Petr Dolínek

Pražský radní pro dopravu Petr Dolínek, známý především kontroverzním rozhodnutím o zboření Libeňského mostu, míří výš....

Končí ředitel Finanční správy Janeček, jeho úřad čelil četné kritice

Martin Janeček, ředitel Generálního finančního ředitelství

Martin Janeček působí ve Finanční správě od roku 2003 a v roce 2014 se stal jejím generálním ředitelem. Podle médií by...Najdete na iDNES.cz