Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dobrých výukových programů pro děti je málo

  8:56aktualizováno  8:56
Všestranné výukové programy na CD­-ROM se jeví jako ideální pomocník při výchově nejmenších dětí. S malým předškolákem komunikují nejen obrazem, ale i mluveným slovem, dítě si s nimi může hrát a učit se zároveň. Kvalitních CD­-ROM je však na tuzemském trhu jako šafránu.

Většinou neodpovídají věkové kategorii, pro kterou jsou určeny, nemají odstupňovanou obtížnost, obsahují faktické chyby, malého "studenta" nedokážou zaujmout, nebo jim chybí srozumitelná nápověda. Potvrdil to test MF DNES. Výukové programy pro předškolní děti, které obsahují základní znalosti a dovednosti (písmena, číslice, barvy a podobně), prověřili v průběhu října a listopadu odborníci i děti a rodiče v sedmi českých domácnostech.

Jednoznačně nejlépe dopadly CD­-ROM "Alík - Než půjdu do školy" české firmy Silcom a "Rayman Školáček 1" dovážený společností Bohemia Interactive. Oba programy se výrazně odlišují od ostatních - mají perfektní zpracování, intuitivní způsob ovládání, vtip a logické uvažování.

Vítěz testu
Nejvíce se dětem líbil CD-ROM Alík - Než půjdu do školy. Český program má přímou podporu na internetu, je vtipný, obsahuje různě obtížné úkoly a motivuje k výuce odměňováním. Děti neobjeví všechny funkce hned napoprvé, program je proto zaujme na delší dobu.

Poražený
CD-­ROM Všeználek obsahuje úplně jednoduché úkoly vedle značně obtížných, chybí mu odstupňování obtížnosti. Vyžaduje od dítěte schopnost číst, v programu jsou neozvučené zdlouhavé pohádky.

Tip testu
Informace o různých výukových programech je dostupná na serveru Česká škola.

Nejlepší programy jsou zároveň i nejdražší. Rozdíl mezi kvalitou jednotlivých CD-ROM je však podstatně větší než mezi jejich cenami. Značným problémem, se kterým se většinou potýkají, je nevhodné smíchání dvou stupňů obtížnosti do jedné věkové kategorie. Úkoly jsou pro děti buď velmi náročné, nebo přespříliš jednoduché. "Syn se u některých úkolů nudil, naopak tříletý drobek by si těžko dokázal přečíst zdlouhavé texty pohádek," říká Radek Kučera, otec pětiletého syna.

V programech také často výrazně chybí systém odměňování. Jako nedostatek to pociťují všichni rodiče. "Děti jsou soutěživé a chlubivé, a pokud nemají motivaci, program je nebaví," míní matka pětiletého Ondřeje Miroslava Mácová. "Potřebují něco, s čím se mohou pochlubit ostatním a co je nutí k větším výkonům a menšímu chybování."

Rovněž podle dětského psychologa Jaroslava Šturmy nejsou programy úplně v pořádku: "Většinou jsou pro starší děti, než udává výrobce. Poznávání písmenek má být až předmětem školy. Ty, které užívají komiksový styl, navíc dětem kazí dobrý vkus." CD­-ROM budou však vždycky jen pomůckou. "Daleko cennější je, když si maminka vezme dítě na klín a listují si spolu v knížce," dodává Jaroslav Šturma.

Počítač nesmí nahradit rodiče, říká psycholog

Už i nejmenší děti, které se zatím neumějí ani podepsat, mohou používat počítače. S výukovými programy se totiž roztrhl pytel. Stále však je na trhu výrazný nedostatek těch kvalitních, které by dětem nekazily vkus, byly přiměřené jejich věku a neosobovaly si právo nahradit rodičovskou péči. "Počítač by se nikdy namísto rodičů neměl stát partnerem malého dítěte," říká psycholog a pedagog Univerzity Karlovy Jaroslav Šturma.

