Dobré časy nám skončily, říká starosta Dukovan

Málokterá obec se sedmi sty obyvateli je tak vyšňořená a upravená jako Dukovany. Opravené silnice, chodníky s barevnou zámkovou dlažbou, pouliční osvětlení, opravené domy s barevnými fasádami, spousta obchodů. V obci je také velká benzinová pumpa s mycí linkou a autoservisem. Obyvatelé mohou k dopravě do okolních měst využívat autobusy firmy ČEZ. Navíc funguje také běžná veřejná doprava. Co by za to dali obyvatelé vesnic, kteří se bez vlastního automobilu nikam nedostanou?

V Dukovanech mají v každém domě také kabelovou televizi, která slouží i jako obecní rozhlas.


Místní berou jako samozřejmost, že mají k dispozici bazén, fotbalové hřiště, tenisový kurt s umělým osvětlením, sokolovnu s kinosálem, tělocvičnou a venkovní taneční plochou, výčepem a pódiem.


V Dukovanech je sídlo zatím jediné funkční jaderné elektrárny v zemi a do tamní obecní pokladny jdou "jaderné" peníze vlastníka elektrárny, firmy ČEZ.
Obec tak díky atomu vzkvétá a místní jsou vůči atomové energetice čím dál smířlivější. ČEZ se snaží vytvořit si u obyvatel dobré jméno. Přijde to sice na miliony korun, ale výsledek stojí za to. Lidé už většinou na jadernou elektrárnu nenadávají dává jim práci a obci miliony.


"Dobré časy jsou ale pryč. V příštím roce už například nedostaneme kvůli změně legislativy miliony korun, které nám plynuly z daní jaderné elektrárny, a také sponzoring firmy ČEZ je čím dál tím nižší," stýská si starosta Dukovan Vítězslav Jonáš.
"Jak se s tím vyrovnáme? Těžko.


Vzali jsme si velkou půjčku, kterou jsme bance ručili právě budoucími příjmy z daní. A ty teď nebudeme mít. Proto asi budeme žádat o státní bezúročnou půjčku, kterou použijeme na splácení dluhu," vysvětluje starosta. Na druhé straně si pochvaluje, že obec využila doby, kdy do ní přitékaly miliony elektrárenské firmy, a změnila se k nepoznání. "V pátek jsem se dozvěděl, že jsme vyhráli soutěž Vesnice roku za Jihlavský kraj," chlubí se Vítězslav Jonáš.


"Žije se mi tu dobře. Elektrárna mi vůbec nevadí, nebojím se," říká osmnáctiletá Michaela Zelinková.


Jiný dukovanský starousedlík Miroslav Tesař je opatrnější.
"Přestože všichni tvrdí, že se nic nemůže stát, i já mám určité obavy," míní. "Když se elektrárna začala stavět, byla to hrůza. Jezdily tady tisíce aut.
Teprve teď začíná obec fungovat jako dědina. Těžko ale říct, zda je to tím, že se elektrárna sama začala starat o své okolí, nebo je to kvůli tomu, že se starostové začali bouřit a oni jim penězi chtějí zacpat hubu. Já nemám s elektrárnou nic společného a nevidím v ní žádný plus," vysvětluje muž.


Naopak spokojen je František Veselý: "Naše vesnice je pěkná.
Tam, kde je průmysl, tam to funguje. Také vedení obce se dobře stará." "Názor na jadernou elektrárnu se za léta změnil. Dnes už obyvatelům nevadí. Ani proti rozšíření meziskladu vyhořelého paliva už nejsou takové protesty. Nesouhlasíme s tím, ale vzali jsme to na vědomí. Proti takovému gigantu nic nezmůžeme. To víte, že za změnu názorů mohou i ty miliony, které jsme dostali," přiznává starosta Dukovan Jonáš.

"Vztah s elektrárnou se uklidnil.
I já tam už jezdím jenom občas.
Za ty roky sousedství jsme kvůli jejímu provozu nepocítili žádný problém," dodal muž, který před lety patřil k významným oponentům stavby meziskladu vyhořelého jaderného paliva a u něhož našli ekologičtí aktivisté dveře vždy otevřené.

Kolik bude stát jaderná energetika
30 miliard rezerva na vyřazování jaderných elektráren
22 miliard mezisklad vyhořelého paliva
47 miliard rezerva na likvi­ daci vyhořelého paliva až
20 miliard oprava Dukovan