Do soutěže o doly půjde i ČEZ

  • 6
Fond národního majetku uzavřel úderem půlnoci přihlášky do tendru o státní podíly v hnědouhelných společnostech. O akcie Sokolovské uhelné se uchází šest zájemců, Severočeské doly chce získat osm firem. Mezi zájemci o podíl v obou hnědouhelných firmách se objevila i společnost ČEZ.

"ČEZ vyjádřil zájem o získání akcií v držení FNM ve společnosti Severočeské doly, a ve společnosti Sokolovská uhelná," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž poté, co o účasti v soutěži jednala ve středu večer dozorčí rada.

Účast v soutěži o podíl v Severočeských dolech potvrdila rovněž Appian Group, vlastník další hnědouhelné společnosti Mostecké uhelné. Mezi další adepty o koupi podílu v Severočeských dolech patří pravděpodobně švýcarská Triada Holding.

O Sokolovskou uhelnou projevil zájem její management a firma Metalimex, která v ní drží 36 procent akcií. Mezi dalšími zájemci by mohli být Northland Power a International Power. Ve hře může být například také společnost Karbon Invest, která ovládá černouhelné doly OKD. Do tendru se přihlásil i minoritní akcionář Keramost. - více zde

V Severočeských dolech stát drží prostřednictvím FNM 55,4 procenta akcií, dalším vlastníkem je ČEZ s 37,2 procenta. Společnost loni vytěžila téměř 22 milionů tun uhlí, zaměstnávala 4150 lidí a vykázala zisk téměř miliardu korun.

V Sokolovské uhelné FNM vlastní 48,7 procenta akcií a jím ovládaná a.s. Pal dalších 1,3 procenta. Více než třetinu akcií drží společnost Metalimex. Sokolovská uhelná za uplynulý rok vytěžila zhruba deset milionů tun uhlí a zaměstnávala 5500 osob při zisku 300 milionů korun.

Podle odhadů by prodej podílů mohl státu vynést čtyři až šest miliard korun.

EVROPSKÁ KOMISE VS. VLÁDA

Evropské komisi se způsob, jakým chce vláda prodat hnědouhelné doly, příliš nelíbí. Má pocit, že soutěž není otevřená pro všechny. "V úterý jsme poslali vašemu velvyslanci v EU Pavlu Teličkovi dopis, kde ho upozorňujeme, že podle nás takový postup není v pořádku," řekl MF DNES Stepane Ouaki z Evropské komise. - více zde

Premiér Špidla ale při čtvrteční návštěvě Bruselu kritiku ze strany komise odmítal. "Žádné oficiální ani předběžné stanovisko (Evropské komise) neexistuje. Je připraven jen text dopisu, který zatím ještě nebyl ani podepsán."

Unie podle Špidly v dopise jen žádá o vysvětlení okolností okolo privatizace dolů, nijak tento krok nenapadá ani nekritizuje. "Je to naprosto běžná procedura, jaká se (v EU) odehrává v desítkách případů," sdělil premiér.  (mp, mcm)

,