Dobrou investicí je Smíchov a Žižkov. Ceny paneláků padají

  1:00aktualizováno  1:00
Ačkoliv se v hlavním městě růst cen nemovitostí téměř zastavil, stále existují místa, kde vám investice do bydlení vynese během tří let až deset procent navíc.

Odborníci doporučují kupovat byty na Smíchově | foto: Robert Rambousek MF DNES

Smíchov a Žižkov jsou podle analýzy největší tuzemské realitní kanceláře AAABYTY.CZ pražské čtvrti, v nichž se investice do nemovitostí bude velmi rychle vracet.

Zhodnocení zakoupeného domu či bytu může v následujících třech letech dosáhnout v těchto místech až deseti procent. V současné době se ceny nových bytů pohybují na Smíchově od 55 do 85 tisíc korun za čtvereční metr, na Žižkově je to pak od 50 do 65 tisíc korun.

Nejen analýza realitní kanceláře, ale i další odborníci, kteří se na trh s nemovitostmi specializují, potvrzují, že pokud někdo plánuje nákup nového domu či bytu, určitě udělá dobře, když investuje do bydlení v místech, do nichž vedou zbrusu nové (nebo jsou tam v plánu) stanice metra.

"K dalším pražským adresám, v nichž ceny půjdou rozhodně nahoru, patří Letňany, Kbely, Čimice a Bohnice. Ceny tam zvyšují nové stanice metra. V následujících třech letech tam očekáváme meziroční nárůst cen až o sedm procent," tvrdí ředitel realitní kanceláře AAABYTY.CZ Petr Illetško.

Například v Bohnicích pořídíte v současné době nový byt od pětačtyřiceti do pětašedesáti tisíc za metr čtvereční, v Letňanech za šedesát tisíc.

Velký potenciál podle něho skýtá i Severní Město, kde je údajně nejčistší ovzduší v Praze. Ještě se tam dají dokonce najít zajímavé pozemky pro výstavbu rodinných domků. "Toto místo bude v budoucnu velmi vyhledávané a cena půjde nahoru i o patnáct procent,“ říká Illetško. Naopak nevýhodné jsou podle analýzy oblasti okolo ruzyňského letiště, což se týká některých částí Prahy 6 a přilehlých obcí.

Ceny rostou tam, odkud se dobře dostanete městskou dopravou
Na Smíchově se ceny nemovitostí vyhouply za poslední dva roky až na trojnásobek původní ceny. "I na Žižkově, kde se cena zvedala až o dvě stě procent za poslední tři roky, mohou být za další tři roky ceny trojnásobné," soudí Petr Illetško.

Investovat se podle něj vyplatí i do oblastí, které před několika lety zasáhla povodeň. Ceny po povodních klesly až na polovinu těch dnešních. V posledních dvou letech se však rychle zvyšují. "Praha staví protipovodňové zábrany. A až opadnou obavy, bude oblast Karlína a Holešovic dobrá lokalita i pro investice,“ říká Illetško. V Holešovicích pořídíte nové byty od 55 do 85 tisíc za metr čtvereční, v Karlíně od 50 do 90 tisíc korun.

Dostavění Severojižní magistrály přiblíží další lokality, a to Zdiby a Dolní Chabry - místa, která patřila doposud k těm lacinějším. Průměrné ceny nepřesahovaly čtyřicet tisíc za metr čtvereční. "Pro výstavbu rodinných domků bude tato lokalita opravdu zajímavá. Po dostavění magistrály by ceny mohly jít až o třicet procent nahoru,“ doplňuje Illetško.

Lidé projevují stále větší zájem také o Horní a Dolní Počernice, kde jsou ceny zatím nízké. Důvod? Doprava do těchto lokalit je velmi dobrá. Z centra se tam dostanete do půl hodiny, maximálně s jedním přestupem na Černém Mostě. "V těchto místech očekáváme nárůst o osm až dvanáct procent," doplňuje Illetško. Horní a Dolní Počernice se zatím pohybují kolem pětačtyřiceti tisíc korun za čtvereční metr u nových bytů.

Ceny se letos nezvedají, ale zatím ani nepadají
Podle analytiků jednoho z největších prodejců nových bytů a domů, společnosti Lexxus, v posledních dvou letech zaznamenal pražský trh s novými byty dosud největší růst. A to jak v počtu rozestavěných a prodaných bytů, tak ve zvyšování jejich ceny.

Ale jen koncem loňského roku. Zákazníci, kteří v minulosti zvažovali nákup nového bytu, svoje rozhodnutí vzhledem ke zvyšující se sazbě daně z přidané hodnoty uspíšili tak, aby koupili ještě za výhodnějších podmínek. Proto v první polovině letošního roku poptávka klesla.