Instalace

Alík – Než půjdu do školy
Bezproblémová. Pro odinstalování nutná přítomnost CD v mechanice. Program vyžaduje DirectX, pokud není nainstalován přímo v počítači, najde ho zákazník na tomto CD.
Rayman Školáček 1
Bezproblémová ve Windows 98, ve Windows 2000 nefunguje.
Alenka a věci kolem nás (Dětský koutek 4)
Spouští se rovnou z CD. Určeno pro Windows 95 až 2000. Pro školy existuje multilicence spustitelná ze serveru lokální sítě.
Gordi v říši her
Snadná. Ve Windows 2000 problém s umístěním souboru wing32.dll, který lze vyřešit jeho přemístěním do jiné složky.
Neználek (Neználkův Vševěd) Snadná, bezproblémová.
Sluníčko
Spouští se rovnou z CD.
Všeználek
Odpovídá době vzniku v roce 1996 – doporučený OS Windows 3.1 nebo 95 (instaluje Video for Windows 1.1, což je pro současné operační systémy přímo nevhodné). Program je přesto funkční i ve Windows 2000

Mohou výukové programy na CD­-ROM dětem uškodit na místo toho, aby je vzdělávaly?
Při "výuce" musí asistovat rodiče. Podstatné vývojové kroky dělá dítě právě díky vztahu s nimi a v předškolním věku dětí je jejich podpora nenahraditelná. Jenže v případě, že bude mít dítě za partnera jen počítač, může si lehce vytvořit nezdravou náhradní vazbu.

Vždyť se ale mnohé programy tváří, že je dítě zvládne samo bez pomoci rodičů.
Výrobci skutečně programy mnohdy koncipují tak, jako by počítali s tím, že se dítě u počítače zabaví a bude rozvíjet samo. Například v CD­-ROM "Alenka a věci kolem nás" je řečeno, že tatínek, ředitel firmy, je doma málo, ale přesto přináší na počítači dítěti písničky.

Co je obsahem programů?
Děti rozlišují tvary, písmenka, barvy, mohou si vymalovávat, poznávají a třídí předměty, rozvíjí si řečové schopnosti a číselnou představivost. Rodiče a vychovatelé však od programů čekají příliš mnoho, ve skutečnosti mají programy pro děti jen omezený přínos.

Odpovídají programy věkové kategorii, pro kterou jsou podle výrobce určeny?
Mnohé z nich jsou vhodné až pro děti v prvních letech školní docházky. Pro předškolní dítě nemá smysl učit se písmena "q" či "x". Děti také nemohou rozumět slovům "perfektní" a "logicky". Obtížnost úkolů je nasazena hodně vysoko.

Je zpracování pro předškolní děti vhodné?
Zejména programy, které užívají amerického komiksového stylu jako "Rayman" či "Gordi v říši her", předměty spíše zatemňují a znetvořují. Lacinou podbízivostí vzhledu a přehnanou barevností přímo dětem kazí estetický vkus.

Alík - Než půjdu do školy *****
599 Kč, doporučený věk: 4 - ­7 let, Win 95/98/2000
Obsah: směry, tvary, barvy, čísla, velikosti, logické myšlení
+ profesionální zpracování, různá obtížnost, vtipný, dětem se velmi líbí, způsob odměňování je motivuje k pokračování, program má podporu na serveru Alík.
Tip rodičů: Dítě si samo může vybrat, zda se bude učit nebo si půjde hrát. Pokud při hraní něco opakovaně nezvládne, Alík ho vrátí do oddílu výuky a vše mu vysvětlí.

Rayman Školáček 1 *****
599 Kč, doporučený věk: 4 - ­6 let, Win 95
Obsah: angličtina, hodiny, práce s klávesnicí a myší, zvířata, domino, rozeznávání tónů, čísla, prostorová orientace, velikost předmětů
+ různé stupně náročnosti úkolů, děti velmi baví, profesionální zpracování, u programu je přiložena dokumentace, jako jediný z posuzovaných programů si dokáže zapamatovat uživatele podle jména a uschovat již splněné úkoly
Tip rodičů: Trénuje paměť i logiku, dítě se naučí soustředit. Program zaujal i starší děti.
Alenka a věci kolem nás ****
499 Kč, doporučený věk: 3­ - 8 let, Win 95/98/2000
Obsah: říkanky, skládačky, zvířátka, pohádky, omalovánky, pexeso, logické myšlení, části těla, zelenina
- chybí různý stupeň obtížnosti, některé úkoly jsou pro malé děti náročné a pro školáky příliš jednoduché
Tip rodičů: České národní písničky jsou příjemným zpestřením.
Gordi v říší her ****
499 Kč, doporučený věk: 2 - ­5 let, Win 95/98/NT
Obsah: barvy, omalovánky, zvířátka, části těla, dopravní prostředky, tvary, písničky
+ vhodné pro handicapované děti, pro nejmenší je program ve formě filmu, nejlepší ovládání, určeno nejmenším dětem
Tip rodičů: Příliš triviální (pětileté dítě už samo pozná letadlo a také ví, kde má nos).

