Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Prahy jezdí víc turistů než do Vídně

  14:37aktualizováno  14:37
Praze letos podle odhadů přibude v porovnání s ostatními evropskými metropolemi nejvíce turistů. Nárůst může být téměř o pětadvacet procent, to znamená skoro tři čtvrtě milionu lidí. Většina z nich se ale Prahu navštíví jen jednou.

Jen za loňský rok Prahu navštívily tři miliony turistů. Letos se toto číslo může zvýšit o další statisíce. Vyplývá to ze statistiky takzvaného příjezdového cestovního ruchu, kterou zveřejnil člen prezidia Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

"V roce 2004 Praha poprvé v návštěvnosti překonala Vídeň.  Potenciál rozvoje leží především ve městech UNESCO, ovšem zde je hlavní překážkou totální nedostatek velkých hotelů," říká Tomio Okamura s tím, že největším magnetem pro cizince je bezkonkurenčně právě hlavní město.

Městská kasa z toho přitom velký užitek nemá. "Veškeré daňové příjmy plynou státu," řekl už dříve MF DNES radní pro oblast kultury a cestovního ruchu Igor Němec. Až dvacet procent lidí, kteří v Praze pracují, si však vydělává tím, co zde utratí turisté.

Zajímavým číslem je i počet jednotlivých noclehů v Praze, který celkově za loňský rok čítá zhruba devět milionů nocí. Česká metropole se tak dostala na šesté místo v Evropě. První je Londýn, dále následují Paříž, Řím, Madrid a Berlín. Až za Prahou následují Barcelona a Vídeň.

Nejnavštěvovanější města Evropy

1. Londýn

2. Paříž

3. Řím

4. Madrid

5. Berlín

6. Praha

"Přední umístění Londýna je ovšem také způsobeno velkým počtem lidí, kteří tam přijíždějí za výukou angličtiny. Nejedná se tedy o klasické turisty," podotkl Okamura s tím, že ve statistice chybí Benátky a Dublin, kde nejsou k dispozici porovnatelná čísla. "Většina návštěvníků Benátek bydlí mimo Benátky," uvedl. Údaje o Dublinu zase zkreslují lidé, kteří sem, stejně jako do Londýna, jezdí kvůli angličtině.

Jednou a dost
Jak statistiky potvrzují, cizinci mají Prahu rádi. Bohužel ne natolik, aby se do ní vraceli zpět.

"Právě kvalita služeb z hlediska lidského potenciálu - to je slušnost personálu, neokrádání, bezpečnost, čistota například vlaků a podobně - není v České republice stále na západoevropské úrovni. Turisté se proto stále mnoho nevracejí a toto je velký problém do blízkého budoucna," varuje Okamura.

Už nyní opadává zájem Evropanů o Prahu, a proto se hodně čeká zejména od turistů z Asie, zejména Japonců, kteří město ještě ani jednou nenavštívili.

"Ale co bude potom, až většina navštíví? Tady je potřeba zapracovat právě na slušnosti, aby s k nám turisté rádi vraceli a měli i jiné důvody než návštěvu historického centra Prahy," říká Tomio Okamura.

I když podle ředitele Pražské informační služby Václava Novotného se najdou i tací, a to především turistů z Evropy, kteří hlavní město navštíví dvakrát či třikrát. Můžou za to hlavně nízkonákladové aerolinky. Čtyři dny, které tu cizinec průměrně stráví, totiž často nestačí, aby viděl vše, co chce, a proto se sem letadlem vrací, říká Novotný.

Češi do Prahy nejezdí
Podle Okamury se ukazuje, že Češi zatím obecně stále nejsou příliš solventní - Praha je pro ně jako lokalita pro dovolenou příliš drahá.

"Podíl zahraničních turistů na návštěvnosti Prahy je zhruba devadesátiprocentní, Čechů je deset procent. V západoevropských městech je podíl tuzemské klientely až třicetiprocentní, v Mnichově dokonce šedesátiprocentní," uvedl Okamura s tím, že je zde proto obrovský potenciál do budoucna.

Nejvíce utrácejí Japonci
V pořadí nejvíce utrácejících turistů podle národností vedou dle zveřejněné statistiky Japonci se 147 americkými dolary za den. V těsném sledu je následují pro někoho možná překvapivě Rusové se 144 dolary. První trojici pak uzavírají Izraelci se 131 dolary na den.

Největším lákadlem pro turisty přitom podle ředitele Pražské informační služby stále zůstává Pražský hrad.

S oblibou přilétají Irové
Praha boduje i v některých zahraničních soutěžích. Sedm set irských odborníků v oblasti cestovního ruchu například českou metropoli ocenilo jako nejlepší městskou destinaci roku 2004. Akce tohoto druhu se konala již podesáté, časopis ITTN (Irish Traveltrade News) udělil Praze tuto cenu již popáté.

"Od roku 2003 vzrostl zájem irských turistů o Českou republiku," uvedl ředitel CzechTourismu Rostislav Vondruška. Ke zmíněnému nárůstu pozitivně přispívají i služby nízkonákladových přepravců linek Dublin-Praha.

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Moc peněz, málo příležitostí. Není z čeho vybírat, tvrdí investoři

(Ilustrační snímek)

Investoři v Česku mají čím dál víc peněz, ale nevědí, co s nimi. Ekonomika roste, lidé bohatnou, ovšem kvalitních...

ČNB vydá první pamětní bankovku, „stovku“ s Rašínem vybrala v soutěži

První cenu a doporučení k realizaci získal návrh akademické malířky Evy Haškové...

Česká národní banka bude moci vydávat kromě pamětních mincí i pamětní bankovky pro sběratelské účely, schválil ve...

Malé firmy bojují o zaměstnance. Absolventům však práci nabízejí váhavě

Kancelářské potřeby (ilustrační foto)

Trh práce je sice už dlouhou dobu napjatý jako struna, ale pokud jde o absolventy, jsme ostražití, vzkazují malí...

Najdete na iDNES.cz