Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Tábora přijede přes 50 pivovarů

  11:29aktualizováno  11:29
Z české pivovarnické špičky bude od 1. do 4. února na jubilejním patnáctém ročníku slavností piva a minerálních vod v Táboře chybět jen Plzeňský Prazdroj. Pozvánku přijalo jedenapadesát pivovarů z České republiky, Slovenska a italského Udine.

Mezi účastníky nebudou chybět jihočeské značky z Českých Budějovic, Třeboně, Protivína, Českého Krumlova, Strakonic a Dražíče, což je minipivovar z Bechyňska.

Prazdroj pozvánku dostal, ale stejně jako Budějovický Budvar táborskou soutěž ignoruje. Budvar na slavnostech své pivo pouze prodává.

Počet pivovarů přitom může být ještě vyšší. "V jednání je, že přijedou ještě dva německé pivovary," podotkla Lenka Horejsková z městského odboru kultury a cestovního ruchu, který se na slavnostech podílí. Hlavním garantem přitom je táborská společnost Revel Aloise Srba.

Čtyřdenní pivní maraton v Táboře bude mít jako obvykle dvě části odbornou a laickou. V budově Jihočeské univerzity přidělí v degustátorské soutěži odborníci pod dohledem expertní firmy Bureau Veritas celkem jedenáct ocenění - České pivní pečetě. Soutěžně se budou ochutnávat i minerálky, které získají dva tituly - Zlatý český pramen.

V sále hotelu Amber Palcát bude každý den od 1. do 4. února od 16 hodin ochutnávat veřejnost různá piva minimálně na osmnácti stáncích. O zábavu se postarají soutěže v poznávání pivních značek, pití piva na čas a podobně.

"Nejvíce vzorků pivovary přihlásily do soutěže v kategoriích světlé výčepní pivo a světlý ležák premium. Přihlášek je 48 a 49," uvedl Alois Srb, který patnáct dosažených ročníků táborských slavností nijak nepřeceňuje. V porovnání třeba s letitými bavorskými festivaly je podle něho Tábor vlastně stále na začátku.

Přesto má táborský pivní svátek stále větší prestiž, o čemž svědčí stoupající počet účastníků jak mezi pivovarníky, tak mezi laickými návštěvníky. "Každý z pivovarů chce u nás dokázat své postavení na trhu. Vracejí se sem ale i ty, které nikdy nedosáhly žádného úspěchu v soutěžích," řekl Srb.

PIVO, DESTILÁTY,
VÍNO, KOKTEJLY
na napoje.idnes.cz

Ten očekává, že v příštích ročnících slavností bude přibývat také zahraničních výrobců, protože díky vstupu České republiky do Evropské unie odpadly celní bariéry a další překážky.

Slavnosti mají velký význam i pro samotné město, kde se už několik desítek let pivo nevaří. "Slavností si vážíme, protože udržet tradici není nic jednoduchého. Těší nás, že třeba výrobci minerálních vod tu budou úplně všichni," poznamenal starosta Tábora František Dědič.

Jubilejního patnáctého ročníku pivních slavností v táborském hotelu Palcát se zúčastní více než padesát pivovarů z České republiky, Slovenska a z Itálie.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

Přeplněné koleje a dlouhé čekací listiny. Studentům se komplikuje ubytování

VSE koleje pred zacatkem semestru

Navzdory tomu, že na české vysoké školy momentálně nastupují nejslabší populační ročníky za více než třicet let,...

Soud zprostil obžaloby představitele ŘSD, billboardy nepronajímali pod cenou

Alfred Brunclík, šéf Ředitelství silnic a dálnic

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby dva bývalé představitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfreda...Najdete na iDNES.cz