Neználek ***
499 Kč, doporučený věk: 3 - ­7 let, Win 95
Obsah: čísla, váhy, móda, mapy, práce s myší, podobnost tvarů
- dítě musí umět číst, některé úkoly jsou hodně složité, při ovládání je nutno postupovat metodou "pokusů a omylů"
Tip rodičů: Vysvětlení k jednotlivým hrám nestačí. Informace a příkaz u otazníku jsou jediným návodem, ale ten si předškolní dítě nedokáže přečíst.

Sluníčko ***
499 Kč, doporučený věk: od 3 let, Win 3.11/95
Obsah: čísla, písmena, barvy, tvary, hodiny, hudební nástroje, vlevo/vpravo
- příliš jednoduchý, děti od čtyř let nebaví, obsahuje nespisovná či chybná slova jako "okurek" či "díravý"
Tip rodičů: Program se až příliš snaží dítě učit. Poletující beruška se chová jako paní učitelka.
Všeználek **
459 Kč, doporučený věk: 3­ - 7 let, Win 3.1 nebo 95
Obsah: matematika, hodiny, kalendář, slabikář, geometrické tvary, části těla
- neozvučené pohádky, omalovánky nelze vybarvovat, nízká kvalita zvuku, dítě musí umět číst
Tip rodičů: V programu jsou dlouhé texty pohádek, které dítě nezvládne přečíst.
Poznámka: Tipy rodičů reprezentují celkové hodnocení programů. Hodnocení: od ***** pro nejlepší program po * pro nevyhovující.

O testu

Testem prošlo sedm výukových programů pro předškolní děti na CD­-ROM, které jsou dostupné na tuzemském trhu. Byly zakoupeny v pražských prodejnách s multimédii. V průběhu října a listopadu prověřil programy psycholog, oborník na informační didaktiku z oddělení informační výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a sedm rodin s dětmi v předškolním věku.

Předmětem testu byla následující kritéria - dokumentace k programům, instalace, ovládání, nápověda, obsah, vhodnost programů pro danou věkovou skupinu, obtížnost úkolů, nápaditost. Rodiče spolu s dětmi mimo to hodnotili, nakolik jsou programy pro děti atraktivní a přitažlivé a zda při nich dokážou předškoláci udržet pozornost. Na metodice testu se podílelo oddělení informační výchovy PedF UK.

Testovali: ing. Bořivoj Brdička - oddělení informační výchovy KTchV Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, PhDr. Jaroslav Šturma - katedra psychologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, Vladimír Caithaml - geodet, syn Marek (4 roky), Radek Kučera - podnikatel, syn Radek (5 let), Miroslava Mácová - účetní, syn Ondřej (5 let), Lenka Nguyenová - prodavačka, dcera Alena (5 let), Jana Štroblová - učitelka, syn Daniel (4 roky), Irena Šupolíková - v domácnosti, dcera Tereza (6 let), Alena Vernerová - ekonomka, syn Šimon (5 let).

Autoři:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

košík, ilustrační foto
Velké srovnání nákupů: Česko nejdražší, Polsko levné, Německo kvalitní

Redaktoři deníku MF DNES se vydali nakupovat do sousedních zemí, aby porovnali ceny a složení potravin a drogerie. Výsledek testu ukázal, že pokud chcete...  celý článek

Nový produkt společnosti McDonald´s pro zákazníky - vegany
McDonald´s zvažuje nasadit veganský burger. Testuje ho ve Finsku

Pokus o veganský burger ve finském Tampere byl u McDonald´s natolik úspěšný, že se fastfoodový řetězec rozhodl nabídnout McVegan celostátně. V jiných státech...  celý článek

Ananas z Lidlu. Češi, Slováci a Maďaři kupují jiný než Němci a Rakušané. Je...
PŘEHLED: Další šizené potraviny. Sýrová náhražka, jablko místo pomeranče

Rozdíly v kvalitě potravin jsou i v privátních značkách řetězců. Test, který zpracoval Ústav konzervace potravin Vysoké školy chemicko-technologické, srovnával...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.