Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Prahy jezdí víc turistů než do Vídně

  14:37aktualizováno  14:37
Praze letos podle odhadů přibude v porovnání s ostatními evropskými metropolemi nejvíce turistů. Nárůst může být téměř o pětadvacet procent, to znamená skoro tři čtvrtě milionu lidí. Většina z nich se ale Prahu navštíví jen jednou.

Jen za loňský rok Prahu navštívily tři miliony turistů. Letos se toto číslo může zvýšit o další statisíce. Vyplývá to ze statistiky takzvaného příjezdového cestovního ruchu, kterou zveřejnil člen prezidia Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

"V roce 2004 Praha poprvé v návštěvnosti překonala Vídeň.  Potenciál rozvoje leží především ve městech UNESCO, ovšem zde je hlavní překážkou totální nedostatek velkých hotelů," říká Tomio Okamura s tím, že největším magnetem pro cizince je bezkonkurenčně právě hlavní město.

Městská kasa z toho přitom velký užitek nemá. "Veškeré daňové příjmy plynou státu," řekl už dříve MF DNES radní pro oblast kultury a cestovního ruchu Igor Němec. Až dvacet procent lidí, kteří v Praze pracují, si však vydělává tím, co zde utratí turisté.

Zajímavým číslem je i počet jednotlivých noclehů v Praze, který celkově za loňský rok čítá zhruba devět milionů nocí. Česká metropole se tak dostala na šesté místo v Evropě. První je Londýn, dále následují Paříž, Řím, Madrid a Berlín. Až za Prahou následují Barcelona a Vídeň.

Nejnavštěvovanější města Evropy

1. Londýn

2. Paříž

3. Řím

4. Madrid

5. Berlín

6. Praha

"Přední umístění Londýna je ovšem také způsobeno velkým počtem lidí, kteří tam přijíždějí za výukou angličtiny. Nejedná se tedy o klasické turisty," podotkl Okamura s tím, že ve statistice chybí Benátky a Dublin, kde nejsou k dispozici porovnatelná čísla. "Většina návštěvníků Benátek bydlí mimo Benátky," uvedl. Údaje o Dublinu zase zkreslují lidé, kteří sem, stejně jako do Londýna, jezdí kvůli angličtině.

Jednou a dost
Jak statistiky potvrzují, cizinci mají Prahu rádi. Bohužel ne natolik, aby se do ní vraceli zpět.

"Právě kvalita služeb z hlediska lidského potenciálu - to je slušnost personálu, neokrádání, bezpečnost, čistota například vlaků a podobně - není v České republice stále na západoevropské úrovni. Turisté se proto stále mnoho nevracejí a toto je velký problém do blízkého budoucna," varuje Okamura.

Už nyní opadává zájem Evropanů o Prahu, a proto se hodně čeká zejména od turistů z Asie, zejména Japonců, kteří město ještě ani jednou nenavštívili.

"Ale co bude potom, až většina navštíví? Tady je potřeba zapracovat právě na slušnosti, aby s k nám turisté rádi vraceli a měli i jiné důvody než návštěvu historického centra Prahy," říká Tomio Okamura.

I když podle ředitele Pražské informační služby Václava Novotného se najdou i tací, a to především turistů z Evropy, kteří hlavní město navštíví dvakrát či třikrát. Můžou za to hlavně nízkonákladové aerolinky. Čtyři dny, které tu cizinec průměrně stráví, totiž často nestačí, aby viděl vše, co chce, a proto se sem letadlem vrací, říká Novotný.

Češi do Prahy nejezdí
Podle Okamury se ukazuje, že Češi zatím obecně stále nejsou příliš solventní - Praha je pro ně jako lokalita pro dovolenou příliš drahá.

"Podíl zahraničních turistů na návštěvnosti Prahy je zhruba devadesátiprocentní, Čechů je deset procent. V západoevropských městech je podíl tuzemské klientely až třicetiprocentní, v Mnichově dokonce šedesátiprocentní," uvedl Okamura s tím, že je zde proto obrovský potenciál do budoucna.

Nejvíce utrácejí Japonci
V pořadí nejvíce utrácejících turistů podle národností vedou dle zveřejněné statistiky Japonci se 147 americkými dolary za den. V těsném sledu je následují pro někoho možná překvapivě Rusové se 144 dolary. První trojici pak uzavírají Izraelci se 131 dolary na den.

Největším lákadlem pro turisty přitom podle ředitele Pražské informační služby stále zůstává Pražský hrad.

S oblibou přilétají Irové
Praha boduje i v některých zahraničních soutěžích. Sedm set irských odborníků v oblasti cestovního ruchu například českou metropoli ocenilo jako nejlepší městskou destinaci roku 2004. Akce tohoto druhu se konala již podesáté, časopis ITTN (Irish Traveltrade News) udělil Praze tuto cenu již popáté.

"Od roku 2003 vzrostl zájem irských turistů o Českou republiku," uvedl ředitel CzechTourismu Rostislav Vondruška. Ke zmíněnému nárůstu pozitivně přispívají i služby nízkonákladových přepravců linek Dublin-Praha.

Autoři: ,


Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Robotů se nebojme, dají nám víc práce, tvrdí Světové ekonomické fórum

Obchod Robot Cache

Díky technologickému pokroku může ve světě vzniknout do poloviny příštího desetiletí dvojnásobný počet pracovních míst,...

IKEA otevře v Praze pop-up studio, nový obchodní dům v Česku zatím nebude

IKEA Point na Václavském náměstí v Praze

Ve čtvrtek otevře švédský nábytkářský gigant IKEA na pražském Václavském náměstí novou pobočku. Provozovna s názvem...

Mobilní telefony se zakusují do online nakupování. Oblíbili si je mladí

Ze 129 největších maloobchodních prodejců jich má web přizpůsobený pro mobil 81...

Prostřednictvím mobilního telefonu nakupuje online 21 procent Čechů, o deset procentních bodů více než před dvěma lety....

Najdete na iDNES.cz