Do Iráku musí firmy přes Ameriku

  • 49
Nemá smysl na něco čekat, musíme jednat. To si řekl šéf společnosti PSJ Novotech Václav Šedivec s několika dalšími podnikateli, kteří se chtějí dostat k zakázkám na obnově Iráku. "Chytli jste mě právě na iráckých hranicích. Spoléháme se sami na sebe, a tak jsme tady," prohlásil po telefonu.

PSJ spolu s dalšími devíti firmami věří, že mají co nabídnout a uspějí už teď. Šance českých firem dostat se k miliardovým obchodům v poničeném Iráku jsou podle diplomatů i ministrů obrovské.

Klíčem k úspěchu však bude rychlost, peníze a umění dostat se k americkým firmám. Hlavní zakázky totiž budou rozdělovat Spojené státy, které také budou prostřednictvím své vládní agentury dodávky podnikům platit.

"Jediná reálná cesta českých firem do Iráku vede přes americké podniky," tvrdí Petr Poledňák z česko-amerického konsorcia Czech-US Partners, které nabízí právě kontakty na americké firmy.

Klíčovou roli zaoceánských společností potvrzuje zástupce českého velvyslance ve Washingtonu Vratislav Janda. "Nepamatuji si, že by české firmy měly v posledních 13 letech lepší šanci na ekonomickou expanzi. Máme úplně otevřené dveře.
Jsme jednou z šesti zemí, které se účastní jednání, jsme na všech seminářích a konferencích k obnově v Iráku. V tuto chvíli jde o informace a ty máme z první ruky. Teď bude na firmách, zda budou umět oslovit Američany," říká.

Zájem českých podniků je však zatím chabý. "Měli jsme tu tak maximálně tři dotazy," uvedl Janda. České firmy si podle něho musí uvědomit, že americká firma Bechtel, vybraná na opravu infrastruktury, za 680 milionů dolarů, je sama neosloví, i kdyby na ně měla kontakt.

Tuzemské podniky však čekají hlavně na podporu české vlády. Mají totiž v paměti nedávné prohry při obnově Kuvajtu a bývalé Jugoslávie, kam je zahraniční firmy s sebou nevzaly. Jenomže státní pomoc je zatím v nedohlednu.

Kabinet už sice řekl, že na obnovu Iráku uvolní celkem 400 milionů korun, z toho 360 milionů by šlo právě pro podniky. Podle premiéra Vladimíra Špidly však tato suma není jistá a bude záležet až na zájmu a úspěchu firem. Ministerstvo průmyslu nyní pracuje na metodice, jak peníze vůbec rozdělit a komu.

Kabinet zatím schválil celkem 40 milionů korun na humanitární pomoc a na misi asi dvacítky expertů do Iráku. Experti mají na místě zjistit, v čem mohou Češi uspět. "Největší problém jsou prostě peníze. V Iráku máme šanci, už proto, že máme kompletní dokumentaci k jejich rafineriím, které je třeba opravit," říká šéf Technoexportu Josef Cílek.

V 80. letech totiž stavěly české firmy v Iráku až 60 procent kapacit na zpracování ropy. "Ale teď už nám Irák dluží a já nevystavím firmu dalšímu riziku," dodal Cílek. Podobně vidí své šance Škoda holding. "Úspěch českých firem bude přímo úměrný podpoře české vlády. Americké firmy sice mají peníze, ale spíše dají přednost podnikům ze své země," soudí ředitel Škody Martin Roman.

Do financování obchodů v Iráku se vloží i státní Česká exportní banka a pojišťovací ústav EGAP. "V pátek budeme jednat s americkou stranou, co je vlastně potřeba. Zvláštní programy pro Irák zatím nemáme," uvedl Jindřich Košťálek z ČEB.

Nejvíc šancí mají dodávky pro čištění vody, opravy rafinerií, elektráren a rozvodů elektřiny. "České firmy mají v Iráku lepší šance než ostatní evropské podniky, protože třetinu všech investic v zemi udělali v minulosti právě Češi. Jenomže je tu riziko, že neobstojí v konkurenci. To, co umí vyrobit, neumějí prodat," říká irácký podnikatel žijící v Praze Essam Haroudh.