Podle Lexxusu se zájem o nové bydlení dostal na úroveň roku 2005. Přesto se zatím cena nových nemovitostí nesnižuje a asi ani snižovat nebude. "Nicméně očekáváme mírný pokles tempa růstu cen bytů, do kterého se snížená poptávka v první polovině roku 2008 zatím nepromítla,“ uvádí manažer oddělení průzkumu trhu Ondřej Diblík.

S ním souhlasí i Jiří Pácal z Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí. "Po nových i starších bytech v hlavním městě poptávka klesla, žádný významný růst cen proto neočekávám. Důvody určité stagnace trhu mohou být také ve větší opatrnosti bank při půjčování peněz, ale i v tom, že je méně mladých lidí ve věku, kdy se byty nejvíce kupují,“ vysvětluje Pácal, který odhaduje, že se v budoucnosti klienti více zaměří na větší byty se třemi až pěti pokoji.

Ceny paneláků padají, čeká se další zlevňování
Stagnace a pokles. Tak hodnotí realitní odborníci situaci na trhu panelových bytů v Praze. V příštích letech by jejich ceny růst neměly. Naopak, očekává se snižování.

"Ceny panelových bytů poklesly od začátku tohoto roku asi o deset procent. Nejvíce se to projevilo na velkých sídlištích a v okrajových částech Prahy s horší dopravní dostupností,“ uvádí jednatel realitní kanceláře Maxima Reality David Černík.

Markéta Richterová ze společnosti MaM Reality potvrzuje, že ceny panelových bytů by už nahoru jít neměly. "Důvod je prostý. Za poslední dva roky se jejich cena zvýšila opravdu hodně," tvrdí a dodává, že se nyní dají levněji pořídit například panelové byty ve vysokých patrech na sídlištích Háje nebo na Chodově. Obecně totiž platí, že byty v nejvyšších patrech výškových budov patří k nejlevnějším.

A za jaké ceny pořídíte nyní byt v nejznámějším pražském sídlišti Jižní Město? "Za tři plus jedna v osobním vlastnictví zaplatíte asi dva miliony šest set tisíc až dva miliony sedm set tisíc korun za byt v původním stavu a dva miliony sedm set padesát tisíc až tři miliony korun za byt po rekonstrukci," upřesňuje Černík.

V některých případech se ceny třípokojového bytu v opraveném paneláku v Hájích nebo na Chodově mohou vyšplhat i na tři a půl milionu korun. I tak jsou proti zbytku země ceny panelových bytů v Praze nadprůměrné.

Pro srovnání: například v Českých Budějovicích pořídíte třípokojový byt v osobním vlastnictví ve starším cihlovém domě v pěkném stavu a na dobrém místě nedaleko centra zhruba za dva a půl milionu korun.

A jak to vypadá s výhledem cen bytů v panelových domech v příštích letech? "Do budoucna lze očekávat, že panelové byty mohou ještě mírně zlevňovat, a to až o pět až deset procent. Zatímco cihlové byty a rodinné domky meziročně pravděpodobně cenově vzrostou průměrně asi o sedm procent," tvrdí David Černík.

Existuje lidové rčení o tom, že výjimka potvrzuje pravidlo. A na takovou výjimku, kdy ceny bytů v panelových domech mohou naopak vzrůst, upozorňuje realitní odborník Jiří Felix ze společnosti Scane. "Týká se to třeba takového ostrůvku menších paneláků uprostřed vilové zástavby ve Strašnicích, kde jejich hodnotu požene vzhůru poměrně atraktivní lokalita,“ míní.
Autoři:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Cestující ve vlacích si připlatí. České dráhy už od prosince zdraží jízdné

Ilustrační snímek

České dráhy se změnou jízdního řádu zdraží jízdné. Od 9. prosince si cestující na krátkých vzdálenostech připlatí jednu...

Úklid, renovované záchody. Pivovary našly prostý recept na zvýšení tržeb

Ilustrační snímek

Vymalovat, dát nové stolečky na zahrádku, navonět toalety nebo udělat společenskou akci s kýtou šunky v hlavní roli se...

Další z rubriky

Viceguvernéry bankovní rady ČNB budou Mora a Nidetzký

Česká národní banka

Prezident Miloš Zeman jmenuje ve středu členy bankovní rady České národní banky Marka Moru a Tomáše Nidetzkého jejími...

Mírnější zákaz: RoundUpem nebude možné sušit jen plodiny na potraviny

Přípravek na hubení plevelů Roundup

Zemědělci od ledna nebudou moci dosušovat plodiny před sklizní, určené na výrobu potravin přípravky s obsahem...

Ceny bytů v Česku narážejí na strop, Prahy se to netýká

Ilustrační snímek

Překotný růst cen bytů z posledních let se zastavil nebo aspoň přibrzdil. Narazil totiž na koupěschopnost Čechů a...

Najdete na iDNES.cz