Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Tábora přijede přes 50 pivovarů

  11:29aktualizováno  11:29
Z české pivovarnické špičky bude od 1. do 4. února na jubilejním patnáctém ročníku slavností piva a minerálních vod v Táboře chybět jen Plzeňský Prazdroj. Pozvánku přijalo jedenapadesát pivovarů z České republiky, Slovenska a italského Udine.

Mezi účastníky nebudou chybět jihočeské značky z Českých Budějovic, Třeboně, Protivína, Českého Krumlova, Strakonic a Dražíče, což je minipivovar z Bechyňska.

Prazdroj pozvánku dostal, ale stejně jako Budějovický Budvar táborskou soutěž ignoruje. Budvar na slavnostech své pivo pouze prodává.

Počet pivovarů přitom může být ještě vyšší. "V jednání je, že přijedou ještě dva německé pivovary," podotkla Lenka Horejsková z městského odboru kultury a cestovního ruchu, který se na slavnostech podílí. Hlavním garantem přitom je táborská společnost Revel Aloise Srba.

Čtyřdenní pivní maraton v Táboře bude mít jako obvykle dvě části odbornou a laickou. V budově Jihočeské univerzity přidělí v degustátorské soutěži odborníci pod dohledem expertní firmy Bureau Veritas celkem jedenáct ocenění - České pivní pečetě. Soutěžně se budou ochutnávat i minerálky, které získají dva tituly - Zlatý český pramen.

V sále hotelu Amber Palcát bude každý den od 1. do 4. února od 16 hodin ochutnávat veřejnost různá piva minimálně na osmnácti stáncích. O zábavu se postarají soutěže v poznávání pivních značek, pití piva na čas a podobně.

"Nejvíce vzorků pivovary přihlásily do soutěže v kategoriích světlé výčepní pivo a světlý ležák premium. Přihlášek je 48 a 49," uvedl Alois Srb, který patnáct dosažených ročníků táborských slavností nijak nepřeceňuje. V porovnání třeba s letitými bavorskými festivaly je podle něho Tábor vlastně stále na začátku.

Přesto má táborský pivní svátek stále větší prestiž, o čemž svědčí stoupající počet účastníků jak mezi pivovarníky, tak mezi laickými návštěvníky. "Každý z pivovarů chce u nás dokázat své postavení na trhu. Vracejí se sem ale i ty, které nikdy nedosáhly žádného úspěchu v soutěžích," řekl Srb.

PIVO, DESTILÁTY,
VÍNO, KOKTEJLY
na napoje.idnes.cz

Ten očekává, že v příštích ročnících slavností bude přibývat také zahraničních výrobců, protože díky vstupu České republiky do Evropské unie odpadly celní bariéry a další překážky.

Slavnosti mají velký význam i pro samotné město, kde se už několik desítek let pivo nevaří. "Slavností si vážíme, protože udržet tradici není nic jednoduchého. Těší nás, že třeba výrobci minerálních vod tu budou úplně všichni," poznamenal starosta Tábora František Dědič.

Jubilejního patnáctého ročníku pivních slavností v táborském hotelu Palcát se zúčastní více než padesát pivovarů z České republiky, Slovenska a z Itálie.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

České hotely Orea investují půl miliardy. Hosté otevřou pokoje mobilem

Pokoje hotelu Resort Horizont Šumava po chystané  modernizaci. Hotelová síť...

Přední tuzemská hotelová síť Orea Hotels & Resort, která vlastní například pražský hotel Pyramida a řadu horských či...

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Na STK se čeká dlouhé hodiny, Ťok chce kontroly svěřit i autoservisům

Předseda profesní komory STK Michal Cuc ze Mstišova u Teplic (16. dubna 2018)

Před stanicemi Státní technické kontroly se po celém Česku tvoří kvůli přísnějším pravidlům dlouhé fronty. Některé...

Najdete na iDNES.cz